Začínají jednání o prodeji Jatek

„O možném prodeji jatek jsme město informovali už někdy v roce 2002, to ale o ně v té době nemělo zájem. I přesto nebrání nic tomu, aby se o případnou koupi ucházelo nyní,“ uvedl Aleš Pacal, český jednatel společnosti Bauhaus, s tím, že je připraven s primátorem Kajnarem jednat v případě, že bude osloven.

To, zda by Bauhaus prodal jatka odděleně, nebo společně se stávajícím objektem prodejny pro kutily, je podle jeho dalších slov věcí nabídky kupce, a také případné možnosti přestěhovat současnou prodejnu jinam. Částku, kterou by za jatka chtěli získat, prozrazovat nechtěl.

„Jaká bude hodnota, za kterou budeme připraveni objekt prodat ať už samostatně nebo společně s prodejnou, je věcí jednání, jejichž obsah považujeme za obchodní tajemství, které nebudeme sdělovat přes média. Důvodem je především to, že jednáme s několika uchazeči,“ dodal jednatel Bauhausu.

Primátor Ostravy na dotaz Deníku potvrdil, že chtěl jednat přímo s majiteli sítě. „Vaše informace, že se můžeme sejít s panem Pacalem, je pro mě užitečná. Budu ho kontaktovat, je to pro mě určitě jednodušší než jet až do Německa. Zkusím se s ním o případném prodeji jatek pobavit, podstatná bude cena, kterou budou požadovat. Kdyby byla rozumná, tak si dovedu představit, že bychom objekt koupili a našli pro něj využití,“ vyjádřil se Petr Kajnar.

Radní Moravské Ostravy a Přívozu Lukáš Semerák už dříve naznačil, že na pořízení Městských jatek a hlavně na jejich rekonstrukci by se daly sehnat prostředky z evropských fondů.

„Vzhledem k tomu, že se nacházejí u vlakové zastávky Stodolní, mohly by být moderní branou do centra Ostravy. Zázemí by tam mělo informační centrum, vznikly by tam prostory pro neziskový sektor, který by například podporoval mladou kulturu. To jsou ale zatím jen úvahy,“ nastínil už před časem možné využití chátrající památky Lukáš Semerák.

zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  boze modlim se az to nekdo koupi i s tim obchodakem, ten at zbourá a postaví tam neco co se do teto cesti mesta hodi a zakomponuje i ty jatka, a jedna z mala pamatek v OVě bude zachráněna, doufám

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. :

  to je krásné ekonomické perpetum mobile:
  1) dostali povolení v tak cenném místě postavit obchod jen s tím, že na oplátku přislíbili rekonstrukci jatek, ty ale chtěli do svého majetku.
  2) když je dostali do svého majetku a postavili obchod, tak na všechny sliby zapoměli a nechali jatka 15 let chátrat.
  3) teď je prodají, třeba právě městu, které tak krásně o ně připravili a podvedli.
  otázkou je, proč za to nikdo nesedí? Proč si město jatka nevezme zpět soudní cestou? Proč město nevydalo za Bauhaus demoliční výměr jako reakci na nedodržení podmínek za kterých stavební povolení dostali?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Tomas T. :

  : Jednoduche…. protoze ve smlouve o prodeji nebylo datum, do kdy se maji jatka opravit. Spis bych se ptal jak to ze si lidi porad voli stejne zatupitele, kdyz maji na svedomi takovouto fatalni chybu…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Oasis :

  článek na idnes: Bauhaus ruší prodejnu, o vzácná jatka v centru Ostravy už se nepostará

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Tomas T. :

  No tak abych pravdu rekl, 100 je hodne, ale myslim ze by se ta cena dala po jednani srazit. A pro mesto to jsou opravdu hodnotne pozemky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Danek :

  http://ostrava.idnes.cz/mestska-jatka-v-ostrave-dal-chatraji-jine-vyuziti-fvg-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150525_2165068_ostrava-zpravy_kol

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Alex :

  Potkal jeden primátor Šafarčíka: „Poslouchej, co kdyby město koupilo Bazaly?“ „No, za kolik by byly?“ „Tak 115 000 000“ „Jo, to by šlo“ I koupilo město Bazaly.

  Byl druhý primátor ve Francii a potkal tam galerii: „Co tak koupit jatka a udělat tam galerii? Co by to tak stálo? No, zkusíme se zeptat, až se s námi o tom začnou majitelé bavit…“

  Tak jo, a že máme nové centrum v DOV, měli bychom mít novou bránu, povídá Semerák. Rovnou u zastávky Stodolní, té nejvýznamnější ze všech tratí. Vystupovali by tam všichni, co jedou z Frenštátu a FM a určitě by šel zařídit přímý vlak do Mošnova a mohl by jezdit pravidelný parní vlak Ostrava-Střed – Stodolní…

  Jak jasnozřivé, jak koncepční, jaké naplnění dlouhodobého výhledu rozvoje města, jaké oživování ideje…

