Contera odpovídá na dotazy k Organice

Společnost Contera textem odpovídá na nejčastější dotazy nebo probírána témata ohledně právě budovaná administrativní budovy Organica v centru Ostravy.

Vážení čtenáři,

všimli jsme si vašeho zájmu o administrativní budovu Organica. Velmi nás těší, že je Organice věnována taková pozornost a že vzbuzuje i širší a tolik podstatné diskuze o kvalitě veřejného prostoru.

Rádi bychom se, z pozice investora a vlastníka objektu, vyjádřili k několika tématům, která zde rezonují a podali k nim relevantní a aktuální informace, případně vysvětlení.

Architektura a urbanismus, technologie

Jsme si vědomi toho, na jak exponovaném místě Organica stojí. Máme za to, že je to v současné době jeden z nejlepších pozemků v Ostravě.

S ohledem k výše uvedenému jsme se přibližně před třemi lety rozhodli uspořádat interní architektonickou soutěž, do které jsme oslovili tři renomovaná architektonická studia. Vítězný návrh pochází z dílny studia Schindler Seko Architekti, profesionálů, kteří mají bohaté zkušenosti s návrhy objektů podobného charakteru a velikosti.

Organica je solitér vhodně umístěný do urbanisticky nevymezeného prostředí. Svou organickou hmotou tvoří výrazný kontrast proti přísně ortogonálnímu OC Forum Nová Karolina a historické budově Trojhalí.

Organica stojí na místě původního velkého brownfieldu a architekti na tento průmyslový podtext nezapomněli. Tvarosloví elegantních křivek je tak vyváženo použitými materiály industriálního charakteru v podobě skla, hliníku a nerezového perforovaného plechu a architekturu jako celek záměrně podtrhuje i koncept obnažené technologie na střeše objektu.  Ta zase odkazuje na nedalekou  – a z Organicy dobře viditelnou  – Dolní oblast Vítkovice, kde jsou veškeré technologie dnes již přirozenou součástí veřejného prostoru.

Pro úplnost dodáváme, že koncepci průmyslového vizuálu vyvažuje zeleň, která se nenachází jen v parteru, ale najdeme ji i na pochozí terase, na střeše z vnitřní strany atria a také na střeše po obvodu objektu v podobě popínavých rostlin.

S ohledem na nedávné dokončení objektu není tato zeleň ještě vzrostlá a není z exteriéru dobře viditelná. V budoucnu mají právě popínavé rostliny na obvodovém zasklení střechy vhodně doplnit industriální pojetí vizuálně exponované technologie.

Umístění technologií a primárně vzduchotechniky na střeše, která by byla jinak nevyužitá, vede k uvolnění místa v podzemních garážích a umožní tak umístit více parkovacích stání pro uživatele objektu. Umístěním například diesel agregátu na střeše jsme docílili toho, že kolem celé Organicy nejsou nasávací a vyfukovací komíny a celkově není nasávacími průduchy znehodnocená fasáda v parteru, který je pro osoby pohybující se kolem objektu zásadní.

Střecha Organicy je prostorově využitá beze zbytku. Najdeme na ní vzduchotechnické technologie, záložní diesel agregát, antény pro konektivitu objektu, nezbytný hromosvod a v neposlední řadě i menší fotovoltaickou elektrárnu (FVE), která Organice zajistí částečnou energetickou soběstačnost. Umístění FVE není pro tyto typy objektu ještě zcela běžné.

Organica je nabitá technologiemi a nestydí se je záměrně ukázat.

Zeleň

Mnoho komentářů se vztahuje k zeleni, jejímu vizuálu a kvalitě. Nejdříve je potřeba zmínit, že některé části sadových úprav ještě nejsou zcela ve finální podobě, protože jim bránily dokončovací stavební práce a hlavně, že zeleň je čerstvě zasazená a potřebuje čas pro zotavení.

V této souvislosti bychom rádi uvedli, že v celém vstupním parku a dále na celé severní straně objektu, na terase objektu i na střeše objektu je instalována automatická závlaha využívající retenovanou dešťovou vodu. Hustota výsadby je zároveň nadstandardní. S ohledem na instalovanou závlahu a hustotu výsadby nemáme žádné pochybnosti o tom, že bude výsledná kvalita zeleně minimálně na úrovni zde prezentovaných jiných projektů. Je to našim cílem.

