Alternativy rozšíření VTP Ostrava

Beseda o rozšiřování vědecko-technologického parku (VTP) se konala 26. května v Domově Slunečnice v Ostravě-Porubě. S občany přišli diskutovat primátor Tomáš Macura, starosta Poruby Petr Mihálik, rektor VŠB-TU Ivo Vondrák a další osobnosti. Mezi nimi také architektka Eva Špačková, autorka alternativního návrhu umístění VTP.

Hledání alternativního řešení bylo městem iniciováno v reakci na nesouhlas občanů a vedení městského obvodu Poruba se záměrem rozšířit VTP do lokality Myslivna. Právě veřejná prezentace alternativního návrhu umístění vědecko-technologického parku byla hlavním bodem první části programu. Projekt zpracoval tým vedený Evou Špačkovou, ve kterém dále byli architektka Martina Mlčochová, studenti architektury Tomáš Lehnert, Filip Ciahotný a projektový manažer Nikos Kotupas.

Studie posoudila 54 lokalit na území města. Byli mezi nimi např. areál VŠB, porubské vozovny, ukončení Hlavní třídy, pozemky například po šachtách Trojice, Zárubek, Alexandr, Bezruč, ale také za Futurem u Sládkovy ulice, u domu kultury, hlavního nádraží, Nové ocelárny a Dolní oblast Vítkovice, okolí bývalých jatek, stadion Bazaly  aj. Ze 14členného užšího výběru měla nejefektivnější kritéria území Nad Porubkou, Opavská (mezi Porubou, Pustkovcem a Plesnou) a Svinovské rozhraní (mezi porubskou ul. Polskou a Svinovem).

Studie proveditelnosti rozšíření VTP ve zmíněných lokalitách, kterou bude zpracovávat město, má být hotova do tří měsíců. Shodla se na tom po několika schůzkách pracovní skupina složená ze zástupců města, obvodu Poruba, univerzit, společnosti VTP, občanské petice Lesopark Poruba a týmu arch. Evy Špačkové.

Nad Porubkou
vtp

Opavská
vtp

Svinovské rozhraní
vtp

Krásný závěr zprávy.
vtp

Celá studie providitelnosti  ZDE

Související články


Komentáře

 1. LK :

  tak jsem si přečetl celou studii, zajímavé. Pár výtek by se k tomu našlo (protože vím, že se někdo ozve, tak mi vadí citování článků z médií, je to skoro jako citovat Wikipedii v technické práci), ale je škoda, že detailně není popsáno všech 56 lokalit. A výsledkem budou nejspíše navíc i 2 diplomky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Ac :

  Takže závěrem je řečeno, že Ostrava vlastně žádný techpark nepotřebuje, naopak byl by na obtíž. To že ti vysokoškoláci najdou sice rychle uplatnění, ale už v jiném městě, to už tam není, aneb kdo nic nedělá nic nepokazí.

  Thumb up 11 Thumb down 2
 3. moon :

  Lidem z Poruby, kteří takhle blokují rozvoj Ostravy, vadí jim každý pokácený strom, stín z budovy, zvuk tramvaje atd., bych poradil, aby urychleně opustili město a přesunuli se na venkov. To je fakt jako vtip.

  Thumb up 9 Thumb down 15
 4. aggu :

  Ten závěr mně dojal. Nedělejme nic. Vyřešené. Vzdělaní lidé odcházejí, protože tady je „nízká kvalita životního prostředí“ – NKŽP ;) NKŽP nikdo nedefinoval, vlastně nevíme co to je. Když nevíme co to je, nemůžeme to jednoduše zlepšit. Přesně tak se chová i stát, předpokládám že záměrně. Můžeme o NKŽP napsat 20 diplomek a získat 14 grantů, to ano. Ale zodpovědnost za rozvoj a investice do budoucna nula. Výsledek nula.

