Zámek Doubrava

Už přes 30 let, od doby, kdy ze zámku v Doubravě zmizeli úředníci podniku OKD Rekultivace, památkově chráněný objekt z 18. století chátrá. S útlumem hornictví ale možná dostane šanci na nový život.

Moravskoslezský kraj ve spolupráci s obcí, které budova patří, připravuje projekt krajského Centra ekologické výchovy, které by sloužilo primárně základním škola v kraji školám, ale mohly by tam probíhat také kurzy pro lektory, koordinátory EVVO, učitele nebo ředitele škol.

„Vzdělávací programy by měly být zaměřeny na rozšíření znalostí a kompetencí v oblasti environmentálně šetrného a udržitelného chování. Cílem je také prohloubit znalosti přírodě regionu Těšínského Slezska a jejích proměnách v čase,“ přiblížil projekt Petr Birklen, člen představenstva společnosti Moravskoslezské Investice a Development (MSID), která na přípravách spolupracuje s krajem i obcí Doubrava.

Námět na studii je momentálně ve fázi schvalování na krajském úřadě. „MSID by měl být zadán někdy začátkem března. Výsledky studie předpokládáme na podzim, zřejmě v listopadu. Cílem této studie je prověřit nejen technickou realizovatelnost, ale také nároky na provoz rekonstruované budovy a okolních pozemků. To bude podkladem pro rozhodnutí, zda má kraj nebo obec tento projekt realizovat,“ doplnil Petr Birklen.

Pokud projekt dostane šanci a seženou se na jeho realizaci peníze, začne se rekonstrukcí samotné budovy. Ta musí podle Birklena plně respektovat charakter objektu a hodnotné prvky. Jinak ale rekonstrukcí vznikne zejména uvnitř moderně pojatý prostor připravený plnit všechny plánované funkce. Kromě budovy by mělo být upraveno i bezprostřední okolí včetně budovy sýpky. Zde vznikne zázemí pro praktickou výuku,“ vysvětlil.

Ve vnitřních prostorách by měly vzniknout učebny, zázemí pro lektory, ale také malé návštěvnické centrum pro veřejnost, které nabídne informace o historii obce, hornictví v tomto území, ale také o přírodních hodnotách, které jsou v celé pohornické krajině unikátní.

zdroj + celý článek: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.