Předpokládáme, že zásadní výsledky budou k vidění již na jaře příštího roku.

K estetice se váže i použitý štěrkový mulč. Tento nemá jakýmkoliv způsobem nahrazovat zeleň, protože ve výsledku, po úplném vzrůstu sazenic, nebude vůbec viditelný. Jeho účelem je primárně stabilizace výsadby a závlahy. Štěrkový mulč je pro veřejné prostory daleko praktičtější než kůrový mulč, který je náchylnější na rozfoukání větrem a hodí se spíše pro menší stavby charakteru rodinného domu.

Taxonomie výsadby byla pečlivě sestavena zkušeným zahradním architektem a to platí jak pro park a atrium, tak pro terasu i střechu objektu. Vše v jedné koncepci.

Konkrétní dotaz / komentář potom padl k bříze. Břízy jsme vybrali záměrně. Je to kombinace vícekmenů břízek doplněné o muchovníky, které jsou vhodnou dřevinou do městského prostředí s vynikajícími plody a krásným kvetením v jarním období. Tyto vícekmeny jsou schopné růst na menších mocnostech zeminy  – pod parkem před Organicou se nachází železobetonová konstrukce stropu podzemních garáží OC Forum Nová Karolina. Další důvod umístění těchto stromů je ten, že tato zeleň je často náletová a bříza je jeden z prvních stromů, který „osídlí“ brownfieldová území  – k bývalému území koksovny Karolina tak vlastně patří.

Elektrické rozvaděče ve veřejném prostoru

Rozvaděč, který je umístěn v nově vznikajícím parku před Organicou, slouží k napojení veřejného osvětlení. Jeho umístění a vizuální pojetí je samozřejmě i pro nás neakceptovatelné, nicméně rádi bychom uvedli, že se jedná o dočasné řešení.

Dočasná nebo provizorní umístění podobných napojovacích bodů technické infrastruktury nejsou pro stavby podobného objemu ničím výjimečným. Někdy musí malý stavební soubor ustoupit většímu a důležitějšímu s ohledem na harmonogram stavby jako celku, a to i za cenu toho, že se jedná o dočasné a mnohdy nákladnější řešení.

Na finálním umístění rozvaděče se již pracuje. Bude situován u výstupu z parkoviště OC Forum Nová Karolina a bude opláštěn tahokovem. Finální pojetí nebude nijak narušovat kvalitu a estetiku veřejného prostoru, na které nám všem tolik záleží.

Cyklostojany, infrastruktura pro cyklisty

Organica nedbá jen na životní prostředí, ale chce poskytnout náležitý komfort i svým uživatelům. Spousta z nich preferuje dopravu na kole a my jsme na to připraveni.

Organica disponuje obrovskou podzemní kolárnou s kapacitou téměř 200 stání, do které se cyklisté dostanou bezpečnou cestou po rampě ve vyhrazeném cyklopruhu a dále samostatným vjezdem odděleným od toho pro automobily. Nechybí ani místa pro nabíjení elektrokol.

Součástí kolárny nejsou jen stojany pro kola. Uživatelé zde najdou kompletní cyklistické zázemí včetně šaten a sprch. Do kanceláře tak z cyklistického dresu odchází rovnou v košili.

Zmiňované venkovní stojany pro kola proto netvoří páteřní cyklistickou infrastrukturu Organicy. Slouží primárně k chvilkovému odstavení kola pro návštěvníky retailových jednotek v přízemí objektu nebo pro dočasné odstavení sdílených kol. V kontextu velké podzemní kolárny je to doplňkový prvek, nicméně pokud by měl každý objekt v centru města takový stojan pro 5-10 kol, pak by to celé cykloinfrastruktuře významně prospělo.

Závěrem

Organica právě ukončuje svou nejkratší, zato nejdynamičtější fázi, tzn. fázi realizační a vstupuje do fáze nejdůležitější a nejdelší, tzn. fáze provozní. Přechod mezi těmito etapami se vždy vyznačuje mohutným finišem, kdy se z polotovaru stává finální produkt. Vede k němu série dokončovacích prací a instalací různých detailů jako jsou informační a navigační systémy budovy, finalizace a estetizace sadových úprav, instalace log, celkový úklid, čištění fasády a tak podobně.

Děkujeme za vaši trpělivost při tomto dokončování a věříme, že bude stát výsledek za to.

