Architekti Kuba & Pilař oživí projekt Černé kostky

Projekt tzv. Černé kostky – moderní budovy Moravskoslezské vědecké knihovny naproti Domu kultury Ostrava v centru krajského města oživí původní autoři studie architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař.


Architektonický ateliér Kuba & Pilař architekti s. r. o. do srpna příštího roku aktualizuje projektovou dokumentaci novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny a projedná ji se všemi dotčenými orgány státní správy a účastníky stavebního a územního řízení tak, aby Moravskoslezský kraj mohl v druhé polovině příštího roku soutěžit zhotovitele stavby. Architekti budou vycházet z vítězného návrhu architektonické soutěže z roku 2004, projektové dokumentace z roku 2007 a aktualizovaného stavebního programu zpracovaného loni v červnu. Cena zakázky je 50 milionů korun s DPH. Kraj ji bude financovat z vlastního rozpočtu.
Navenek bude nová budova vědecké knihovny vypadat tak, jak ji před třinácti lety navrhl architektonický ateliér Kuba & Pilař. Interiér se ale hodně změní. Projektovou dokumentaci je nutné přepracovat, aby odpovídala moderním potřebám a požadavkům na tuto vzdělávací instituci v digitálním věku,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Lukáš Curylo s tím, že Moravskoslezská vědecká knihovna má silný potenciál růstu, potřebuje ale lepší umístění a prostor.


„Hlavní vizí je postavit novou inteligentní knihovnu a vdechnout jí život. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě se stane moderním informačním, komunikačním a technologickým střediskem. Nabídne nejen off-line média, ale i on-line média, bude jedním z uzlových bodů znalostních sítí, bude plnit také sociálně-integrační funkci, stane se místem pro setkávání a komunikaci,“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo.
Upřesnil, že aktualizovaná projektová dokumentace bude tedy řešit všechny vnitřní, venkovní dispoziční a provozní vazby objektu nové vědecké knihovny, bude obsahovat architektonické řešení včetně barevného řešení exteriéru a interiéru, návrh vnitřního vybavení. „Je nezbytně nutné vyřešit i parkování. Kromě  podzemního parkoviště, které je již součástí zadání, jsme se společně s městem Ostravou dohodli na výstavbě nového parkovacího objektu v dané lokalitě. Architekti se musejí vejít do celkové ceny, která nepřekročí 1,35 miliardy korun s DPH,“ dodal náměstek hejtmana Lukáš Curylo. 


Na financování novostavby Moravskoslezské vědecké knihovny by se měl podílet Moravskoslezský kraj (400 mil. Kč) a město Ostrava (150 mil. Kč), největší část by měl na sebe vzít stát (800 mil. Kč).

zdroj: msk.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  uz se tesim na ty komentare ze na co knihovna ze je dnes vse na internetu, ted si presne nepamatuju ktery stat to je myslim ze nektery ze severskych, otevrel knihovnu 21 st. kde neni ani jedna kniha, ale od zhora dolu je to napechovano technologiemi, a je to kulturni prostor pro vzdelavani setkvani atd. a samozrejme knihy maji vsechny v digitalni podobe.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 2. Rdm :

  Rád bych se kostky dočkal, jen nechápu co budou rok a půl za 50 mil. Kč dělat?

  Thumb up 5 Thumb down 8
 3. Jája :

  To co je nyní v přízemí magistrátu prezentováno, jako vědecká knihovna je ostuda kraje a města.
  Když dotáhnou naproti i projekt u Domu kultury, tak to bude konečně něco, co dokáže Ostravu posunout dál.
  Na té ulici se to hodí. Po levé straně od centra je již víc různorodých budov, které netvoří nějaký jednolitý historický celek. Dostupnost MHD a autem je tam taky dobrá.
  Cpát do někde do Dolní oblasti Vítkovic, na Černou louku nebo ke Karolíně? Proč?
  Doufám, že to celé nestojí a nepadá na té větě: „Architekti se musejí vejít do celkové ceny, která nepřekročí 1,35 miliardy korun s DPH,“
  V kolika městech chtěli mít něco super a to super se nakonec pekelně prodražilo, ale mají stavby, které svět obdivuje.
  Ceny všeho letí vzhůru, technologie se stále posouvají, těch 1,35 miliardy bude odrazový můstek.

