Země polystyrénová

Areál industriálních budov z režného zdiva v Novém Jičíně prochází rekonstrukcí. Bohužel jsou objekty obalovány kontaktním zateplovacím systémem…

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Původní stav:

Fotografie rekonstrukce:

V areálu již rekonstrukce některých objektů provedeny byly. Po rekonstrukci dostaly oranžovou fasádu…

Související články


Komentáře

 1. aldar :

  Je to odporné, takto byla znehodnocena i památkově chráněná budova bývalých škrobáren v Opavě.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 2. šlonzok :

  Zeptám se jako laik. Předpokládám, že důvodem nezachování původního vzhledu např. režného zdiva je cena. O kolik je dražší zateplení, které např. právě vzhled režného zdiva zachová? Bavme se třeba o objektech rozsahu a typu „industriálního areálu“, na nějž odkazuje článek. Jako faktor zlevňující rekonstrukci myslím lze přijmout případné dotace/příspěvky od státu/EU/kraje atd. Předpokládám (opět jako neinformovaný laik :) že rekonstrukce zachovávající genius loci mají při přístupu k dotacím nějaké plus body — je tomu tak?

  Nebo máte ze zkušenosti pocit, že investorům se jednolitá barevná fasáda víc líbí i z estetického hlediska?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 3. šlonzok :

  A druhá věc — okna. Je výrazně dražší dát tam okna přibližně původního vzhledu? Třeba i plastová a ne taková ta dvojitá s prostorem mezi vnějšími a vnitřními okny. Ale taková, aby to při pohledu z dálky nerazilo? Režná/jednolitá fasáda je obrovský rozdíl, ale okna taky dělají hodně.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. LK :

  Chjo. Chápu, že se sanží snížit energetickou náročnost zateplením, ale kdyby ta fasáda pak vypadala aspoň stejně. Přitom po citlivé rekonstrukci by to mohly být nádherné prostory.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 5. Infoš :

  A ví se jaká bude finální povrchová úprava? Silikonová omítka nebo cihelný obklad? Ono to totiž ve výsledku se na ten polystyren pořád dá nalepit obklad který od skutečného režného zdiva poznáte jen opravdu zblízka.. Takže bych zatím nehodnotil a počkal až co z toho bude ;)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 6. Jarek :

  Jsem jičíňák a taky se mi líbí starý vzhled. Nevím tohle je nějaká výrobní hala. Tady má jít o funkčnost ne o vzhled. Náklady na provoz takové budovy jsou velké. A jednoduché zateplení ušetří hodně. Takže pokud by to bylo mé udělal bych totéž.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. Petr :

  je to jen o přístupu investora, který buď hledí čistě na svůj prospěch z investice, resp. na co nejrychlejší návratnost, nebo má morální odpovědnost k historickému dědictví těchto staveb, které neodmyslitelně vytváří genia loci města… z hlediska úspor na provoz u takového typu budovy mají největší vliv převážně zateplení střechy a výměna oken, pokud má stěna z režného zdiva tl. kolem 1m, tak se zateplení projeví menší měrou, popř. jsou také jiné způsoby zateplení z vnitřní strany, které bych ale bral jakou nouzové řešení… smysl má zaměřit se na efektivní zdroje vytápění a inteligentní řízení spotřeby, ne obalovat všechny staré domy do plastu… určitou vinu na tom nesou také dotace, které předepisují povinné hodnoty, aby si investor také šáhnul na dotaci

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. aldar :

  Za nějaký čas budeme zateplovat i Pražský Hrad!?
  Víte kolik je potřeba energie na výrobu, dopravu a montáž toho polystyrénu? Asi se mnoho neušetří. A když už mermomocí chcete izolovat dům, tak se to dá udělat zevnitř a fasáda zůstane původní. Největší prasárna je když se na režně zdivo sto let staré nalepí polystyrén a na něj se nalepí obkládačky…

  Thumb up 2 Thumb down 8
 9. Hanys :

  Dnešní stavebnictví je bohužel byznys výrobcu mmateriálu,rozhodují laici,veřejnost nemá možnost vyjádřit svuj názor a slovo architektura těm kteří rozhodují i o našich penězích nic neříká.Výsledek je vidět na každém kroku,zateplené fasády okupují plísně nemluvě o tom,že se na to mnohdy nedá dívat,a stavební úřady povolí cokoliv,neváží si rozmanitosti staveb a nechtějí vidět to co dělá domy krásnými.Energie se dá uspořit lépe,jak píše petr.Proto uznávám Gebriana a jeho nadhled.Architektonický ZLOČIN je dnešní doba.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 10. acdlcia [msstavby.cz] :

  aldar: Asi tak:
  https://zpravy.idnes.cz/chram-svateho-vita-se-konecne-docka-zatepleni-stat-usetri-miliony-1cm-/domaci.aspx?c=A110329_133853_praha-zpravy_ab

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Robur :

  Věčná škoda! A to některé reliéfy a detaily z cihel na těchto fotkách ani nevyniknou. Když kolem těchto budov nyní jedu, je mi smutno.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.