  Jednou se z toho našeho zelení zarostlého, výstavného, navštíveníhodného, dopravními, sociálními, environmentálními problémy nedotčeného, atraktivního, moudře spravovaného, inspirativního, kreativtou a invencí nabitého železného srdce republiky smíchy poseru:-)

  Thumb up 2 Thumb down 7
 8. Danek :

  Alex: Alexi, mužeš se potrhat smíchy. ale je tu vždy nějaké ,ale.Co se týká Bazalu v případě dalšího prodeje devoleperům, by na tom město ještě vydělalo.Nebo by se tam mohl postavit stadion nový…to už by tak nevydali.Co se týká jatek jsem jednoznačně ,pro aby město koupilo za nějakých přijatelných podmínek…kdyby snížili cenu tak i včetně Bauhauzu(tuto parcelu nabídnout investorům na office(je to blízko mostu co jiného tam postavit…stejně se tam v budoucnu nějaká výšková stavba plánuje… tak co.) jatka opravit s přispěním EU…..Město tu není od toho, aby vydělávalo peníze, ale aby plnilo funkci města.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Alex :

  Danek:

  Koupit jatka? Tak určitě!

  A když jatka, proč ne MD Ostravica-Textilia? A když Ostravica, proč ne Palace, Polský Dům, Bachner, skelet u kulturáku…

  Co na tom, že nevíme, co s tím, nebo sníme o galeriích, nebo to zadaptujeme na něco – cokoli, nač seženeme dotace a co bude udržitelné opět za masivní veřejné peníze? Nekupte to, když je to tak výhodné….

  Fuj!

  Thumb up 1 Thumb down 5
 10. Danek :

  Alex: Odpovím stupidně,taky nechci aby to město kupovalo, ale ani nechci aby to spadlo.Asi tak nic víc nic miň….moje žena není z OV…nicméně poprvé když viděla jatky, říkala je to velmi krásná stavba, ale škoda, že je v takovém stavu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Alex :

  Danek:

  Už jsem o tam tady psal, ale minusová klaka pracuje bezchybně, nejspíš tím nahrazuje nedostatek vlastní invence:-)

  Nejde o to, kdo tyto objekty vlastní. Podstatné je, že ani stávající majitelé, ani město jako nový, potenciální vlastník, prostě neví, co s těmi objekty. Jednoduché komerční užití typu bytů, openspace nebo prodejních prostor nepadají v úvahu – v Ově je toho mraky a i to, co už stojí, se blbě uplatňuje.

  Kulturní aplikace mají tu nevýhodu, že nejen že nejsou schopny umořit investice do revitalizace, ale nevydělají si ani na provoz. Takže pokud něco takového, tak vždy nová zátěž pro veřejné rozpočty. A udělat plán na kulturní instituci na základě toho, že primátor někam jela něco tam viděl… bez komentáře.

  Po pokročilých investičních projektech, které by kombinovaly zážitkové, kulturní, komunitní, komerční (prodejní, ubytovací) aktivity, není poptávka. Proč? Zaprvé něco takového přesahuje mentální úroveň jak stávajících vlastníků, tak reprezentantů města – jako potenciálního vlastníka. Přitom jen takové projekty by měly šanci využít památkovou hodnotu objektů, přitáhnout návštěvníky zvenčí – zbytku republiky a zahraničí a tím se také uživit.

  DOV zpočátku tento náboj měl, ale pro omezenost, sebestřednost a lidskou hloupost vlastníka a pro to, že těch pár talentovaných lidí kolem něj si nechalo penězi zacpat pusu a tancují, jak Světlík píská, teď budují lávku kolem vysoké pece (pozor, jen pro pár lidí, ale hlavně výš, než radnice!), plechové slony, knihovnu, univerzitu….

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Rado :

  Alex: Dal jsem Vám jeden plusový bodík, neboť Vaše názory, zejména k DOV, jsou mi sympatické. Samozřejmě jatka to je jedna velká kapitola ostravské neschopnosti a naivity. Jak jednou Evžen přiznal, město bylo ve smlouvě s Bauhausem naivní a požadavek na opravu jatek nevymahatelný. A potom ten samý Evžen razil názor a měl ho i k vysokým pecím, že co si na sebe nevydělá, patří zbourat. Ale přes jatka se dostávám k tomu, co napsal Alex k DOV, takový manifest, čím Ostrava byla a čím je dnes, že ztratila zcela své kouzlo, protože opustila to, čím byla jedinečná. A tak tu máme prázdný objekt jatek, který….A zde to končí. Ano, může se opravit, ale co dál? Galerie, umění, které je teď mocně importováno do DOV? I situace/pozice jatek je jiná. Před léty a dnes. Nedívám se na stav, ale před 20-ti léty bylo možné pracovat s jatkami a celým okolím, ale teď už jsou jak kůl v plotě. Bez návaznosti na nic, jen tak stojící opodál.

  Samozřejmě objekt jako takový je hezký, ale mnohem hezčí už byly, přiznejme si to, zbourány. Ono prostě v té naší Ostravě a blízkém okolí nezachraňujeme to, co je cenné a vzácné, ale to, co zbylo.

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.