Začíná oprava sokolovny v Krnově

Na architektonicky cenné sokolovně od Leopolda Bauera v Krnově začnou rekonstrukční práce.

Rekonstrukce památkově chráněné sportovní haly v Petrovické ulici, která byla před devadesáti lety postavena podle projektu krnovského rodáka, významného vídeňského architekta Leopolda Bauera, je zahájena. Ve středu 25. října došlo k předání staveniště zhotoviteli, jímž je firma Agist. Ta objekt kompletně opraví do dvaceti měsíců, tedy do poloviny roku 2025. Podle smlouvy bude rekonstrukce stát 51,5 milionu korun bez DPH. 

Co firmu nyní čeká, prozradil její jednatel Jan Hojgr: „Provedeme detailní prohlídku budovy a její odpojení od všech sítí, tedy elektro rozvodů, vody a podobně, aby mohly začít stavební práce. Současně bude vybudováno zařízení staveniště. Ze stavebních prací plánujeme jako první provést celkové statické zajištění budovy, bourací práce a bude také probíhat příprava výroby atypických výrobků, jako jsou dřevěná okna nebo dveře. Co vše stihneme do konce letošního roku, bude závislé na počasí. V současné době se dostáváme do zimního období a to má podstatný vliv na provedení stavebních prací.“ Jelikož se na budovu vztahuje památková ochrana, zástupci zhotovitele vyzvou zástupce památkové péče k prohlídce objektu a stanovení potřebných průzkumných prací. „Jejich požadavky pak budou zapracovány do harmonogramu výstavby,“ doplnil Jan Hojgr. 

K celkové opravě objektu, který je výrazně poznamenán pozdějšími úpravami, město přistoupilo kvůli jeho špatnému technickému stavu. „Rekonstrukce zachová původní účel stavby i její základní dispoziční řešení a konstrukci, pozdější novodobé části budou odstraněny,“ řekl Pavel Andrle z odboru investic a správy majetku.

Kompaktně dochovaná modernistická železobetonová sportovní hala obdélného půdorysu s venkovními terasami, krytá sedlovou střechou s vikýři, s prvky konstruktivismu a Heimatbaustilu byla postavena v letech 1932 až 1933 a slavnostně otevřena 19. 11. 1933. Stavba zaujme motivy inspirovanými tvarem lodi, jimiž jsou trubková zábradlí, otevřená schodiště a malá okénka v zaoblené zdi. Přízemí zaujímá malý sál se zázemím, v patře se nachází velký sál. Objekt je jedinečný v tom, že převážná většina prvků a konstrukčních detailů se zachovala v původní podobě. Ať už se jedná o dřevěné prosklené příčky, kovové boční schodiště, podlahy z litého teraca včetně soklíku, mechanismus balkónu ve střeše nebo unikátní krov, jehož základ tvoří železobetonová konstrukce kombinovaná s klasickými dřevěnými prvky. Autenticitu umocňuje i zabudované původní tělocvičné nářadí – kruhy nebo šplhadla.

Stávající stav:

zdroj citace: krnov.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.