Zelené zastávky v Opavě

Během měsíce listopadu bylo dokončeno další zastřešení zastávek městské hromadné dopravy v Opavě. Poprvé však v našem městě vyrostly tzv. zelené zastávky.

Na první pohled se výrazně neliší od stávajících, a to z důvodu jednotného architektonického stylu, ale na rozdíl od klasických mají jednu odlišnost, kterou je jejich střecha. Na té v přeneseném smyslu slova vyrostla zahrada. Střešní dílce byly vyplněny vhodnou zeminou a speciálními druhy rostlin, konkrétně 6 druhy rozchodníků, jenž představují moderní suchomilnou skladbu zelené střechy. Je upravena tak, aby dlouhodobě odolávala změnám klimatu i počasí. Tento typ střechy má za úkol zlepšit komfort uživatelů primárně v letním období. Na jaře a na podzim by střecha měla zadržovat dešťové srážky a celoročně přispívat k aktivnímu zachytávání prachových částic v bezprostředním okolí.

Výstavba těchto zastávek nebyla finančně náročnější než těch stávajících, rovněž jejich údržba bude obdobná. „Po pečlivém výběru jsme se společně s dopravním podnikem shodli, že je potřeba zastřešit počáteční zastávku linky 221 v Kylešovicích u školy a na Horově náměstí ve směru ze Slezské nemocnice do centra města,“ uvedl náměstek primátora Michal Jedlička, který se věnuje životnímu prostředí. „Mám upřímnou radost, že tento dlouho připravovaný projekt se i v současné obtížnější době stihl realizovat a zastávky budou sloužit na místech, kde se již delší dobu po nich volalo a kde chyběly,“ doplnil Michal Jedlička.

zdroj: opava-city.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Jája :

  I takový prvek jako je zastávka by měl mít nějakou architektonicky přidanou hodnotu. Většina z nás míjí zastávky denně, ať už cestou do práce, či do školy nebo cestou autem. Je to prvek, který je nedílnou součástí měst. Prvek, který výrazně zasahuje do architektury a urbanismu měst, avšak je častokrát opomenut. Není mu přikládaná taková váha. Mnoho z nás by chtělo mít krásné zastávky, krásný design, funkčnost atp. Chápu něco to stojí. Jen mám takový pocit, že nikdo nechce ani začít… jako by všem bylo jedno jakou to má kulturu.
  Nápad je to dobrý, jen vzhledově to pořád bude unifikovaný přístřešek.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 2. Cyril :

  Jája: souhlas. Doporučuji knihu “Soviet Bus Stops”.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Jája :

  Jája: Kdo tu kopíruje mojí přezdívku?
  Dej si přezdívku Pája :-D………………..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Jája :

  No vida, i na zastávkách to jde.
  Budou aspoň takové střechy na halách v Porubě a na nových halách v Hrabové?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. DRJPJR :

  Jája: Spíš na těch halách, co mají vyrůst místo Aglomeraci ;)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. koudy :

  Jája: nejsem proti, ale podle mě největší peklo je když se běžný projektant nebo dokonce nějaký svářeč snaží udělat „architektonickou“ zastávku. Ne, prostě pokud nemám školu na design, tak si na to nehraju.

  Ona zastávka nakonec často bývá nejelegantnější když je naprosto utliitární, obyčejná, bez kudrlinek. To na co si hraje Bajgarova s DPO je vysledek naší touhy po krasnych zastavkách s naprosto otřesným výsledkem.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.