Do PZ Mošnov míří další investor

Do průmyslové zóny Ostrava-Mošnov míří čínský investor XZB.

Závod vznikne na ploše cca 20 tisíc m2, kde v plně automatizovaných provozech najde práci minimálně 50 lidí, z toho nejméně 10 pozic budou místa s vyšší přidanou hodnotou.

Pozemek byl prodán za 7,14 milionu korun bez DPH. Firma působící v automobilovém průmyslu byla založena v roce 2002. Jejími produkty jsou hydraulické vyvažovače ventilové vůle, vahadla a další komponenty určené pro výrobu motorů.

I když průmyslová zóna není zcela zaplněna, nový závod bude umístěn v místě, již bývalého, jediného lesa, který se zde nacházel. Celý les byl již pokácen. Bohužel pozemek bud lesem byl dle Územního plánu určen také pro průmysl. Což byla velká chyba. Samozřejmě jsem pro výstavbu „všemi deseti“, ale výstavbu udržitelnou!

Původní stav:

Současný stav:

Jak můžete vidět, v jižní části zóny je stéle plno volného prostoru bez lesů. Co na snímcích chybí je výstavba překladiště podél železniční trati. Výrobní závod Mobis je vyznačený ukazatelem. Pokácený les je vyznačen červeně.

Bude zcela jistě naivní předpokládat, že nový závod – plechová bouda – bude mít např. vegetační úpravu střechy, nebo budou na střeše umístěny solární panely, jak je běžné u novostaveb západních sousedů. A prosím, tohle není o penězích, ale čistě o myšlení.

Průmyslové objekty v Mnichově. Stromy podél cest, u nás něco zcela také sprostého.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  všichni budou v Evropě přecházet na elektromotory a oni staví novou fabriku na díly do motorů :D :D :D. Určitě se bude jednat o dlouhodobou investici.

  Thumb up 4 Thumb down 11
 2. LK :

  S těmi střechami je to stejné jako s parkovišti u obchodních center. Dodnes nepohcopím, že Géčko jako nová stavba nemá podzemní parkoviště! V těchto věcech by město mělo být progresivní a vynucovat to (myšleno zelené střechy a podzemní parkoviště). Nemluvě o tom, že jako zákazník si podzemního parkoviště velice cením za jakéhokoliv počasí.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 3. Danek :

  Zona v Mnichove je naplnena pak podel muzete nasadit stromy les nebo cokoliv podobneho.U Mosnova sadit stromy a za rok je kacet nebo presazovat se mi zda nesnyslne.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 4. Petr :

  LK: Zelená střecha netřeba, zemědělská půda netřeba… Vzletné kecy v médiích že „je nezbytné s tím už něco dělat“, ale v praxi se staví a vesele povolují stejné boudy a parkoviště, jako před 20 lety. Achjo.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Podél cest se klidně sadit může….

  Thumb up 6 Thumb down 1
 6. SH :

  Martin [msstavby.cz]:
  V takové průmyslové zóně vede koridor inženýrských sítí, nikdo vás tam se stromy nepustí…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 7. Martin [msstavby.cz] :

  SH: Ale ano. Pustí. V jedné části vysázeny jsou. I s ochrannými pásmy nevedou sítě všude.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 8. Martin z Ostravy :

  Typická ukázka přístupu „po nás potopa“. Možná bych to pochopil, kdyby zóna byla plná a místo lesa by zaujal navazující provoz pro další objekty zóny, ale takto je to pouhá rozmařilost. :( A těch pár stromů kolem cesty to opravdu nezachrání, nemluvě o ztracené orné půdě.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 9. Radovan Burkovič, Asociace elektromobilového průmyslu :

