Jak bude vypadat Černá kostka? Prezentace a diskuse

15.9. 2021 od 18:00 proběhne v galerii PLATO prezentace aktuální podoby plánované Moravskoslezské vědecké knihovny.

FB událost

Srdečně vás zveme na prezentaci aktuální podoby Moravskoslezské vědecké knihovny a následnou debatu, kterou pořádá Antikvariát a klub Fiducia ve spolupráci s městskou galerií PLATO. Debata se bude konat ve středu 15. září od 18:00 v galerii PLATO.

V poslední době se proměňuje náplň plánované novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny, tzv. Černé kostky. Kromě požadavku na dostupnost celého knihovního fondu na jednom místě, jenž byl hlavním argumentem pro vznik novostavby, se další plánovanou klíčovou náplní knihovny stává digitalizace. Kromě digitalizace kultury regionu, jež je symbolizována sloganem „…od coal mining k data mining“, by knihovna měla být také centrem vzdělávaní v oblasti technologií a takzvanou „zelenou knihovnou“. Měla by využívat dešťovou vodu či nabízet bezpapírové kopírování, měla by se rovněž stát střediskem klimatické osvěty a laboratoří obnovitelných zdrojů energie. Moravskoslezský kraj, zřizovatel knihovny, se aktuálně snaží získat podporu na výstavbu knihovny z Fondu spravedlivé transformace. O tom, jak bude vypadat Černá kostka a jaká jsou případná úskalí projektu, budeme hovořit s architektem a autorem návrhu „Černé kostky“ Ladislavem Kubou a náměstky hejtmana Moravskoslezského kraje Jakubem Unuckou a Lukášem Curylem. Moderuje Marta Pilařová. POZOR! Koná se v městské galerií PLATO, jež je spoluorganizátorem debaty.
Rezervace míst v galerii PLATO je možná na: info@plato-ostrava.cz nebo na tel. (+420) 702 206 099.Více informací k tématu Černá kostka zde http://www.krasnaostrava.cz/…/ostravska…/cerna-kostka/
https://www.msk.cz/kraj/zastupitelstvo/soubory.html?id=15395
https://www.msk.cz/…/9-13-prezentace-k-usneseni-c–2.pdf

Související články


Komentáře

 1. Meechee :

  Je neuvěřitelné, kolik času, peněz, energie a dalších administrativních tanečků to stojí, než se postaví knihovna – ano, poněkud větší a náročnější, ale pořád „jen“ vědecká knihovna … cca 12 let „příprav“ a ještě se nekoplo do země … jak říkám – neuvěřitelné … to i ten futrál na housle naproti (kterému ale velmi fandím mimochodem) bude stát rychleji

  Thumb up 37 Thumb down 0
 2. Hrdý Ostravák :

  Pro Meechee : Já bych řekl,že ta tragikomedie trvá déle,už někdy od roku 2004. Kolem roku 2008 ,už dokonce na Černou kostku byly našetřeny finance a mohlo se bez problému stavět. Tehdejší hejtman Palas s exprimátorem Kajnarem finanční prostředky eufemisticky řečeno, odklonili.Kde finance na knihovnu putovaly,nikdo dosud nezjistil.
  Debaty,diskuze a konference o Černé kostce probíhají nepřetržitě již 15 let a výsledek je stále stejný. Třeba ,až z krajského vedení soc.demokraté zmizí zcela,zdiskreditovaný Kajnar tam opravdu nemá co pohledávat, tak Černá kostka vyroste.

  Thumb up 26 Thumb down 1
 3. Mx :

  + veřejnost je zapojena. -než se dohodnou, bude to neufinancovatelné, jak rostou stavební materiály a zase něco zkrouhnou, důležitou vodní plochu kolem ap.

  Thumb up 13 Thumb down 1
 4. Rado :

  Meechee: A taky je problém ten, že si tato povedená Černá kostka, která už měla mimochodem už dávno stát, vezme prostředky na svou výstavbu z Fondu spravedlivé transformace. Čili peníze, které by mohly jít primárně na úplně něco jiného, sežere něco, co nebyl kraj schopen za 12, ne-li více let, postavit.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 5. Pavel :

  Počítám-li dobře, tak diskuse a tanečky okolo černé kostky běží 17. rokem (viz https://www.msstavby.cz/cerna-kostka-vstava-jako-fenix-z-popela-17-10-2016/, kde se mluvilo o 12 letech). Přiznejme si, že projekt byl připraven v době, kdy nebyly chytré telefony, tablety, minimum čteček e-knih, notebook byl výsadou manažerů, za internetem se chodilo do kaváren apod. Bavíme-li se o knihovně pro vědecké účely, tak vědci pochopitelně upřednostňují časopisy a knihy, které jsou dostupné elektronicky, do knihovny se chodí zejména kvůli starším tiskům. Nestálo by za to projekt revidovat? Být bohatým mecenášem, tak bych dnes asi podpořil něco jiného než kamennou knihovnu.

