Černá kostka vstává jako Fénix z popela

Povolební jednání a prohlášení dávají novou naději pro projekt novostavby Moravskoslezské věděcké knihovny, známé jako Černá kostka, který již 12 let hýbe veřejnou diskusi.

cerna kostka knihovna

V letošních krajských volbách zvítězilo politické hnutí ANO s Ivo Vondrákem, rektorem VŠB-TU v čele. Ve svém programu pod 11. bodem má hnutí: „Podpoříme výstavbu moderní vědecké knihovny.“ Podporu má knihovna i u koaličních partnerů. Jako „koaliční partner by KDU-ČSL ráda prosadila například výstavbu vědecké knihovny v kraji“, řekl Lukáš Curylo pro iDnes.cz. Jakub Unucka, lídr krajské kandidátky ODS se ke knihovně vyjádřil pro denik.cz: „Dotáhnout tuto koalici do konce nám dává smysl. Našli jsme totiž širokou shodu v programových bodech. Jedním z našich cílů bude i stavba vědecké knihovny.“ Konkrétnější byl v předvolebním on-line rozhovoru Deníku, kde uvedl: „Vědecká knihovna (projekt Černé kostky) je jedním z hlavních bodů našeho programu. Tato stavba do Ostravy patří. Ne vše se dá vyhledat na internetu a vědecké knihovny jsou všude v civilizovaném světě centrem nápadů mladých lidí. Proto budeme tuto stavbu razantně prosazovat a za jednu největších chyb současné koalice pokládám právě zrušení tohoto projektu.“ Pro patriotmagazin.cz téma ještě rozvedl ve vztahu ke schodku v krajském rozpočtu a způsobu hospodaření kraje: „Bohužel ty peníze projedl, místo toho, aby po něm zůstala nějaká skutečně zásadní investice, stavba, třeba knihovna Černá kostka, kterou, pokud uspějeme, postavíme.“ K Černé kostce se aktuálně na twitteru vyjádřil i budoucí hejtman, Ivo Vondrák (ANO).

kostka

Pozemek pro budoucí knihovnu je města a knihovna je pro Ostravu důležitou institucí, která od svého založení v roce 1951 sídlí v přízemí a suterénu pravého křídla budovy Nové radnice. Umístění již v té době bylo myšleno jako provizórium na 5 až 10 let. Píše se rok 2016 a provizorium stále trvá, již 65 let.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy vyjádřil na twitteru Černé kostce podporu:
kostka

Na stejném pozemku, kde má stát Černá kostka, se již od konce 60. let. 20. století plánovala výstavba koncertní síně. V roce 1969 proběhla architektonická soutěž, ve které zvítězil projektIvo Klimeše. V pozdějších plánech bylo i podzemní propojení s dostavbou u Domu kultury. Klimeš pak v letech 1987–1991 pro stejné místo projektoval Koncertní síň Janáčkovy filharmonie. Zrušením tehdejších krajů byl zrušen i tento záměr koncertní sině.

kostka

Stránka z knihy Bílá loď uprostřed Ostravy 1961–2011, kde je na s. 70 zveřejněná studie řešení propojení koncertní síně s přístavbou Domu kultury z roku 1975.

Když kraj s Evženem Tošenovským, tehdejším hejtmanem deklaroval počátkem roku 2004 záměr vystavět novou budovu vědecké knihovny, položil v dubnu Martin Strakoš v Britských listech otázku: Architektonická soutěž na novostavbu vědecké knihovny. Ano nebo ne?. Tošenovský s ním v otázce potřeby architektonické soutěže polemizoval, ale v červnu téhož roku kraj vyhlásil regulérní architektonickou soutěž. Výsledkem je projekt Černé kostky.

Se stavbou nové vědecké knihovny na ulici 28. října, naproti Domu kultury města Ostravy se váže ještě jeden projekt. Intergrovaný parkovací dům (v materiálech kraje pod zkratkou IPO), který měl být pod suterénem Černé kostky.

Nakolik jsou kroky města a nového vedení kraje promýšlené a nakolik navazují na předem připravené koncepce, lze ilustrovat právě na způsobu parkování u Černé kostky.kostka

Po sedmi letech stagnace jde opravdu o pokrok. A myslím to bez jakékoliv ironie.

Jasným a pojmenovaným viníky jsou politici z řad ČSSD a KSČM, kteří připravený projekt Černé kostky s platným stavebním povolením a zajištěným financováním v červnu 2009 odpískali.