  Smutný přístup krajských hlupáků, jak jinak to nazvat. Neznám stavební povolení, ale sna obsahuje tzv. náhradní výstavbu, pokud stavbě padl za oběť les. Bohužel, ne vše je legislativně lesem a ne vše co jako les vypadá pak fungujícím lesním společenstvím. Takže ona plocha taky mohla být „ostatní plocha“ pokrytá náletem nebo jen prostý remízek v návaznosti na stávající okolí. To však jak původního majitele, tak povolující orgán nijak neomlouvá, pokud náhradní výsadba není v povolení vymahatelnou podmínkou. Jaké ekologické cítění má dlouhodobě MS kraj je ovšem vidět na dopravní obslužnosti oblasti. Minimum MHD a vlak až po dlouhých letech s jízdním řádem a zastávkami zcela mimo potřeby zaměstnanců průmyslové zóny. Ostatně to je již MS folklor, opakuje se tu historie průmyslové zóny Hrabová, celého komplexu Hynundai, zóny Chlebičov u FM, Vědeckotechnologický park a areál VŠB-Technické univerzity Ostrava-Poruba a další a další v kraji. Kdo se nepoučil z historických chyb, je nucen je opakovat. Tady to však vypadá jako úmysl neb totální zabedněnost, spíše obojí. A pak řešíme další komunikace, jejich zkapacitnění a následně dopady individuální automobilové dopravy. Místo příčiny.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 10. panakis :

  Mit les vedle letiste je nesmysl. Nic proti ptackum, ale letadla a ptaci se fakt neslucuji. Takze plakat kvuli kousku lesa v tomto pripade neni na miste. Navic bylo uz davno rozhodnutom, ze se to tam ma industrialne rozvijet takze dekovala, ze tam chce nekdo neco postavit a zamestnat 50 lidi. Navic pokud si projedu satelitni snimky tak jsou kolem cest vysazene nove stromy. takze to neni takova tragedie, otazka je jestli to nekdo zaliva v lete kdyz je sucho… Samozrejme ta strecha by zelena byt mohla anebo solarni panely aspon. A vysadit si stromy kolem haly by bylo taky fajn. Takove tresne na jare kdyz kvetou jsou super. :)

  Thumb up 7 Thumb down 1
 11. aggu :

  Les?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Permonik :

  panakis:

  Tvůj kometář si v dosti věcech protiřeči. Les vedle letiště, proč nesmsysl. To že je les neznámena nutně, že tam je ptactvo, to muže hnizdit na poli. Z druhé strany runway je PR kotvice. Nikdy nezabraniš ptáctvu. letět kolem runwaje, aby se nesrazilo s letadlem, proto je na letišti ptáčník.

  Ale je rozdíl mít vysazený strom kolem cesty (a co tam jezdím na kole tak jich moc zrovna není), který má sotva korunu metr do výšky a v průměru a proti tomu vzrostly strom. Ty stromy kolem cesty jsou ve 2 násobné vzdálenosti než v tom lese. A když se podiváš na letecké snimíky z 2003 na mapy.cz a dnešní tak zjistiš kolik hektaru lesu, lesního porostu se zrušilo a naprot tomu se vysadilo 50, možna dalších 20 stromu.

  Mě třeba udivuje, že staví převažně na zelené louce než na brownfildech….

  Thumb up 0 Thumb down 3
 13. Panakis :

  Permonik: s ptacnikem souhlasim. Jen mene „lesa“ bude mene ptacku. Kazdopadne uz tam neni. A cele je to tam predurceno k zastavbe. Drive nebo pozdeji se to tam stavebne rozjede jeste vice at chceme nebo ne. Letiste je letiste a pritahuje to investice jako haly a jine boudy. chtit tam mit pole louky lesy je myslim nenavratne ztraceno. Ikdyz mozna s tim jak se letisti dari ten progres nebude tak rychly. Jo a prosim te kdyz tam jezdis na kole tak vyfot nejake nove stavby a sharuj :) dik

  Thumb up 1 Thumb down 1
 14. Rozum :

  Ani s novým rokem nepřišla do diskuze inteligence. Dle vaši definice, že les kolem letiště nepatří, by pak znamenalo, že jedno z největších letišť ( Fraknfurt) je navrzeno kokot*ky. https://goo.gl/maps/VN3vZmDyiCP2 Všude kolem les. Pokácet vše! A nejlépe posypat solí!

  Místo v průmyslové zone je. Nemusel se kácet les. Letiste se rozvíjet tak, že by se musely všechny lesní plochy v okolí pokácet, rozhodne nebude. Letiste potrebuje opravit dráhy a na dva roky bude uzavreno.

