Aktuálně ke Koncertní hale

Již jsou známi účastníci soutěže na novou ostravskou koncertní halu. Ke třem původně osloveným architektonickým studiím rada města schválila další tři na základě rozhodnutí odborné poroty.

Ke třem již dříve oznámeným a přímo vyzvaným architektonickým kancelářím se zkušenostmi s projektováním koncertních síní, tedy Steven Holl Architects + Architecture Acts; Konior Studio a Henning Larsen Architects, nyní rozhodnutím rady města z 16. října přibyli další, a to Architecture Studio z Paříže, Nieto Sobejano Arquitectos z Berlína a Van Dongen – Koschuch Architects and Planners z Amsterdamu. Ti byli vybráni na základě doporučení soutěžní poroty z 31 zájemců o účast v soutěži na základě svých referencí a portfolií.

Soutěžní porotu tvoří renomovaní architekti architekti Krzysztof Ingarden (Ingarden&Ewy/ Krakow), Rafi Segal (RSAU/ Princeton// MIT Architecture/ Cambridge), Valerie Mulvin (mccullough mulvin architects/ Dublin), Jakub Szczęsny (SZCZ/ Warszawa), náhradníci Adam Rujbr (Adam Rujbr Architects/ Brno) a Tadeáš Goryzcka(Kabinet architektury/ Ostrava). Dále pak přizvaní odborníci – ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula, historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš, rozpočtář Jindřich Jansa, vedoucí odboru Útvar hlavního architekta MMO Cyril Vltavský, ředitel JFO Jan Žemla, akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista.

Za politické vedení města jsou v porotě primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová.

K financování přípravy a realizace této investičně náročné stavby město již dříve zřídilo speciální účelový fond. Prozatím do něj vložilo z městského rozpočtu částku 100 milionů korun a další budou přibývat. Na základě „Memoranda o spolupráci“, podepsaného letos v dubnu, se k podpoře tohoto projektu zavázal i český stát, zastoupený Ministerstvem kultury ČR částkou 600 milionů korun a také Moravskoslezský kraj ve výši 300 milionů.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Ta účast Bernfeldové, ve světle posledních událostí (ne prvních a ne posledních) ve mě vzbuzuje pobavený úsměv. No, jako starostka (a chce být zase) na to asi má právo. A hroší kůži.

  Thumb up 18 Thumb down 1
 2. balde :

  jen nechápu, proč už rovnou nesoutěží s přístavbou najednou i propojení a rekonstrukci stávajícího domu kultury, která by se zrealizovala později, ale celkový návrh a koncepce už by existovala, co myslíte vy?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 3. Hrdý ostravák :

  V porotě Bernfeldová, Vltavský, Jansa…úžasná porota. Nová Fukušima na obzoru.

  Thumb up 8 Thumb down 7
 4. Infoš :

  Hrdý ostravák: Nerozumím proč zmiňujete p. Jansu. Já jsem s ním mnohokrát spolupracoval a z pohledu rozpočtů staveb je to jeden z nejlepších v regionu. Ovšem musím souhlasit, že mezi kvalitními architekty bude Vltavský působit jako jednonohý sprinter v týmu Jamajské štafety na 4 x 100 m… A myslím že paní Bernfeldovou není třeba komentovat.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 5. room :

  Už jsem to několikrát psal – odborná veřejnost zřejmě 100% souhlasí s rozvojem této lokality – myslím tím kostku a také halu. Uvidíme, co architekti vymyslí – hala bude celkem dost zastrčená. V Ostravě je řada míst, kde by se to dalo postavit a zásadním způsobem by to město posunulo. Nebo se snad mýlím – existuje nějaký jiný odborný názor, který je není prezentován? )

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Danek :

  room: Dle infa které prezentuje stavbu..má být koncertní sín vedle ne za kulturákem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Crazym :

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/ostrava-se-brzy-dozvi-podobu-miliardove-koncertni-haly-20190731.html Začínám se bavit :-)

  Thumb up 3 Thumb down 5
 8. potkan :

  a vítězný návrh i s dostatkem parkovacích míst po odstranění parku:
  https://www.ostrava.cz/cs/turista/sluzby/incentiva-konference/vsb-tu-ostrava-aula/c-documents-and-settings-krajcovaja-plocha-nova1-2-web-foto_turista_nova-c-slua3-4by-incentiva-aula-va-b-uvodni.jpg

  Thumb up 3 Thumb down 9
 9. aggu :

  potkan: slabé….