Ovšem od politického hnutí, které proklamuje: „Nekecáme, makáme“, bych očekával předem připravené scénáře dalšího postupu. Přinejmenším v otázce koncepce řešení dlouhotrvajícího nedostatku parkovacích míst v těsné blízkosti několika významných institucí (Dům kultury města Ostravy, Divadlo Petra Bezruče, Krajský úřad, Česká správa sociálního zabezpečení…). Že tato koncepce neexistuje, naznačuje s magistrátem nekoordinovaná činnost obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, na kterou v květnu letošního roku upozornil server msstavby.cz, i proto je zřejmě v tomto ohledu odpověď primátora opatrná.

Jestli jde jen o opatrné vyjádření při nově ustanovující se koalici krajského vedení nebo o politické sliby bez výsledku, ukáže čas. Snad se brzy dočkáme konkrétního usnesení a konkrétních činů.

Projekt Černé kostky je připravený. Nové zpracování pro územní rozhodnutí a stavební povolení bude trvat přinejmenším jeden rok. Ve stejné době může nové vedení kraje připravit a zajistit financování.

Znovuoživení Černé kostky
Černá kostka má u veřejnosti dlouhodobě velkou podporu. Znovuoživení Černé kostky si všimli a naději vnímají i občané. Během dvou dnů přibilo v elektronické petici přes 200 nových podpisů. Petiční výbor se chystá odevzdat petiční archy obou petic (papírovou a elektronickou) novému krajskému vedení. V současné době má elektronická petice 4309 podpisů a papírová verze 1069 podpisů. Sběr neodevzdaných archů papírové petice je v Antikvariátu a klubu Fiducia v Mlýnské ulici v Moravské Ostravě.

Autor: Jaroslav Němec
zdroj: ostravablog.cz

Související články


Komentáře

 1. Xavier :

  Možná je čas zamyslet se nad jiným umístěním. Osobně jsem si vždycky říkal, že ten původní plán umístění téhle stavby není úplně nejšťastnější. Sám bych zůstal u projektu Černá Kostka, osobně bych ale asi zvolil jiné místo bližší centru města (např. Karolina, Černá louka; klidně i slezská Ostrava blíže k řece).

  Thumb up 9 Thumb down 11
 2. jan :

  Xavier: mě to místo příjde ještě ok, větší hovadina je to v DOV (i ten projekt Pleskota je hrůzostrašný). Slezská je podle mě nesmysl, to už je lepší současný plán. Černá Louka možná, tam by to podle mě šlo. Karolina je humus, tam se mi příčí snad vše :) vědecká knihovna vedle obchoďáku, to by snad byl unikát :D

  Thumb up 8 Thumb down 11
 3. Xavier :

  jan: Souhlasím, je to minimálně 100x lepší, než odlehlé a nepříliš dobře dostupné DOV. Slezská není nesmysl. Vždyť současná pozice VK má do slezska 200 metrů. Kromě toho tam je podstatná část Ostravské univerzity, včetně kolejí. Třeba nad slezskou radnicí je poměrně dost prostoru, a na tom kopci by se knihovna krásně vyjímala.
  Karolina sice pro některé lidi „humus“, jak píšeš, naprostá většina lidí si na ni již ale zvykla a přijala ji. A teď nemyslím jen tu většinu, která ji přijala hned na začátku, ale i velkou část původních kritiků, mezi které jsem patřil třeba i já.
  Kromě toho je ta oblast poměrně dost rozlehlá. Zkus si to změřit. Kdyby se postavila knihovna na tom plánovaném místě, bude to v podstatě také u obchoďáku. Ke Kauflandu to má cca 240 metrů, k Futuru 450 metrů. Kdyby stála knihovna v místě, kde se plánovala již mrtvá třetí/čtvrtá etapa, pak by to bylo také cca 250 metrů, takže to máš vlastně totéž :) https://mapy.cz/s/19gk5 – klidně bod č. 1 či bod č. 2.
  Pokud je pravda to, že se s třetí a čtvrtou etapou již nepočítá, a že pozemky nejspíš připadnou zpět městu, pak je to ideální řešení. Zaplní se část toho brownfieldu kvalitní a účelovou budovou… navíc se mi poměrně dost líbí ta blízkost „kampusu“ Palace.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 4. jan :

