Ze zelené transformace černá díra?

Ze spravedlivé transformace se v Česku stává černá díra na peníze, upozorňují členové nové platformy.

Česká republika se chystá na čerpání obřího balíku peněz, které mají sloužit k úspěšné transformaci krajů zasažených těžbou uhlí, na moderní a konkurenceschopné regiony v rámci Evropy. Občané upozorňují, že z původně dobré myšlenky spravedlivé transformace se stává černá díra na peníze, ve které má zmizet celkem 42 miliard korun.

Například do Moravskoslezského kraje má přijít  téměř 19 miliard korun z Fondu spravedlivé transformace (JTF), tedy téměř polovina z celkové částky určené na pomoc regionům při odchodu od uhlí a těžkého průmyslu. Polovina z této částky, necelých 10 miliard má být přitom utracena na tzv. strategické projekty. Tedy projekty většího rozsahu, které už v minulost předvybral kraj a vláda. Tyto obří projekty jsou však od začátku zahaleny mlhou tajemství a Moravskoslezský kraj k investicím za miliardy detailní informace takřka nezveřejňuje. 

Lidé, kteří celou situaci sledují, mají obavy, že namísto smysluplné pomoci místním lidem, bude kraj financovat megalomanské projekty vybrané na základě klientelistických vazeb. V Moravskoslezském kraji již kvůli tomu vznikla občanská Platforma pro skutečně spravedlivou transformaci neboli zkráceně PSST.

Zkratku PSST jsme vybrali záměrně. Chceme upozornit na fakt, že se většina procesu odehrává za zavřenými dveřmi,” říká občanská aktivistka Veronika Cinková, která je spoluzakladatelkou PSST a členka platformy Re-set. Veřejnosti chybí podrobné informace včetně studií proveditelnosti, počtu nově vytvořených pracovních míst a vytyčených cílů. O přímé participaci veřejnosti, malých a středních podniků nebo spolků v čerpání peněz z Fondu spravedlivé transformace se podle PSST už mluvit vůbec nedá. “Je úsměvné, že na podání transformačních projektů za miliardy korun, které mají v budoucnu změnit tvář Moravskoslezského kraje, byl jediný měsíc. Je zřejmé, že žádosti mohli podat jen ti, kteří měli lepší přístup k informacím,” doplňuje Zuzana Klusová, krajská zastupitelka a členka Rady spolku S.O.S. Karviná.  

Místo místních firem oslovil kraj Bakalu

Projekt spravedlivé transformace provází v Moravskoslezském kraji problémy hned od počátku. Podle zakladatelů platformy PSST vedení kraje například vůbec nestanovilo, kdo je za komunikaci a výběr oslovených firem, které se mají do procesu zapojit, zodpovědný. V seznamu firem se například objevuje společnost Asental, která se do historie regionu zapsala vyvedením rozlehlých pozemků na Karvinsku. 

Přestože je podle našich informací smysluplných projektů málo, s kampaní k oslovení dalších firem a široké veřejnosti se vůbec nepočítá. Politici sedí nejen na penězích, ale i na informacích. Reálně nám hrozí, že se peníze určené na spravedlivou transformaci v Moravskoslezském kraji nevyčerpají nebo se budou muset vracet kvůli nesplnění podmínek dotací. A to by byla hrozná škoda,” dodává Veronika Cinková.

Také tématické výzvy, které mají otevřít dotační možnosti obcím, malým a středním podnikům nebo spolkům, nebyly vytvořeny spolu s těmito aktéry, což je v rozporu se strategií Evropské unie. Podle ankety, kterou provedla PSST, většina zástupců v regionu o spravedlivé transformaci ani neslyšela, natož aby měli připraveny nějaké projekty. 

