Agape a obnova hřbitova v Mariánských Horách

Agape pouze studie. Obnova hřbitova jedna ze 6-ti  studií, které byla zaslány radnici Mariánské Hory a Hulváky pro návrh obnovy hřbitova.

Autor projektu:  Ti architekti

Obnova hřbitova

Hřbitov sousedí s areálem Vítkovic na jižní straně. Hřbitov měl původně čtvercový půdorys. Ten narušila výstavba ulice Železárenská v 70. letech. Dále sousedí s domy bývalých dělnických kolonií, zástavbou rodinných domů, skladových a výrobních objektů.

Hřbitov se nachází v těsné blízkosti centra Mariánských Hor, je z něj dobře dostupný. V blízkosti vede jedna z hlavních městských tepen – ulice 28. října. Z hlediska sociálního jde o vyloučenou oblast s častým výskytem krádeží a vandalismu. 

Hřbitov je v současné době zanedbaný. Velké množství náhrobků je poničených. Na hřbitově chybí komunikační kostra. Důležitou části hřbitova je kříž, jenž stál původně ve středu čtvercového půdorysu. Na hřbitov se vstupuje ze severozápadní strany, chybí zde parkoviště. V blízkosti vstupu je budka se zázemím správce a dále se zde nachází fontána – nádrž s vodou a památník obětem nacismu.

Do projektu obnovy hřbitova je zapojena i parcela, na které se nachází dnes již nefunkční kamenictví a dále 4 garáže, jež bude nutno vykoupit.  Práce se stromy a křovinami, kácení a výsadba jsou důležitou součástí návrhu. 

Hřbitov má opět jasně čitelný charakter. Prostředkem se stala 3,3 m vysoká zeď z betonu, jež hřbitov obklopila a izolovala. Kolumbárium, hlavní a vedlejší vstupy, dům smutku a zázemí správce jsou součástí zdi.

Celistvost hřbitova je narušena smutečním náměstím, které vzniklo v místě prodloužení ulice Tilschová. Je na něm hlavní vstup na hřbitov a do domu smutku. Je volně průchozí a hřbitov se tak stává součástí urbánní entity na sever od Vítkovic.

 

smuteční síň
hlavní brána
pomník obětem nacismu

Agape

 Bezprostředně navazuje na hřbitov, tato vazba však není jediná a ani hlavní. Agape slouží obci křesťanské. Agape se skládá z kaple, mateřského centra a skautu, dětského centra a azylového domu. Program Agape je zacílen především na děti, mládež a matky v nouzi.

Formou je Agape přechodem mezi architektonickým a urbanistickým řešením obnovy hřbitova a sousedících bytových kolonií. Betonové stěny izolují od negativních vlivů (hluk, prach od silnice), vytváří dvory a nádvoří. I materiálové řešení se vztahuje k okolí, betonem navazuje na hřbitov, cihly odkazují k tradiční architektuře Vítkovic.

Centrem Agape je ekumenická kaple zasvěcená Marii Magdalské, jež je vyobrazena na severní straně kaple ve formě vitráže.

Dalším důležitým objektem je zvonička, jež proměňuje prostor a ustavuje jej v místo. Vyšší rameno se tyčí směrem k Vítkovicím.

zdroj: tiarchitekti.cz

Související články


1 komentář

  1. acdlcia [msstavby.cz] :

    Myslím si že co se týče obnovy hřbitova tak je to velmi zdařilá studie, nicméně ty triviální „stodoloidní“ budovy agape se k celkovému pojetí vůbec nehodí.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.