  Thumb up 10 Thumb down 13
 6. DRJPJR :

  Pavel: Však knihovna není jenom o knihách v regálech, ne ?
  Btw. Mám pocit, že podobný osud neustálého oddalování čeká i Bílý stín :/

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. Ivan :

  Pavel: Tak podobné argumenty ke kostce jsem tu psal cca před 5 lety a doba je zase o kus dál. Hlavní argument těch, co byli hodně za knihovnu byl ten, že se musí někde archivovat staré knihy atd. Už tenkrát vycházel kubický metr hotové stavby na 36 000 kč (v době kdy byl průměr na veřejnou stavbu něco kolem 10 tis.Kč). Dnešní náklady si ani nedovedu představit. Ale dobrým příkladem, že to jde i jinak je nově dostavěná jihočeská veřejná knihovna dokonce od stejného architektonického studia, ale za podstatně jiné peníze: https://www.archiweb.cz/b/jihoceska-vedecka-knihovna

  Thumb up 5 Thumb down 3
 8. Pavel :

  DRJPJR:
  Právě o to jde. Myslel jsem revizi funkčního využití (kdo, co, k jakému účelu) a tomu odpovídající vnitřní řešení. Fandil bych co nejširším vzdělávacím aktivitám pro veřejnost a k tomu účelu technicky nadupaným prostorám na úrovni 3. dekády 21. století.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 9. Lumir :

  Buďme realisté. Bude nová vláda a bude se více šetřit. Peníze nebudou a nebude ani kostka. Nejspíše ani ta koncertní hala naproti.

  Thumb up 7 Thumb down 15
 10. thvari :

  čekal bych, že se peníze na transformaci právě nalijou do staveb jako Černá kostka, koncertní hala a Bílý stín – na co jiného bychom je propána měli vynakládat? před časem tu byl soupis projektů a některé z nich byly dost nekonkrétní. takhle bychom si v Ostravě dořešili klíčové instituce a budovy a bylo by zas o dost líp.

  Thumb up 11 Thumb down 7
 11. Rdm :

  Lumir: vláda už projekty schválila pokud vím a teď se čeká na schválení EU, která to bude platit, takže volby na tom už nic změnit nemohou, ať už je vyhraje kdokoliv.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 12. Rado :

  Pavel: Otázkou je, jestli už by neměla být položena otázka, zda-li za těch 17 let, co se o Černé kostce bavíme, neměl být ten projekt aktualizován. Čili nová arch. soutěž, protože už je to zase šuplíkový návrh, jak je v Ostravě zvykem a třeba v tyto dny by někdo vymyslel už něco mnohem lepšího, ne tak hranatého…

  Thumb up 7 Thumb down 11
 13. Rado :

  thvari: A právě já v tom nevidím, co píšete, logiku. Čemu v rámci transformace regionu pomůže ČK, koncertní hala, Bílý stín, když si toto všechno jste schopen postavit z jiných peněz. A hlavně, tohle vám nevytvoří moc pracovních míst. Spíše bych chápal, připravme si průmyslové zóny, jak to dělají v Polsku, kam chodí jeden investor za druhým, řešme průmysl 4.0, dělejme něco, co zde přivede nějakou další pořádnou IT firmu, velkou poradenskou firmu. Vždyť toto všechno se Ostravě, Karviné, resp. kraji, vyhýbá oklikou. A ty peníze na transformaci jsou hlavně pro celý kraj, ne jen pro Ostravu.

  Thumb up 8 Thumb down 13
 14. davidb :

  Rado:
  Ale to v těch transformačních projektech taky je?

