Začala proměna „Nároží“ na tř. T. G. M. ve Frýdku

Začala proměna „Nároží“ na tř. Tomáše Garriguea Masaryka ve Frýdku. Na místě u kruhového objezdu (křížení ulic V. Závady a tř. TGM), které vybrali občané v rámci druhého ročníku participativního projektu ZAPOJ F-M 2023, vzniká městský parčík.

Nevyužité „Nároží“ na třídě Tomáše Garriguea Masaryka ve Frýdku ožije. Frýdecko-místecká radnice začala místo zvelebovat podle pravidel participativního projektu, ve kterém spolurozhodují občané. Cílem je dosud opomíjené zákoutí esteticky pozvednout a zajistit jeho smysluplné využití.

„To, jak na člověka působí estetika veřejného prostoru, ovlivňuje jeho vnímání města jako celku. Nároží je frekventovaným místem a sousedí s městskou památkovou zónou. Chceme toto opomíjené místo, kterému chybí nárožní dům, estetizovat a zároveň v něm zachovat stávající pěší trasy a nabídnout kolemjdoucím možnost zastavení či posezení,“ sdělil náměstek primátora pro investice, finance, rozpočet, životní prostředí a zemědělství a útvar hlavního architekta Jiří Kajzar (Naše Město F-M).

V rámci příprav byl klíčový březnový plánovací den, kdy občané v hojném počtu přišli na „Nároží“ představit své nápady. Nejčastěji zmiňovali doplnění zeleně, odstranění nevzhledných betonových ploch nebo instalaci vodního prvku.  

„Ze všech nápadů, tipů a záměrů nakonec vykrystalizovala tato podoba tzv. Nároží. Městský parčík bude podle finálního návrhu architekta Ondřeje Zdvomky složen ze tří částí. Lidé si je mohou představit jako ostrůvky obehnány keři. Na travnaté ostrůvky umístíme mlžítko k osvěžení a strom, který poskytne stín. Návštěvníci se budou moci posadit na lavičky pod kovovou pergolou, kterou obrostou popínavé rostliny,“ uvedla hlavní architektka města Lucie Šidlová.

„Velmi příjemným osvěžením bylo zapojení dětí, které do přípravy projektu přinesly další kreativní nápady. Přímo na místo dorazily třídy ze Střední školy řemesel Frýdek-Místek a ScioŠkoly Frýdek Místek a děti graficky znázorňovaly své představy. Zapojila se také Základní umělecká škola Frýdek-Místek, která dodala „leporelo námětů,“ prozradil člen participativního týmu, architekt Tomáš Čech, který v rámci projektu ZAPOJ F-M připravuje a zastřešuje zapojení občanů a spolupráci s nimi.

Po plánovacím dni tým spustil ještě elektronické dotazníky, do kterých mohli přispět ti, kteří se na plánovací den osobně nedostavili. Došlo také k jednání s vlastníkem sousedního domu a k přípravě finálního architektonického návrhu, ten byl opět představen veřejnosti.

Na proměnu lokality město vyčlenilo milion korun a práce v režii městských technických služeb mají být hotovy v prosinci letošního roku.

V roce 2022 občané vybrali ke zvelebení oblíbené výletní místo Zátiší na okraji lesa, jehož zdařilou proměnu realizovaly také TS a.s.

Tým participativního rozpočtu zároveň připravuje další ročník ZAPOJ F-M 2024. Občané i v tomto ročníku budou mít opět možnost navrhovat místa vhodná k proměně a následně konkrétní podněty pro vybranou lokalitu.

zdroj: frydekmistek.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Mx :

  O něčem tak propracovaném nebo snad dokonce nápaditém a vybočujícím si vedle Ostravice můžeme nechat tak akorát zdát.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 2. Free Deck :

  Kdepak, ta PROLUKA měla být zastavěna, a město tak ZAHUŠTĚNO :)

  Thumb up 9 Thumb down 1
 3. Jan Novák :

  Dobrý den, vskutku zajímavý projekt, který dá opět prostor bočnímu přivýdělku z obecní kasy. Ani TS, a.s. není již dávno žádná veřejně prospěšná společnost. Pokud se projet podaří zrealizovat, tak min. za dvojnásobek kalkulovaných nákladů a poskytne ideální dostaveníčko pro bezdomovce, alkoholiky, vandaly a feťáky. A co mě opravdu pobavilo je zvažované osvěžovací mlžítko, které bezdomovci a feťáci bezpochyby uvítají a budou hojně využívat. Bohužel pak již běžný občan se tohoto zařízení ani nedotkne.
  Ano můj příspěvek zní naprosto skepticky, ale bohužel odráží realitu. A jen pro názorný příklad uvedu obdobné již dříve realizované místo v Ostravě – náměstí Edv. Beneše hned vedle ČNB.
  S přátelským pozdravem
  Občan Frýdku-Místku

  Thumb up 2 Thumb down 8
 4. Marián Kyral :

  Ano, bylo by lepší nároží zastavět a to včetně toho navazujícího parkoviště, které patří pod zem. Stejně tak dostavět i druhou stranu ulice. To ale v současné době asi není reálné a je proto lepší to tam dočasně zkrášlit. Rozhodně nesouzním s názorem, nechat to hnusné, aby se tam neslézaly podezřelé živly. Živlům se nesmí ustupovat. Pak se budou ještě více roztahovat.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 5. František Andrle :

  Ahoj lidi, přeji krásný klidný podzim. Hezké je ze se něco ve městě děje. Ale je to divné? Poskakane skoro celé město a nic hotového. Třebas Růžový pahorek,, starostovi schody, lávka improvizované oprava ale je toho více. No a nedávno se stavěly domečky kol řeky a tet se bouraji, proč asi? No a myslím tam na novém staveništi s s křovin a zarostlou pergolou to bude prima to se povedlo fdf zdur

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.