Aktuálně o vodárenské věži v Opavě

Expozice díla Kurta Gebauera, prostor pro práce studentů Institutu tvůrčí fotografie, nebo odpočinkové místo s kavárnou pro cyklisty. S tím vším počítá projekt rekonstrukce vodárenské věže v sousedství východního nádraží. Tu České dráhy před třemi lety prodaly majiteli firmy Unicont Vladimíru Peringerovi. Stavební povolení k přestavbě má už nový majitel k dispozici, zatím ale s pracemi nezačal. Čeká na peníze.

„Do šesti měsíců bychom měli dostat vyrozumění ze strany Norských fondů. Pokud naše žádost o dotaci dopadne dobře, pokryje nám devadesát procet nákladů. Abychom ale neporušili podmínky, nesmíme zatím provádět žádné opravy,“ sdělil majitel vodárenské věže Vladimír Peringer, který vysoutěžil původně železniční stavbu za 432 100 korun.

Prostřednictvím neziskové organizace VOVO chce pro opravu historické památky sehnat peníze a zaměřit její provoz na kulturu. „Kromě zázemí pro expozici děl Kurta Gebauera a Institutu tvůrčí fotografie se oprava bude týkat všech historických prvků souvisejících s provozem bývalé vodárny. Vzhledem k tomu, že věž stojí v blízkosti cyklostezky, chceme vybudovat odpočinkové místo s kavárnou pro cyklisty,“ pokračuje Peringer.

Stavba z roku 1892 je v širokém okolí ojedinělá. Uvnitř jsou jak nýtované nádrže na vodu, tak i sedm a půl metru dlouhý kotel pocházející z lokomotivy. Zajímavostí je, že celá stavba byla původně nižší, teprve ve dvacátých letech minulého století byla zvednuta o nástavbu, původně jen zděný objekt dostal omítku a v jeho sousedství vyrostla i kotelna s dominantním komínem.

vodarenska vez opava

vodarenska vez opava

celý článek: denik.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.