Jak se daří podnikům v centru Ostravy?!

Poslední dva roky zažívá centrum Ostravy příliv nových obchodníků. Příliv je z větší části v gastronomii, která tak zažívá malou revoluci a přináší do Ostravy něco, co zde ještě nebylo.

O nových podnicích v centru města pravidelně informuje. I přesto všechno se můžete na různých sociálních sítích setkat s názory, že je Ostrava mrtvá zóna nikoho se zabedněnými výlohami. Což samozřejmě není pravda a tito lidí chtě / nechtě se podílí na negativní prezentaci města. Jak je to tedy doopravdy s podniky v centru města? Oslovili jsme různé podniky, od gastronomie, módu přes design. Nově otevřené, či ty, kteří renovovali a svůj podnik pozvedli. Otázky tedy byly:“ Jak se vám v centru Ostravy daří v podnikání a jakým směrem se nyní centrum Ostravy dle vás vyvíjí. Živější než pár let zpátky, nebo se situace horší?“

Dock

Díky tomu, že provozujeme kavárnu/hospodu, setkáváme se se spoustou tvořivých lidí a situaci vidíme více než pozitivně. Vznikají nové „autorské“ podniky, v nichž pracují nadšení majitelé – a je to znát. Ať už jde o nové restaurace, kavárny, bistra či design shopy – zdá se, že díky odlivu bohatých obchodů do Karoliny klesly ceny nájmů v centru, a to se začíná zabydlovat právě takovými lidskými projekty.

Za Dock si nemůžeme stěžovat – lidí, kterým stojí za to se zastavit posedět až k řece (mimo klasické pěší trasy) je relativně dost a většinou se jedná o typ lidí, kteří ocení osobní přístup a snahu provozovatelů – máme lidi, kteří k nám chodí, rádi.

Navíc samotné město Ostrava se staví za zvelebování částí centra Ostravy a například část, které se začalo přezdívat Malá Kodaň, se těší oblibě velkých akcí pořádaných jak městem (Rozverné slavnosti Ostravice) nebo Cooltourem (Zažít Ostravu jinak).

CO KAFE espresso bar
Od doby kdy jsme začali na Poštovní ulici (polovina října) se nám daří 2x tak dobře?. Snažíme se, aby lidé ocenili kvalitu a aby se u nás stále něco dělo (sobotní brunche, páteční párty) a postupně rozšiřujeme nabídku. Před náma je velký kus práce, ale těšíme se na to. Podle mého názoru centrum postupně ožívá, ale chce to ještě hodně nových podniků a hlavně to chce, aby lidé začali centrum brát zase jako centrum kulturního života, kde se stále něco děje a kde bude spousta dobrých podniků a obchodů. Ve srovnání s centrem před třeni roky je to určitě posun kupředu. Momentálně chystáme nové Bistro s kavárnou v Porubě (otevření přelom červen/červenec), tak jsme zvědaví na případné srovnání s centrem.
Hogo Fogo bistro
Nám se daří skvěle. Lidí chodí mraky, za rok, který budeme slavit v červenci, máme i štamgasty. Jsme šťastní, že lidem chutná a že se našemu konceptu daří. Centrum je v pohodě, mohlo by otevřít určitě více podniků. Horší určitě ne. Centrum se rozvíjí pomalu, ale my si myslíme, že už může být jen lépe.
 The Bloom
V centru Ostravy se nám daří, jako jediní prodejci v Ostravě dovážíme zboží z Primarku, který v Česku není a má velice levné a vkusné oblečení. Nicméně myslím si, že to je, že se nám daří je i tím, že sídlíme 2 minuty pěšky od Karoliny, což byl náš záměr. Centrum se přesouvá do prostorů Nové Karoliny díky obchodům v ní, ale také díky přestavbě na ulici Nádražní. Chtěli jsme se vyhnout této ulici, jelikož jsme otevírali butik v říjnu a to na zmiňované ulici byly stále přestavby a věděla jsem, že jsou v plánu ještě další. Náš názor je, že tyto rekonstrukce kazí podnikatelům bussines, každopádně po rekonstrukcích si myslíme, že centrum ožije zase o něco více. Líbí se nám, že centrum začíná vzkvétat, sídlí zde mnohem více mladých podnikatelů s originálními a inovativními nápady co se týče restaurací, kaváren i butiků. Přijde nám že, díky nim centrum dostává nové rozměry, a také díky akcím, které se v centru města konají. Nedávno to byl například Restaurant day, kterého jsme se také s našim butikem The Bloom zúčastnili a bylo to super, příští rok do toho jdeme znovu.
Old Town Barbershop

Podnikání se vyvíjí úžasně. Lidi chodí rádi a centrum jim vyhovuje, jen je problém s parkováním. A centrum se vyvíjí dobře, si myslíme. Tím, že se otevřela Karolina, tak všechny big značky ( Mcdonalds, Starbucks) šly do Karoliny a centrum zůstalo prázdné, ale teď přišla doba, kdy nájmy šly dolů a z centra se stává super místo malých, různých a hodně kvalitních soukromých podniku!

Ty Identity

Obchodu se celkem daří, lidi se rádi vracejí a noví zákazníci jsou překvapeni a nadšeni, že tady takový obchod s autorskou tvorbu je. Samozřejmě, v centru chybí víc turistů, ale dle našeho názoru jde vše dobrým směrem. Město se snaží, ale také lidé s dobrými úmysly pro oživení centra přibývá. Všímáme si, že mezi malými a převážně mladými živnostníky, kteří nové podniky v historickém centru otvírají, nebo jsou již nějakou dobou součástí, vzniká jakási komunita, která se navzájem podporuje a propojuje a vznikají nová přátelství, což je prostě úžasné. Je nás tedy nemálo, kteří Ostravu milují a chtějí, aby centrum žilo ! Určitě se situace lepší, je tady spousta kvalitních podniků, kaváren a klubů, teď jde jen o to, aby lidé z okolí zahodili předsudky stranou a přicházeli za námi do centra žít!
Jedině lidé, kteří budou do centra chodit se bavit a nakupovat, přimějí, aby se nové obchody a podniky opět otvíraly a nekrachovaly! Bez zákazníků to prostě nejde..
Queens Shop Ostrava

