Bytový dům Korunní

Po několika letech od zahájení územního řízení získala plánovaná novostavba bytového domu na ulici Korunní, v ostravské části Mariánské Hory, územní rozhodnutí.

Plánovaný objekt navazuje na stávající panelové bytové domy

Proti výstavbě se dlouhodobě odvolávali místní obyvatelé. Některé námitky byly vskutku vtipné. Například že zápach při grilování nových obyvatel bude obtěžovat stávající rezidenty….

Vybrané námitky

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Občan :

  Nejprve by bylo fajn si zjistit veškeré informace, nez budete udávat připomínky k námitkám.

  Dům, na který se tento projekt napojuje na nalepený na stávající dům, kde proběhlo zateplení. Vám by se asi taky nelíbilo, kdyby bez souhlasu SVJ Vám někdo nalepil na barák, kde jste platili zateplení, fasádu, novostavbu. Nebo snad ano?

  Mimo jiné, kde budou ti lidé parkovat? Parkoviště je už tak plné.

  Thumb up 3 Thumb down 21
 2. Cyklista :

  Občan: Spíš by SVJ mělo platit investorovi, protože nalepením novostavby ještě zlepší tepelnou izolaci. A v koordinačním situačním výkresu je zakresleno nové parkoviště…. Takže opravdu je problém jen v tom grilování…. Možná by uliční výbor mohl schválit vyhlášku, že na každé grilování musí být přizván alespoň jeden zástupce „starousedlíků“…

  Thumb up 20 Thumb down 3
 3. vojta :

  Občan: Doufám, že budou parkovat na tvém místě. Strašně ti to přeju.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 4. Winter :

  Národní nemoc jménem grilování by měla být, podobně jako tuberkulóza, vyhubena.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 5. ELB :

  Razantně snížená míra oslunění, to by byl dobrý název pro alternativní kapelu z Mariánských Hor :) Zajímalo by mě, zdali náhodou současní obyvatelé také někomu jinému „razantně stíní“ a zvyšují mu tak spotřebu energií. Kdo má vážný zájem míru svého oslunění zachovat, může si okolní parcely zakoupit a slunit se i nadále :)

  Thumb up 10 Thumb down 2
 6. Občan :

  Cyklista: SVJ
  platit investorovi. Vy jste si hodně mimo :D :D Vám by se určitě nelíbilo, kdyby na Váš dům někdo přilepil svůj a vůbec by se Vás neptal

  vojta: nepotykali jsme si, ale to nevadí :) V oblasti sice nebydlím, ale jezdim často kolem, takže tvůj komentář je zcela irelevantní :)

  Thumb up 2 Thumb down 13
 7. ELB :

  Občan: Myslíte, že majitelé sousedního, stávajícího domu nebyli přizváni jako účastníci stavebního řízení ? V městské zástavbě je přece zcela běžné a typické, že stavby na sebe navazují, to snad nemůže nikoho překvapit nebo zaskočit … Kdo chce kolem svého domu prostor, musí si koupit pozemek a volit jiné místo, nežli městskou lokalitu s ulicovou zástavbou.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 8. bapi :

  Tak ono to bude asi hlavne stinit domum na Raisove, ne?

  Plus teda jsou venku prvni vysledky z fajnOVA dotazniku a nejmene spokojeni jsou lide s 1. Kulturou chovani obyvatel 2. Cistotou verejnych prostranstvi 3. Bezpecnosti ve meste. Je uplne logicke, ze kdyz vedle vas postavim dum a nastahuje se do nej 40-50 novych lidi… Ze to proste bude znamenat problemy a ne ze ne. Zas bych jako nebyl naivni…

  Thumb up 5 Thumb down 4
 9. Pat :

  Češi prostě nemají rádi změny , a ve svém okolí už vůbec ne . Takže všechny námitky které padly , jsou jen zoufalé výkřiky těch , kteří si neuvědomují že žijí ve městě . Za mě je to dokonale využitý prostor .

  Thumb up 19 Thumb down 3
 10. ELB :

  bapi: Tak to asi neměly stavět třeba Nové Lauby. Těch 40-50 nových lidí, nebude to znamenat pro lokalitu Masarykova náměstí problémy ? Budou stačit rohlíky v místní pekárně ? :)

  Thumb up 10 Thumb down 3
 11. bapi :

  Tak pokud pujdeme do dusledku… Asi nikdo neveri, ze tam bude 100% super sousedu. NICMENE… Kazde misto ma sva specifika a kdyz vezmu celkovy level obyvatelstva Ovy a ze Mar. Hory a Hulvaky patri mezi to nejhorsi, tak fakt si nejsem jisty, jestli tohle bude nejaka zmena pro nekoho k lepsimu. I kdyz vim, ze je tady obsese na to zastaveni proluky / volneho prostoru. :)

