Záchrana památky Odry

Už téměř dvě století stojí na okraji Oder na Novojičínsku někdejší textilní továrna. Nyní je navíc chráněnou kulturní památkou. A to díky mnohaletému úsilí bratrů Zdeňka a Emila Mateiciucových, místních patriotů.

Bratři nejenže z objektu udělali sídlo své firmy, ale postupně jej obnovovali tak, aby zachovali jeho původní ráz i historickou hodnotu.
Stojíme před nejstarší budovou továrního areálu, kterou nechal v letech 1838 až 1839 vystavět významný soukenický podnikatel Josef Kasimir Gerlich. „Vzpomínám si, jak to tady vypadalo, když jsme jako děti chodili vedle na koupaliště. Byla to pro nás taková tajuplná budova obehnaná plotem s ostnatými dráty a plechovou branou s kukátkem. Jako ve věznici nebo v koncentráku. Všechno okolo bylo zarostlé,“ popisuje nejstarší vzpomínky na takzvanou Gerlichovu továrnu Zdeněk Mateiciuc.
„Říkalo se tomu OP, protože to patřilo Oděvnímu podniku Prostějov, sloužilo to jako takový mezisklad. Chodilo sem pracovat asi třicet ženských, dovezli jim sem zboží a pak je rozváželi do obchodů do okolí,“ vypráví Mateiciuc, který tehdy ještě netušil, že za několik let spojí s továrním areálem část svého života.
Po sametové revoluci začal s bratrem Emilem shánět prostor k pronájmu, kde by mohli společně podnikat.
„Šli jsme se zeptat také sem a dozvěděli jsme se, že budou končit, že nám mohou část přízemí pronajmout. Postupně ale začali odvážet další a další zboží, a protože zrovna běžela privatizace, napadlo nás, že bychom to celé mohli koupit,“ vzpomíná Mateiciuc.

zdroj + celý článek: idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.