V centru Ostravy jsme od roku 2006 na stále stejné adrese A.Macka 4., tedy za Lasem u vjezdu na parkoviště. Momentálně máme na této prodejně nejvyšší tržby v celé naší historii, což je určitě způsobeno i celkově silným odbytem v našem odvětví sneakers and streetwear. Velkou část těchto tržeb tvoří vyzvednuté objednávky z našeho internetového obchodu, kde máme násobně větší nabídku, než je v prodejně, ale zároveň to není jediný způsob jak jsou tržby realizovány – ve městě je i díky různým aktivitám jako před Vánoci adventní trhy, teď čerstvě třeba Písek v centru více lidí. My sami jsme v nově rekonstruovaném, vzdušném prostoru připravili pro zákazníky různé speciální akce jako výstavy, setkání se zajímavými osobnostmi z oboru, speciální instore-only prodeje exkluzivního zboží, na které jsou naši zákazníci ochotni přijet z větší vzdálenosti i kempovat před obchodem. To vše je součást marketingu, na který klademe samozřejmě velký důraz.

Jam coffee

Myslíme si, že centrum Ostravy pomalu, ale jistě opět ožívá. Je tady spoustu akcí a lidí stále více, ale určitě to bude chtít ještě spoustu sil, aby se do centra vrátil život tak, jako před Karolinou. Nám se s kavárnou daří relativně dobře, ale je to zatím nevyzpytatelné, jeden den je lepší a jiný horší, ještě máme před sebou hodně práce.

Související články


Komentáře

 1. Jann :

  Skvělý článek, díky! :-)
  P.S. Vybranému vzorku se daří dobře, představili totiž zajímavý koncept a služby. Tzn. uspěli by asi i jinde. Některé jiné podniky přišly jen se šedou nudou a i když byly na msstavbách představeny třeba teprve nedávno, už neexistují – centrum ještě není tolik silné, aby uživilo i loosery.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Jann: Které již neexistují?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. thrpst :

  :thumbsup: :bigup:

  Thumb up 2 Thumb down 1
 4. Michal :

  A kteří looseři už neexistují? Ti, co neznali rozdíl mezi looser a loser?

  Thumb up 4 Thumb down 4
 5. Tomas T. :

  Myslim ze tento clanek je trosku zavadejici. S kolegou sami jeden obchod v centru provozujeme, a dle meho to nejde ani nahoru ani dolu. A neni to jen nas problem, ale i nekolika podniku kolem, se kterymi jsme se nahodne bavili.
  Navic vse komplikuje oprava ulice nadrazni. Ktera loni omezovala tim ze tam nikdo nechodil, a letos tam zase nelze zastavit autem se zasobovanim, protoze tam policie hlidkuje a dava pokuty za stani v zakazu.
  A jen tak mimochodem, zajimalo by mne jestli nekdo z prodejcu by do takoveto ankety opravdu napsal ze je zadluzeny. Osobne bych to asi nepriznal, kdyby to nebylo anonymni.

  Thumb up 12 Thumb down 6
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Zavádějící :D :D Náhodně jsme oslovili obchodníky. Sám jsem se divil takovými kladnými odpovědmi.

  Btw. jsi dobrý obchodník? Dávno nestačí jen mít obchod a čekat.

  Thumb up 2 Thumb down 11
 7. Xavier :

  Tomas T.: Souhlasím v tom, že je článek zavádějící. Já bych ten článek nebral jako něco pohoršujícího, kdyby autor v úvodu nenapsal větu, která musí v každém čtenáři evokovat myšlenku, že jde dle autora o seriózní průzkum („Jak je to tedy doopravdy s podniky v centru města?“). Tohle už chce prostě „odvahu“ :)
  Osobně znám v centru několik podnikatelů (asi podobné množství, které se pokusil oslovit tento server). . Pravdou je, že ti, kteří svůj podnik provozují již 5 a více let, dříve nesledovali závažný pokles zisků v souvislosti s hospodářskou krizí a otevřením obchoďáku na Karolině (alespoň v případě provozovatelů restauračních a kulturních podniků), ale pozorují ho zhruba poslední 1-2 roky. A dle jejich slov za to může jednoznačně rozrůstající se konkurence (tj. to, co autoři tohoto webu tak rádi označují za „boom“). A teď nemyslím jen lokální konkurenci v centru (otevřel se Dock, Babylon atd…), ale také otevírání kvalitních podniků tohoto typu v jiných městských částech, které také některé lidi odradí od častějšího cestování za centrálním životem.
  V případě módy to bude asi dost odlišné… tam jde o to, jak specifické služby dokáže podnik nabídnout. Jestli jsou specifické přiměřeně, a trh je v daném případě nenasycený, pak nevidím důvod, proč by se podniku v centru nedařilo. V opačném případě je ale pro většinu podniků tohoto druhu Karolina katastrofou.
  Každopádně by to chtělo nějaký vyčerpávající průzkum, ať se opravdu dozvíme, „jak je to tedy doopravdy s podniky v centru města“. Tyhle spekulace bych nechával čistě na osobní rovině a necpal je na stránky, které chtějí být seriózní. Zavání to bulvárností a senzacechtivostí.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Nic zavádějícího. Oslovili jsme nové podniky, o kterých jsme psali. Jak jsem psal výše, různé druhy. Nikoliv dlouhodobětrvající. Je jen dobře, že se zvyšuje konkurence. Pokud to dlouhodobě fungující podniky neumí ustát ( které to jsou ), je to jejich problém v tom, jak svůj podnik vedou a co nabízí.