  Thumb up 10 Thumb down 5
 4. Infoš :

  OK, asi takhle: Jsem projektant pozemních staveb, vím kolik práce a času zabere vypracování projektové dokumentace a upřímně říkám, kdyby to bylo za 5 milionů, bylo by to trošku dražší (něco jako že si koupíte místo gothaje třeba lovečák), ale zhruba adekvátní… 50 mega mohl schválit jen blázen… Jinak za mě je to kvalitní návrh, dobře vybrané místo atd a nemám proti němu nic.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 5. aggu :

  Jája: Je to ostuda státu. MSK je poslední kraj který „státní“ knihovnu nemá.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 6. Jája :

  aggu: Proč státu? Knihovna je pod krajem a město netlačilo dostatečně na kraj.
  Státu to může být ….. , co si Ostravaci dělají tady. Peníze na to nedává.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 7. aggu :

  Jája: Kdo je hlavním investorem „státních“ knihoven v Česku?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 8. Jája :

  aggu: Tak stát v podstatě dá, ale jen přerozdělí, co vybere na daních od všech. Něco z těch peněz slíbil, však z jejich peněz to „neteče“, ale pokud ten projekt sám kraj jednou rozjede pak zastaví, pak o tom X let mluví, tak kdo by se hrnuli do takové akce jí financovat a prosazovat ji.
  Jsme pro ně dálný východ. Berte nebo nechte ležet. A tak to funguje i na nižší úrovni. Chceš něco? Nestaráš se? Nemáš nic.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 9. Jája :

  aggu: Nebo pravděpodobnější je, že jsou to peníze z EU, které můžeme vyčerpat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Pat :

  “ Černá kostka se bude nacházet na pozemku, kde je dnes velké parkoviště. Problém s úbytkem parkovacích míst by měl vyřešit parkovací dům. Ten by se měl nacházet v prostoru, který svírají ulice 28. října a Na Jízdárně. “ (blesk.cz) .. Nevím , ale zdá se mi to jako až moc dobrá lokalita na parkovací dům . Ale chápu , moc možností už tam asi není ..

  Thumb up 5 Thumb down 1
 11. Jája :

  Nelíbí se to někomu, že za tu ostudu může pouze Kraj a Město?
  Podle mínusů asi jo, já Vám to neberu.
  Státu to opravdu může být jedno, jemu dáte projekt, přesnou vizi, kde to bude stát, kdy chcete stavět, kdy skončit, jak to budete financovat, zda tu částku mají všichni v rozpočtu zahrnutou do dalších let a to co Vám slíbí (a na to bude někde hora papírů), dají. Tu cifrou vloží do rozpočtu na další rok a tu v tom roce uvolní. Ale jak to všechno státu nikdo nedá? Oni tu hromádku peněz, kterou přerozdělují, někomu přerozdělí, nevytisknou ji a nedají Vám hned 800 milionů a dělejte si s tím, co chcete. Těch 800 milionů potřebují tady a teď dát i jinde, nemůže jim tam ležet do doby, až se někdo uráčí hnout zadkem.
  Od roku 2004 je studie, od roku 2007 nějaký projekt. Loni něco v tom hrabali, bude se to předělávat. A máme tu patnáct let na krku. Já bych nám tu taky nedal ani korunu. To není projekt, to byl od začátku předvolební med na mazání kolem huby, který z poličky někdo vyndal vždy před volbami.
  Musí být projekt, cena, termín, peníze, které jsou už v rozpočtu zahrnuty, nejlépe i rezerva.
  A stejně vždy musíte počítat s rizikem, že tam bude nějaká chyba, která to shodí, a zbylé finance budete hledat jinde.
  Od vize po projekt nemusí být dlouhá cesta, ale když se o tom jen mluví a mění a mluví a mění. Útok na státní kasu, že to chceme a děláme pro to vše.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 12. Ostravan :

