Asanace rafinerie Ostramo

Aktuální fotografie probíhající asanace bývalé rafinerie / chemičky Ostramo v Ostravě.

Fotografie zaslali dva čtenáři nezávisle na sobě. Děkujeme!

Pohled z dálničního přivaděče

Pohled od železniční trati

Pohled na lokalitu z března 2019

Situace rafinerie v 50.letech

Pohled z dronu na lokalitu z roku 2019

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  O Ostramu se přestalo mluvit, ale je vidět výrazný pokrok. Nakonec to asi bude pěkná průmyslová lokalita. To mlčení v tisku o lokalitě je zvláštní.

  Thumb up 26 Thumb down 1
 2. balde :

  Vítek: snad budou pozemky využity, optimální místo k rozvoji průmyslových hal, než někde na zelené louce.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 3. Rohlík :

  Hurá. Konečně nebudou všechny návštěvníky Ostravy při příjezdu na hlavák vítat ruiny. Ten dojem z příjezdu byl vždy naprosto šílený. :)

  Thumb up 21 Thumb down 2
 4. Hans :

  Rohlík: Já mám jiný názor, ale budu rád, pokud ho někdo vyvrátí dobrými argumenty..
  Podle mě je těch budov škoda, tyhle cihlové areály měly svoje kouzlo a jejich bouráním se z Ostravy sice na pohled lehce mrazivé ale zároveň fascinující stává Ostrava brownfieldů a hal, které jsou dnes v každém městě, to znamená nová Ostrava, (bohužel) tuctová.

  Thumb up 19 Thumb down 4
 5. Tonda :

  Hans : Kdyby se opravily, znovu využily, pak super ale než nechat ruiny a čekat na spadnutí, pak lepší to co se děje teď.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 6. tojejedno :

  Tato lokalita neni jediná, kde dochází k velké proměně po mnoha letech chátrání. Na druhé fotce je vidět jedna z hasících věží koksovny Jan Šverma, které se aktuálně bourají: https://www.mrozek.cz/demolice-uhelne-veze-v-arealu-koksovny-jan-sverma/. Nedávno šel k zemi plynojem, nyní baterie s komíny a uhelné pece, nakonec půjde i bývalá výtopna včetně všech sítí. https://brf-msk.cz/vytopna-jan-sverma. Celý tento areál bude za chvíli mminulostí a vznikne zde také nový zrekultivovaný brownfield, připravný pro novou průmyslovou výstavbu.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 7. Adam :

  Hans: jenomže ty budovy byly ten nejmenší problém. Daleko horší bylo to, co bylo pod nimi. A blbě se sanuje podloží, když na povrchu stojí barák

  Thumb up 20 Thumb down 1
 8. Alex :

  Jako mladý technik jsem pracoval v jedné z nedalekých firem. Mimo jiné jsem sledoval stav spodních vod v kontrolních vrtech – důležité bylo, aby vrstva mastných tekutin (směs olejů, nafty, ropných látek obecně) nad hladinou spodních vod nepřesáhla výšku 120mm – na tuto výšku byl nastaven podnikový odlučovač tuků lapol, ze kterého odcházela odpadní voda do Černého potoka a dále do Odry (co je obsaženo ve vodě, s tím se nikdo netrápil, hlavně aby na hladině nebyla mastná kola). Stávalo se, že vrstva ropných látek stoupala nad všechny meze – to když neuneslo tlak potrubí nedaleké čerpací stanice Lokomotivního depa, narušené kavitací a bludnými proudy z kolejiště, kde se proháněly signály lokomotivního zabezpečovače. Byla dost alchymie odstraňovat tyhle havárie a jejich příčiny.

  Je zajímavé, že únik nafty do odpadních vod byl považován (už tehdy) za mnohem větší průšvih, než ztráta nafty samotná.

  No, někam jsme se v Ostravě za ty roky přece jen dostali. Některé problémy jsou vyřešeny, jiné vznikly. Ta modrá lídlovská kostka nad Bravanticemi v kontrastu s vyčištěnou průmyslovou plochou po Ostramu mě bude strašit do smrti jako symbol blbosti, chamtivosti a arogance.

  Thumb up 24 Thumb down 3
 9. Michal :

  Divné. Mě by do smrti spíš strašily ty roky úniků svinstva do řeky a spodních vod.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. alex :

  Michal:
  Ty úniky jsou již vyřešeny konkrétně i principiálně.
  Na rozdíl od krabic na zelené louce.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 11. Uvědomělý občan :

  Škoda těch starých cihelných objektů :'(
  No, teď přibudou další montovny pro… a kdo že v nich vlastně bude chtít pracovat?

  Thumb up 2 Thumb down 8
 12. davidb :

  Uvědomělý občan:
  Přečtěte si co bylo v zemi pod těmi cihlovými objekty!
  Píše se to tady v diskuzi.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.