  Národní sport čechů v blbé náladě jen tak porazit nejde. Sebevětším množstvím článků, kdo nechce, nevidí. Mám takový postřeh, většina hledá chyby jindy, než v tom co a jak dělá. Co publikujeme na webu je čistě naše věc. To bych s dovolením nechal stále na nás. Těším se na další teorie :o)

  Thumb up 6 Thumb down 8
 9. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Zavádějící to je, a to proto, že v úvodu píšeš tu větu, odvolávající se na nějakou „pravdu“ (či „doopravdu“ :)), kterou si ale vycucáváš téměř doslova z prstu.
  Ostatně totéž děláš v případě, když mě obviňuješ z toho, že bych psal něco o tom, že je konkurence špatná (kde to v tom, co píšu, vidíš? Pouze jsem psal o tom, že se ta konkurence zvyšuje – a to je fakt), nebo když z toho, co píšu, vyvozuješ, že to ty podniky neumí ustát (psal jsem pouze o skutečnosti, že se jim sníží zisky, což je také fakt, ne, že to neustojí). Jmenovat nebudu. Přijde mi to neetické, protože jsem tyto informace získal v rovině osobní komunikace.
  A ani třetí věci nerozumím – tu narážku na blbou náladu, alespoň tedy pokud jsem byl zahrnut do skupiny lidí, na které mířila. Nějak nechápu, proč by se snaha vést polemiku ohledně toho, zda je článek zavádějící či nikoli, měla chápat jako „blbá nálada“. Já mám naopak náladu dobrou; V některých ohledech, samozřejmě – rozhodně nejsem nějaký totální optimista chodící s růžovými brýlemi po ulici. Vidím neduhy i duhy. A z mého úhlu pohledu to vidím tak, že ačkoli před deseti lety jedno nad druhým převažovalo asi 80:20, dnes je to tak 70:30. Změna k lepšímu tam tedy je… ale aktuální stav stále prostě není nijak povznášející (a obávám se, že ještě dlouho nebude).
  A jestli vidíš něco špatného na mé touze po širším průzkumu, abychom získali přístup alespoň k částečné pravdě, a ne k cucoprstým blábolům, tak je s tebou asi něco hodně špatně…

  Thumb up 10 Thumb down 4
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: „Poslední dva roky zažívá centrum Ostravy příliv nových obchodníků. Příliv je z větší části v gastronomii, která tak zažívá malou revoluci a přináší do Ostravy něco, co zde ještě nebylo.“ Tato věta je zavádějící, vycucaná z prstu?

  Neobviňuji z toho, že konkurence je špatná jen konstatuji. Tvůj příspěvek je postaven, že z něho vyplývá, že jim konkurence škodí. Jestli nechceš jmenovat, ok.

  Blbá nálada směřuje na většinu obyvatel. Není to žádný vycucaný fakt z prstu. To že jde teď centrum nahoru, třeba oproti dvěma letům zpět, je prostě pravdou. Škoda jen, že pozitivní změny nevidí většina obyvatel Ostravy a pár nepovedených prodejců. A jestli je to se mnou hodně špatné…. Pokud musíš opět sklouzávat do osobní roviny… Ale co více od člověka, co to v komentářích dělá často a klastruje studenty na exoty a neexoty. Co čekat. Btw. teď je mimo FEI. :o)

  „To, že studenti ekonomické fakulty VŠB jsou velmi podivná stvoření (podobně jako např. studenti fakulty pedagogické na OSU), ví snad všichni z Ostravské univerzity.“

  Ještě, že mám takovou paměť.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 11. aggu :

  martin [msstavby.cz]:
  http://www.webroot.com/us/en/home/resources/tips/pc-security/you-cant-win-an-argument-with-a-troll

  Thumb up 3 Thumb down 6
 12. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Opakuji, zavádějící je celý článek v tom ohledu, že si činí nárok na „pravdu“ (věta „Jak je to tedy doopravdy s podniky v centru města?“, po které následuje zbytek textu, z čehož se dá vyvodit, že ten zbytek si dává za cíl pravdu ukázat, což ale nečiní a činit nemůže (ne na základě neanonymní ankety s osmi podnikatelskými subjekty, které jsou ještě k tomu vybrány bez nějakého jasného klíče). A pokud jde o větu, kterou cituješ, pak ano – i to je zavádějící. Jak víš, co v Ostravě už bylo nebo nebylo? Ostrava má pěkně dlouhou historii… a pokud nebudeš pátrat v archívech, asi jen tak někde nenalezneš soupisy podniků, které zde např. existovaly za první republiky, že… :)
  Ano, vyplývá z toho, že je konkurence poškozuje. Bere jim zisky, což je prostě fakt. Když si vedle McDonaldu otevře obchod KFC, tak McDonaldu také trhne část zisků a poškodí jej to. To ale neznamená, že bych tvrdil, že je konkurence špatná, nebo že je pro ty podniky, o nichž jsem hovořil, neúnosná (což je teze, kterou jsi mi přisoudil).

  Do osobní roviny jsi jako první sklouzl ty. K tvé citaci opět totéž: to, že nechápeš nadsázku je jen tvůj osobní problém.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 13. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Aha, to je nadpis. Ne první věta. Asi to 2x nestačilo. Udělili jsem průzkum mezi v nově vzniklými podniky.

  K citované větě. Na začátku je časový údaj poslední dva roky. Jsem sice mladý, ale paměť mi slouží a co se v gastro. nabízelo i před 5 lety je s nynějškem nesrovnatelné. Speciálně se můžeme pobavit o nabídce kávy. Tu piji velmi dlouho. K odbočce do první republiky. Pokud vážně nevíš o čem diskutovat a nemáš argumenty, nesklouzávej k demagogii.

  aggu: Tak tak.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 14. jan :

  me by zajimalo, ktery obchodnik natvrdo prizna, ze je to spatne, ze je to slabe a podobne. To jsou schopni tvrdit ti co jsou opravdu na tom zle, treba ti co byli naplno zasazeni opravou nadrazni. Ten kdo se zuby nehty drzi nad vodou, by to nikdy nerek, protoze to je tak spatna reklama, ze horsi snad ani neni. Cimz nechci rict, ze to co je napsano není pravda, ale zda to opravdu pravda je, vi jen obchodnik a jeho nejhblizsi okoli. Mozna vetsi vypovidaci hodnotu by mel anonymni dotaz. Vim o dvou podnicich, kde se dari a jde to nahoru letos hodne, nicmene trvrdit, ze to je uzasne a podbne opravdu nelze. Kdyz se me nekdo zepta oficialne, tak samozrejme nereknu nic jineho nez ze zakazniku pribyva a jaou spokojeni atd. to je proste marketing nic jineho