Místo nových čistých technologií návrat k těžbě uhlí

Velmi problematická je podle PSST samotná náplň připravovaných projektů. Plán spravedlivé transformace měl pomoci Moravskoslezskému kraji s odchodem od uhlí a těžkého průmyslu a měl mu dát novou budoucnost. Hlavním cílem mělo být nové uplatnění zaměstnanců průmyslových odvětví vázaných na uhlí. Kraj ale tyto ambice nemá, naopak se snaží o prodloužení těžby i spalování uhlí. “Zejména na Karvinsku nastává bizarní situace, kdy se jedním dechem mluví o transformaci a nutnosti rekvalifikací lidí z těžebního průmyslu, na straně druhé se ale plánuje pokračování těžby a těžební společnosti intenzivně nabírají a lákají zpět i horníky, kterým při odchodu vyplatili statisícové odstupné a kteří si měli hledat novou práci. Z poradenského centra Nová šichta v Karviné se například od konce roku 2022 stalo náborové centrum pro práci na dole,” upozorňuje Zuzana Klusová.

Dalším problémem, na který upozorňují členové ekologických organizací, je, že výzvy jsou vstřícné ke znečišťovatelům životního prostředí. “Mezi nositeli strategických projektů jsou i firmy, které ničení přírody a klimatu primárně způsobily. Některé z nich přitom nemají jasný plán dekarbonizace. Přesto se počítá s tím, že tyto firmy si část peněz ukrojí. Podmínky evropského fondu přitom stanovují, že prostředky mají jít na transformaci uhelných regionů. Nedává proto smysl podporovat z něj firmy, které své ukončení těžby uhlí ještě ani nenaplánovaly a během letošní zimy navíc rekordně vydělaly na energetické krizi,” komentuje Marika Volfová z organizace Re-set, která je rovněž součástí nově vzniklé platformy. 

Na problém upozorňuje už i Evropská unie

Evropský účetní dvůr rovněž kritizuje dosavadní přeměnu uhelných regionů a varuje před neefektivním využitím peněz z Fondu spravedlivé transformace. Navržené projekty podle něj nemají významný dopad na rozvoj obnovitelných zdrojů a dosažení klimatické neutrality. 

Rozdělení peněz na megalomanské strategické projekty naznačuje, že si vedení Moravskoslezského kraje projekt Spravedlivé transformace tak trochu zprivatizovalo pro sebe a spřízněné firmy a organizace. Cílem mělo být ale naopak otevřít tyto nové možnosti lidem i malým a středním firmám v kraji a smysluplně využít peníze z Evropské unie k lepší budoucnosti pro celý Moravskoslezský kraj,” dodává krajská zastupitelka Zuzana Klusová.

O platformě PSST

Platforma pro skutečně spravedlivou transformaci je otevřené hnutí, kam se mohou zapojit jak fyzické tak právnické osoby s cílem pomoci hladké přeměně uhelných regionů a efektivnímu vynaložení evropských peněz. 

zdroj + více informací: re-set.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Tomas :

  Přečetl jsem to a p.Zuzanu Klausovou..od Pirátů.
  .Raději nebudu komentovat…Protože vůbec nechápe jak funguje ekonomika.Klasicke Pirackeé osocovanì s nereálnými podklady.Duvod proč se u dolů pokračuje s těžbou je energetická krize…a válka…na Ukrajině.Podekujme minule vládě,že OKD zachránilo,protože bychom se za teplo nedoplatili…Dalsi věc,že jste jako vládní koalice neudělali nic se polstrováním cen elektřiny u výrobce,ale po tlaku u prodejců a ještě vysoko…to je klasický alibismus…

  Thumb up 18 Thumb down 22
 2. Tom :

  Tomas: Jste mimo. Je to takové uvažování jen tady teď. Budoucí generace,ať se starají.

  Thumb up 18 Thumb down 11
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Měl jsi se držet toho, že nebudeš raději komentovat.
  Jediný, kdo nerozumí ekonomice jsi ty a pravidelně to svými příspěvky deklaruješ. Nejen ekonomice, že.
  Absolutně jsi nepochopil o co jde. Do regionu míří evropské peníze, které mají pomoci s transformací kraje. Peníze jsou směřovány však do pochybných projektů.

  Thumb up 19 Thumb down 16
 4. Tomas :

  Martin [msstavby.cz]: Však já se nevyjadřoval k projektům,ale k vyjádřením p.Klasouve,taky je v článku napsáno,že vlastně nevíme o jaké projekty jde,ty jsou ale veřejně známé třeba Eden,Kostka a další…+tady netvrdím,že některé s nich nejsou pochybné a sám bych si představoval třeba něco jiného…s tím se s tebou nepru….

