Základní škola Via Monetssori v Hlučíně

Město Hlučín plánuje vybudovat Via Monetssori základní školu. Hledá zpracovatele architektonické studie.

Předmětem soutěže je zpracování architektonického návrhu nové základní školy Via Montessori v Hlučíně pro 145 žáků v areálu stávající základní školy Hlučín Rovniny včetně návrhu nezbytně nutných úprav navazujícího veřejného prostranství a dopravního řešení v okolí školy. Hlavním cílem je vytvoření návrhu nové budovy základní školy Via Montessori v Hlučíně s ohledem na základní principy montessori pedagogiky a tak, aby tyto principy byly vhodně rozvíjeny a podporovány. Koncept by měl být založen zejména na prostorové, barevné a materiálové střídmosti a prvcích ze skutečného života – takzvané připravené prostředí. Mělo by se jednat o architektonicky kvalitní stavbu, která by vhodně doplnila areál základní školy Rovniny a dala impulz k rozvoji zatím koncepčně nedořešeného panelového sídliště. Nová škola by měla být navržená v energeticky úsporném standardu včetně vytvoření vhodného přírodního prostředí v okolí školy.

Více k veřejné zakázce na profilu zadavatele

zdroj: nen.nipez.cz

Související články


Komentáře

 1. Szczur :

  Je neuvěřitelné, že samosprávy v ČR mohou propagovat pseudovědecké vzdělávání, které dětem v budoucnu zhoršuje pracovní uplatnění.

  Thumb up 9 Thumb down 6
 2. ELB :

  Szczur: Podle mě je existence tzv. alternativního školství v ČR především reakcí frustrovaných rodičů na to, kam se posunulo, resp. neposunulo standardní základní školství od doby, kdy byli žáky oni. Neboli, že jejich dítě má „terorizovat“ stejná „labilní úča“, která se vyřádila už na nich :)

  Zřizovatelem základních škol jsou městské samosprávy, takže, pokud je poptávka ze strany rodičů, nelze se divit, že tyto samosprávy – nyní tedy konkrétně město Hlučín – zřizují i školy podobného, tzv. alternativního typu a hledají či budují pro ně vhodné prostory ve vhodných lokalitách. Pokud mají tyto, z mého pohledu „rozporuplné podniky“ schválený školský vzdělávací program, který se takříkajíc vejde do rámcového vzdělávacího programu, pak je to z hlediska samosprávy jen přirozená odpověď na poptávku rodičů = voličů. Za výchovu dětí jsou zodpovědní rodiče, je to jejich volba a posouzení, co je pro jejich děti dobré.

  Nedělejme si iluze o alternativním, ale ani o standardním základním školství v ČR (které dosud nezapře dobu svého vzniku v 18.století). Většina úspěšných lidí je podle mého skromného názoru úspěšných navzdory základnímu školství (většinovému i alternativnímu), ne díky němu. Záleží především na rodinném zázemí, ať již vzdělanostně, sociálně, nebo jednoduše finančně.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 3. Marian Kechlibar :

  Szczur: Hm, já znám jenom jeden pár, jejichž děti chodily do Montessori školy, a ten si ty výsledky pochvaloval.

  Prý tam měla děcka mimo jiné nějakou malou farmu, na které se odmalička učila řešit reálné situace (zařídit odvoz mléka, zajistit návštěvu veterináře atd.), a ve výsledku se jim už ve čtrnácti-patnácti dalo věřit, že se neztratí a že nebudou potřebovat vodit za ručičku. Všechny čtyři s výjimkou nejmladšího už jsou na VŠ.

  Otec je bývalý učitel z nějaké letecké akademie na Floridě (New Smyrna), matka ekonomka, ani jeden mi nepřišel jako esoterický typ.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Tomas :

  Marian Kechlibar: Kdysi jsem tuto formu školství probiral s ředitelkou jedné ZS a co mi říkala,toto lidé,kteří studují tyto školy,jsou obsolutne nepoužitelní…Mají v globále dobře studijní výsledky,ale v životě,kdy nejedes na výkon,tě to semele.Nedovedu si představit,zaměstnávat takového člověka a dát mu časový úsek a aby jej veresil,asi bych ho zabil..Měl jsem známé,co dali dítě do podobné ZS s tím,že mi řekli,no naše dcera je jiná..I otec také měl VS i matka ,byli jiní,mluvili pomalu, reakce,než jsem se dočkal odpovědi,na jednoduchou otázku trvala dlouho..Prostě neříkám,že to nemá místo na trhu,ale,ale…

  Thumb up 2 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.