IS lokality Květinová Opava

Proces EIA právě prochází projekt s názvem „Inženýrské sítě lokality Květinová Opava – 1. etapa“

Jedná se o první část rozsáhlého území v Opavě, které ke určené pro zástavbu rodinnými domy. Území se nachází v severozápadní části města a plynuje navazuje na stávající zástavbu rodinných domů na ulici Květinova.

Nejedná se však o typickou zástavbu rodinnými domy, kterou známe z Ostravy nebo přilehlého okolí. Celá lokalita je od začátku podrobně zpracována v mnoha ohledech.

 • Lokalita navazuje na již existující zástavbu, která se nachází východně. V blízkosti jsou základní služby. Nejedná se o satelitní výstavbu někde uprostřed pole.
 • Lokalita bude obsloužena systémem MHD. V první etapě se počítá s vybudováním prvních tří zastávek pro MHD.
 • Ulice jsou řešeny poměrně velkoryse (nebo tak jak by mělo být pravidlem). Obsahují chodníky, pásy zeleně pro výsadbu stromů. Velmi důležitý prvek proti přehřívání ulic.
 • Opava si udržuje vysokou úroveň veřejného prostoru také použitými materiály. Například vydláždění chodníků má být provedeno velkoformátovou dlažbou 400x400x40mm. Tedy takovou, která je běžně k vidění po městě.

Situace I.etapy:

zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. Jakub :

  Chybí napojení na ulici Sluneční. Vzniká tak komunikační překážka ve směru nová lokalita – Olomoucká. Minimálně pro pěší a cyklisty by tento směr měl zůstat otevřen. Jaká bude koncepce křižovatek, které v těchto lokalitách bývají problematické? – přednost zprava brzdí plynulost provozu na hlavních komunikačních tazích a tím zvyšují hlučnost a prašnost.

  Jinak výboná lokalita v souladu s územním plánem města. Pozemků pro výstavbu RD v Opavě je žalostně málo.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 2. Martin [msstavby.cz] :

  Jakub: Napojení na Sluneční bude v dalších etapách.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. aggu :

  Jakub: Jaký asi může být problém s plynulostí na křižovatkách s tak nízkou hustotou zástavby?
  Ohledně lokality by asi měli zájemci vzít v úvahu ještě jednu věc, cca do kilometru západním směrem, hned za zahrádkami, povede JZ obchvat Opavy.
  A v pozdějších etapách je třeba si dávat pozor na vodní zdroj, který leží hned za okrajem budoucí „prodloužené Sluneční“.
  PS Ještě tu postrádám obvyklé bojovníky za „ornou půdu“… Na které hospodaří Školní statek.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 4. Jakub :

  aggu:
  Asi takový jako je kdekoliv jinde v husté zástavbě rodinnými domy – v Opavě např. Kylešovice u. Ruská. Ovšem Květinová bude oblushovat mnohem větší počet domů, tudíž očekám v režimu přednosti zprava zbytečné problémy. To vám řekne každý odborník na dopravu či urbanismus, který nežije myšlením v satelitu 90. let.

  Zmíněný obchvat povede až za lokalitou zahrádek, tudíž v dostatečné vzdálenosti a navíc oddělen právě těmi zahrádkami. (Vzdálenost bude zhruba stejná jako je vzdálena Olomoucká či Krnovská)

  Bojovníky za ornou půdu bych poslal do Ostravy Poruby, ať se podívají jak se v Ostravě zbytečně zabírají hektary pole pro nové sklady namísto využití brownfieldů. Rodinný dům má přeci jen relativně malou zastavěnou plochu vzhledem k pozemku a stále velká část půdy může pojímat srážky.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 5. aggu :

  Jakub: „Hustá zástavba rodinnými domy“? ;) Fakt zajímavá doba, v ulici bude bydlet 30 lidí a potřebovali byli aspoň turbo-rondel na konci rozšířeného dvoupruhu co vede k tomu jejich SouthForku.. ? ;)
  To aby nemuseli na konci ulice 2x denně přibrzdit v svém SUV a otočit hlavou doprava…
  Uvidíte sám co se strhne za melu v době přípravy obchvatu z hlediska hluku. Žádná dostatečná vzdálenost nebude dostatečná. Zahrádky jsou u hlediska hlukové bariéry nic.
  Poruba je součást města. A ve městě se staví a nepěstuje cukrovka jako v Opavě. Půdy je dost. Navíc v Porubě je půda méně bonitní než na Opavsku, neřkuli přímo v místě téhle stavby, která je ve třídě I., tedy ta úplně nejkvalitnější, čili kolem a kolem, tenhle projekt je zločin a měl byste proti němu protestovat ;)
  A ohledně plochy RD, zkusíme počty. 1 RD = 1000 m2. Jakou plochu zabere 50 domů?
  A srážky, ty neřešte, zatímco u RD se řeší bůhví jak nebo nijak, každý projekt haly je pod velkým drobnohledem a zasakuje se „vše co teče“ aby ani kapka nazmar a úředník spoko.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 6. Pavel :

  Hustota domů tam bude menší než třeba v ruské čtvrti, kde k žádným problémům kvůli přednosti zprava nedochází. Myslím, že by se tam klidně mohl uplatnit i režim obytné zóny, minimálně rodiče malých dětí by to preferovali. K řešení by byly spíše křižovatky, kde se květinové ulice napojují na páteřní Olomouckou nebo na Vančurku. A pokud jde o zábor půdy, tak okolo Opavy jsou pole ze všech stran, zatímco souvislých brownfieldů je pomálu.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. Název :

  Jakub: Problém je ten, že Poruba těch brownfealdu moc nemá. A Poruba potřebuje mít tu firmu na svém území, aby z toho měla radnice finance. Takže mi to rozšiřování v Porubě dává rozhodně smysl. Proto jsou v Porubě plány na stavbu kanceláří u velkého bývalého Intersparu. Potřebují tam prostě natahat firmy.
  Jediné řešení této situace je změnit způsob rozdělení daní….. což je ale neřešitelná věc.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.