  Thumb up 4 Thumb down 5
 15. Martin :

  Ivan:
  Nezlobte se na mne, nejsem stavař, ale opravdu jde srovnávat náklady na malou přízemní stavbu v Budějovicích s několikanásobně větší několikapatrovou plánovanou budovou v Ostravě? Co jsem četl, tak ta patra musí mít obrovskou nosnost.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Mnohé projekty jsou zahrnuty do transformačního balíku, protože lokální politici na ně neumí sehnat peníze od státu, kraje apod. Využití evropských peněz je čistý alibismus.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 17. Pavel :

  Martin [msstavby.cz]: Ba co hůř: protože nedokážou vymyslet projekty, které opravdu nakopnou rozvoj. Potom kroutíme hlavou nad tím, jak se v jiných východoevropských zemích EU rozvíjí infrastruktura, zatímco v Česku přibývají rozhledny, lyžařské areály v nížinách atd.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Pavel: S rozhlednami osobně problém nemám, pokud jsou financovány ze správných zdrojů. Historicky jsou v česku rozšířené a některé nové jsou i architektonicky zajímavé. Osobně bych díky nim se nepodíval do některých míst ani v kraji. Třeba sem (https://mapy.cz/zakladni?x=17.8149263&y=49.6403970&z=15&source=base&id=2198585&gallery=1), nebo na tuto v Jakubčovicích ( https://mapy.cz/zakladni?x=17.9121939&y=49.8454866&z=16&source=base&id=1912847&gallery=1), kde z jedné rozhledny vidíte Praděd s Jeseníky a stačí se otočit na patě a vidíte Lysou a Beskydy.
  Ale to je jenom o tom, kam my samotní Češi chceme ty peníze směřovat.

  S těmi projekty to je jak píšeš horší. Peníze jsou určeny na transformaci uhelných regionů, přičemž v Ostravě se netěží téměř 30 let. Peníze měly více směřovat na Karvinsko, kde se těžbě aktuálně utlumuje.

  Rád sleduji tuto transformaci v bývalém východním Německu, které je v mnohém podobné s MSK. Byť východ je hnědouhelný s povrchovými doly. Zrovna v létě začala v Chotěbuzi výstavba zázemí pro údržbu ICE spojů. https://www.deutschebahn.com/de/presse/pressestart_zentrales_uebersicht/Neues-Bahnwerk-kommt-frueher-nach-Cottbus-ICE-4-Instandhaltung-startet-2024-6320650?contentId=1204030 Jedná se o projekt v rámci modernizace železnice. ICE spoje prakticky Chotěbuzí neprojíždějí a nejedná se ani o důležitý bod v železniční dopravě v rámci Německa. Nicméně investice je směřována sem také z důvodu posílení rozvoje města a lokality. A to jsou třeba investice státní společnosti. Něco takového v MSK chybí.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 19. Pavel :

  Martin [msstavby.cz]: Vím, že už je to mimo téma Černé kostky. Veselská rozhledna je součástí projektu „ Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia – II. etapa“, který byl spolufinancován z Evropského fondu pro regionální rozvoj v rámci programu INTERREG V-A Česká republika. Já mám rozhledny taky rád. Ale asi bych byl radši, kdyby ze zmíněného fondu EU pro regionální rozvoj byly přednostně opraveny přeshraniční komunikace (např. ostudná silnice mezi Opavou a Pilszczem a spousta dalších podobných z obou stran hranice), obnovilo se železniční přeshraniční spojení z Krnova do Glubczyc, popř. z Opavy do Racibórze a jezdily zde moderní vlaky, opravily se malé mosty přes hraniční řeky, apod. Věřím, že by to rozvoji jmenovaného euroregionu pomohlo víc. Což není nic proti autorům projektu rozhleden, ti měli nápad, jak peníze vůbec využít a většina nových rozhleden je zdařilá. Tohle je namířeno proti lokálním politikům, kteří nedokážou rozpoznat a řešit naléhavější potřeby. Obloukem se vracím k Černé kostce: máme zmapovány aktuální potřeby nebo se držíme představ zformulovaných před mnoha lety?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 20. Ivan :

  Martin: Tak právě otázka je, jestli to musí mít tolik pater atd. Přesně jak píše Pavel, možná by to chtělo znovu definovat aktuální potřeby a výhled do budoucna, ať z toho nakonec není „muzeum vědeckých knih“ v černé kostce.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Pavel: S tím souhlasím. Ale opět jsme u toho, o co jsme žádali a jaké projekty jsme poslali na proplacení. Já myslím, že ty aktuální potřeby zmapovány jsou a původní koncept již není, více určitě ukáže debata toho 15.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 22. Mx :

  S rozhlednami a lyžařskými areály sice problém nemám, ale ja fakt, že ty projekty musí buď přinášet peníze z jiných regionů/zemí (jinak slouží jen k “pobavení” místních bez ekonomického bonusu, anebo musí zvyšovat efektivitu, tzv. Investice do produktivity a úspory nákladů (průmysl 4 ap.) a nová pracovní místa.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 23. Mx :

