Vize Slezanky

Opava má vizi, jak by se mohl utvářet prostor obchodního domu Slezanka v samotném centru města. Monoblok obchodního centra by mohla v budoucnu nahradit bloková zástavba městského charakteru a tržnice s parkem.

Návrh, který byl 19. září představen veřejnosti staví na třech pilířích.

Za prvé, návrh přináší městu nové příležitosti pro hospodářský a sociální rozvoj. Městská tržnice bude moderním a atraktivním místem s potenciálem přilákat za nákupem čerstvých potravin místní produkce, občerstvením a kulturním programem nejen Opavany, ale i návštěvníky z širokého okolí.

Rozdělením nové zástavby do menších parcel umožní město, aby na Horním náměstí mohli stavět i místní drobní investoři. Příjmy z pronájmů či prodeje nových ploch tak zůstanou v opavské ekonomice. Přes 330 nových obyvatel zvýší kupní sílu a doplní úbytek obyvatel středu města. Ve spolupráci veřejného a soukromého sektoru vzniknou veřejná prostranství a městské domy vysoké architektonické kvality, které vytvoří trvalou hodnotu pro město.

Za druhé, v srdci města vznikne klidné a tiché veřejné prostranství pobytový park a náměstí s novou tržnicí. Park s dostatkem míst k posezení a pro hraní dětí se stane živým místem pro setkávání obyvatel všech generací. Díky propojení s prosklenou městskou tržnicí navíc vznikne i vnitřní veřejný prostor, který umožní využití vnitrobloku i během zimních měsíců. Nový park bude visuálně atraktivním, čistým a bezpečným prostředím pro trávení volného času. Kavárny a restaurace v parteru budov a tržnice uspokojí rostoucí poptávku po těchto službách.

Za třetí, návrh přistupuje k místu s respektem. Nová zástavba vzniká ve stopě historického zastavění. Na Horní náměstí se vrací městské domy, které díky své dispoziční flexibilitě umožní širokou škálu využití v návaznosti na měnící se požadavky a ekonomické podmínky. Flexibilní co do využití, svou pevnou formou však tyto domy jasně definují odvěká prostranství Opavy, Horní náměstí i Rybí trh. Hlavním dominantám města, Hlásce, Slezskému divadlu a Katedrále svou hmotou a výškou říms nekonkurují, jen vhodně dotváří prostor, který jejich důležitost akcentuje.

zdroj: opava-city.cz

Související články


Komentáře

 1. 109 :

  Proc jen ty ploche strechy a ani jedna sikma, aby se ta masa rozrusila a lepe zapadla? Tohle je centrum mesta! Jestli to schvali, tak za me minus.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 2. Ondřej Višňa :

  Souhlasím, že některé domy ve frontě by mohly mít kolmou střechu, jako u staré zástavby. Každopádně se mi tento návrh docela líbí. Pokud vzpomenu ty návrhy z doby minulé, kdy se pořádala soutěž na Slezanku snad poprvé, tak tento návrh je super. Ty minulé byly opravdu hrozné. Zde vidím snahu o respektování původní fronty domů, kdy každý dům měl odlišnou výšku. Rozdělení fronty kolmou ulicí směrem do parku za Slezankou tento prostor dle mého názoru také obohatí. Jen doufám, že se někdy návrh realizuje a nebude se kolem toho pořád jenom povídat.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 3. Jan Pavlíček :

  To je jen urbanistická studie. Podoba těch domů ještě rozhodnutá není, jde spíš o to rozmístění. Tady jsem tedy spíš opatrný s tím blokem domů kopírujícím Ostrožnou, protože už tak je v městských domech které stojí problém s nájemci a 330 obyvatel by to asi moc nezměnilo. Každopádně kromě tohoto bloku se mi studie líbí, je to rozhodně krok tím správnějším směrem.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 4. David Křeska :

  Super, je potřeba oživit střed města.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.