  Xavier: je otazkou nakolik se počítá se studenty VŠB (kteří mají nějakou knivnu v Porubě). Pokud máme počítat i s VŠB pak je současné umístění asi v pohodě. Ono těch míst je nakonec vcelku dost :) můžou to šoupnout i místo Kotasa :D ale tam spíše zůstane louka už navždy. Myslím že to stejně neovlivníme.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 5. Xavier :

  jan: Tak pokud se nepletu, součástí původního plánu nebylo jen to, že půjde o knihovnu, ale že (minimálně nejvyšší patro) zabere katedra cizích jazyků VŠB, která stále sídlí v údajně nevyhovujících (asi hlavně esteticky) prostorách nedaleko toho plánovaného místa (Dr. Malého). Pokud by se to šouplo na tu karolinu, asi by to vůbec nevadilo… navíc by to měli blíže studenti ekonomky…
  Osobně si myslím, že pokud budou pokračovat ty rozepře mezi radnicí Moravské Ostravy a Přívozu a krajem, a pokud se opravdu ty pozemky Karoliny (3. a 4. etapa, nikoli 2.) vrátí městu, a pokud ten plán skutečně „vstane z popela“ a seženou se finance, pak se to postaví na Karolině… já bych byl pro všemi deseti. Osobně bych si dokázal představit i toto místo: https://mapy.cz/s/19gF2 – ale to už by bylo asi pro některé moc blízko obchoďáku :-D
  Nebo by se ještě dalo zbourat tu krabici bývalého Bauhausu, nějak to dobře propojit s jatky (tam by se asi nejvíce hodila ta katedra cizích jazyků VŠB vzhledem k původnímu účelu (#humor)) a byla by vyřešena další městská ohavnost. Ale to by asi musela pod zem místecká + ty koleje. Knihovna na pomezí dvou městských dopravních tepen by asi nebyla nic moc.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 6. David :

  Nóóó…jenom ji tady postavme. Jedna podobná už stojí tady 21°25’21.1″N 39°49’34.2″E. A stačí to až nad hlavu!!!!

  Thumb up 1 Thumb down 13
 7. Michal :

  Fajn, ale uvěřím, až se začne stavět.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 8. jarnemec :

  Xavier: Architektura nejsou kostky lega. Nelze je ledabyle, ač se sebelepším úmyslem, rozhazovat po městě. Jde o projekt pro konkrétní místo, konkrétní užití… Debata o úmístění knihovny se vedla před červnem 2004. Od té doby je rozhodnuto, jelikož architektonická soutěž byla na místo, pro které je Černá kostka navržena.

  Původní plán, k tomu je směřovaná i petice je pouze o knihovně (verze do r. června 2009) a parkovacím objektem pod ní (IPO / soutěž byla bez parkovacího domu). Verze s VŠB vznikla až jako varianta po té, co kraj odmítl na knihovnu dotaci z EU a vznikla petice (17. 2. 2010).

  Thumb up 12 Thumb down 1
 9. aldik :

  Jen teda nechápu, co se komu na takové krychli líbí, na tom si architekt moc práce nedal :D … Proti hypermarketům podobného tvaru kde kdo protestuje, ale když ve stejné tvaru knihovna, tak najednou půlka města chce krychli :D (i když narozdíl od obchoďáku tam zas tolik lidí chodit nebude :D).

  Thumb up 3 Thumb down 20
 10. PetrP :

  aldik:

  Hmmm, tak jestli Černou kostku srovnáváte s hypermarketem, tak to svědčí o mnohém…

  Thumb up 9 Thumb down 6
 11. Xavier :

  PetrP: Já bych s takovým srovnáním třeba rozhodně nepřišel, ale vezmeš-li si to realisticky, pak by v podstatě Černá kostka mohla vzniknout tak, že by obchoďák Forum NK daroval jednu z těch svých mnoha kostek, které by se dal nový, černý (a asi prosklený) plášť a dostavělo by se pár pater :-D
  A mimochodem, i některé budovy vystavěné čistě jako obchoďáky mohou být architektonickými skvosty, o čemž jsem se na svých cestách párkrát přesvědčil. V Ostravě ale nic takového samozřejmě nemáme…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 12. acdlcia [msstavby.cz] :

  Původní umístění je jedinečné a kdyby vedle stál i Ingot tak by mi snad padla brada až na zem.
  http://www.msstavby.cz/studie-ingot-25-02-2012/

  Thumb up 16 Thumb down 0
 13. jiří :

  acdlcia [msstavby.cz] jo přesně tam bych to třeba postavil nevadi to parkovaní a pod a budova je fakt super jabych to postavil přesně takhle i tu barvu třeba.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. dolil :

  všude po světě roste architektura organická a my adorujeme kostku, která je černá. Jak přízemní.

