Bartošovický mlýn se po letech oprav otevírá

Po 17 letech oprav se návštěvníkům otevře vodní mlýn v Bartošovicích na Novojičínsku. Tak trochu utajená technická památka na břehu Odry na okraji obce pochází ze 17. století a svou nynější podobu získala ve 30. letech minulého století. Mlýn výrazně poničila povodeň v roce 1997, od té doby přišly opravy na statisíce, jak popsal majitel mlýna Vladan Mácha. Velkou měrou na opravy přispěly dotace Moravskoslezského kraje.

Mlýn potřeboval opravu už před záplavami v roce 1997, kdy ho voda zaplavila do výšky 80 centimetrů. Po povodních se tak muselo rekonstruovat prakticky vše. „Ten stav byl dost zoufalý, zatékalo do střechy, podlahy byly propadlé,“ řekl Mácha, který mlýn získal jen rok před povodní, v roce 1996.

Po požáru v roce 1929 prošel mlýn rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 1933 fungoval jako výrazně modernizovaný. „Pořídilo se nové zařízení, na svou dobu velice moderní, a výkonný mlýn se osadil hlavně stroji od firmy Prokop a synové,“ řekl Mácha.

bartosovice

Právě šest hlavních strojů ze 30. let, vymílačku, rovinné vysévačky nebo reformu, uvidí návštěvníci v chodu. „Nejhorší bylo dát dohromady spodní transmisi, která rozvádí převod do celého patra, a horní transmisi, kde byla všechna ložiska včetně jedenáctimetrové hřídele zničená,“ řekl Mácha. Stroje a zařízení opravil restaurátor David Veverka a další specializované firmy. „Musí se s tím jemně, je to už všechno zkřehlé. Lidí na ty opravy ale dneska moc není,“ řekl Mácha.

Majitel by chtěl mlýn zpřístupnit hlavně organizovaným skupinám nebo školám. Pravidelné otvírací hodiny ve mlýně nebudou, ale zájemci si ho budou moci prohlédnout po domluvě s majitelem. Kontakt jim poskytne bartošovické informační centrum, nebo ho mohou najít na facebookových stánkách Bartošovický mlýn.

„Chtěl bych se zaměřit na pořádání kulturních akcí a v rámci těchto akcí, jako jsou výstavy, různé vernisáže, koncerty, by se dal zhlédnout i interiér mlýna. Chci, aby to bylo součástí kulturního dění v Bartošovicích,“ řekl Mácha.

celý článek: novinky.cz

 

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.