  Thumb up 1 Thumb down 8
 12. Mat :

  ELB: Majitelé sousedních pozemků jsou sice účastníci řízení ale nejsou přizváni, pouze musí každý den sledovat vývěsku obce nebo města, zda se náhodou v jejich okolí něco nebude stavět. Takto to funguje, jsou obesílány všechny instituce, stavebník ale né ostatní účastníci i když jsou na hraně pozemku, aby se obešlo jednání a námitkovaní. Toto je osvědčený úřední postup, který jde na ruku developerům,takto se obchází souhlasné stanovisko majitelů sousedních staveb a pozemků.Navíc úředníci mohou do UR, napsat úplné nesmysly a pokud se nikdo neodvolá tak je schváleno. Což bylo i v této kauze u vydání prvního UR kde bylo tolik chyb,ale očividně to zdejšímu správci webu nepřipadalo zvláštní ani vtipné. Jen malé citace z prvního UR z července 2020 :“Vjezd na pozemek a na parkovací místa je z ul.Raisova.Příjezd do podzemních garáží bude ulicemi Michálkovická-Olbrachtova, výjezd z garáží ulicemi Olbrachtova – vpravo do Michálkovické.“ … „Podél západní hrany Olbrachtovy je navržen chodník šířka 2,00 m „…“Tento chodník navazuje na chodníky před Rezidencí Bazalka. Podél ulice Olbrachtova je navrženo 5 kolmých parkovacích stání“ Toto je střípek výňatků z UR které vydal magistrát v 7/2020 k této stavbě, citované ulice si dohledejte sami kde v Ostravě leží. To jen ukazuje jak stavební úřad vnímavě a odborně pracuje pro občany města a proto odvolání i potvrdil MSK.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 13. Mat :

  Jen trochu upřesním, pokud by byl zveřejněn záměr o stavbě, tak by např členové SVJ, nemuseli brát úvěr na desítky let pro zateplení štítové stěny a tyto peníze mohli například využít pro jiné účely např. na opravy jiných částí domu nebo balkónu. Toto je třeba i k zamyšlení, že lidé ve stávající zástavbě budou splácet v nájmu naprosto zbytečný úvěr, na stěnu ke které se už nedostanou a nikoho toto nezajímá, ani stavebníka ani magistrát. Tomuto se říká ochrana investic v Ostravské praxi.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 14. Rdm :

  Mat: jakože měli třeba v roce 2010 oznámit, že v roce 2020 podají žádost o stavební povolení? To je trochu mimo ne?

  Thumb up 12 Thumb down 1
 15. Mat :

  Rdm: Asi nejste v obraze. Stačí se zamyslet, pokud by jste měl nemovitost, investoval do zateplení a rekonstrukce, vzal si úvěr , určitě by jste byl nadšen, když by vám k jedné stěně někdo postavil stavbu a vy stále splácíte a splácíte, hlavně víte, že 1/3 úvěru + úroky splácíte zbytečně :-) Nikdo se vás nezeptá , nikdo se nepříjde dohodout a spoléhá se na úředního šimla. To je trochu mimo ne ?

  Thumb up 2 Thumb down 5
 16. Pavel :

  Pročítám tady komentáře a nevím, jestli neuniká diskutujícím, že ten panelák je tak z poloviny 70. let a tehdejší režim příliš zájmem o prospěch drobných majitelů domů rodinného typu neoplýval. Přesto nepostavili domy až na hranu ulice Raisovy, ale nechali tam zeleň s pískovištěm. Asi ne, že by jim chyběli panely na poslední dům, ale protože opravdu není ideální, aby na jedné straně ulice byly domy o 2 patrech a na druhé straně o osmi patrech. Závěrem jen uvádím, že v dané lokalitě nebydlím a míra oslunění se mne tedy netýká – nehájím tady nějaký své zájmy.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 17. bapi :

  Pavel: Presne tak. Vim jake je to bydlet v 2 patrovem dome naproti 4 patroveho. 15-20 metru mezi, to v realu proste znamena nonstop stin, tmu, to proste snizi standard bydleni. A zvlast v Mariankach, ktere jsou zbytecne rozplizle na obvod, ve kterem zije sotva 11K lidi a minimalne poslednich 10 let je tam vzdy mezirocni pokles… Fakt tam musi postavit tohle?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 18. Szczur :

  Tady můžeme vidět, jak lidé napodobují argumentační taktiky populistických politiků. Fabulace, logické fauly, apel na nejnižšího jmenovatele. Pokud si někdo myslel, že se deset let zemano-babišismu nestihne otisknout do obecné kultury společnosti, mýlil se.