  Thumb up 2 Thumb down 3
 10. aggu :

  Od 11 živě na FB Ostravy ofic.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. aggu :

  WOW!
  https://bit.ly/2YyJvOq

  Thumb up 11 Thumb down 6
 12. David :

  aggu:
  haha ty to žereš teda… jsme v Ostravě… tohle se jen tak stavět nezačne….

  Thumb up 2 Thumb down 9
 13. aggu :

  Můžeme být jen rádi, že ti, kteří o koncertní hale rozhodují, nemají k životu stejný přístup jako ty.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 14. Crazym :

  David: To je vítězný návrh, tak bych si nebyl tak jistý :D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. Crazym :

  David: https://ct24.ceskatelevize.cz/regiony/2859959-novou-koncertni-halu-v-ostrave-navrhli-architekti-z-new-yorku-stavba-zacne-za-tri

  Thumb up 2 Thumb down 0
 16. davidb :

  Bude to stejnéjako s Blobem 50 ne 50.
  Buď hnus nebo nadšení.

  Za mě super, i když jsem si to představoval jiné.
  Ale konečně tady vznikne něco jiného.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 17. qwertz :

  David: O tom projektu zjevně moc nevíš.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 18. Rado :

  A není to na Ostravu moc oválné? Skoro 30 let se tu staví zásadně v pravém úhlu a teď toto :-) Za mě dobrý, akorát raději bych to viděl stát samostatně, s tou starou stavbou se to bije. Hypermoderna vs. soc. realismus, nějak mi to nejde pod kůži.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 19. David :

  vy 3 nebo 4.. sledoval jsem to online.. vím dost :) a nemluvím vůbec o tom jak to vypadá tak bych přestal s připomínkama…
  jde o to, že opravdu pochybuju o tom že se začne stavět za ty 3 roky… po těch jiných megaprojektech jako Tramvaj, Ostravice, Rudná.. tohle může být i mezinárodní ostuda :D

  Thumb up 5 Thumb down 7
 20. AC :

  David: Já bych naopak řekl, že se blýská na lepší časy, vředy, které tu byly deset a více let se začínají hýbat: Skelet, Jatka, Ostravice, Černá kostka, hotel Palác a další. Ale samozřejmě, kdo to nechce vidět, tak to nevidí.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 21. balde :

  David: Tramvaj se tlačila hl kvůli dotacím, takže se ne úplně dost komunikovalo s občany, Ostravice není v majetku města, Rudná neřeší město, a Ostrava už si prošla pár soutěžema v poslední době, takže už by mohla vědět na co si dát bacha, za mě je to reálné

  Thumb up 5 Thumb down 4
 22. Jana :

  Oválné neoválné, hranaté nehranaté. Ono je to hlavně ve stylu vítkovického Paláce kultury a sportu (Ostravar Aréna) nebo Divadla Antonína Dvořáka (NDM) aneb lepím, lepší lepíme až z toho vznikne klasické ostravské vrabčí hnízdo. Řekněme si to na rovinu, celé okolí DKMO,a.s. je značně tragické. „Parky“ – hřbitovy přeskočme, přestavba KÚ MSK dopadla nejhůř jak mohla, bývalý skelet také není na chlubení, Tieto bylo ochuzeno o několik pater a člověk s citem pro proporce pozná, že je ta budova opticky useknuta. A co nám tam zbývá? Kdysi „slavný“ integrovaný bytový dům s ateliéry a bohatou občanskou vybaveností dnes připomíná nejhorší sociální bydlení s povětšinou zavřen. obchod. prostory. JFO koncertní sál potřebuje jako sůl, ale vše přichází velmi pozdě. Město se vylidňuje, zůstávají důchodci a čím dál tím více problematičtější sociální skupiny a když navštívím jakoukoliv reprízu opery v NDM, tak povětšinou sedím na celé galerii (cca. 230 míst) sama!!! Nemyslím si, že je Ostrava kulturní a už vůbec si nemyslím, že Ostrava potřebuje 100 členný filharmonický orchestr. Již řadu let tvrdím, že na Moravě a v českém Slezsku bohatě stačí jeden operní soubor a jedna filharmonie. Právě to rozmělnění a vyvolávání dojmu, že každé větší město musí mít univerzity, filharmonie, několika souborová divadla, ale i několik nemocnic apod. + samozřejmě kradení a rozsáhlá korupce, způsob. že nám ty peníze schází např. na kvalitní infrastrukturu (železnice a hlavně dálnice máme na úrovni rozvojovky). Česko buduje falešný sociální stát a Ostrava si jaksi nechce přiznat, že je definitivně za zenitem, že není kulturním centrem a hlavně že lidmi z měst jako je Nový Jičí, Příbor, Opava či Frýdek Místek není ani respektovaným krajským městem.