  Thumb up 9 Thumb down 1
 15. Xavier :

  aggu: Díky za odkaz. Ale je asi zbytečný – o diskusních trollech ví snad každý; a martina bych z něčeho takového neobviňoval. Jinak bych se s ním už nebavil. Argumentaci s trollem nejenže nelze vyhrát; je zbytečné ji vést. Takže většinou po prvních náznacích jakékoli snahy upouštím. Horší je to s hloupými lidmi… tam někdy vidím i jinou snahu, než je jen provokování a maření věcné diskuse. Proto od takových diskusí většinou neupouštím; ten pocit marnosti je ale děsivý (jen upozorňuji, že tímto nemíním nikoho konkrétního v této diskusi ani na těchto stránkách ;)).

  martin [msstavby.cz]: Já vím, o čem diskutovat. A demagogii vidím na tvé straně. Větu: „Poslední dva roky zažívá centrum Ostravy příliv nových obchodníků. Příliv je z větší části v gastronomii, která tak zažívá malou revoluci a přináší do Ostravy něco, co zde ještě nebylo“ si vyvozují následující:
  1) V posledních dvou letech se v centru objevilo mnoho nových obchodníků, převážně v gastronomii.
  2) Tento příliv lze označit v tomto městě za revoluci.
  3) Za revoluci ji lze označit z toho důvodu, že od počátku známé historie (1229) nebylo možné v Ostravských podnicích zažít v gastronomické oblasti to, co tam lze zažít dnes.
  Tohle je demagogie; Souhlasil bych s bodem 1). Ostatní jsou mimo mísu.
  Osobně, když jsem poprvé tento článek četl, a viděl jsem větu tázající se, „jak je to doopravdy s podniky v centru města“ a těch pár vět, které za tím bezprostředně následují, jásal jsem; říkal jsem si, že konečně něco seriózního. Když jsem pak zjistil, že jde o pouhých osm podniků (které má autor ještě zřejmě v oblibě – vím, je to blog, takže na této skutečnosti samo o sobě není nic špatného; ale v souvislosti s tím „doopravdy“ ano), a jde ještě k tomu o anketu neanonymní, pak mi to „doopravdy“ přišlo prostě jako výsměch. Naprosto totální. Je to podobné (i když méně závazné), jako by radnice vydala tiskové prohlášení, napsala by, že už ví, jak je to doopravdy s podniky v centru města, že je zde „revoluce“, a podložila by to nic neříkajícími bláboly cca 2% provozovatelů podniků pro nižší střední třídu ve věku od 15 do 30 let. Předpokládám, že by se zde brzy vyskytl další článeček z rubriky OvarStory.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 16. dolil :

  Přispěvky týmu msstavby hraničí s demagogií a schizofrenií. Ostrava je dlouhodobě zanedbané město, ať už novou architekturou, veřejným prostranstvím, nepořádkem, nedostatkem kvalitních obchodů, restaurací apod.

  Thumb up 5 Thumb down 8
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Jako troll jsi byl označen ty, i když to v další příspěvku velmi dlouhým výlevem vyvrátíš. A mnohými argumenty potvrdíš.

  Nechci zpochybňovat tvou inteligenci. Již jsme uvedl, že se jedná o průzkum mezi novými podniky. Dále, že se nejedná o celou historii Ostravy. Ale jsi marný. 2%… 15-30… OvarStory…Ano jedná se o podniky v mé oblibě. V dámském butiku toho na sebe hodně seženu :)

  Tolik vášně z průzkumy mezi novými podniky.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  Xavier: to je zjevne zbytecne, nevim, proc se hadate. kdo nevidi, ze podniky typu hogo fogo, si, ojero, fresh freaks, moss, polivkarna apod. se nedaji srovnat s nicim, co tu bylo driv, tomu proste neni pomoci. muzete si to napsat 50x

  a nevim kde beres informace, ktere podniky ma Martin v oblibe..

  Thumb up 8 Thumb down 3
 19. Martin [msstavby.cz] :

  dolil: Přehlídka zdejší nezastavitelných trollících ubožáků je snad nezastavitelná :O

  Thumb up 4 Thumb down 5
 20. Rado :

  Mě na tomto hodnocení opravdu chybí pohled i z druhé strany, pohled těch, kteří neuspěli, nebo jak píše Tomáš T., kteří se pohybují kolem nuly. Nemyslím si totiž, že je všechno tak hezké a růžové, jak to z textu vypadá a výběr může reprezentovat právě tu skupinu, která je na tom dobře. A z pohledu statistiky to také není zrovna v pořádku, ale to nevadí. Myslím si, že na nějaké hodnocení je ještě brzo, on ukáže čas, jak to s centrem vlastně je. Navíc nikdo neví, jak který podnik, obchod, butik má postavený podnikatelský záměr a jaká je jejich hranice úspěchu. Nicméně spíše bych viděl věci i trochu jinak, a to, že do toho, jak moc se podnikům daří, hodně hovoří i vnější vlivy a třeba rekonstrukce Nádražní je velmi zdárným příkladem, jak dokáže město ovlivnit podnikatelské prostředí. Navíc výsledek bude více než tuctový, takže když se položíme otázku, zda je to lepší, než stav před rekonstrukcí, odpověď zní ano. Na otázku, zda je to to nejlepší, co mohlo z rekonstrukce vzejít, odpověď zní ani náhodou, je to podprůměr. Čili myslím si, že i ta vidina toho, že z Nádražní bude ulice jako každá jiná, mohlo udělat své, neboť ukazuje se, že to jde i bez Nádražní, takže dobrá adresa to v tomto slova smyslu asi není. Také si myslím, že vybraný vzorek reprezentuje úzkou skupinu nebo okruh možných zákazníků, kteří za úzkoprofilovým zbožím nebo svou značkou vždycky půjdou. Nicméně dal bych tomu dva, tři roky a potom bych hodnotil.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 21. dolil :

  martin: můžeš mne nazývat ubožákem, podle libosti.
  Zkusím to jinak; problémy Ostravy jsou natolik všem zřejmé, že vaše pozitivní vnímání situace je na škodu. Oprávněná kritika je zde na místě. A že je tu Hogo Fogo (mimochodem dvakrát jsem tam byl na večeři a s lítostí musím konstatovat, že prostě neumí vařit!) a dalších tucet kavárniček na problému Ostravy NIC nezmění.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 22. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: ja nevim, mozna by pomohlo napsat kolikrat jsi byl v tech podnicich jako zakaznik.. jako radove. aby bylo jasne, jak moc tyhle podniky obrazis, jako jejich fanousek..

  ja jsem treba v jednom peceny vareny, v jednom jsem byl jednou, a v ostatnich jsem nebyl jako zakaznik zatim nikdy..