  Thumb up 16 Thumb down 11
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Ano, vyjadřoval jsi se k něčemu, co je úplně mimo.

  Thumb up 10 Thumb down 19
 6. Tomas :

  Martin [msstavby.cz]: No koment,nebudu si dnes kazit náladu..nestojís mi za to…

  Thumb up 14 Thumb down 9
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Běž si raději psát anonymně pomluvy na Twitter, nebo psát nesmysly o větrných elektrárnách apod. To ti jde ;)

  A nebo třeba jenom umět porozumět textu.

  Thumb up 10 Thumb down 22
 8. Alex :

  Prodloužení těžby uhlí není ničí kapric. V důsledku ukrajinského konfliktu, komplikované budoucnosti zemního plynu z Ruska a plánovaného přechodu na LNG se z plánu na rekonstrukci Dětmarovické TE na plynovou stal nonsens. Bez elektřiny z Dětmarovic by bylo zle, ovšem především bez tepla z této elektrárny by Bohumín a půl karvinského okresu vymrzly jako myši. Z toho důvodu také kdo bere vážně (třikrát prodloužený) termín ukončení těžby 2025, věří na Ježíška.

  Což ovšem neomlouvá naše národohospodářské stratégy, počínaje Klausem, přes Topolánka, Sobotku, Babiše, Fialou bohužel nekonče, kteří všichni o situaci věděli, ale MS kraj ve svých strategiích přehlíželi jako družstevní lány, plyn neplyn, Rusko nerusko. Ovšem zdejší figury Vondrák, Novák, Palas, Unucka, Cienciala nebyli a nejsou o nic lepší, moc toho nevypotili a pokud měli myšlenku, nechali si velmi brzy zavřít pusu soudruhy z Prahy a spokojili se pořádáním školení, seminářů a studijními výlety po světě.
  Pokud bych si měl vsadit, kromě běžných prožraných peněz na měkké projekty a sázení stromečků prolítne většina peněz z OP ST komíny koksáren v Ostravě a Třinci a BorsodChem při „výrobě“ vodíku. Busy jezdící na vodík vypadají moc pěkně a o tom, že při téhle produkci H2 vylítne pánubohu do oken více COX, než kdyby je poháněl parní stroj, o tom se mluvit nebude. Komerčně způsobilá výroba zeleného (bez produkce COX) vodíku bude totiž muset být teprve vynalezena.

  Ona paní Klusová má nejspíš pravdu, ti, co budou rozhodovat o penězích, mlčí jako partyzáni a já, být nimi, mlčel bych také, kdybych jako oni neměl co říct. Je otázka, jestli v MS kraji, který přežívá na výrobě a subdodávkách pro cizí automotive, existuje silný komerční partner, který by mohl být nosnou silou transformace. Vlastně pardon, otázka to není, odpověď je známa: neexistuje. A tuhle propast prostě nikdo z pánů a dam u kormidla, vzhledem k jejich mentální výbavě a profesní, ideové predestinaci nepřekonají.

  PS: Nikoho na západ od Aše nezajímá, za co peníze na transformaci utratíme. Jestli si tady předláždíme náměstí z čínské žuly nebo uplácáme bábovky xz písku, bude každému v Bruselu šumák, když to doložíme a zdokumentujeme podle pravidel. A podle toho to také dopadne.

  Thumb up 20 Thumb down 3
 9. potkan :

  a o tom, jak je vodík „výhodný“ – rozhodla sama rada kraje
  Rada kraje, kdzy 20. 3. 2023 rozhodla na základě protokolu z 2. jednání hodnoticí komise a doložení dokladů podle § 122 odst. 3 zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů, vybrat k uzavření smlouvy v zadávacím řízení k veřejné zakázce s názvem „Zajištění dopravní obslužnosti Moravskoslezského kraje – oblast Havířovsko III.“ účastníka:

  ČSAD Havířov a.s.
  U Stadionu 1654/8, 736 01 Havířov – Podlesí
  IČO: 45192081

  za Jednotkovou cenu za 1 Vozokm pro typ pohonu Vodík 78,89 Kč bez DPH + cenu Vodíku při uváděné spotřebě 0,11 kg na 1 Vozokm

  za Jednotkovou cenu za 1 Vozokm pro typ pohonu CNG 47,91 Kč bez DPH

  Jinak řečeno, budou se nesmyslně vyhazovat stamilióny ročně oknem do luftu skrz vodík. Ale i v Bruseli to tak chtějí, takže proděláme kalhoty.

