Hokejový Třinec chce do dvou let postavit mistrům novou arénu

V Třinci by mohla do dvou let stát nová moderní sportovní aréna. Hala, která by poskytla důstojné zázemí především novým mistrům hokejové extraligy, by se stala nástupkyní zastaralé Werk Arény z roku roku 1967. Problémy ale mohou nastat s financováním stavby za tři čtvrtě miliardy korun.

Místo pro novou víceúčelovou halu leží nedaleko třinecké prodejny Tesco, poblíž příjezdu od Frýdku-Místku. Kdy bude hotová a kdo ji zaplatí ještě zcela jasné není, v úterý zástupci hokejového klubu seznámili s návrhy třinecké zastupitele.
„Pokud by vše šlo podle optimálního plánu, mohla by hala za dva roky stát,“ řekl viceprezident klubu Jan Czudek.
Kapacita haly by měla být podobná, jako je v současné Werk Areně, kde je 5 200 míst k sezení i stání – do nové haly by se vešlo 5 500 sedících diváků. A to i přes to, že zájem o boje v play-off byl na Třinecku obrovský.
„Kdybychom si na finále půjčili O2 arenu z Prahy, neměli bychom problém ji vyprodat,“ přiblížil touhu Třineckých vidět finále na vlastní oči prezident klubu Ján Moder.
Jinak ale manažeři hokejového klubu zůstávají při zemi, je jim jasné, že větší hala by hlavně v průběhu roku nemusela být vyprodaná. Vždyť i v uplynulé mistrovské sezoně, kdy domácí tým hrál celou dobu o přední příčky tabulky, chodilo na domácí zápasy v průměru jen 3 688 diváků.
Kdo stavbu za 750 milionů zaplatí? Klub spoléhá na dotace
Teoreticky k zahájení výstavby haly už chybí jen málo. „Chybí nám jediné potvrzení, abychom mohli požádat o stavební povolení, tím chybějícím bodem je souhlas hasičů,“ popisuje aktuální stav příprav stavby nové haly Czudek.
Další kroky klubu ale mohou harmonogram stavby podstatně ovlivnit. Zatímco souhlas hasičů by měl být v případě dobře připraveného projektu spíše formalitou, podstatnější je pro vedení klubu zajištění financí na stavbu. Právě financování stavby totiž ještě není zcela jasné.
Město ani kraj pomoci příliš nemohou, v rozpočtu mnoho volných peněz nemají. „Náklady na halu se blíží 750 milionům. Jak bude stavba financována ale zatím není jisté, určitě budeme chtít využít například eurofondy,“ vysvětlil Czudek.
„Těch variant financování je více. Jsou tady dotační zdroje z Evropské unie, je tady kraj, město a podobně. Někdo se k tomu hlásí více, někdo méně, ještě není vše rozhodnuto,“ dodal Czudek.
Kraj se na stavbě s velkou pravděpodobností podílet nebude, stavitelé jej zatím ani neoslovili. „Výstavba nové haly v Třinci nebyla zatím vůbec řešena. Kraj v této záležitosti nebyl osloven,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje pro školství, sport a tělovýchovu Věra Palková.
Kdy hala bude, není jasné, ale fanoušci už se těší
S velkou pomocí přímo při stavbě haly nemohou hokejisté počítat ani od města Třince. „Třinec nemá peníze, kterými by mohl přispět přímo na stavbu haly,“ řekla starostka města Věra Palkovská.
„Rozhodně ale chceme při stavbě haly pomoci tím, že hokejistům vyjdeme vstříc při shánění různých povolení a také se budeme podílet na stavbě přilehlého parkoviště. To totiž nebude sloužit jen samotné hale, ale celému areálu, který na tamním brownfieldu vyrůstá, tedy například i integrovanému záchrannému centru. Třinec navíc bude jako město nositelem žádostí o dotace na tyto stavby,“ dodala starostka.
zdroj: idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.