Původně zde mělo vzniknout Vzdělávací centrum POHO ENVI. Nové vedení obce chce však na zámku vytvořit knihovnu, muzejní prostory a komunitní zázemí obce. Byla vypsána veřejná zakázka na dodavatele projekčních prací.
Předmětem plnění veřejné zakázky je zpracování projektových dokumentací dle standardů služeb ČKAIT. Jedná se o provedení kompletní projekční a inženýrské činnosti a zajištění všech potřebných rozhodnutí včetně nabytí právní moci, zajištění jiných opatření orgánů veřejné správy či jiných úkonů umožňujících realizaci záměru pod názvem „Zámek Doubrava“ (dále též „stavba“) v souladu s obecně závaznými právními předpisy, zejména zákonem č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (dále též stavební zákon) včetně zastupování v příslušných řízeních. Předmětem plnění je zejména:
• vypracování všech potřebných projektových dokumentací a zajištění vydání pravomocných správních rozhodnutí (případně zajištění účinných veřejnoprávních smluv nahrazujících správní rozhodnutí).
• Zpracování dokumentace pro zadání veřejné zakázky dle zákona 134/2016 Sb. ZZVZ
• vypracování všech potřebných projektových dokumentací pro provádění stavby (dále též „DPS“),
• výkon autorského dozoru v souladu s touto smlouvou (dále též „výkon AD“);Podkladem pro zpracování výše uvedených dokumentací bude: Studie zpracovaná v září 2023pod názvem „Zámek Doubrava“
Vizualizace pocházející z přílohy veřejné zakázky.
Autor: HCHKRDTN s.r.o.
Původní záměr – Vzdělávací centrum POHO ENVI
Změnu postoje obce, která původně chtěla předat zámek kraji popsal Deník. Celý článek ZDE.
Čtyři roky jednání a příprav na vybudování Enviromentálního centra na Zámku Doubrava tak zřejmě přišly vniveč. Včetně peněz, které kraj vydal na přípravy a studii proveditelnosti.
Obec a kraj už před časem podepsaly společné memorandum, kterým stvrdily svůj zájem na vybudování centra. Zbývalo jediné: podepsat smlouvu o smlouvě budoucí kvůli možnosti čerpat dotace, což vyžadovalo formální převod objektu objektu zámku do vlastnictví kraje. Osm ze čtrnácti přítomných zastupitelů však bylo proti.
Starostka obce Jiřina Ferenčíková tvrdí, že obec by převodem zámku na kraj přišla o zásadní část svého majetku. „Obec přece nemůže odevzdat majetek v hodnotě 33 milionů korun kraji, aniž by za to získala odpovídající protihodnotu. To od nás nikdo nemůže čekat,“ tvrdí starostka.
Vysvětluje, že obec zámek včetně pozemků v roce 2015 získala jako náhradu za devastaci obce v důsledku těžby černého uhlí. „Smyslem původní donace bylo odčinit příkoří, které občanům těžba přinesla – podlomené zdraví, znehodnocený majetek, zničená obec. Mým úkolem je zajistit, aby obyvatelé naší obce za všechna tato příkoří a za jím způsobenou újmu byli náležitě kompenzováni. Nemohu proto odevzdat na stříbrném podnose kraji majetek v hodnotě 33 milionů korun,“ trvá na svém starostka Doubravy.
Popis a vizualizace původního projektu ZDE
zdroj: nen.nipez.cz
Bettinaschacht :
Dobrá zpráva. Samospráva obce se probudila. Namísto krajského dotačního ekocirkusu bude zámek sloužit obci, výborně.
Honza :
Bettinaschacht: Tak zatímco „krajský dotační ekocirkus“ měl zajištěné provozní financování, nyní bude samospráva pálit své omezené prostředky na provoz objektu včetně personálu. Jinými slovy opravíme objekt z dotačních peněz, ale udržitelnost a provoz bude řešit někdo jiný.
Bettinaschacht :
Honza:
„V dokumentu jsou garance, že kdyby projekt nakonec nedosáhl na dotaci, tak by kraj obci majetek převedl zpět … kroutí hlavou Folwarczny.“
https://karvinsky.denik.cz/zpravy_region/z-ruiny-mohlo-byt-vzdelavaci-centrum-za-cizi-penize-ferencikova-doubrava-odmitla.html
O jakém zajištění provozního financování je řeč ?
Honza :
Bettinaschacht: Původní projekt počítal s převedením areálu na Moravskoslezský kraj, který by environmentální centrum provozoval. Tzn. měl zajištěné financování provozu. Obec by to nestálo ani korunu, kraj by areál provozoval a v obci by vznikla nová pracovní místa hrazená krajem. Nyní obec sice vlastní zámek, opraví ho stejně jako kraj z dotačních peněz, ale bude ho muset sama provozovat. Provoz takového objektu vč. personálních nákladů může být klidně 6 mil ročně. Kde na to obec velikosti Doubravy vezme? Dnes není problém sehnat investiční dotaci, problém je zaplatit spoluúčast a hlavně pokrýt náklady na udržitelnost.