  Thumb up 7 Thumb down 20
 15. Koudy :

  Xavier: Názor na umístění ke karolíně by se mi líbil! Místo které si ale vybral mi přijde trochu zapadlé… tahle budova je solitér a měl by jít vidět… já bych ji teda mnohem raději viděl místo toho dočasného „parku“ mezi karolínou a trojhalím. Co se týče těch architektonických skvostů mezi nákupními centry tak souhlasím v tom že jsou ale připomněl bych že i karolína je velmi solidní nadprůměr.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 16. mike63 :

  Xavier: Xavier: KAtedra jazyku VŠB už sídlí v Porubě v areálu VŠB. Přestěhovali se tam před 3 lety po přestěhovaní FEI do nové budovy FEI.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. jarnemec :

  Černá kostka není jen to co je vidět na známých vizualizacích. Podrobnější plány byly několikrát vystaveny – model nadzemní části viz fotografie např. zde: http://cernakostka.cz/index.php?petice=reakce&detail=16

  Pro představu aspoň několik čísel: 48 195 m3 = nadzemní část (to co vidíte na vizualizaci); 89 818 m3 = podzemní část – ta zabírá daleko větší plochu než nadzemní část, zhruba to co ohraničuje na vizualizaci vodní plocha: http://cernakostka.cz/index.php?o-knihovne=o-knihovne)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 18. Xavier :

  mike63: Díky za info, to jsem netušil! A jak je to s Katedrou společenských věd? Ta se také přemístila z Dr. Malého?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. David :

  acdlcia [msstavby.cz]:
  Je zajímavé číst 4 roky starou diskuzi.
  Fakt jsem se pobavil.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Upřímně se nestačím divit názorům. Razantně se obrátí situace v prospěch knihovny, byť zatím nebylo jasně řečeno, kde se kopne, ale i zájem kraje je fajn. A objeví se názory, proč ji stavět tam, kde měla vyrůst ( ono, polemizovat se dá, ale realita je jinde.. nezapomínejte knihovna jde hluboko pod zem, což tak spodní vody kolem Ostravice, či prameny na Karolině? ), nebo proč by vůbec měla vyrůst… Jak bylo napsáno, projekt je tvořen na konkrétní lokalitu.. Lehce nyní tuším, pro koho předvolební spot bývalého hejtmana Nováka byl určen atp. Srovnávat projet s plechovými OC je taky slabomyslný výplod. Nebo vlastně.. soused má v podobném tvaru garáž. Budeme taky porovnávat? A btw. Karolina je jedno z nejpovedenějších OC v ČR.

  Pak se dozvíme, že se všude staví organická architektura? Kde všude? Ateliér Zahy Hadid není jediný, co produkuje projekty. Pokud se člověk opravdu zajímá, tak zjistí, že organiky je minimum…

  A to vše završí copy past Miška se svým „Fajn, ale uvěřím, až se začne stavět“, protože pod Skeltem už jaksi nemá co komentovat, Palacem, Ostravici či od zimy další etapu Karoliny.

  Fakt se před vámi skláním.

  Thumb up 16 Thumb down 2
 21. Brown :

  aldik: Pozor!!! Jsi na půdě „hlubokého intelektu“. Jak píšeš, není krychle, jako krychle.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 22. Brown :

  PetrP: Hele, takže o čem to svědčí?? Kostka s hadrami je jiná, než s knihami? A co je top?? Khaba??

  Thumb up 1 Thumb down 9
 23. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Jen pár informací: pracoval jsem ve vědecké knihovně na jednom postu cca rok a půl cca do roku 2009. Moc dobře vím, v jakém stavu ta knihovna je (alespoň pokud jde o sklady), takže si myslím, že jsou nutné nové prostory. Můj návrh (do diskuse) spočíval v tom, že vzhledem k tomu, že pozemky pro plánovanou 3. a 4. etapu Karoliny nejspíš propadnou zpět městu, mohlo by se uvažovat o tom, že by se (část) toho místa vyhradila pro knihovnu. Podle mě je pro město důležitější udělat něco s loukou existující v centru města (!), než s placem existujícím mimo centrum. To s tou slezskou už bylo jen takové plácnutí :)
  Jinak v tom, že je Forum Nová Karolina jedním z nejpovedenějších OC v ČR, by nejspíš souhlasila poměrně dost podstatná většina lidí z Ostravy (i odjinud), i když jsou samozřejmě i povedenější (u mě vede třeba teď nejnovější Hradecký Aupark – zvenku jsem jej viděl před týdnem; a pokud má vypadat uvnitř alespoň na 90% jako na vizualizacích, pak to bude fajn :)). Ta kritika se na OC FNK snesla z jiného důvodu. Většina lidí totiž tehdy nesouhlasila s tím, že se to hodí do centra města, a to nejen proto, co je to za stavbu (obří obchoďák), ale i proto, že existovaly obavy, že to nevyprázdní už tak nepříliš živý zbytek centra. Já osobně jsem třeba před čtyřmi roky tvrdil, že je to jeden z nejpovedenějších OC v ČR, ale nemyslel jsem si, že je umístěn na vhodném místě. Teď už jsem si zvykl a je mi to fuk :)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 24. PetrP :