  A k té „černé díře“ – to se celkem dalo očekávat, jako že to u nás vždy dopadne náramně dobře. Nehledě na to, že to má Asental pojištěné, že bez něho by si nikdo v pohornické krajině ani nepšoukl (poděkování nutno poslat hlavně KSČSSD. Paní Klusová má bohužel opravdu pravdu – „proinvestují“ se tu miliardy, „někdo“ se napakuje a mladí budou hlasovat nohama.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 10. marian :

  nic nového. další přesun peněz od daňových poplatníků směrem k nadnárodnim finančním skupinam, viz. celý neslavný green deal. hlavně to voličům umět prodat jako záchranu počasí. pardon, klimatu, tedy planety :-)))

  Thumb up 18 Thumb down 6
 11. Martin [msstavby.cz] :

  marian: Mohl bys zkusit napsat, co si myslíš, že Green Deal je? :)

  Thumb up 7 Thumb down 15
 12. Permonik :

  potkan:

  To je handl s čísli. Naplní smlouvy je dopravní obslužnosti 10 vodíkovimi autobusy. Jako záloha se přípouští vozidla na CNG, proto je cena nižší. Jinak průměrna jednotková cena za vozokm je u autobusu zhruba 100 kč.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 13. Iva :

  Kdo to je ten martin z msss stavby? Umí se podepsat celým jménem ? Akorát každého uráží a ani neví co je Green Deal…Máš chlapče aspoň naspat své celé jméno?

  Thumb up 10 Thumb down 21
 14. Nuny :

  Iva: Ehm… Martin se tak podepisuje, protože je to jeho web. A skoro všichni to ví. Pro ostatní je nahoře odkaz “o nás”. Od někoho, kdo se podepíše jako “Iva”, je to ještě vtipnější. A to nepočítám ten váš psaný projev.

  Thumb up 17 Thumb down 6
 15. Crazym :

  Iva: 🤦‍♂ Ty budeš dobrá samice Tura domácího 😂 Tak klidně dál přežvykuj ty internety a bacha na trávení, nikdy nevíš co spaseš, vždycky radši preventivně polkni prášek 😀

  Thumb up 7 Thumb down 18
 16. Vojtěch :

  marian: Spojovat dvě věci, které spolu souvisí jenom skrze tzv. prostředníka (EU) a tvrdit, že jedna z nich není pravdivá, protože prostředky na ně vynaložené jsou v rukou zejména nadnárodních korporací (což je v kapitalismu zcela běžné) nikam nevede. Green Deal sám o sobě není negativní, ale zainteresované strany v něm mohou samozřejmě být zkorumpované. Tady je zejména důležitý výsledek.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 17. Permonik :

  Alex:

  Vcelku souhlasím, ale mám dvě otázky:

  Jakého silného komerčního partnera by jste navrhnul?

  „Výrobou“ vodíku máte konkretně namyslí jaký technologický postup?

  Thumb up 1 Thumb down 1
 18. Alex :

  Permonik:
  V minulosti existovala úvaha vytvořit nositele transformace s rekonfigurovaného OKD. Smysl to mělo: personální, technologický, infrastrukturální potenciál. Po Babišově restrukturalizaci OKD (nákup státem za 80mil, pozdější několikanásobné státní injekce) vznikla obava z (pravděpodobně úspěšné) mezinárodní arbitráže, kdyby se OKD ukázalo jako prosperující. Takže příkaz Babiše, potažmo Schillerové zněl: OKD musí umřít, děj se co děj. Mezitím se rozprchli lidé (kdo by v umírajícím podniku hledal perspektivu?), zbytky infrastruktury se rozdrobují na truhlářské a zámečnické dílky, trosky obhospodařuje Diamo, které nemá ani lidi, ani ambice, ani zadání dělat víc, než čerpat vodu a rozprodávat, co se rozprodat dá.
  Nyní žádný potenciální partner neexistuje. Největší úspěšný podnik v tuzemských rukou – TŽ – je zcela závislý na automotive, jako všichni v oboru kouká, aby přežil hysterii elektromobilizace a nepůjde do ničeho nového, z čeho na konci roku nekouká tlusté černé číslo v excelové tabulce.