  Thumb up 3 Thumb down 2
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Tak víš co, asi se třeba Oreo cupcake pekly už za první republiky.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 24. Tomas T. :

  aggu: To uz je trosku moc ne? Nemusime provozovatelum webu nadavt do trolu. Argument, clanek a nazor je jedna vec, a urazky o trollech to je neco jineho.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Okay.

  V Docku asi tak 10x
  CO KAFE asi taky 10x, ale možná i víc. Beru si často kávu sebou
  Hogo Fogo minulé pondělí poprvé
  The Bloom 0x
  Old Town Barber shop 0x
  Ty Identity 2x
  Jam ještě jsem nestihl

  Nevím, co myslíš, že se o sobě a svých oblíbených místech dozvím dál?

  Thumb up 2 Thumb down 4
 26. thvari :

  Fascinující diskuze v tom, že někoho (Xavier) rozčílí použitý vzorek podniků a jak viditelná snaha tam je protlačit názor, jak blbě se Ostrava má. Dojdou vám pozitivní reakce od podniků a dáte je do blogu – obviní vás, že vzorek je moc malý. Že to jsou vaše oblíbené podniky. Že byste museli pokrýt 100% podniků v centru. Že manipulujete, lžete. Slovíčkaření s doopravdy – ještě chybí obvinění, že reakce z podniků „doopravdy“ vůbec nepřišly a jsou zcela smyšlené! :-D

  Thumb up 8 Thumb down 4
 27. Martin [msstavby.cz] :

  dolil: Myslím, že kritikou nešetříme ani my na webu. Jenže tenhle článek nepopisuje problémy Ostravy, ovzduší…romy, co se údajně vyrojili po zimě… vše mizerné životy…barevné fasády. Ale pocity z podnikání nových obchodníků v centru Ostravy. Vidíš hranici mezi tématy článků?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 28. jan :

  martin [msstavby.cz]: takže to je takova malá reklamička a malá domů což (treba te zas priste pozvou, jak jsi nam prozradil ;) ). No dalo by se říct že je to trochu ubohe. Nicméně je to blog tak se to dá pochopit, což ale již nekoresponduje s tím jak seriozně se zde snažíte prezentovat :/ Pokud chcete propagovat svoje oblíbené podníky, tak by bylo fér to takto i nazvat a popsat, myslím že pak by to bylo ok.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 29. aggu :

  Mindset některých přítomných je přímo fascinující. Myslím, že tyhle postavičky se v Baldurs Gate označovaly jako „chaotic evil“.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 30. DanM :

  Ok, chápu o tedy tak, že lidé nadávají na Karolinu, jak vysála zákazníky z centra města a centrum je mrtvé a Ostrava upadá, ale když jim někdo ukáže, že centrum vzkvétá novými podniky, tak je článek zavádějící? To jako chcete, aby se psalo o Ostravě jenom negativně „protože upadá“ nebo co?

  Thumb up 11 Thumb down 1
 31. nat :

  Takze vam by se libil clanek o tom jak se ma jinych 10 podniku v centru na hovno? Rozhovory s krachujicimi majiteli,jejich ustaranymi zamestnanci…to by byla pecka,objektivni,inspirativni a jeste by nebylo co zavidet, i kdyby dva podniky v cele ostrave kterym se dari,bavi je to a sto kterym ne,radsi se dozvim o tech prvnich,a tak je to uspech a doopravda,nebo ne?

  Thumb up 10 Thumb down 3
 32. aggu :

  http://i.imgur.com/iWKad22.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 5
 33. Michal :

  http://i0.kym-cdn.com/photos/images/newsfeed/000/192/201/JeanLucPicard.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. pavel :

  Kritizuji na Ostravě hodně věcí. Ale řídím se tvrdými fakty. A to, že vznikají nové podniky, a že díky tomu má smysl navštívit centrum města, je nezpochybnitelné.
  V porovnání třeba s Brnem je gastronomická nabídka slabší, ale pozitivní posun za poslední 2 roky vidím!

  Thumb up 10 Thumb down 0
 35. Porubák :

  Problémem Ostravy je nízká kupní síla! Živoření od výplaty k výplatě, škudlící důchodci a i nemalá nezaměstnanost brzdí podnikání ve výše uvedených komentářích.

  Ostrava to nikdy nebude mít lehké, pač není Praha či nějaké jiné hlavní město. ?

  Thumb up 4 Thumb down 10
 36. Martin [msstavby.cz] :

  jan: Reklama to je vždy, když o nějakém podniku napíšeme. Ale ,malá domů ne. Ano, někdy nás zvou, ale ty podniky zde zastoupeny nejsou. Spíše jestli není problém, že nepíšeme o některých že?

  Jak jsem mnohokrát uvedl. Oslovili jsme nové podniky. Odepsali takto. Dali jsme to do článku. Toť vše.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 37. Jirka :

  Porubák: opet další nicim podlozene klise – prumerna mzda v Ostrave za rok 2013 – 27.030,-. ta setrvacnost v mysleni je neuveritelna.

  Thumb up 8 Thumb down 4
 38. Martin [msstavby.cz] :

  A mimochodem. U zastávky Karolina vzniká prodejna Husky. Namísto autosalonu.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 39. MM :

  Porubák: Já s tím nesouhlasím. V Ostravě jsou slušné platy, ale hlavně nízké náklady. Obecně služby, restaurace, pivo, nemovitosti atd., jsou daleko za cenou, kterou platí lidé v Praze. V Praze zase většina lidí nemá astronomické mzdy, takže za průměrný plat si v Ostravě žijete daleko lépe než v Praze. Mám přímé srovnání, osobní zkušenost.