  „Černá kostka“ a teď už i „Bílý stín“: https://ostrava.rozhlas.cz/galerie-vytvarneho-umeni-v-ostrave-se-po-letech-mela-dockat-tzv-bileho-stinu-7750401

  Thumb up 6 Thumb down 0
 13. SpinJ :

  Jsem všemi deseti pro ať se staví, Ostrava si to zaslouží. Bohužel to asi nebude názor všech obyvatel Ostravy – prošel jsem si diskuze na „oblíbených“ serverech a tam je to tak 50 na 50. Frantovi tam chybí hospoda, Pepovi to zas připadá na … dyť on stejně nečte a knihy už se přece dneska netisknou, Janě se to zdá moc černé, dyť v tom bude v létě horko … No úplně to našim politikům nezávidím to obhajování staveb, pokud podobní lidi sedí i na radnici :)

  Thumb up 10 Thumb down 1
 14. Jája :

  SpinJ: Je to jednoduché. U těchto velkých projektů se prostě nesmí ptát lidí. A nejlépe ani co kdo chce ve městě, protože křiklouni, kterým vše vadí, jsou vždy hlasitější, všude se vetřou a budí dojem, že tak přemýšlejí všichni.
  Politici musí pouze vybrat odborníky, kteří udělají projekt. Musí jim věřit a do zálohy si vzít k ruce někoho, kdo to odborně posoudí.
  Pokud se ptáte lidí, nedovíte se nic a ještě na tom budou růžoví sloni, zelená kolečka a uvnitř putika IV. cenové skupiny :).
  Architekt sice většinou neřeší konstrukční věci, ale dá tomu vzhled. Zkušení architekti mají lepší přehled než lidí, co kde je postaveno, jak jim to funguje. Upraví to nějak dispozičně, co tam má být a pak na řadu přijdou inženýři a udělají to funkční po konstrukční stránce a dle norem.
  Mnohdy alibistické diskuze s lidmi nad ******, ze kterých nevzejde nic, možná politické body, nikde nevedou.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 15. balde :

  Jája: za mě má smysl, dělat pocitové mapy atd, co město rozjelo v projektem fajnOva, ale pak tu má být politická delegace co rozhodne, jsou námi voleni a jsou za to placeni aby rozhodovali a aby našli nej řešení v rámci zákona, to jak k tomu co je nejlepší dojít si každý představuje jinak, za mě je to přes architekt. soutěže.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 16. ivan :

  50 mil. za přepracování projektu? OK takže práce na rok pro 100 architektů, projektantů, statiků atd s průměrným 50 tis. Kč/měsíc. To nikomu nepříjde jako nepřiměřená částka?

  Thumb up 11 Thumb down 3
 17. Rýša :

  Navenek bude nová budova vědecké knihovny vypadat tak, jak ji před třinácti lety navrhl architektonický ateliér Kuba & Pilař. Interiér se ale hodně změní. Projektovou dokumentaci je nutné přepracovat, aby odpovídala moderním potřebám a požadavkům na tuto vzdělávací instituci v digitálním věku….
  No, a za dalších 13 nebo víc let bude na stole projekt ČK, která se bude muset přepracovat, neb co bylo v roce 2019-20 dobré, je už poněkud zastaralé, a projekt musí odpovídat moderním potřebám roku 2033!!!
  Milí nadšenci kvalitní architektury, věřte, že ČK hned tak nebude. Smiřme se s tím.

  Thumb up 2 Thumb down 8
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Proč ne?
  Proč by se měl po 13 letech opět přepracovat projekt?