  Na letisti se staví jen zeleznicni cargo terminal a druhy opravarensky hangar. Vse jsem ta videl.

  Jediné co Cesi umí, likvidovat míso, kde zijou a pracují.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 15. aggu :

  Rozum: Ohledně té inteligence si dovoluji připomenout, že to-nebyl-les. Ale žalostný zbytek seskupení stromů, který tam kdysi na poli vysadili komunisti. Ještě jich v PZ pár podobných je a nepochybuji, že půjdou k zemi taky.
  K opravě dráhy dojde hned, jakmile kraj najde peníze, protože pražským aerolinkám Mošnov nevoní. Letiště se při rekonstrukci dráhy uzavírat nemusí.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. panakis :

  Rozum: no jak to vidim ja z tveho obrazku tak se jedna o mega letiste, ktere bylo vystaveno v lese jakozto jedine misto kde nebyla zastavba a proto to bylo pro ne jednodussi, nez bourat vesnice a domy. Ale nechci se hadat mozna bylo prvni letiste a potom kolem vysadili les? no ty vyruby pro infrastrukturu letiste mi ukazuji, ze prvni byl les a letiste ho pomalu uzira. V nasem mosnovskem pripade ten mini lesik ruzomejme shluk stromu pred nadrazni halou a potazmo priletovou halou nemel vyznam. Vyznam by mel nejaky kultivovany a udrzovany parcik ktery by to tam urcite v lete zprijemnil. Kazdopadne ver mi, ja za to nemuzu, ze ten shluk stromu uz zmizel. Kazdopadne vidim jako dobrou snahu tam postavit halu a zamestnat lidi. Urcite to ma vetsi pridanou hodnotu nez ten pseudo lesik. Ano chapu najdou se i taci co by nejradeji vratili vsechno zpet a nasadili vsude travu a stromy, ale myslim ze to nejde. A proto jako mlady jsem chodil na brigady do Beskyd a vysadil jsem tam mnoho stromku. Tam jsem to videl jako ze to dava smysl. A co ty Rozume? :) Vysadil jsi aspon 100 ? PS. ty stromky jsem chodil sadit zadarmo a byl jsem tam pred par lety a je tam normalne les :) takze za me dobry..

  Thumb up 1 Thumb down 1
 17. Martin [msstavby.cz] :

  panakis: Srážku ptactva s letadlem neovlivňuje počet lesů v okolí letiště, ale migrační cesty ptactva. U Mošnova přesněji tohle http://lis.rlp.cz/ais_data/aip/data/valid/a2-mt-bird.pdf?fbclid=IwAR1omVZe7_63OYUtc4Oagbfkj2bBROd2J7nU3v-awe18Q8BEFu39K_ciPyw

  Je hezké, že jsi vysadil stromy v Beskydech (snad to nebyly smrky, které tam nepatří), ale upřímně Mošnovu, nebo jiné obci to je celkem na nic. Nejen že lesy čistí vzduch od prachu, zvlhčují ho, ale také fungují jako větrolamy a bráni vysušování krajiny. A i takové ostrůvky stromů drasticky zlepšuj místní životní podmínky.

  50 pracovních míst je výsměch, když MSK má 17 752 volných prac. míst (k 30. 11. 2018 https://portal.mpsv.cz/upcr/kp/msk/statistiky/komentarmsk_1118.pdf)

  Za mne stavět ano, ale udržitelně a tam, kde se nemusí kácet lesy, když je volného místa pro výstavbu dost.

  aggu: Musím nesouhlasit. V tom „uskupení stromů“ žilo dost srn, zajíců a další zvěře.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 18. Rdm :

  V podstatě lze s Martinem jen souhlasit, v průmyslových zónách obecně je spousta míst, kde už nikdo nic stavět nebude a výsadba stromů v daných místech ničemu nepřekáží. Nemusíme až do Mošnova, stačí do zóny v Hrabové, nevyužité „pásy“ trávy, ze kterých mohla být dávno alej https://mapy.cz/s/3iIM3

  Thumb up 5 Thumb down 0
 19. balde :

