Nový Jičín renovuje radnici

Novojičínská radnice, která je kulturní památkou, se renovuje. Na renesanční budově ze 16. století až do konce září odborníci restaurují kamenné prvky. Novináře o tom dnes informovala mluvčí radnice Marie Machková.

„Venkovní i vnitřní kamenné části se čistí, konzervují, odlomené díly se slepují, spáry a drobné defekty se vyplňují náhradním materiálem. Cena za provedené práce byla vyčíslena na téměř 1,2 milionu korun, přičemž 845.000 korun bude uhrazeno z dotace ministerstva kultury,“ uvedla mluvčí.

Venkovní kamenné části budovy a ochoz radniční věže už byly očištěny. Aktuálně se budou opravovat defekty. „Uvnitř radnice se bude restaurovat podlaha ve vestibulu, schodiště od prvního do třetího nadzemního podlaží, parapety oken, obklady, pilíře a portály,“ upřesnil Lumír Balaryn z organizačního odboru.

Machková připomněla, že některé opravované kamenné prvky jsou ještě původní. Většina však pochází z 20. století, protože budova byla v roce 1930 výrazně přestavěna. „Nejcennějším artefaktem, který bude restaurován, je kamenný erb města z roku 1613. Je zasazený ve zdi u centrálního schodiště,“ doplnila mluvčí.

Související články


1 komentář

  1. Jiri :

    Měla také svou dřívější archajičtější variantu, ale moc pěkná je i dnes.

    Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.