  Vždy existují legitimní námitky proti jakékoliv stavbě, i proti této. Rozhodnutí o výstavbě je pak činěno na základě toho, jestli jsou námitky převáženy výhodami. Pokud se ale občanské námitky omezují na NIMBY pohádky, měly by být zcela ignorovány. Jestli chcete, aby s vámi administrativa a byznys komunikovali a zacházeli seriózně, komunikujte vy seriózně s nimi. Začíná to u chování lidí, chování organizací je jen reaktivní.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 19. bapi :

  Babis… Zeman… vsichni jsou c*uraci a jen ja mam pravdu… Po 25 letech jsou v Ove porad stejne problemy. Jen s rozdilem, ze v ni zije o 50 tisic lidi mene. Takze by se nemelo hystercit kvuli kazde proluky a spis resit, jak zvednout uroven obyvatelstva (a prostredi tady dela hodne) a kolik lidi realne bude v Ove zit za dalsich 10-15 roku. Kdyz vezmu fajnOVA, tak jen polovina budoucich absolventu chce v regionu zustat. A to jeste neni jasny, jestli primo ve meste. Vzdyt to jsou zoufala cisla. Ale jestli chce nekdo hrat, ze kdyz nejasate z kazde bytovky nebo skladiste… Tak vlastne mate byt potichu, protoze hste hroznej a nikdo vas nebude brat vazne… No, obranny mechanismus. Co jineho. :-)

  Thumb up 0 Thumb down 3
 20. MM :

  Nejen v Ostravě platí, že většina obyvatel bude souhlasit s tvrzením, že dnes není dostupné bydlení a je ho nedostatek. Zároveň ta stejná většina bude vždy proti, pokud se stavba bytů plánuje v jejich blízkosti. Rozumné argumenty v podstatě nejsou, pouze výkřiky o grilování, startování aut a podobně. Kolikrát to vypadá, že před stavbou panují v sousedství úžasné mezilidské vztahy, všichni využívají kolo, nikdo nemá auto, nikdo nepouští nahlas hudbu a podobně. Zkrátka úplný ráj, až na to, že vůbec…

  Thumb up 8 Thumb down 4
 21. bapi :

  MM: Ale co je to dostupne bydleni? To asi tezko bude v novostavbe. Pokud vim, tak v nekolika moravskych mestech poslednich 12 mesicu droply ceny klidne az k 40%. Vse je o „zoufalstvi“ prodavajiciho. Ne kazdy bude bydlet ve vlastnim a pokud si ho nemuzu dovolit v MSK kraji, tak to uz pak asi nikde.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 22. MM :

  bapi: Dostupné bydlení znamená, že to bydlení je k dispozici. Jestli si ho můžete dovolit vy nebo někdo jiný není vůbec podstatné. Musíme stavět nové byty, protože ty původní zkrátka v mnoha parametrech nevyhovují dnešní době. No a logicky, když postavíte modernější bydlení, tak část kupujících se přestěhuje z těch původních bytů a ty dají k dispozici dalším lidem. Klasický koloběh. Nehledejme v tom nic složitého. Kdyby byla výstavba bytů takové terno, proč se u nás nestaví ve velkém? Trvá to roky, váže to obrovskou část peněz, musíte se trefit do správného ekonomického cyklu a podobně. Jestli chceme bydlení levnější, vše musí být rychlejší. Čas jsou peníze.

  Mimochodem tady se nadává na ceny bytů od developerů, ale jakmile se jedná o samoprodejce, je vše v pořádku. Proč chtějí lidé za své panelákové byty 3+1 klidně 4 miliony? Proč stejné měřítko, které se řeší u developerů nedáváme na samoprodejce. Prodávají přece byty v domech 40-50 let starých, postavených ještě za socialismu.

  Zkrátka nechejme si každého prodávat za kolik chce, ať sami zjistí, jestli je ta cena trhem akceptována nebo ne. Jediný rozdíl je v tom, že developer nemůže svůj projekt na začátku dost dobře nacenit (kromě výstavby samotné), protože má v projektu víc proměnných než vlastník bytu v paneláku. Úřady, odvolání, připomínky, sousedy a podobně.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 23. M :

  MM: s tím sousedským rájem je to přesné! :-D ať už to stojí a taky všude jinde, kde se má stavět a sousedům se to nelíbí. Na***t na ně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Martin [msstavby.cz] :

  Občan: Promiňte, ale pokud projekt splňuje nebo nesplňuje podmínky k povolení stavby, to posoudí stavební úřad.
  Některé námitky jsou věcné a pravdivé. Jiné však, viz tyto screeny, jsou s prominutím komické.
  Jako investor bych s tím počítal. Objekt sousedí s nezastavenou stavební parcelou. A jak bylo zmíněno, samotná nová stavba je často lepší, jak zateplení.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.