Za Contera tým

Martin Budina

Administrativní budova Organica v centru Ostravy z letošního července

Související články


Komentáře

 1. vojta :

  Díky za ten článek Msstavbám i Conteře. Oceňuji především zmíněnou cykloinfrastrukturu. Ps: Exkurze pro čtenáře a nadšence by nebyla?:-)

  Thumb up 43 Thumb down 2
 2. Tonda :

  Jen ta vzduchotechnika je jako pěst na oko :-( Za mě tudíž poměrně špatné….

  Thumb up 14 Thumb down 13
 3. Michal :

  Hezká fotka, odkud nejde vidět ten balast na střeše.

  Thumb up 5 Thumb down 7
 4. David :

  Tonda:
  velmi špatně….použít čiré sklo kolem vzduchotechniky je jak by někdo místo dřevěného plotu postavil látkový. Kdyby se jednalo o 30ti patrový mrakodrap tak si nikdo nevšimne ale toto je jak pěst na oko.
  Tohle určitě není žádné architektonické dílo ale vzhledem k tomu že je to jediná kancelářská budova za posledních 10 let co v Ostravě vznikla v takovém měřítku tak z toho bude skoro projekt století. Nevím co znamená to křoví před vstupem jak kdyby tam nemohl být slušný park a stromy, ale prostě v Ostravě se berou tyhle věci jinak. Tady vzniká něco takového jednou za generaci kromě hal a skladišť tak si pojďme zatleskat a zaspívat :)

  Thumb up 9 Thumb down 15
 5. Mx :

  Děkuji za příkladnou komunikaci, ze strany investorů i města zde spíše výjimečnou. Organicu a vlastně i park před ní považuji za velký ostravský nadstandard. Nicméně si neodpustím: 1. Vzduchotechnika prostě nevypadá dobře a 99% občanů nebo turistů za tím nic hlubšího nenajde a ani nemá šanci najít a prostě to taky vezme jako degradaci stavby 2. Břízy prostě nejsou moc estetické stromy a marně vzpomínám, kde ve světě jsem je viděl – (natož) dominovat jako estetický prvek mezi dřevinami, má to asi důvod. Opět – za originální prvek to nepovažuji, spíše degradaci parku při nabídce estetických dřevin na trhu. Na kterém náměstí světa je mají? Stojí na vrcholu kopců, místa pro kořeny snad mají dost i aspoň některé mnohé jiné lepší hezčí dřeviny. 3. Dočasnost elektrosloupku – toto je skvělá zpráva

  Thumb up 5 Thumb down 7
 6. David :

  Ještě bych dodal… když už byla Organica zkopírovaná podle Budapest One, tak se mohli podívat na ten základní detail zakrytí vzduchotechniky.
  Alespoň zepředu tam dát panely na kterých mohlo být logo anebo jiné prvky, display.. Když už kopíruju tak správně.
  https://www.wicona.com/it-ch/uk/references/hungary/budapest-one/

  Thumb up 12 Thumb down 1
 7. abc :

  Témata rezonují, relevantní informace, přísně ortogonální, z exteriéru dobře viditelná, ó jak učené, plech perforovaný, industriální charakter, retenovaná voda, stavby charakteru rodinného domu, vizuální pojetí, bude situován, náležitý komfort, nejdynamičtější fáze, vizuálně exponovaná technologie, to je tak extraordinérní! Přehnaná strojenost, Císařovy nové šaty…

  Thumb up 6 Thumb down 5
 8. Malina :

  abc: přesně, ať se to okecá sebevíc, tak to stejně nic nezmění na tom, že to není to pravé

  Thumb up 8 Thumb down 2
 9. ina :

  A co teprve centre Pompidou v Paříži, těm byste to taky měli vysvětlit jak to odbyli se vzduchotechnikou .