  Jak jsem psal jinde, pro mne osobně neexistuje jiná cesta k prosperitě se středně- až dlouhodobým výhledem než státní lokalizovný seed fond pro venure investování, nejlépe v nejranějších startupových fázích (maximální riziko, ale minimální investice a maximální zisk v případě progresu). Ale to tak zcela překračuje legislativní, strukturální a personální horizont rozhodování, že to samozřejmě zůstane jen fantazií.

  – Vodík: v současné době výroba prakticky výhradně z metanu, případně pročišťováním a filtrací koksárenského plynu, to vše za masivní produkce CO2. Technologie zachycování uhlíku CCS je tak drahá, že o ni nahlas nikdo rozumný ani nepípne. CCU – doposud se nenašel katalyzátor, který by rozklad CO2 na kyslík a pevný uhlík rozumně umožnil. A pokud se tak někdy stane, bude to nejspíš nějaká sloučenina vzácných zemin, jejichž skoro výhradním producentem je hádejte kdo? Správně, Čína. Která si za tím účelem začíná omotávat kolem prstu kdejaký africký stát, kde jsou jen náznaky těchto surovin a kterým stejně jako Číně nebude ležet ani v patě nějaký ekologický problém při flotaci a kyselinovém propírání při těžbě těchto prvků.
  A to nezmiňuji bídnou energetickou hustotu vodíku (kapalný vodík 6x nižší než benzín a to při tlaku 700atm. – což není právě komfortní logistický požadavek)

  Elektrolýza vody – detto, totální závislost na iridiu, což je jediný materiál k výrobě elektrolytických membrán s rozumnou proudovou hustotou.

  Co potřebujeme, je čas. Právě ten, který jsme za posledních 30 let prochlastali, prožrali, protunelovali.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 19. marian :

  Martin [msstavby.cz]: to víš že jo :-) já se ti to budu snažit vysvětlit polopaticky, abys to i ty pochopil a ty mi odpovíš ‚zdroj?“
  takže sorry, ale zkus si o tom zjistit něco sám :-)

  Thumb up 9 Thumb down 9
 20. Martin [msstavby.cz] :

  marian: Ptám se tě z důvodu, protože jsem si naprosto jistý, že tvoje definice / popis Green dealu by se neslučoval s realitou.
  Pracuješ s těmi slovy. Neměl by jsi mít problém napsat, co Green deal je. Prostor zde pro to máš. Klidně můžeš i polopaticky. Já samozřejmě vím, co Green deal vše obsahuje.

  A budu velmi rád, když připíšeš zdroj, ze kterého čerpáš. Protože ten je jen jeden a to je legislativa EU.
  A to se již vůbec nebavíme o balíčku Fit for 55. Nebo programu European new Bauhas, že.

  Pomoc pro uhelné regiony je financován z Operačního programu Spravedlivá transformace. To nemá s Green dealem nic společného.

  Thumb up 9 Thumb down 10
 21. Iva :

  For Crazym…Ty nebudeš nejostřejší tužka v penále co? Tady na netu vyskakuješ, ale kdyby jsi se měl postavit chlapovi tak se poto.. co? Jisté je, že máš velice nízké IQ, jestli teda něco v hlavě máš krom sena a to i mezi nepřizpůsobivými. No nic bojuj Crazyme bojuj…

  Thumb up 8 Thumb down 13
 22. Crazym :