  Tak psal tam o hypermarketu, což Nová Karolina určíte není… Navíc ta se mi libí, stejně jako se mi líbí ČK… Takže v každém případě postavit!!!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. Danek :

  knihovna a Moravskoslezské inovační centrum:…první projekty které by se měli realizovat viz.článek http://ostrava.idnes.cz/koalicni-smlouva-moravskoslezsky-kraj-fcp-/ostrava-zpravy.aspx?c=A161017_155458_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. thvari :

  já jsem jednoznačně nadšen. jen ať to postaví. jediné, čeho se bojím, je, aby to nebyly prázdné předvolební kecy, kdy se pak zjistí, že na to nejde čerpat z EU, není keš, není vůle a projekt už poněkolikáté umře.

  Do Ostravy se tato moderní architektura podle mého nejen hodí, ale je to jedna z věcí, která by nás zase mohla odlišit od zbytku země. Asi jsem nakažený holandskem, kde moderní stavby klidně stojí v historických městech. Ale fandím tomu maximálně. ČK, Bílý stín, postavte to všycko!

  Thumb up 11 Thumb down 0
 27. Aleš :

  Sliby se slibují, blázni se radují…

  To bude zase negativních reakcí !!!

  Thumb up 0 Thumb down 1
 28. jan :

  dolil: kampus ve vidni je organicky jak cyp, a to tam delala i Zaha Hadid. Jediny organismus je uvnitř hlavní knihovny (studovny). To je vše. To jen pro příklad. Organismus se tvoří zejména v číně a arabii neb je t odrahe jaksvina. Neco málo ve skandinávi a zapadní evrope.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 29. Jp :

  Srovnavat knihovnu s hypermarketem, kostka jako kostka, slevnene hadry nebo vzdelani – dyt je to stejny … Takove nazory jako ma Brown nebo aldik, to skoro boli cist.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 30. dolil :

  jan: takže jsme se shodli, že jsme periferie a na nějakou nadčasovost nemáme jak ekonomicky, tak mentálně. Zpátky k průměrnosti!

  Thumb up 4 Thumb down 6
 31. Xavier :

  Jp: Já se rozhodně těch srovnavatelů nechci zastávat, nicméně netýkalo se to srovnání spíše designu stavby, než toho, jaký má nějaká budova plnit účel? Ano, jedno občas reflektuje druhé, není to ale žádná nutnost.
  Mimochodem, i hypermarketu se dá koupit „vzdělání“ podobného typu, jako v knihovně. Já si třeba před rokem v londýnské Asdě poblíž Walthamstow Central (což je mimochodem hypermarket. který je součástí většího obchoďáku) koupil hromadu anglických knih (malá část filosofie, větší část beletrie).
  Kromě toho, nevidím žádné rovnítko mezi nabízením knih a nabízením vzdělání. To už je stejně možné klást rovnítko mezi nabízením oblečení a nabízením vzdělání. Vždyť jistě znáš to známé přísloví, že „šaty dělají člověka“. A věř tomu nebo ne, i dnes se to tak často bere… nebo jsi byl u maturity v kraťasech a tričku? :-D
  Vím, že je to vědecká knihovna, a tedy instituce patřící mezi ty vzdělávací. Nicméně podstatnou část jejich knižního fondu zaujímá beletrie, která se také hojně půjčuje…

  Thumb up 1 Thumb down 5
 32. Jp :

  Xavier: No nevim pro me bude asi knihovna vzdycky neco jineho (a vic) nez misto, kde jen maji knihy. Dost casto jsem v Brne v knihovne UKB nebo nekdy v MZK a nemyslim si, ze tam lidi chodi jenom pro knihy (jako do obchodu). Je tam ticho a klid, spousta zdroju, da se tam ucit, sejit se a delat na spolecnych projektech. Muzou tam byt prednasky a ruzne jine veci. Takze ja nepisu, ze nabizeni knih = nabizeni vzdelani, protoze o ty knihy casto vubec nejde. A jo kostka s knihama je pro me vic nez kostka s hadrama a prijde mi zvkastni, ze nekoho tohle vubec napadne zpochybnovat. Co se tyka architektury tak nevim, ale jestli panove srovnavaji treba futurum a CK – no je to jejich vec, ale radoby vtipne reci o Khabach si muzou odpustit.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 33. Xavier :

