CirkArena

Moderní inovační výzkumné a vývojové centrum CirkArena by mohlo vyrůst v Třinci. Zastupitelé na zasedání zvedli ruku pro memorandum o spolupráci při realizaci projektu. Objekt by měl nahradit bývalou Werk Arénu. Náklady se dotknou 1,6 miliardy korun.

Vědecké pracoviště by mělo vyrůst v místech, kde stojí bývalá Werk Aréna. „Tu město nevlastní, ale na vedení Třince se stále obracejí občané, co se s ní bude dít. Hokej se tam už dávno nehraje, hala postupně chátrá a nevypadá hezky. Takto by mohlo místo úžasně obživnout,“ je přesvědčena Palkovská. Líbí se jí i myšlenka, že by v Třinci vzniklo pracoviště, které zde udrží mladé a inteligentní lidi.

Projekt CirkAreny je jedním ze 13, které se budou ucházet o dotační peníze v rámci Operačního programu Spravedlivá transformace. Smyslem fondu je především zmírňování dopadů procesu transformace směrem k uhlíkově neutrální ekonomice v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém kraji. „Nositelem projektu CirkArena je výzkumná organizace Materiálový a metalurgický výzkum. Předpokládané náklady jsou cca 1,66 miliardy korun,“ poukázal David Sventek, který spolu s Jakubem Švrčkem připravovanou stavbu představil zastupitelům.

Zda moderní vědecké pracoviště v Třinci vznikne, není jisté.  „Je to dlouhý proces, v září budeme projekt obhajovat a až za další měsíce se dozvíme, zda jsme byli úspěšní. Pokud vše dobře dopadne, stavbu bychom zahájili v roce 2024, o dva roky později musí být hotová,“ vysvětloval David Sventek.

Zázemí pro vědecké pracovníky vyroste na místě, kde v minulosti slavili úspěchy hokejisté. „Z úcty k tomuto místu tak chceme plochu, kde býval led, ponechat v podobě jakéhosi náměstí. Kolem budou laboratoře a kanceláře. Už během demolice chceme postupovat v duchu tohoto projektu a použitý stavební materiál recyklujeme a využijeme jej na stavbu nového objektu. Zachováme prvky nehmotné kultury a energie místa, kde se odehrála a slavila řada sportovních vítězství,“ nastínili David Sventek a Jakub Švrček.

zdroj text: ehutnik.cz
zdroj vizualizace: msk.cz

Související články


Komentáře

 1. vojta :

  Cirkus Třinec! :D :D Taky to mohli pojmenovat s větší úctou k místním.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 2. jvndys :

  proč ne… vypadá to dobře, peníze přes OP by být mohly…. Třinci jen prospěje, jako všem obcím mimo metropolitní oblast Ostravy, že se budou rozvíjet tímto směrem

  Thumb up 4 Thumb down 0
 3. Mx :

  Poznámka k popínavé zeleni: v Ostravě na bývalém skeletu máme už navždy prázdné nevzhledné neobložené plochy, kde měla růst popínavá zeleň. Holt zase někdo ušetřil a možná to podobně dopadne tady

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.