  Iva: No skvělé 😁 Takže osoba co není chopna rozkliknout odkaz ( https://www.msstavby.cz/o-nas/ ) na stránkách na které náhodně vleze a hned má pocit, že se musí k něčemu co ani nechápe vyjadřovat a přitom plácá něco takového: „Kdo to je ten martin z msss stavby? Umí se podepsat celým jménem ? Akorát každého uráží a ani neví co je Green Deal…Máš chlapče aspoň naspat své celé jméno?“ Tak ta osoba mi chce říkat cosi o IQ a nejostřejší tužce v penále 😂
  Myšlenkový pochod do kterého se připletou i nepřízpůsobiví si zaslouží archivaci 👍 https://screenshot.cz/TB515/ 🤦‍♂️
  Díky za pobavení po ránu 🤣

  Thumb up 5 Thumb down 5
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Crazym: Iva odpověděla. Ale příspěvek postrádá smysl a obsahuje jen věty plné urážek. Tohle tu nemá místo a takové příspěvky zde nebudu schvalovat.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 24. bapi :

  A clovek se pak ma divit, ze Ova a MSK vypadaji tak jak vypadaji? :D Pritom tohle je takovy de facto „niche“ web, ne Facebook nebo Novinky…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 25. bapi :

  Nicmene… AI, zelene technologie… Tohle vsechno jsou obrovske prilezitosti, jen proste zas cast ceske populace je nutne musi vnimat jako hrozbu a ohrozeni sve existence. Smutne. Nekteri se proste chteji zakopat v te beznadeji a „mit klid“. :/

  Thumb up 3 Thumb down 1
 26. Alex :

  Ke Green Dealu tolik:
  Jsem přesvědčen s pravděpodobností na hraně jistoty, že planetě nezbývá jiná cesta, než nějaká podoba Green Dealu (přičemž se může diskutovat o míře a účinnosti toho či onoho dílčího opatření). Ani USA, tím méně Evropa nemají žádné jiné páky na zbytek světa, aby omezil produkci skleníkových plynů, než tu cestu, která se děje: tvrdými vnitřními restrikcemi vyvolat v souladu s konceptem vzácnosti Juliana Simona veřejnou poptávku po technologiích, které (více méně) zachovají ekonomické standardy, ovšem bez produkce skleníkových plynů. S tím, že masovou produkcí a rozšířením se tyto technologie stanou v komerčním světě přijatelnými.
  Po dobrém, tedy dotací do výzkumu technologií bez negativní motivace, jak tomu bylo v minulých desetiletích, došlo akorát k zmapování řady slepých uliček. Což je sice důležité, ale pozitivní výsledek je nulový.
  Stejně tak je bezvýsledné spoléhání na prosté tržní řešení. Požadavek bezemisní ekonomiky je tak zcela výrazně protitržní, že jeho prosazení bez výrazné regulace je utopie.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 27. Tomas :

  bapi: Jenže je třeba to dobře uchopit,to se bohuzel neděje..Už bývalý prezident Klaus rikal i každý ekonom to vì,že vyrábět ekologicky znamená vyrábět dráze..tím,je třeba to promítnout do koncové ceny výrobků…a to musí někdo zaplatit.Jde to vidět u aut kde EU naplánuje ukončení výroby spal.motoru…v roce 35,to znamená střeleni se do nohy v podobě likvidace autom.prumyslu v Evrope(díky bohu couvá)dokonce i naše vláda,která si toto prosadila v našem předsednictví po nátlaku ustoupila)..a přenechání trhu jiným výrobcům,USA od 5litrovych osmivalcu neustoupi.Dále vyráběním spotřebičů,které mají nižší příkon(myšleno třeba vysavače),tím padem nižší výkon,ale objem práce se tím navyšuje ..Málo kdo si uvědomí,nebo to neví,že se vystavěly solární parky a vetrniky,ale opět to zaplatí koncový spotřebitel ve vyšší ceně koncové elektřiny+další věc emisní povolenky už budou platit od roku 27 i pro domácnosti(opět schválila táta vláda v našem předsednictví a to je katastrofa)…čili čistější ovzduší jednoznačně ano,ale hlavně s ruzumem…

  Thumb up 4 Thumb down 5
 28. M :

  Lol, proč mě tohle nepřekvapuje…

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.