  To je asi tak stejná logika, jako bych chtěl těžit na dalekém západě zlato, abych byl bohat, ale nepostaral bych se předem o infrastrukturu, třeba koleje, abych tu zlatou rudu z hor nějak dostal. Výsledek je jasný, když nic neudělám, nebudu bohatý.
  Přepokládám, že jinde v regionech ČR si mnou ruce. Protože zase na Ostravě ušetří.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 5. LK :

  Ac: to, že VTP není potřeba je názor architekta a ten naštěstí/snad nebude brán vážně. Na studii je důležité (aspoň za mě) to ohodnocení lokalit. Pravda je taková, že jako člověk z IT vím, že v Brně jsou mnohem dále a v Ostravě takový velký přetlak IT pozic není. Nabídka pozic je hlavně u firem, které platí málo a pak se diví, že nikoho nemůžou sehnat.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 6. thvari :

  Vždyť ŽP se řeší kontinuálně – miliardové investice Mittalu a Třineckých železáren do odprašování provozů, kotlíkové dotace pro stovky až tisíce lidí, ekologizace vozového parku MHD, atd. A vůbec, jak obecně problematika ŽP souvisí zrovna konkrétně se stavbou VTP (případně se stavbou čehokoli jiného)? A kdo říká, že když teď nejsou absolventi, že nebudou za 5 let, či že nemohou přijít odjinud z ČR nebo (nedej bože! :-) ) ze zahraničí? Jsem pro stavbu VTP všemi deseti, navíc Poruba je jedno z nejpříjemnějších míst k bydlení a životu.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 7. via :

  Je to takové typicky ostravské. Každý nositel (ještě k tomu proveditelné) vize musí být potrestán :-D To přece nejde tady v Ostravě mít něco velkého, co by se mohlo rovnat vyspělému světu. Ono by to mohlo přinést nová pracovní místa a oznámit světu, že nějaká Ostrava existuje, což by zase přilákalo další podniky a to je přece proti zlepšování životního prostředí. Tolik budov, tolik cest, tolik práce na udělání… fuj :D

  Thumb up 3 Thumb down 1
 8. Adam :

  Aha. Takže budeme čekat, až vymře těžký průmysl, mezitím to nebudeme nahrazovat ničím. Jak chytré. Anebo, pokud už se teda rozhodneme něco dělat, pojďme to co nejvíce zdržovat a ztěžovat, to bude žůžo. Už ted pomalu začíná být pozdě, iniciativa vyprchává.
  Pokud tu lidé (z města, kraje, republiky, okolních zemí, a klidně i z druhého konce planety) najdou moderní práci za slušné peníze, sem prostě přijdou a budou tu pracovat. A ustavičné propírání životního prostředí v médiích je zajímat nebude. Přijedou, a zjistí že kromě nějakých 30 dní inverze podmíněné geomorfologií se tu nic zásadního v životním prostředím neděje. Který ňouma vymyslel, že to musí zaplnit ostravské univerzity? To je totální nesmysl. Odchod velké části absolventů pryč je normální, normální není příchod nula absolventů z jiných odjinud. A kromě toho, máte tušení, kolik mladých a slušně vzdělaných jihoevropanů (kde práce není vůbec), Poláků, Slováků, nebo Ukrajinců by sem přijelo klidně příští týden, kdyby tady dostali práci v IT, technologii, nebo přidružených odvětích? To by si ale někteří lidé museli nejdřív přestat sědět na držce, aby to pochopili.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 9. Michal :

  Nevím. Kolik?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Velmi se mi líbí komentář, který se pod jiným článkem o VTP objevil od člověka pracujícího v lokalitě.