  Thumb up 6 Thumb down 2
 10. rom :

  tak budka zmizla! ) to je pozitivní – otázku je, zda to plánovali, ale je to jedno
  mě zásadně zajímá, zda budou sami prostor v okolí udržovat, jinak to dopadne jako vedle na Karolině a kdy a jak rychle naváže město na dodělání klíčového náměstí v Ostravě – v lokalitě se pohybuje suverénně nejvíce lidí v centru. Již 10 let je to takové a nikoho to nezajímá!!!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Pezos :

  Mírně offtopic: v kolik hodin se otevírá průchod Novou Karolinou? V 7:00 s Albertem? Protože Správa železnic nijak nespěchá s podchodem na Středu, tak to na dlouhá léta bude jediný možný příchod od ÚANu/vlaku a procházka tím bronxem u zadního nonstop schodiště nebude moc reprezentativní :)

  Thumb up 4 Thumb down 0
 12. Rdm :

  Pezos: pokud máte namysli tu lávku, tak z ní se dá dolů dostat výtahem 24/7, pokud se nic nezměnilo.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. Pezos :

  Rdm: Ne, myslím průchod vnitřkem obchodního centra. Právě proto, aby se tomu výtahu (a hlavně „úžasným“ obyvatelům jeho okolí) dalo vyhnout.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. Michal :

  Ze Středu se dá dojít do Karoliny i jinak, divočejší cestou v křoví. Ten plot, co tam nedávno obnovili, už je zase zdemolovaný.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 15. D-r :

  Proč nejsou nahrazené prolézačky pro děti?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. Dan :

  ina: Tak tam jde videt nejen vzduchotechnika a byl to zamer :))

  Mne prekvapuje, ze se na tomto webu s nazorem objevil tento PR text plny prikraslenych vet. Stavba se mi celkove libi. Asi to na zapade delaji vsichni blbe :)

  Co mi prislo doslova usmevne je tvrzeni, ze sterk mezi rostlinami byl zvolen z duvodu, ze mulcovaci kuru rozfoukava vitr. To uz je docela schizofrenie v obhajovani.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 17. Mx :

  Dan: ohledně větru, logicky ale opravdu vichřice rozfouká mnohem více spíše mulč než štěrk. Zkuste zvážit stejné množství kamene a mulče, který nic neváží. Nedovedu si představit ty náklady na věčné úklidy města po každé vichřici nebo silném větru. Resp. Ono by se nic neuklízelo a těch záhonů je na relativně chudou Ostravu už fakt hodně.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 18. Mx :

  A navíc mulč podléhá zkáze a obrovským nákladům na obnovu. Bohužel nejsme německo nebo přebohatá Praha o třetinu bohatší než průměr EU

  Thumb up 1 Thumb down 2
 19. Dan :

  Mx: Prosim vas a setkal jste se nekdy s timto jevem?

  Stejne pak muzeme omezit rovnou i novou vysadbu. Ta se obcas po vichrech poleme. A podivejte se treba do Opavy. To není Praha ani Nemecko. Technicke sluzby si mulc tvori samy z orezu vetvi.
  Jo aha, on totiz poradne neprobiha v Ostrave ani orez stromu.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 20. Mx :

  Dan: nesetkal, protože v Ostravě je všude kamení a ne mulč. A Vy víte s jistotou, že to v Opavě nezatěžuje úklidové služby? A není to tam v místech odolných větru, je to i na 30 křižovatkách? Osobně bych z estetických důvodů preferoval mulč. Ale reagoval jsem na kritiku, že argument větru není oprávněný. A naštěstí v létě to kamení v 90% není vidět, to musíte uznat. Horší je ale to v zimě po odkvětu a odrostu.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 21. Dan :

  Mx: A pohybujete se i v jinych mestech, nez Ostrava? Je to nesmysl.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 22. Mx :

  Dan: tak pokud Vy máte takto zmapovánu ČR, že se všude dává mulč, budu si tedy všímat :-). Při normálním průjezdu městy fakt kamení nebo mulč na křižovatce neviditelné pod kytkama neřeším, resp. nerozlišuji…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 23. občan :

  Pěkna stavba, jen to kvůli absenci vodního prvku působí celé nějaké suché. Taky jsem rád, že si tam tietoevry pretahlo ty hrozne bile reklamni nápisy kterými poslední rok beztrestne svítilo z veze noc co noc na celou Ostravu. Opravdu firma ohleduplna k okoli.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. bapi :

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ptaci-organica-ostrava202309.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Dr. Kohn :

  bapi: To je to sklo. Zlaty polystyren… Ale to je tady sprosté slovo.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 26. Skeptik :

  https://www.birdlife.cz/co-delame/vyzkum-a-ochrana-ptaku/ochrana-druhu/konflikty-ptak-clovek/ptaci-a-skla/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Crazym :

  Tak zítra se prý otevírá…

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.