  S rozhlednami a lyžařskými areály sice problém nemám, ale ja fakt, že ty projekty musí buď přinášet peníze z jiných regionů/zemí (jinak slouží jen k “pobavení” místních bez ekonomického bonusu, anebo musí zvyšovat efektivitu, tzv. Investice do produktivity a úspory nákladů (průmysl 4 ap.) a nová pracovní místa.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 24. Mx :

  Omyl 2x

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. Cyklista :

  Rado: IT firem je v Ostravě docela dost. Bohužel veřejnost vidí jen Tieto. Problém je, že nejsou „ajťáci“. Stejně tak je zde i několik technologických a vývojových center. (Tieto, CGI, Stora enso, ABB, Vendavo, Porsche Engineering, Vitesco Technologies, Dell ….)
  Již několikrát jsem poukazoval na složení populace v ČR a tedy i na Ostravsku a to co nejvíce potřebujeme jsou podniky typu Hyundai, Škoda transportation a jejich dodavatelé. Ty zaměstnají nejvíce osob z utlumovaných oblastí průmyslu.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 26. adamous :

  Cyklista: IT firmy tady nejake jsou, ale pokud chce clovek delat neco zajimaveho, tak bohuzel – V CR castecne jen Praha a nebo zahranici. Komu nevadi pracovat vzdalene, tak v IT to nastesti neni az takovy problem. V Ostrave obecne ubyva inteligence, na ktere by toto mesto melo stat prave kvuli nezajimave praci za podprumerne ohodnoceni. Mne osobne tady zacina vadit hlavne narustajici mnozstvi neprizpusobivych, coz bude jednou pro me duvod k odchodu nekde do klidu na vesnici. Pouze montovny a sklady to tady opravdu nespasi, bohuzel.

  Thumb up 5 Thumb down 8
 27. thvari :

  adamous: já ti nevím, ale on má člověk taky možnost rozjet vlastní IT projekt a třeba tu nějakou líp vydělávající firmu založit, stejně jako máme možnost ve městě bydlet, protože když všichni odejdou za město, můžeme město rovnou prohlásit za jedno velké gheto a rovnou to tu zabalit. osobně jsem spíš pro, abychom se snažili sem co nejvíce tahat lidi i investice. :)

  Thumb up 7 Thumb down 2
 28. PetrP :

  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/cerna-kostka-ostrava-vedecka-knihovna-debata.A210920_627850_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 3 Thumb down 0
 29. balde :

  záznam debaty ve Fiducii

  https://www.youtube.com/watch?v=N12fwpXxjNA

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. Cyklista :

  adamous: Co si představujete pod pojmem „něco zajímavého“?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 31. marie :

  V prvním pololetí příštího roku se počítá s přeložkami sítí a vybudováním příjezdové cesty, do poloviny roku 2023 pak kraj chce mít jasno o zhotoviteli a stavět by se mohlo začít už na konci roku.
  Stavba má skončit v roce 2025 a plný provoz by pak byl zahájen v roce 2026.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/cerna-kostka-curylo-vedecka-knihovna-digitalni-centrum.A221006_686629_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 3 Thumb down 0
 32. danlicka :

  marie: hlavně doufám, že se při realizaci nezapomene na tu vodní plochu okolo. Věta “stejně tak budou automobily stát i v okolí budovy” je za mě trochu zklamání.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 33. Kateřina Jedinakova :

  Bude to krásné a konečně zmizí to jedno velké neplacené parkoviště plného odpadků…kteří ridici vykazují z aut….a z autobusu si dělali wc u stromu.Dekuji konečně něco rozumného.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 34. Marthin :

  Já se obávám, že zrovna na tomto veřejném projednání se obyvatelé MSK moc nepředvedli: Přišlo tam jen kolem 30 lidí a nevypadalo to, že by veřejnost měla po nové knihovně skutečně poptávku. Zřejmě i z důvodu nízké účasti se i pan primátor Macura po pár minutách zdekoval. Politici z MSK se taky moc nepředvedli. Když zaznělo, že provoz nové budovy bude stát milion korun ročně a nastalo hrobové ticho, nikdo už to neuvedl do kontextu: třeba nesrovnal, kolik stojí provoz nynější knihovny roztahaný do několika nevyhovujících staveb, kolik stojí převozy knih z externích skladů, jaké škody napáchá nevhodné skladování, kolik stojí provoz dalších krajských knihoven atd… prostě ze strany politiků i veřejnosti minimální snaha…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.