Budoucnost víceúčelové haly ve F-M

Jelikož se tu rozvířila diskuze ohledně obchodního centra na pozemku stávající víceúčelové haly ve Frýdku-Místku, rádi bychom doplnili některé souvisejicí informace, ač nejsou úplně aktuální. Ale pro pořádek. ;)

Jak jsme psali, na místě stávající architektonicky výrazné haly je v plánu jednak obchodní centrum a druhak nová víceúčelová hala Polárka. Oficiální označení je „Multifunkční centrum“.

frydekmistek.cz 01.07.2009:

Zastupitelé města podpořili záměr zbourat Víceúčelovou sportovní halu u řeky Ostravice a vybudovat na jejím místě multifunkční centrum a novou hokejovou halu. Souhlasí s prodejem části pozemků u VSH včetně budov, které se na nich nacházejí, společnosti Euro Mall FM a.s., a to za téměř 80 milionů korun. Společnost na pozemcích hodlá vybudovat multifunkční centrum s tím, že demolici stávající VSH provede na vlastní náklady. Zbývající část pozemků v dané lokalitě si ponechá město pro vybudování nové hokejové haly.

Ve Frýdku-Místku hodlá firma vybudovat moderní, dvoupodlažní, obchodně společenské centrum s řadou obchodů a restaurací. Součástí centra bude také multikino a třípodlažní parkovací dům s téměř 370 parkovacími místy, která budou k dispozici i návštěvníkům přilehlého nově vybudovaného zimního stadionu.

frydekmistek.cz 16.8.2009:

Rada města Frýdku-Místku na svém zasedání 13. srpna 2009 rozhodla o podepsání smluv k realizaci výstavby nové multifunkční hokejové haly a prodeji pozemků u Víceúčelové sportovní haly společnosti Euro Mall FM, a.s.

Samotným podpisem kupních smluv o prodeji pozemků a nemovitostí město Frýdek-Místek získá částku 80 milionů korun a přenese náklady na demolici stávající haly na Euro Mall FM, a.s. Zároveň si ale ponechá veškeré vybavení z Víceúčelové sportovní haly, použitelné v hale nové. Jedná se o investice téměř ve výši 36 milionů, která byla v roce 2007 použita na vybudování modernější ledové plochy včetně chladícího zařízení a mantinelů.

Ve smlouvách je klauzule, která říká, že v případě, že se investorovi nepodaří sehnat dlouhodobé nájemce, může od celého záměru odstoupit.

V únoru 2010 se objevily první informace a město představilo novou halu Polárku, na plánu je vidět rozdělení na „Část 1“: obchodní centrum (modré) s parkovištěm (šedé) a „Část 2“: sportovní halu (oranžová) a souvisejícími prostory:

31.5.2011 pak město zveřejnilo analýzu případné kompletní rekonstrukce staré haly: frydekmistek.cz. Z analýzy vyplývá, že je ekonomičtější starou halu zbourat a postavit novou.

V září 2011 město uzavřelo smlouvu s ČSOB o úvěru, který bude sloužit právě i na výstavbu nové haly: frydekmistek.cz. Úvěr musí město vyčerpat do konce roku 2012.

Na webu developera obchodního centra je uvedeno datum realizace podzim 2012-podzim 2013. (viz tk.dk)

Více informací viz „Související články“ níže.