  „Jonáš :
  Pracuji v objektu VTPO. Několik let v „Piánu“, nyní pár měsíců v budově MFBIII přes cestu. Zatímco Piano je plnohodnotný dům, MFB je papírový skelet, kde se opravdu hoooodně šetřilo. Ale hlavně….je prázdný. Do VTPO se v podstatě nedá dostat jinak než autem. Po výstavbě superpočítače není kde zaparkovat, protože VŠB zrušila parkoviště u kolejí (superpočítač), ale zapomnělo se, že žijeme ve 21. století a studenti už nejezdí na koleje vlakem, ale auty. Takže nezaparkuje ten kdo přijede dříve ráno do práce, ale zaparkuje ten kdo přijede dříve v neděli večer. Osobně nechápu proč se má za stovky miloónů stavět další budova VTPO když tady stojí už rok dva v podstatě prázdné baráky (MFBIII a IV) s tisíci m2 prázdných kanceláří. Prázdná zavřená restaurace kam nikdo nechodí, protože tady prostě nikdo není.“

  Popravdě jsem ani nečekal, že si diskutující zprávu přečtou. Závěrem není myšleno, že se VTP nemá stavět. Jde o proti argument tvrzení vedení města, že je životně pro Ostravu důležitý. Není tomu tak, když ani stávající kapacity nejsou naplněny. A tím, že se v lesoparku postaví sítě se rozvoj Ostravy nezaručí. Musí se vše řešit komplexně.

  A opět a dokolečka. Není to o tom, že VTP nemá vyrůst. Jde o to kde má vyrůst!

  Thumb up 11 Thumb down 1
 11. thvari :

  Kdo je v případě VTP investor? Město? VŠB-TUO?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Adam :

  martin [msstavby.cz]: není důležité, co je myšleno. Důležité je, jaké jsou reálné následky. Následkem je, že se začne pozdě, nebo vůbec.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 13. skelet :

  Následkem je, že se objevily najednou lokality místo jedné, přičemž na jedné se může stavět takřka okamžitě (Bytostav), protože vše už tam pro tu výstavbu je.. protože je to průmyslová zóna pro lehký průmysl, která je velice dlouho neobsazená a nikdo se tam nehrne.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 14. skelet :

  4 lokality

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Adam :

  skelet: Děje se právě teď něco kromě plkání architektů? Ne. Už mělo být dostavěno. To je přímý následek.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 16. skelet :

  To je přímý následek arogance politiků z magistrátu. Pokud by trio Kajnar/Palas/Vltavský vedlo tuto diskuzi už během první bouře nevole, tak se dneska mohlo stavět.
  btw. když jsem včera opékal s přáteli v lesoparku, tak jsme si říkali, že příští rok budeme mít hezký výhled na plechové boudy ve vltavského stylu :P

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Petr :

  Podle čeho se tady rozhoduje, který komentář je zvýrazněný a který zašedlý? Já myslel, že je to automat, třeba na základě Rozdílů mezi počtu palců u komentáře.

  Pak ale vidím, že někdo může mít 2 palce nahoru a 10 dolů (rozdíl -8) a jeho komentář je šedý, a pak někdo 0 palce nahoru a 12 dolů a nic.

  Jak to tedy je?

  http://img24.cz/viewer.php?file=45890230015323149761.jpeg
  http://img24.cz/viewer.php?file=91923750753914388813.jpeg

  Thumb up 1 Thumb down 1
 18. Jiřík :

  Petr : Podle toho jestli jsi admin nebo ne.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Hynek [msstavby.cz] :

  Petr: ono se predpoklada, ze posty adminu maji byt videt dobre vzdy, i kdyz se to lidem nelibi, takze jak pise Jirik, pro redakci se zsedovani pri vypalcovani neaplikuje.

  ale muzu te ubezpecit, ze mimo tu jednu diskuzi nema Martin „vypalcovano“ temer nic nikde.. jeden post ze sta.

  a jinak ano, je to automat, zvyraznene posty mely rozdil palcu nejmin +5 a zasedle -8. ale uz jsem to tusim jednou posouval dik vetsi navstevnosti, aby to byly opravdu vyjimky a ted jsem to posunul na 10 oboji, kdyz na to koukam..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Adam :

  skelet: Jistě. Naprosto základní společenská, politická a ekonomická odpovědnost velí zachovávat nedotknutelné právo jedince opékat buřty s přáteli na jednom a tomtéž místě po dobu celého života, aniž by tam kdy cokoliv změnilo, a právo nazývat toto místo lesoparkem, nezávisle na tom, jestli to dává smysl.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 21. skelet :