  Thumb up 14 Thumb down 3
 40. Rado :

  Jirka: Statistika věda je, má vždy přesné údaje, ale lepší je medián. Nicméně není to, co píše Porubák tím, co slyšíme z úst našich představitelů města a kraje, když něco nejde nebo nefunguje, např. Mošnov…. protože jsme slabý region? Samozřejmě kolik kdo má peněz je jistě pocitová záležitost, nicméně stále mi tu chybí obchody, které vidím v Brně, v Praze, které také mohou sloužit jako jakýsi ukazatel blahobytu a toho, jak se daří obyvatelům města.
  MM: Ono jak se bydlí v Praze, to je trošku jiné téma, ano, pořídit si tam vlastní bydlení je celkem, jak se říká, záhul, ale na straně druhé, Praha jako taková je dobrá adresa a zhodnocení nemovitosti v čase je mnohem větší než v Ostravě. Navíc budoucnost Prahy zdá se být bezproblémová, což Ostrava a okolí rozhodně říct nemůže.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 41. Jirka :

  Rado: souhlas median vychazi pro Ostravu jeste lepe

  Thumb up 1 Thumb down 0
 42. Balde :

  to že lidi utratí ty prachy v hospodách za pivo a cigarety, už je jiný oproblém

  Thumb up 1 Thumb down 2
 43. aggu :

  Balde: Ostravané se dají charakterizovat tím, že utrácejí prachy v hospodách za pivo a cigarety? Ale no tak ;)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 44. jan :

  martin [msstavby.cz]: samozrejme ze je to reklama :) s tim zvanim to neber vazne, to jsem si proste jen rypnul. Nicmene objektivne tento clanek proste nelze brat, nekolik duvodu zde jiz bylo napsano. Me stav centra samozrejme zajima, proto bych byl radsi za trochu komplexnejsi anonymni pruzkum, ktery slibuje mnohem realističtější zprávu o tom v jakém stavu se centrum nachází. Ze se pomalinku zvedá víme všichni, ale nikdo nezná pozadí (a ani tento článek to neosvětluje). Pište si o kom chcete, me to je burt, moje cilova klientela tento web moc nečte (pulka je jich mimostravskych, hromada je z Poruby a ty centrum mesta nezajima). Mě by třeba zajimaly i názory lidí, kteří v centru podnikají 20 let a jejich informace o tom jak stav centra vidí po dobu těch 20ti let. Jakoby se tento web zaměřoval jen na to nové v centru a ne na centrum jako komplex. Zároveň trochu upozaďujete to, že i v tom centru mohou mít podniky problémy, že některé krachují a podobně. Ja radši realitu se vším všudy než oslavné články, protože to dobře vypadá a negace jaksi není dnes „in“.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 45. aggu :

  jan: Kdy byla negace in? ;)

  Jako ex-Porubák ale můžu tuhle mentalitu Porubáků potvrdit. „Centrum je moc daleko“. Což je legrační, protože Poruba nemá absolutně co nabídnout. Kromě: postel, jeden kostel, housky, špatné pivo, klídek. To podstatné se děje v centru.

  Fluktuace podniků v centru je přirozená. Proč bádat nad jasnou věcí. Za dobu podnikáni se frčky nedávají.
  Jestli si někdo myslí, že dnes v centru stačí polepit okna křiklavou reklamou na tradiční a staročeskou pivnici (nemá ani jedno), dobré pivo (které taky nemá, protože bere od průmyslového výrobce), interiér naladí do atmosféry devadesátek, merch bere taky zvenku (proč se zatěžovat vlastními nápady) z rádia vyvalí hity Orion, a myslí si, že mu tam budou chodit davy lidí, tak to hodně štěstí.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 46. Rado :

  Jirka: Ano? Mohu tímto požádat o odkaz, rád se na data podívám, případně i na jejich komentář. Nicméně potom tu nehrají do karet problémy centra, když se máme tak dobře. Anebo je centrum pro ty, kteří jsou od mediánu nalevo a zbytek Shopping, Karolina, Futurum od něj napravo. Což mj. asi vysvětluje odchod všech lepších obchodů do Karoliny, protože v centru asi ta kupní síla nebyla a nabídka se přizpůsobila skutečnosti…
  jan: Naprostý souhlas, anonymní průzkum nebo dotazování by bylo mnohem lepší, objektivnější a mělo by větší vypovídající schopnost. A zeptal bych se nejen majitelů obchodů, ale i lidí, kteří se v centru města vyskytují, jak to vidí. Protože každý se v centru někdy ocitáme, někteří třeba jen proto, že je to přestupní uzel atd.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 47. skelet :

  centrum porubákovi nabídne leda to, že je tam divadlo a kino. Čajovny jsou v porubě, kavárny taky (teď se otevře další – Co kafe), hospod a restaurací dosti a dost. A to nám ještě párkrát za rok uzavřou Hlavní třídu, aby se zde konala nějaká společenská nebo sportovní akce.
  Takže jako porubáka mě to do centra fakt netáhne. To si radši na kafe a na dort zajedu do Krnova, a na čaj do Zábřeha :)

  Thumb up 4 Thumb down 3
 48. Xavier :

  Rado: Nevidím to sice jako Jirka, ale trochu jsem pátral. Přehlednou tabulku mediánů a průměrů mezd dle krajů jsem našel v tomto článku úplně na konci: http://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/kde-si-vydelate-vic-nez-v-praze-nasli-jsme-raje-v-regionech/r~2882a2a0dddf11e4a66e0025900fea04/. Rozdíl v mediánu mezi Prahou a MS krajem je cca 6 000, což sice není úplně zanedbatelné, nicméně alespoň část toho rozdílu se dá odstranit přepočtem na reálné náklady na bydlení/potravu/životní potřeby. Zajímavé je, že MS kraj si oproti jiným vede poměrně dobře. Kromě toho, dle údajů na stránkách města (stejně jako dle rozumu) lze očekávat, že v Ostravě je ten medián vyšší, než v MS kraji jako celku. Bohužel, poslední údaje jsou tam z r. 2013 (https://www.ostrava.cz/cs/podnikatel-investor/informace-pro-podnikatele/podnikatelske-prostredi/mzdy). K tomu ještě je tam pro porovnání pouze průměr. Ten rozdíl činí ale zhruba 3000 (Ostrava 27 030, MS kraj 24 408). Dále viz také tohle: http://ekonom.ihned.cz/c1-64371380-za-kolik-se-zije-v-cesku ;-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 49. Balde :

  aggu: určitě utrácí méně v restauracích kavárnách a kulturních stáních než v Brně a Praze

  Thumb up 0 Thumb down 2
 50. Xavier :