  Jp: Jasně, já tě chápu. Já jen upozorňoval na to, že jim šlo podle všeho primárně o design (v tom porovnání), a nikoli o účel. Každý přece ví, že jedno lze racionálně abstrahovat od druhého a poté to posoudit. I když s tím samozřejmě každý nebude souhlasit, ale umění, stejně jako jeho kritika, je věcí více méně subjektivní, s určitými objektivními faktory.
  Mimochodem, setkal ses už někdy s tím, že by se v hypermarketu uskutečňovaly přednášky? Já ano… pokud budeš brát třeba bývalý Librex jako „knižní hypermarket“ (čímž vlastně byl), pak asi víš, že tam přednášky probíhaly. Navíc, já sám jsem se tam sešel jednou se dvěma lidmi v klidu u kávy a dělal na menším projektu. Ale vím, je to něco jiného… já se jen snažím negeneralizovat.
  Do knihovny chodím pravidelně a dost často (a navštívil jsem jich stovky, včetně třeba Vatikánské :)). Vím, že nejsou jen o knihách, ale i o jiných věcech. Jsou pro mě také nepostradatelné, stejně jako zřejmě pro tebe. Takže, SOUKROMĚ stavím knihovnu nad hypermarket či obchodní centrum. Toto soukromé se ale nesnažím brát jako veřejné, či spíše jako obecně platné. Tj. jsem schopen souhlasit s tímto: „Pro mě osobně je knihovna něčím více, než hypermarket či obchodní centrum“. Rozhodně ale nebudu souhlasit s tímto: „Knihovna je něčím více, než hypermarket či obchodní centrum.“ Ona totiž není. Z žádného racionálního důvodu! Osobně mě nenapadá žádné kritérium, proč by to tak mělo být jinak. Upřednostňuji ji pouze soukromě.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 34. jan :

  dolil: tak to jsme se určitě neshodli, ja jen argumentoval tím, že nějaký organismus je extra v modě. Ja říkám, že není. I když samozřejmě je to celkem novinka ve světě tak se o tom více píše. Pokud to někdo zaplatí proč ne. Zatím do toho jdou jen ty nejbohatší ekonomiky a to si myslím že zatím nedosahujeme bohatství třeba Norů.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 35. dolil :

  jan: organický styl není žádná novinka, je tady s námi od počátku věků. A těch soudobých realizací je po světě nespočet a další rostou. A není to doména pouze Asie. A argumentovat nákladností realizace už vůbec ne.
  Spíše mne zaujalo, když zpochybňuji nějaký návrh kostky, jak se všichni srocují v jeden šik a chtějí mne lynčovat; a to mám pouze zájem o to, aby v Ostravě vyrostlo kvalitní dílo.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 36. aggu :

  dolil: Právo na názor samozřejmě máš, ale trochu přeceňuješ jeho význam. Chceš porovnávat svůj „placatý štěk na internetu“, kterým „zpochybňuješ návrh kostky“, s profesionálním návrhem Kuby a Pilaře, posouzeným a vybraným v architektonické soutěži dalšími profesionály?

  Thumb up 2 Thumb down 5
 37. jan :

  dolil: od počátku věků zde máme architekturu podobnou třeba tomuto: http://www.e-architect.co.uk/denmark/the-wave-vejle . Hmm a to jako kde, třeba hlíněné plácačky v Mali? Nákladnost organické stavby je samozřejmě někde jinde než standartní techniky. Nicméně to již v Ostravě známe u lávky od Jiřičné. Organika jede hlavně v asii která ji je schopná zaplatit a je jim bližší než v USA nebo Evropě.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 38. Xavier :

  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostrava-bezplatne-ziska-pozemky-na-nove-karoline-dalsi-chce-koupit-20161021.html ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. jarnemec :

  Mě vždy pobaví názor, že někdo chce „kvalitní architekturu“ v Ostravě a zároveň zpochybňuje výsledky regulerní architektonické soutěže. Přesně tento postoj je příčinou, že žádná knihovna do dnešního dne nestojí. Že Ostrava je nejen v tomto směru ve srabu. Přitom má navíc.