  Ale nikoliv milý Adame. To místo je lesoparkem hezkých pár desítek let, a jedno z jeho kouzel je, že vytváří svým tvarem oazu klidu. POkud se na pole něco postaví, tak tato oaza bude dost narušena. To je pohled mě, jako častého návštěvníka onoho lesoparku. A podobný pohled má plno porubáku, kteří proti tomu revoltují od samého počátku. A tím se dostáváme k tomu co jsem psal výše. V současné době se pod vlivem tlaku voličů (víceméně petici podepsalo cca 10tisíc lidí, přičemž voleb do porubského zastupitelstva se účastnilo 18tis. lidí) se začíná přetřásat, kde se rozšíří VTP. A to je pro mne to podstatne KDE nikoliv JESTLI.
  Náhle se zjistilo, že záměru vyhovují další lokality, přičemž na jedné z nich se může stavět okamžitě, jelikož je tam vše připravené. Je to zasíťované, jsou tam vytvořeny komunikace.
  Ono ještě nedávno se psalo, že rozšiřovat VTP podél Opavské ulice se nemůže, jelikož je tam špatná obslužnost MHD. A ani ne půlroku na to se začíná hovořit o tom, že u Globusu vznikne podobný terminál jako na Dubině a Hranečníku.
  To vše mě přivádí k tomu, že VTP v lesoparku je klasická ukázka práce hlavního architekta města Ostravy. Moc nepřemýšlet, a nějak to zplychtit dohromady. Ovšem proč by Ostrava měla dál expandovat mimo své hranice, když uvnitř sebe má dost prostor.

  Nedělám si moc velké iluze o tom, že by VTP vzniklo jinde, než v lesoparku. Proto je třeba pak donutit našeho slavného architekta, aby podmínky pro výstavu byly takové, aby to nedopadlo jako v areálu VŠB.

  Pole v lesoparku má velký potenciál pro relaxaci. Běžecké tratě, cyklostezsky, piknikové místa apod.

  Thumb up 10 Thumb down 0
 22. rasta :

  Podle dobrého zdroje přímo z ÚHA je tlak veřejnosti znát. Ale vedení nemá pocit, že by v případě svých rozhodnutí v mnoha případech po Ostravě nějak pochybilo. Takže oni jsou klidní. Takže buďme taky klidní…☺

  Thumb up 2 Thumb down 0
 23. skelet :

  rasta: to není nic překvapujícího :))

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Jiřík :

  skelet : Pole by měla být spíše louka. Potřebujeme více luk protože zemědělství ničí naší půdu. Louky dokáží i lépe absorbovat vodu a držet jí déle.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 25. marian :

  někdo tady chce protočit pár milard z dotací. o žádný rozvoj ostravy nejde, to jsou jen kecy pro veřejnost(viz příspěvek o prázdných budovách nevalných kvalit). snad při těch svých kšeftech aspoň nedomrví pěkný kus lesoparku, to je celé.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 26. jan :

  thvari: Poruba davno není tím místem k životu. Kriminalita je tam hodně vysoká, díky hodně staré populaci jsou tam časté přepadení, velmi časté jsou i vykrádačky aut. Popravdě jsem těmto informacím moc nevěřil, ale protože jsou to informace přímo z porubské pobočky policie, tak nemám důvod nevěřit. Osobně za nejbezpečnější z větších sídlišť považuju asi Výškovice, třebaže se jedná pouze o paneláky.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 27. Balde :

  co jsem slyšel a zažil tak problémové oblasti v Porubě jsou okolí zastávky POruba vozovna – herny, hospody v okolí, a okolí Duhy

  Thumb up 0 Thumb down 2
 28. Porubák :

  Kriminalitu v Porubě dělají občané z jiných obvodů (viz. trvalý pobyt zločinců)… Poruba patří mezi jedno z nejméně zločineckých míst v Ostravě!