  Thumb up 3 Thumb down 2
 19. Rado :

  Byť se mi ČK líbí, rozumím tomu, co píše Rýša nebo Jája. Stavět podle 13 let starého projektu, čili stylem architektury v r.2006, se mi také moc nelíbí. To jako není vůle vypsat novou soutěž, nejlépe mezinárodní, aby se stavělo podle posledních trendů? Víte, rodinný dům z katalogu r. 2006 si chtít stavět rozhodně nebudete, tak proč Ova staví skoro výhradně z projektů ze šuplíku? A jestli je to v Ostravě standardem, tak to je systémový problém, čekat na nějaký barák desetiletí, dvě…

  Thumb up 1 Thumb down 7
 20. Jann :

  Rado: Jenže katalogový rodinný dům, se kterým nemá architekt moc společně je něco jiného než návrh zkušených architektů.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 21. Rýša :

  Martin [msstavby.cz]: .. a proč se bude přepracovávat teď? Takže ze stejného důvodu se bude přepracovávat za dalších 13 let, kdy opět se bude řešit, zde ČK bude v Ově stát. Dám na to jed, že i za rok po přepracování projektu na knihovnu nebudou peníze.

  Thumb up 2 Thumb down 10
 22. Rado :

  Jann: Jste mě moc nepochopil, že než se knihovna dostaví, tak to bude skoro po 20 letech od doby, co přišel na světlo světa vítězný návrh. Tohle není normální.A proč mám po roce 2020 stavět podle 15 let starého projektu?

  Thumb up 1 Thumb down 7
 23. Mx :

  Vypada to na pekny tunel a ne kostku – 50 melounů za nový upravený projekt???? V dobe pocitaců??? I kdyby brali plat 100 tisic, matematicky by na projektu a tech vecech v zakazce delalo kolem 30 lidi denne 15 mesicu za tento plat. Navic za rok a pul uz tady mozna bude krize a je verejne známo, ze vsechny ty sliby rozdane po regionech vlada nikdy neufinancuje. A daji to jen pripravenym coz my tady zatim nejsme a jiste se bude vice setrit nez ted, takze…?

  Thumb up 4 Thumb down 8
 24. D-r :

  https://youtu.be/eXeH8cHDmTQ tady to jde rychleji a levněji

  Thumb up 0 Thumb down 3
 25. SpinJ :

  ivan: Jestli přemrštěná nevím, ale v podstatě se musí předělat celá stavba asi vyjma obálky. TZB se za 15 let posunulo úplně někam jinam nehledě na prima nařízení komise EU zvaná Ekodesign, díky nimž vlastně z původně vyprojektovaných zařízení nemůžeš použít ani jedno.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 26. ivan :

  Sranda je, že když jsem tady před přibližně půl rokem pod téma k černé kostce psal (a dalo by se to dohledat) že je přece blbost stavět podle projektu cca 15 let starého budovu v dnešní době a i pro daný účel, tak jsem to tu schytal. Narážel jsem hlavně na to, a to v podstatě i teď, a ptám se znovu, jak může někdo stanovit cenu knihovny na cca 1,35 miliardy (800 mil z dotací) když se teď vlastně dozvíme, že se musí přepracovat celý projekt? Dává to někomu, kdo někdy něco postavil smysl? PS: vůbec nejsem proti této stavbě, bydlím celkem blízko, budu jenom rád za další zatraktivnění této lokality.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 27. acdlcia [msstavby.cz] :

  Stát tam Černá kostka a Ingot tak si úplně chrochtám.

  Thumb up 12 Thumb down 1
 28. Mn :

  Poslední vývoj: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/ostrava-moravskoslezsky-kraj-cerna-kostka-knihovna-bily-stin-koncertni-hala.A200718_560067_ostrava-zpravy_jog

  Thumb up 3 Thumb down 0
 29. thvari :

  Mn: klasika :-D město s krajem by to měly zatáhnout samy, další odklady těchto klíčových staveb jsou nežádoucí. asi na to doplatí Bílý stín, které bude tentokrát obětován. výmluvy na další vedení kraje jsou srandovní, protože to bude úplně stejné, preference hovoří jasně, první na pásce bude ANO, které nebude chtít spolupracovat s komunistama a SPD, takže jim zbyde ODS+TOP, KDU a Piráti, přesně jako na městě. ČSSD se tam ani nedostane.

  Thumb up 6 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.