  A kdo ji v Ostravě bude tvořit? Tu novou kvalitní architekturu? Když se podíváme na reálnost možností realizace vítězných návrhů z arch. soutěží uvidíme technicky a materiálně nezvládnuté Masarykovo náměstí, do koše hozený urbanistický plán na Karolině a politickou bramboračku s Černou kostkou. O tom jak dopadl klastr nemluvě (ale tam to bylo jasné od samého počátku)… A když už se naskytne naděje, že Černá kostka může být po 12 letech od soutěže realizovaná, tak se objeví „názor“.

  Super, ale debata o umístění skončila v roce 2004. A od roku 2009 to je jen již zmíněná politická bramoboračka, chcete-li politikum. O nic více zde nejde. Názor se objevil i v roce 2007, když Kajnar řekl, že knihovna není třeba, názor měli i komouši a skoro komouši v roce 2009, když dali prachy z EU určené na knihovnu do jiných oblastí… Celou dobu se hraje o zpochybňování již schválených rozhodnutí, kompromisů. Ruší se konsensus. A to je, vzhledem k společenské a politické rovnováze nebezpěčné. Jsme jak na houpačce a nakonec nikdo ničemu nevěří a nic není. Není žádná knihovna.

  Je nutné si tohle vše vyjasnit (není to jen názor „někde na internetu“, bohužel…), tohle neustále zpochybňování a rozmělňování…

  Černá kostka je dobrou architekturou, je nejlepší z návrhů přihlášenách do arch. soutěže v roce 2004. Je ostuda Ostravy, resp. kraje, že Černá kostka nestojí. A dokud nebude stát, tak je Ostrava, kraj stále jen „černá prdel bez uhlí“. Je to ostuda.

  Netvrdím, že postavením Černé kostky se vše změní, ale je to dostatečný signál k tomu, že se Ostrava změnila, společensky, intelektuálně i politicky. Že to není město plné buranů a maloměšťáků. Vím, že není, ale takto je vnímána. A bez takového signálu vyslaného k místním i k světu, že Ostrava má chuť se změnit a být metropolí, se další vývoj nepohne dopředu, jen se bude, jak už skoro 10 let, přešlapovat na místě. A to Ostravě nepřeji.

  Thumb up 22 Thumb down 0
 40. jp :

  jarnemec: Hezky napsáno.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. talage :

  jarnemec: K tomu opravdu není co dodat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. thvari :

  jarnemec: …a proto je nutné, abychom teď, když je šance a kostce mluví politici, bedlivě sledovali jejich kroky a urgovali je, aby se náhodou na realizace projektu opět „nepozapomnělo“. je to zcela na nás přátelé…

  Thumb up 10 Thumb down 1
 43. jarnemec :

  thvari: Souhlas. Jen dodám: A je také nutné je hlídat, aby neslevili na kvalitě. Nebo třeba nechtěli ušetřit tím, že zruší vodní plochu (nápad, který zde v minulosti byl), aby byl současti stavby i parkovací objekt atd.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 44. Rýša :

  jarnemec: Jen blbý dotaz: Co je ještě potřeba k tomu, aby se začalo kopat do země třeba hned zítra? Samozřejmě kromě peněz, ty se v Ostravě nenajdou nikdy, a to i tehdy, když je už měla.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 45. bapi :

  jarnemec: Super! Za mě příspěvek roku! ;-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 46. jarnemec :

  Rýša: Minulá krajská vláda nechala v loňském roce propadnout stavební povolení. Jen tento proces potrvá tedy cca rok. Původně se celkem vyřizovala 4 stavební povolení – hlavní stavba, vodoprávka, komunikace a drážní úřad (trolejové vedení). Stavební povolení trvalo tehdy celkem 8 měsíců (z toho hlavní SP a drážní SP 5 měsíců, zbytek to ostatní). Územní rozhodnutí bylo původně vydáno bez parkovacího objektu s parkováním za budovou na terénu (tak to bylo i původně v soutěži). Následně byl na požadavek kraje přidán podzemní parkovací objekt a bylo změněno územní rozhodnutí na knihovnu a posléze vydáno stavební povolení na knihovnu spolu s parkovacím objektem pod ní.

  Momentálně navíc není jisté, jakou variantu chce současné vedení kraje, zda s parkovacím domeme, nebo bez. Zda s vodní plochou, nebo bez… apod. Podle toho se bude muset udělat případná změna v dokumentaci.