  Thumb up 1 Thumb down 1
 29. Hynek [msstavby.cz] :

  Porubák: neni to jedno, kde bydli clovek, ktery ti/mi vykrade auto? :)

  jinak ty statistiky tu uz probihaly.. http://www.mapakriminality.cz/

  Thumb up 1 Thumb down 2
 30. skelet :

  Drtivou většinu „zločinnosti“ má na svědomí kolonka „všechny zbývající činy“. Takže žádný harlem se nekoná

  Thumb up 3 Thumb down 0
 31. Adam :

  skelet: Soustředíte se na marginality a opakujete dříve vyvrácená tvrzení.
  Mě je nakonec jedno, kde to bude stát. U Myslivny by to bylo nejatraktivnější (což je 2. nejdůležitější parametr), ale co už. Nejdůležitější bylo, aby to stálo co nejdříve. A to se kvůli téhle „debatě“ nestalo. Okno příležitosti se zavírá, už teď je pozdě. Tím že sáhodlouze řešíte „kde“, negativně ovlivňujete „jestli“ a „jestli úspěšně“.
  Vašich milovaných 10 tisíc podpisů bylo proti kácení lesa, ne proti VTPO na tomto místě. Veškerá petiční činnost byla zcela účelově cílená na smyšlené kácení lesa, a to taky lidé podepisovali. Takže v debatě o VTPO je ta petice naprosto irelevantní.
  U Opavské byl problém s pozemky, ne s dopravní obslužností. O stavbě tramvajové tratí v trojúhelníku Opavská-17.listopadu-Průběžná se mluví už vážně dlouho, stejně tak o „terminálu Západ“ na místě dnešní konečné autobusů Opavská. Naprosto nezávisle na nějakém VTP. Tohle rozšíření MHD bude odblokováno jakmile bude hotová I/11.
  Vaše definice lesoparku je vtipná, stejně tak vaše představa o používanosti této konkrétní lokality. Obskurantní termíny jako „oáza klidu“ si nechte pro umělce.
  Architekti jsou neschopní obecně, takže nechápu, proč vám v žaludku leží konkrétně hlavní architekt Ostravy. Hádám, že když se vám doma ucpe záchod, taky za to může hlavní architekt.

  Podstatné je, že zdržujete ad hoc. Podejte si ruku s Richtárem.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 32. skelet :

  teď jsem se rozplakal

  Thumb up 1 Thumb down 1
 33. Coppola :

  Adam: „Okno příležitosti se zavírá, už teď je pozdě.“ Co tím konkrétně myslíš? V posledních letech se ve VTPO postavilo několik nových budov, které nejsou zdaleka zaplněné, tak jaké okno příležitostí se zavírá??

  Thumb up 2 Thumb down 1
 34. Adam :

  Coppola: Minulý rok měla ČR unikátní výhodu. Vysoký růst HDP, nízká inflace, tím pádem růst reálných platů, velmi nízká nezaměstnanost, mnoho volných pracovních míst, a přitom levná pracovní síla. Nikdo jiný v EU tohle neměl. Na tyto věci se zahraniční investoři dívají, protože je kecy ekonomů zajímají více, než reálný stav. Taková kombinace dobrých ukazatelů se letos opakovat nebude. Důležité je podotknout, že nabídka VTP po expanzi se od té současné bude lišit, strategie by měla být založená na přilákání alespoň jedné velké zahraniční společnosti. Přítomnost dobrého a velkého jména je zase další ukazatel, ze kterého ekonomům ukapává slina.
  Loni by to bylo snadné, teď by to bylo těžší. V příštích letech, po tom co architekti, lesoparkisté a politici dospekulují o blbostech, už to možná nepůjde.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 35. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Místo ve VTP je, případně i pro další výstavbu. Firmy mohou přicházet jen do VTP?

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.