  Thumb up 12 Thumb down 20
 23. aggu :

  Jana: Já bych to viděl na duševní poruchu…

  Thumb up 11 Thumb down 9
 24. Jana :

  V ČR se zapomíná, že VŠE musí někdo zaplatit. Opakuji. Divadlo Antonína Dvořáka (NDM) s celkovou kapacitou něco málo přes 500 diváků má extrémní problémy s návštěvností (pochopitelně i zásluhou dramaturgie, která je sice originální, ale vhodná led atak pro vyhlášená německá či rakouská kulturní centra). V době, kdy Ostravě hrozí že více méně z donucení převezme šrotiště (DOV) – ten areál Světlík bez dotací a dnes i bez fabriky zkrátka neuživí – bude stejné město budovat velkokapacitní koncertní halu? A kdo to všechno uživí? Hraje snad JFO obden? Kolik bude stát vstupenka? 300 Kč? Ale do těch reálných 2 a více tis. Kč / vstupenka to NĚKDO musí doplatit. Má snad Ostrava akcie v nějakém prosperujícím podniku? Hemží s Ostrava společnostmi, které platí daně v ČR? Já když se podívám na rozpočet Ostravy tak se tam sice škudlí jakési peníze v hotovosti/rezervách, ale těch mandatorních výdajů je tam také mraky. A při výrazném odlivu obyvatel (+ konec dotací 2020) asi nebude jednoduché ufinancovat ZOO, několik divadel, sportovišť apod. a současně donekonečna okrádat občany na daních. Už dnes vám stát sebere až 70% měsíčního příjmu a to zde raději neuvádím neúměrně se zvyšujících daní za bydlení (v případě vlastního bydlení zdaněno několikrát). Ale asi ano, mám duševní poruchu.

  Thumb up 9 Thumb down 17
 25. aggu :

  Jana: Nějakou poruchu máme všichni ;) Ale vy se roky (roky!) bavíte často sama se sebo, kydáním špíny, melete páté přes deváté a fakta si taháte z rukávu. A dneska jste mi zkazila ráno. A to už je vrchol všeho ;) Pokud máte s tímto městem problém, doporučuji se vystěhovat na opačnou stranu zeměkoule. Problém vyřešen.

  Thumb up 11 Thumb down 11
 26. Jana :

  Tak to jste asi nervově labilní. Já jsem JFO vždy fandila, ale jsem realistka. Stávající Společenský sál DKMO, a.s. filharmonie více než 2x měsíčně nenaplní, takže co bude v tom novém sále ve zbývající dny v měsíci probíhat? Zkoušky samotné filharmonie? Nebo snad Bleší trhy? Začněme trošku uvažovat reálně, nebo dopadneme tak, že nás stát vydojí na daních až na dřeň a dopadneme jako v roce 1989, kdy nikdo nic neměl. Hustá síť divadel, ale především i filharmonií či zoologických zahrad vznikala v 50. letech minulého století. V době, kdy si komunista myslel, že tuto „buržoázní a šlechtickou“ zábavu nabídne širokému davu. Filharmonie, ale i opera jsou vysoce elitářskou zábavou a je blbost živit na Moravě tři šedé (průměrné) filharmonické orchestry a čtyři podprůměrné operní soubory!!!