  Rdm: problém může být že tam třeba vede kanalizace a sítě. Což je chyba projektu ale.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. panakis :

  Martin [msstavby.cz]: Dik. To me nenapadlo s tema migracnima cestama. Jen to bude sezonni zalezitost ne? Ta mapa je dobra. jen uz dost stara a to uzemi se dost zastavelo a odlesnilo tak nevim jestli ti ptaci furt dodrzuji ty trasy anebo si to obleti kde je to vice zelenejsi? Kazdopadne stromy kolem cesty sadit aji kolem tech hal. Jen nevim jak dopadne to nove parkoviste jestli to bude bohapusty placek anebo tam nasadi neco? V lete za par let by to bylo super. Ps. nemas nejake nove fota toho noveho leteckeho hangaru a nevis jestli nebudou opravovat take pred tou halou vjezd pro letadla? se mi to tam zda uzke. Jesli neni v planu zalit betonem to jedno ‚oko‘ pred hangarem? Jinak diky moc za tvou praci a tveho teamu. Web je fakt super. :) Hodne stesti a sily v Novem roce.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. aggu :

  Martin [msstavby.cz]: Srnky a zajíci přeběhnou o pár stovek metrů jinam k Odře nebo Lubině. Zajícům se bude chtít o něco míň, protože na dráze jsou jako doma…
  Ten porost #2 byl vysazen na poli. Které vzniklo tím, že někdo před mnoha lety vyklučil porost #1.
  Myslím, že porost #3 klidně může být znovu vysazen. Jako parková úprava. Ale vytvářet podmínky pro srnky uprostřed mošnovské zóny nevidím jako perspektivní ;)

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. aggu :

  Rdm: Přesně v tom místě mapy vede široký koridor mnoha inženýrských sítí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Danek :

  Nekdy me prekvapuje kolik casu jsou lide schopni venovat obsolutne nedulezitym vecem jako je stromy mezi halami nebo zel.strecham.Chapu,ze to je nastavba ne standart.Je tady milion dulezitejsich veci.Treba bych se rad dozvedel..co zamitle stavby v Ov z minulosti…o kterych tady bylo v nin.nespocet clanku.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 24. Martin [msstavby.cz] :

  panakis: Právě že ani neodlesnilo. Jediná místa, kde se tak stalo je pod nynějším železničním překladištěm a v lese nad Mošnovem (Čerňák). Jinak se ani odlesnit nesmí, hned ze letištěm je PR Kotvice, které je právě známe jako jedno z největších hnízdišť ptáků.

  Fotky budou. Jen přes svátky není moc čas a stavby se také moc nepohnuly. Jestli se to bude upravovat před hangárem netuším.

  Děkujeme a také přejeme šťastný nový rok.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 25. Rdm :

  aggu: rozumím, ale to je imho přesně ta chyba projektu, jak psal balde

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Permonik :

  Panakis: Na kole, ted tam jezdím vyjimečně. A fotit, jednak Martin má kvalitnější fotky a dříve jak já. Druhá věc, fotit pořád dokola jak se staví plechová hala, cca 2 roky jedna, není pro mě nic zajimávého. Abych řekl pravdu, tak jedina stavba co stala za focení je budová vrtulníkového trenážeru. Pak možna přístavba vlakového „nadráží“… dál nic…..

  Thumb up 2 Thumb down 0
 27. PZ a letiště Ostrava Mošnov :

  Nevím, v jakém stadiu se nachází přestavba PZ a letiště Mošnov na americkou vojenskou základnu, ale pokud to naši zparchantělí pohlaváři tajně připravují, tak je vše, co se tam a v okolí do několika desítek km rekonstruuje, renovuje, staví a zpevňuje, v naprostém souladu s komplexním zabezpečení amerických agresorů a tím i pevnější sevření amerických jednotek k případnému útoku proti ásijským zemím, potažmo Rusku..

  Thumb up 3 Thumb down 21
 28. Ambry :

  Ty si něco šňupnul???

  Thumb up 12 Thumb down 0
 29. Crazym :

  Ambry: Škoda že se nepodělil, podle všeho to musel být kvalitní materiál :D

  Thumb up 4 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.