  Balde: A nějaká statistika by byla? Nejsem si ani v nejmenším jistý, z čeho tohle vyvozuješ. V případě těch restaurací bych to zpochybnil na 100 %. Jediný reálný rozdíl bych viděl v cenách (a tedy reálných nákladech) – tj. v Praze možná utratí v restauracích a kavárnách více, ale to proto, že je tam průměrně dražší pivo/jídlo/káva. Že by ale běžný obyvatel prahy chlastal/stravoval se v restauracích/pil kávu v kavárnách více než v Ostravě, tomu prostě bez statistik neuvěřím (teď samozřejmě neberu v potaz turisty, pouze obyvatele těchto měst).
  A dokonce i u kulturních výdajů. Ano, v Praze je více koncertů atd. Nicméně i z toho důvodu takový Pražan nebude za kulturou vyjíždět tak často, jako třeba Ostravan. Takže bych souhlasil pouze s tímto: Ostravan v průměru vydá za kulturu méně ve svém městě, než Pražan v průměru ve svém městě. Pokud ale budeš tyto výdaje brát kompletně, je dost možné, že ten Ostravan v tomto ohledu možná nakonec utratí více (započítáš-li např. náklady na dopravu kulturou, ubytování v místě kulturní akce atp.).
  Ale jsou to spekulace, stejně jako to tvé… zajímalo by mě, máš-li odkaz na nějaký statistický údaj, když píšeš to „určitě“ :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 51. Balde :

  stačí se večer projít a podívat se kde lidi sedí a utrácí

  Thumb up 0 Thumb down 3
 52. aggu :

  Balde: No zprvu jsem si myslel, že to myslíš jako vtip, ale zjevně ne. Obraz zliteho ostravaka opřeného o sud na náměstí, forever ;) Už bych skoro řekl, že pro některé je to skoro fetiš. Hlavně pro novináře, že Ivane Mottýle..
  „určitě utrácí méně v restauracích kavárnách a kulturních stáních než v Brně a Praze“
  „stačí se večer projít a podívat se kde lidi sedí a utrácí“.
  Co myslíš. Jakou informační hodnotu tyhle věty mají?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 53. jan :

  aggu: dneska je in vše malovat na růžovo, proto jsem zvolil opak. Preferuju realitu jakkoli může být nerůžová nebo růžová.
  Nepsal jsem o nějakých nevkusných nebo podřadných podnicích, ale obecně. To, že tebe nezajimaji nazory, lidí, kteří mají s centrem zkušenost jako skoro niko jiný je tvoje věc, mě by jejich názor zajímal. Nejsem tak omezen, abych škatulkoval na podniky nové nebo staré a podobně.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 54. Jirka :

  Rado: Ostrava.cz, zdroj urad práce Ostrava

  Thumb up 2 Thumb down 0
 55. Xavier :

  Balde: Z toho, že se večer projdu a podívám, kde lidé utrácí, nelze tohle vyvodit. V Praze jsou samozřejmě lokály/kavárny/restaurace plnější, a je jich dokonce i více, ale to neznamená, že v nich více utrácí místní, že…
  Ale ok, vysvětli mi jedno: za co tedy lidé v Ostravě utrácí, když mají po odečtení základních výdajů (bydlení + potrava + hygiena + léky) stejné množství peněz (viz můj příspěvek z 13:57), kam ty peníze dávají? Utrácejí Ostravané více za oblečení? Utrácejí více za vzdělávaní? Nebo škudlí a peníze jim visí na účtu či je mají doma pod matrací?
  Nějak to nedává smysl.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 56. aggu :

  jan:
  Existují lidé s „zkušeností s centrem jako nikdo jiný“? Nebo s tou „správnou“ zkušeností? OMG, co to jako je?
  Potřebujeme vůbec něco „malovat na …“? Bez té „povrchové barvy“ by si člověk názor neudělal? Rozumím tomu, že ten kdo centrum „nepotřebuje“, protože „je daleko“, nepracuje tam, nebaví se tam, jezdí tam jednou z měsíc ve středu ve 4 odpoledne, ale má pořád nutkavou potřebu něco komentovat, ten „nátěr“ opravdu potřebuje. Je to rychlé a neutratíš peníze za jízdenku na tramvaj. Proč podporovat holku, co peče v centru donuty, když si ho přece můžu koupit rozmrazený od pražské pekárny v porubském Albertu. Proč si zajít posedět do COKAFE, když mi stačí přepálené cosi na Lenince. A za půl peněz. Bych byl blbý, ni?
  Předpokládám, že nikdo tady není skutečně tak blbý, aby neviděl, co všechno je třeba ještě v centru udělat a co tam chybí. Ale to neznamená být apatický k tomu, že centrum je progresivní nebo dokonce přezíravý a ironický. Já takové lidi nesnáším, sorry. Protože za tím boomem je tvrdá práce konkrétních lidí. Aspoň to bys mohl jako ostravák ocenit. Korporace v centru nehly prstem. Politici nehli prstem.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 57. jan :

  aggu: uz jsem psal na zacatku ze se centrum zveda. Obecně mám jaksi problém tvůj příspěvek pochopit, protoze nevim o cem vlastne pises, to je takovy maglajs, ze nevim co si z toho vybrat. Mozna jen nerozumim reci tveho kmene. Tak snad jen to co jsem trochu pochopil: – Ano lidi co tam podnikaji 20 let (nebo kdo tam zije) ma mnohem vetsi zkusenost nez ten kdo tam je pul roku, myslim ze o tom snad neni nutné polemizovat.
  – psal jsem ze je pro me dulezitejsi realita a ne to ze si neco maluju na ruzovo nebo naopak na cerno. Nevim teda proc me osocujes z toho ze nekde tvrdim ze centrum neni progresivni?