Související články


Komentáře

 1. Tomáš :

  Ono jde ale o to, že naše stará hala má nějaký vkus a zajímavý styl. Je to krásná stavba a jinou takovou už nenajdete ani nepostavíte. Vy nám tady chcete postavit nějakou velkou moderní budovu, která se sem nebude hodit a navíc zbouráte to nejkrásnější a nejzajímavější ve městě. Být vámi, tak si dám hodně záležet na té architektuře. Moderní budova a navíc takhle velká se zde vůbec nebude hodit a jen zošklivíte město.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomáš: ted nevim komu to pises, tos mel pred lety smerovat na mesto, my tady jenom informujem o tom, co se v okoli stavi a snad stavit bude. :)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. Radim :

  Současná hala je architektonicky zajímavá a myslím, že do jisté míry charakterizuje FM, to se o nové hale „Polárka“ říct nedá…Problém u staré haly je, že její provoz je nákladný a město do ní vráží peníze, které by se mohly využít jinde. Ze starého, architektonicky zajímavého baráku se dají udělat kanceláře, multifunkční objekt nebo muzeum třeba…ale co s halou? To by se ve FM musela hrát extraliga, aby se to využilo. Jestli se ale opravdu zbourá, bude to velká škoda.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Jakub :

  :-) Teď už s tím nikdo nic nenadělá, o stavbě a nové podobě haly je rozhodnuto. Ikdyž s tím nesouhlasíme. Tyhle obrázky obchodního centra jsou sice novší, ty původní byly opravu hrozné, ale podle radních né nové. Pouze město skrze občany může tlačit na investora o podobě nového obchodního centra. Ten však může dělat prakticky co chce. Proto se mluví v diskuzi o možnosti od stavby obchodního centra odsoupit. A podle toho s kým jsem mluvil,tak nějací nájemci jsou, ale není jich zřejmě dost, aby byl objekt alespoň takový, jaký mají na wébových stránkách. Přeji jim však, aby to dopadlo dobře a nájemci i multikino bylo. A informace o záměru sdělili veřejnosti v předstihu. Aby to nedopadlo jako s kauflandem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Headfox :

  No co já vím, tak se nemůže začít bourat hala dříve, dokud nebude stát Polárka, protože by neměli kde hrát hokej, takže pochybuji, že se začne stavět zase další OC na podzim letošního roku…ve frýdku je jeden velký průser samotná čtyřproudovka přes centrum města, škoda že to tam soudruzi postavili, jinak by to místo bylo podstatně víc lukrativní než je teď…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Ondra :

  Přijde mi to absurdní. Teď když už tam stojí McD se tím asi nic moc dělat nedá, ale nechápu kdo tuhle šaškárnu vymyslel. Most a celá čtyřproudová silnice je v dezolátním stavu, ani bych se nedivil kdyby to celé spadlo, ještě když tam bude jezdit těžká technika. Postavit novou halu je fajn, ale nějakou opravdu zvláštní. Stavět obchodní centrum je holý nesmysl, myslí někdo vůbec na obchodníky okolo? Myslím, že spousta obchodů ve FM jen přežívá. Je fajn, že zde budou další pracovní místa, ale pro koho? Za tu almužnu bych nehnul ani prstem. Postavit multikino?? proč se z kina Petra Bezruče neudělá nákupní centrum??? A rovnou se může opravit i stávající sál. Místo aby město odklonilo dopravu z města, tak tady přiláká ještě více aut. Možná by měli na radnici hlasovat a přejmenovat Frýdek-Místek na Kocourkov :)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Jakub :

  ona sama studie pro rozhodnování mezi novou halou a starou halou byly jen odhady. Navíc náklady pro novou halu byly rozdílné pouze při pohledu na náklady provozu, které se promítnou v budoucnosti, tedy 10 let s rozdílem jen několika milionů. Další věc je, že na opravu by se určitě daly sehnat peníze z dotací eu. Jenomže někteří představitelé nechtěli tyto věci vůbec slyšet. Měli pro to zřejmě svůj důvod, který se však nedozvíme. Stejně, jako byly tlaky na kaufland hned u městské památkové zóny, veřejnosti nic nepomohlo. Dokonce i Kaufland dával první vizualizace jiné než je konečný realizovaný záměr. Kaufland je mimochodem stejný jako jinde ve městech, mnohdy je jeho vzhled ještě horší nežli jinde. Co se týče ochodního centra, pokud nevznikne jen kostka, tak ať ho tam postaví. Lepší hezké obchodní centrum s nábřežím, nežli zbořeniště nebo prázdné místo. Každopádně určitě se hala zbourá. Řeči, že by tam zůstala, jsou mylné, jelikož z ní budou mít další prachy.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Eda :