  Thumb up 13 Thumb down 11
 27. aggu :

  OMG

  Thumb up 6 Thumb down 9
 28. David :

  Jana:
  no popravdě Jana na to kápla :) Ta koncertní hala v téhle době je to poslední co Ostrava potřebuje.. kdyby naši hudebníci vyhrávali nějaké mezinárodní soutěže jako sportovci kterým se pak zaslouženě postaví stadion, ale ty „naše“ brnkovačky jsou opravdu postačující na stávající zařízení, vdyť to není tak dlouho co otevřeli GONG – to nestačí? Ostrava nevím jak kulturně působí, tady je toho minimum.. kolik se toho děje na náměstích v jednotlivých částech během roku? Něco zajimavého na Masarykáči kromě Vánočních Trhů? Když nejsou schopni přilákat lidi aby trávili čas venku zadarmo, jak přinutí lidi si ten lístek koupit do koncertní haly.. za kolik? Přiznejte si, že tady opravdu chcípl pes! No tou halou se Ostrava asi vzpamatuje opravdu haha, každý kdo měl něco víc v hlavě a chtěl něco vidět, už dávno odjel mimo toto teritorium, možná za 10-15 let se Ostrava vschopí ale momentálně to ani hala ani vesmírná stanice nespraví, holt realita!
  Ale ano Mr.Aggu, hala vypadá krásně, jestlipak češi splní každičký detail těch američanů na té vizualizaci hahaha (viz dlažba na Masarykáči, Nádražní ulice překopaná na 2x…. třeba se ta hala postaví a za rok zase znovu jak je v Ově tradice)

  Thumb up 10 Thumb down 14
 29. Michal :

  Raději agility park pro pejskaře a hřiště pro maminky s kočárky, co?

  Jen ať se to postaví a naproti kostku jak dělo a o kus dál dvě stě metrový mrakodrap. Ať už konečně přizdisráčům vybuchne hlava!

  Thumb up 19 Thumb down 4
 30. aggu :

  David: Když o něčem nemám páru, tak o tom nebásním, ju?
  Už se opakuji, kéž by každé město v Česku bylo tak „chcíplé“ jako Ostrava…

  Thumb up 6 Thumb down 5
 31. Jana :

  Michal: Ano, souhlasím, Ostrava stavební boom potřebuje a ještě více potřebuje zbavit se přizdisráčství, které v Ostravě dokonale zasel Tošenovský. Ale v kapitalismu je vše otázka nabídky a poptávky a já mám (téměř) neklamný dojem, že vysoké procento české populace (napříč věkem) chce žít kapitalisticky se všemi socialistickými „výhodami“ (stát se postará o „zdarma“ školství, stát se postará o „zdarma“ zdravotnictví, stát se postará o dostupnou kulturu všem, stát se postará … Jenže to „zdarma“ neexistuje, nebo existuje ale vždy to končí stejně – všichni jsou nemajetní). My si to ani neuvědomujeme, ale současná situace v ČR je hodně obdobná jako v roce 1988 – stát nám leze až do ložnic, stát nás dojí na daních až na dřeň, ale jak vidno, většinové populaci to vůbec nevadí (Honzák, Radkin: Dvě třetiny lidí jsou vždycky ovce. In: Česká pozice LN, 27. dubna 2019). Zkrátka, ženeme se plnou parou do věší šlamastiky než byla v 80.letech minulého století. Já být ve vedení Ostravy tak konečně přestanu bagatelizovat VELICE závažné ekologické záteže z minulosti. Hlavně Macura mající domek v Trojickém údolí jaksi neslyší na čím dál větší apel ze strany prof. Šrámka, že celé toto území musí být vyčištěno (hlavně že se tam staví o sto šest), dále zde máme velký problém s koksovnou uprostřed města, s překladištěm uhlí v Heřmanicích, laguny jsou jsou již folklórem, dále vůbec myslíme na řeku Ostravici, ze které se na území Ostravy v úseku od Černé louky po Hrušov stal mrtvý „kanál“ atd. apod. Ale já vím, pro Prokešovo náměstí je atraktivnější podporovat šuměnkové festivaly, stavby stadiónu a hal a mezi tím tvrdit, jak je Ostrava progresivní, úžasná a jedinečná. Bohužel není. V mnoha ohledech se jedná o chřadnoucí město s desítkami velmi závažných problémů!!!

  Thumb up 12 Thumb down 15

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.