Polytechnické centrum z bývalé ZŠ

Informace k možnému novému využití bývalé ZŠ v Kopřivnici.

Historický objekt někdejší Základní školy náměstí v Kopřivnici by mohl znovu sloužit veřejnosti. Radnice začíná pracovat na přípravách záměru, podle kterého by se devět let nevyužitá budova mohla proměnit v důstojné sídlo městské knihovny a centrum polytechnického vzdělávání.  „Touto myšlenkou se zabýváme už nějakou dobu, nyní ale dostává jasnější kontury, protože se objevila možnost externího financování z Integrovaného regionálního operačního programu,“ řekl starosta Miroslav Kopečný.

V dotační výzvě, která má být vyhlášena v říjnu letošního roku, by město mohlo získat až 85 % nákladů projektu. Aby město bylo připraveno ucházet se o evropské peníze, pověřilo architektonické studio Kamila Mrvy vypracováním ověřovací a provozní studie, která posoudí statiku budovy a možnost využití již existující studie rekonstrukce budovy, která před šesti lety vznikla pro tehdejší záměr školu přestavět na nové sídlo Základní umělecké školy Zdeňka Buriana.

„Architekt nám potvrdil, že objekt je staticky vyhovující a po dílčích úpravách bude možné využít již existující studii oprav. Vstupní prostory, chodby, schodiště, výtah i sociální zázemí by mohly zůstat tak, jak byly navrženy už dříve, upravily by se jen dispozice jednotlivých učeben, což by znamenalo úsporu času i peněz při projektování,“ uvedl starosta Kopečný.

Pokud by se tuto vizi podařilo prosadit a následně realizovat, Kopřivnice by vyřešila nejen dlouhodobý problém s kapacitou městské knihovny, ale také by vytvořila podmínky pro rozvoj technického vzdělávání. „Prostory knihovny v kulturním domě jsou s 350 m2 plochy nedostatečné, podle standardů v České republice a počtu obyvatel města by knihovna měla disponovat plochou asi 1 200 m2. Knihovna by obsadila přízemí objektu a v prvním nadzemním podlaží by pak vznikly prostory pro polytechnickou a interaktivní výuku, které by sloužily nejen zdejším základním a mateřským školám při snaze podnítit zájem o technické vzdělávání,“ uvedl starosta Miroslav Kopečný.

Myšlenka vzniku polytechnického centra podle jeho slov oslovila i místní firmy a některé z nich už projevily zájem o partnerství na tomto projektu. Možnou inspirací pro Kopřivnici by podle starosty Miroslava Kopečného mohlo být podobné centrum, jehož vznik se připravuje v Třinci. „Tam jsou partnerem města Třinecké železárny a jejich centrum bude orientováno hlavně na hutní a výrobu a zpracování oceli. My bychom se zase s největšími zdejšími firmami pravděpodobně zaměřili na automobilový průmysl,“ nechal se slyšet kopřivnický starosta.

Pokud se orgány města v dalších týdnech rozhodnou zkusit navrženou cestu a schválí peníze na přípravu projektu, bude radnice pracovat na přípravách záměru tak, aby v průběhu prvního pololetí 2018 byla připravena žádost do vyhlášené dotační výzvy.  Jakou investici si proměna někdejší školy vyžádá, zatím není zřejmé. „V případě adaptace školy pro potřeby ZUŠ se mluvilo zhruba o 28 milionech korun a v těchto intencích bychom se mohli pohybovat i nyní, ale bez projektu jsou to ovšem zatím pouze spekulace,“ doplnil Miroslav Kopečný.

Pokud by se podařilo projekt realizovat, město by ušetřilo peníze, které nyní vydává jen na zachování stávajícího stavu budovy. V současnosti totiž musí v nevyužívaném objektu v zimních měsících temperovat, aby nedošlo k zamrznutí vody v rozvodech a k provlhnutí stavby. Jen to městskou kasu stojí podle klimatických podmínek 300 – 400 tisíc korun.

zdroj: koprivnice.cz