Červená kolonie, Bohumín

Aktuální dění v bohumínské Červené kolonii.

Stoleté cihlové domy v bývalé dělnické kolonii v Okružní ulici v centru Bohumína už opustili poslední nájemníci. Teď je čeká komplexní a nákladná proměna na moderní bydlení. Do tří let nabídne osm domů více než padesát zrekonstruovaných bytů. Původní ráz červených neomítaných cihel – pro Bohumín tak typických – přitom zůstane. Radnice už začala s prvními úpravami za jeden milion korun. K zemi padly kůlny, ve kterých bývalí nájemníci skladovali uhlí.

Rekonstrukce domů za přibližně 100 milionů korun by mohla odstartovat už příští rok na jaře. V září chtějí radní vypsat výběrové řízení na zhotovitele. Zastupitelé by pak na podzim měli při schvalování rozpočtu na příští rok rozhodnout, jakému způsobu financování dají přednost.

Noví nájemníci by se do opravených domků mohli stěhovat už za tři roky o Vánocích. To už budou mít úplně jinou podobu i velikost. Dvou až čtyřpokojové byty budou mít od 55 do 90 metrů čtverečních a většina z nich přitom bude mezonetových. Všechny objekty se dočkají netypicky vnitřního zateplení, aby se zachoval jejich historicky cenný vzhled. Tím se sice o něco zmenší obytná plocha, ale zachovat kus bohumínské historie za to rozhodně stojí. Kolonie je totiž jedním z dvanácti zastavení naučné Červené stezky po stavbách z režných cihel. A zůstane i její součástí, protože se zachováním vnější podoby projekt počítá. Fasádu bude ovšem nutné očistit a poškozené cihly zrestaurovat či nahradit. Domky dostanou i novou střechu a nově jim přibydou i balkóny a střešní okna. Každý byt by měl mít minimálně jeden.

Z vnitřních dispozic nezůstane prakticky nic, poslouží jen obvodové zdi, nosné stěny a schodiště. „Domky sice vypadají na první pohled stejně, ale zdání klame. Liší se výškou i dalšími parametry. Tomu pak odpovídá i odlišné vnitřní uspořádání. Někde vytvoříme samostatný podkrovní byt, jinde mezonetový, tedy dvoupodlažní,“ vysvětlil Jan Hock z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

celý text: mesto-bohumin.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.