  To jsem zvědav jak se tam bude jezdit? To bude určitě paráda, taková vánoční zácpa a k tomu průtah městem to bude lahůdka.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na denik.cz „Slibují chodník i Polárku“: http://goo.gl/ooMk9

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Monika :

  Stanovisko České komory architektů k demolici haly: http://www.cka.cc/oficialni_informace/tiskove-zpravy/zvazte-demolici-sportovni-haly-ve-frydku-mistku

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Architekti se postavili proti bourání haly ve Frýdku-Místku“: http://goo.gl/mxosw

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Aurim :

  nedavno jsme takhle s brachou uvazovali ze kdyby prosla rekonstrukci, a dala by se ji trosku modernejsi podoba – napr vymena tech bilych plechu za nejake tmave sklo tak by ta hala ziskala uplne jiny rozmer… A co ze to bude drahe – FM si muze dovolit MHD zdarma tak si snad muze dovolit i neco smysluplneho….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  Aurim: tak on je drahy asi hlavne ten provoz. a slunicko svitici na led by tomu asi taky zrovna nepomohlo..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Aurim :

  mrtvy.kenny: slunicko svitici na led moc nehrozi – zajdi se podivat dovnitr ty plechy kryjou predevsim zazemi a kousicek tribuny. Taky sem psal tmave sklo spise v tom vidim uspory ze nebudou muset pri dobrem pocasi svitit. Ten provoz je drahy protoze si hala na sebe nevydelava – pamatuju kdy sme byl decko tak tam se tam poradaly akce od koncertu pres vystavy aut a snad i neco na zpusob infothermy. Pokud FM ztrati tuhle halu tak taky ztrati veskery potencial poradat vetsi akce. Nemluve o neexistuji studii posouzeni vlivu obchodniho centra na maloobchod ve meste – podobně jako u NK nikdo neresi jake to muze mit dopady na mesto.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  +petice „Stop výstavbě nákupního centra na místě VS haly ve Frýdku-Místku.“: http://goo.gl/DhJKe

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Proti bourání haly sepsali ve Frýdku petici, i tak ji radnice strhne“: http://goo.gl/RIxVN

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Hynek [msstavby.cz] :

  +reportaz na ceskatelevize.cz „Chmielova sportovní hala má padnout, architekti protestují“: http://goo.gl/QB2p4

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Petici proti zbourání haly ve Frýdku podpořilo zatím přes tisíc lidí“: http://goo.gl/lKEJA

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. kuba :

  Ja jsem pro zbourani stare haly je to jen černa dira co hlta penize a rekonstrukce by stala vic než nova hala nosne konstrukce jsou tak zrezavěle že se divim že to eště stoji za to muže byvaly majitel co se o to nestaral . a pokud udělaji kulturni pamatku tak se město hodně zadluži musi se pak řidit pamatkovym ustavem a to chcete ja jsem rači pro novou halu aspon tu plochu kde je hala atd se zkrašli, a divim se že se začlo ted o tom mluvit aby se to zanechalo proč ste to neřešili před třema rokama to už se vědělo že by se stavěla nova hala najednou taky humbuk. Ja jsem pro modernějši město je pravda že na každem rohu je nějaky market pokud to bude misto stare haly moderni supermarket a ne nějaka krabice tak jsem pro aspon se to tam zkultuni tam to misto. hlavně čekam kdy začnou stym mostem to je priorita pro naše město pokud se něco stane tak ve městě se stane dopravni kolaps.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 20. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Dílčí úspěch odpůrců bourání haly ve Frýdku-Místku. Verdikt se odkládá“: http://goo.gl/lBzes

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.