  Thumb up 3 Thumb down 4
 58. skelet :

  on si hlavně potřeboval šťouchnout do porubáků :)

  Thumb up 1 Thumb down 1
 59. Summerboy :

  skelet: Tak ja jsem treba puvodne z centra a ted bydlim v Porube. Za zajimavymi podniky, na prochazky po meste a po obchodech atd. ted do centra ted rad a casto dojizdim. Obchody v Porube jsou tragicke, takze pokud chci vsechno najednou a spojit to s dobrym obedem tady, dobrou kavou tam a drinkem na zaver opodal, je pro me centrum jasna volba.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 60. Summerboy :

  jan: sorry, ale ten, kdo neco v centru provozuje dvacet let a nese mu to, je dobry. Ale pani, co truchli nad tim, ze „v Ostrave lidi nemaji penize“, protoze musi zavrit svuj butik s polskymi smejdy z burzy, se kterymi pred temi dvaceti lety byla na vysluni, zkratka musi jit. A je to dobre. Taky jsem jezdil do Polska a na Zarubek a tam, kde dnes stoji Park Inn. Ty doby jsou uz ale nastesti pryc.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 61. Rado :

  Děkuji všem přítomným za odkazy na statistiky, ty znám, nic novějšího není, nicméně na odkaz „Za kolik se žije v Česku“ musí ihned následovat otázka i jak, protože to vypadá, že je Karviná a Karvinsko místo zaslíbené :-) Ale vážně. Otázka centra, co s ním atd. atd. bude vždycky rozdělovat. A to na skupinu, která se divá na problém realisticky a potom na skupinu nadšeneckou, aktivistickou. Na straně druhé si myslím, že reálné vidění světa je taková obrana proti tomu, aby ti druzí mazali těm prvním med kolem „huby“, protože vidět vše na krásně je cesta do podprůměru a konstruktivní kritika ještě nikdy nikoho nezabila. Samozřejmě, problém centra a věcí s ním spojených je ten, že centru ujel vlak, oproti jiným městům o deset, patnáct let a není nikde vidět tah na branku to zvrátit. Navíc to byla dost dlouhá doba na to, aby si lidé zvykli na to se bez něj obejít. Reakce centra na to, že se začala stavět obchodní centra, byla nulová a v centru nebylo, resp. není dosud nic takového, co v obchodních centrech chybí. A myslím si, možná paradoxně proti tomu, co chce město, že právě dopravní dostupnost a možnost kdekoliv zaparkovat je tou cestou pro návrat života do něj. Nebo, a to se opakuji, centrum Ostravy bylo to poslední, co se dávalo dohromady a zase, lidé vyhledávají místa, která jsou hezká, upravená, cítí se v nich dobře. Tyto atributy centrum nemělo a dosud nemá. Také pokřikování jisté skupiny obyvatel na Kuřím rynku a na Masarykáči také nedělá dobrou reklamu. Někdo to nazývá kulturním oživením, pro většinu obyvatel města je to problém a další důvod si říct, tak tady nemusím. Ale trošku tady podléháme hysterii jako EU ohledně Brexitu, de facto UK bylo před EU, bude i po ní :-)

  Thumb up 2 Thumb down 9
 62. Martin [msstavby.cz] :

  jan: Jak jsem napsal asi 6x. Nejde o kompletní průzkum, ale o dotazy mezi obchody, o kterých jsme psali. Což je i v úvodu napsáno. Nevím, kde si mnoho z vás vymyslelo, že jde o kompletní průzkum? Nikde to uvedeno není.

  Ale pokud o takový průzkum stojíš, oslov obchodníky. Já to také udělal ve svém volném čase.

  Takže naposled. Oslovili jsme různé podniky. To jsou jejich odpovědě. Jaké jsou, je jen na nich. Ale jak jsem několikrát uvedl, česi neradi čtou, že se má někdo lépe.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 63. Aleš :

  Jako senior mohu v centru oželet pověstnou rybárnu U Neptuna, mléčný bar nebo třeba specializovanou prodejnu Pardubického perníku. Bohužel, Dům potravin už nikdo nikdy nenahradí… To bylo opravdové centrum mlsných jazýčků!!!

  A co se Poruby týče, Labužník ten taky schází…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 64. Jirka :

  Rado: takze statisika maze lidem med kolem huby, ale nastesti jste tu vy, který to vidi realne. mel byste nabidnout sve služby státu. ušetřilo by se tim hodne penez.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 65. Rado :

  Jirka: Hovořil jsem o tom, že vidět věci přes růžové brýle a tuto ideu vnucovat lidem je mazání medu kolem pusy. O statistice tam nebylo ani slovo. Lepší je vidět svět reálně i s jeho chybami než být věčně zklamán, že něco nebude, nevychází, je jinak atd. atd. Nic víc.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 66. Jirka :

  Rado: tak poslední reakce -myslim ze v ostrave je dost věci na kritiku. nechapu proto proc kritizujete věci které proste nejsou pravda a ještě se toho drzite jak kliste

  Thumb up 3 Thumb down 0
 67. aggu :

  Podle tamtamů v nyxu se na Kuří rynek v centru stěhuje rybárna ze sladovny. Otevírá v půlce srpna.
  http://www.rybarna-ostrava.cz/

  Thumb up 4 Thumb down 0
 68. Summerboy :

  aggu: To by byla vyborna zprava! Ocenili by to jiste nejen ti, kteri si pamatuji rybarnu na miste byvaleho McDonaldu :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 69. Summerboy :

  Café 10 Reloaded naproti byvale VZP konci a misto toho se tam pripravuje nove bistro s velkym mnozstvim domacich odzkousenych pokrmu. Je to fajn, protoze ta kavarna to nemela dobre zmaknute, ackoli to tam bylo hezke, a obsluha byla celkem unyla. Tak ted to snad bude lepsi, kdyz to budou delat lidi, jimz o to opravdu pujde, protoze to bude jejich.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 70. aggu :

  Další pecka od Hajného z Lesa.
  Zahradní hospoda Bulharsko
  http://i.imgur.com/LL47P1M.jpg
  Historické konotace, zahrádka pod lípou, gril, pivo Chotěboř, káva, písek pro děcka..
  Víc na FB „Zahrada Bulharsko“.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 71. Jann :

  martin [msstavby.cz]: Které již neexistují? No nějaký vzorek sis sám identifikoval v dnešním článku (25.7.). Byly to přesně ty šedé, nudné, bez nápadu, o kterých jsem psal.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 72. Martin [msstavby.cz] :

  Jann: Aha, takže místo napsání pár slov od tebe, jsem musel čekat, až vytvořím další přehled sám? O které se tedy jedná, jen pro úplnost…?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 73. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: asi U Rádi? a nevim, jestli to tam zrovna skoncilo na „nudnosti“.. z druhe strany je treba Satlava, co ta nabizi tak zazracneho?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 74. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Nevím, jsem si odpověděl sám, ale tak nějak tápu….

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.