  To hlavní co chybí, jsou peníze. To vše jsem ovšem psal: „Nové zpracování pro územní rozhodnutí a stavební povolení bude trvat přinejmenším jeden rok. Ve stejné době může nové vedení kraje připravit a zajistit financování.“

  Thumb up 1 Thumb down 0
 47. aggu :

  Nedávno, po cestě z OMcafé, jsem v Přívoze natrefil na zhmotněný výsledek představ socialistů a komunistů o tom, jak a kam vést kraj.
  http://imgur.com/a/nEw2k
  8 let jejich práce pro knihovnu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 48. PetrP :

  Tak se dívám, že Semerák už to chce blokovat i v Mariánkách… Asi mu nestačí současné sféra vlivu…
  https://ostrava.idnes.cz/cerna-kostka-ostrava-vedecka-knihovna-dxj-/ostrava-zpravy.aspx?c=A171218_371445_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. thvari :

  PetrP: Kostka je pořád (asi v případě tomto bohužel) v MOaPu, dejte si to třeba do google map, tam ta hranice je… Každopádně mě zaráží to čekání na peníze z vlády. Vždyť máme město v dobré finanční kondici, tak ať se na to kraj s městem složí a ty prachy si klidně půjčí, vědecká knihovna přece nejsou vyhozené peníze, to je investice na 200 let.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 50. Danek :

  PetrP: Dle článku se chystá v místě další vyšková stavba Tieto…Martine nemáš nějaké info?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 51. Jirka :

  thvari: myslim ze všechny kraje krome MSK dostaly peníze. Nevidim zadny důvod proc by to zrovna u MSK mělo byt jinak

  Thumb up 0 Thumb down 0
 52. thvari :

  Jirka: aha tak pak to chápu

  Thumb up 0 Thumb down 0
 53. rasta :

  Tak Ivčera.cz zase zaperlilo. https://ostrava.idnes.cz/ostrava-cerna-kostka-ostravice-bily-stin-vedecka-knihovna-pno-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180106_374710_ostrava-zpravy_jog. Opravdu seriozní článek od seriozního media. Skočili na špek zase panu radnímu, který zase vyslal předvolební novinku. Přitom zástupci MS kraje rozhodli, že projekt kostky bude aktualizován.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 54. Martin [msstavby.cz] :

  Unucka na Fb: Tak tentokrát se novináři moc netrefili. Právě dnes jsme totiž rozhodli že se v projektu Černé kostky bude i nadále pokračovat v původní podobě. Vítěz architektonické soutěže potvrdil na dnešním jednání, že je schopen projekt upravit dle dnešních norem a předpokládáme, že na březnovém jednání krajského zastupitelstva bude tento „upgrade“ projektu schválen. V roce 2020 by se tak mohlo kopnout.

  Celá situace je velmi jednoduchá. MF Dnes patří do Agrofertu jako ANO. ANO je na magistrátu, kde spolu leští kliky se Semerákem.Napsat, že zachrání Ostravici kápne na srdíčko mnoha. Povšimněte si, jak radní pro dopravu je u všech stavebních zakázek, kde se točí nebo měly by točit peníze. On já vážně brouk Pytlík :))

  Thumb up 0 Thumb down 0
 55. Daenk :

  Ten Semerák je z těch parkovacích míst úplně hotový viz.článek:https://ostrava.idnes.cz/ostrava-cerna-kostka-ostravice-bily-stin-vedecka-knihovna-pno-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180106_374710_ostrava-zpravy_jog Jinak pokud se má vedle sopučastného Tieta stavět další vyšková budova.Nebylo by na škodu vyměnit pozemek a postavět vyškovou budouvu kolem 100m na Karolině(kde by sidlilo celé Tieto)a nasledně součastnou budouvu prodat nebo pronajmout….myslím, že že to celé zastřešuje CTP…možná by takový napad měl vzejít z města…Stejně se na Karolině s min.jednou vyšk.budouvou počítalo….co myslíte?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 56. rasta :

  Určitě má ještě v rukávu udělat garáže ze skeletu. Ale na to si dá už vyrobit billboardy po celé Ostravě:)))

  Thumb up 2 Thumb down 0
 57. thvari :

  Daenk: Počítalo se původně dokonce s úzkou výškovou budovou přímo před karolinou v tom pásu trávy, který se teď objíždí autem při sjezdu z Frýdlantských mostů doprava ke Karolině. Byl bych pro. A obecně jsem velký zastánce výškových budov v Ostravě, myslím, že by to městu slušelo – škoda, že padl ten projekt na Jindřichu, tam by to taky byla paráda.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.