V Ostravě roste nové jezero

Denně po Místecké ulici v Ostravě-Hrabůvce projedou desetitisíce lidí. Málo kdo by však tušil, že za zeleným pásem stromů, oddělující haldu a frekventovanou ulici, vzniká nové jezero.

Halda v současné tobě prochází rekultivací, jejichž součástí je i vznik nového jezera. Původně se  zde plánovalo golfové hřiště. Jestli zde vznikne hřiště, nebo nevznikne, nemůže říct konkrétně. Jisté však je, že brzy Ostravě přibude gigantický kus rekreační zeleně.

hrabuvka

hrabuvka

hrabuvka

hrabuvka

hrabuvka

hrabuvka

Situace:
golf hrabuvka

zdroj: flickr.com / Hrabová.Info

Související články


Komentáře

 1. moon :

  Správně, na takových místech má toto vznikat. Když budou chtít lidé relaxovat, tak holt musí dojet na okraj města. Přece nikdo nemůže čekat, že někde v centru nebo uprostřed Poruby budou travnaté plochy pro děti a psy.

  Thumb up 10 Thumb down 19
 2. rasta :

  Tady by se dal vymyslet projekt s využitím solanky z Jeremenka. Jen bermudský trojúhelník Diamo,Vítkovice,Ostrava by to pravděpodobně zhatil…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 3. Crazym :

  Já to tušil :DD Bo jsem tam parkrát projížděl na kole a jako správný plýtvač Wattů pomalu :-) Ale že s tím za rok pohnuli.
  http://www.imagehosting.cz/?v=p6102636.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=p61026heh.jpg
  http://www.imagehosting.cz/?v=p6102649.jpg
  Zajímalo by mě odkud tu vodu berou a jak to mají technicky vyřešené, ví to někdo? Myslíte, že by nějak mohli využít vodu z nedalekého Jeremenka? Viděl jsem něco v TV ale žádná zmínka o něčem takovém.
  A podle těch fotek je tam přesný zlom mezi mělkou a hlubokou vodou, tak se asi počítá s využitím i pro plavce a možná i lodičky. Celkově to je věc, která příjemně překvapuje. Ještě to nějak šikovně propojit s Ostravicí, udělat tam kemp a rekreační zóna jak z katalogu je na světě :-)

  Thumb up 23 Thumb down 0
 4. Jiri :

  cool story bro

  Thumb up 1 Thumb down 3
 5. Michael :

  Halda v Hrabůvce je krásná. Tohle vypadá pěkně, snad to nenaruší mé procházky po haldě.
  Jen technický dotaz autorům webu. Co znamená věta za zeleném pásu stromů? Jako mám jen střední školu, ale nedává mi to smysl. Zeleném je šestý pád, pásu je druhý pád. Vám to tu píše nějaký hotentot či co? I věta „Jestli zde vznikne hřiště, nebo nevznikne, nemůže říct konkrétně.“ zní pořádně hotentotsky. Kdo to jako nemůže říct? Ta halda? LOL vy jste teda Češi

  Thumb up 19 Thumb down 8
 6. Luděk :

  Crazym: Kladu si podobné otázky. Odkud berou vodu a proč se nevyužije důlní voda, která je nedaleko vypouštěna do Ostravice pro nějakou další menší s možností koupání?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 7. Luděk :

  .. pro nějakou další menší nádrž s možností koupání?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. fix :

  moon: a co ma být podle Vás v centru města nebo uprostřed Poruby? Auta? Dálnice? Parkoviště?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 9. rasta :

  ten potenciál důlní vody je obrovský. Vybudovat celoročně využívaný areál, kombinace lázní a aquaparku, zábavného parku. Na to navázat golfem, ubytovací kapacity, kemp. I samotné břehy Ostravice až po Odru mají své rezervy. O takové věci by se měli zajímat investiční skupiny, ale taky jim to někdo musí podat a nabídnout.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 10. jp :

  Tak z Poruby se to někomu může zdát z ruky, ale pokud se (doufejme) udělá šikovně přístup z Hrabůvky, Dubiny a Hrabové a od řeky (zastávka tramvaje a busu je hned u haldy + pro auta odbočka z Místecké a Moravské) mohla by to být skvělá relaxační zóna, místa na nejrůznější aktivity je tam spousta. Takový zelený „protipól“ DOVu. Zajímavé je ovšem, že oficiálních informací je velmi málo. Od té vize s golfovým hřištěm jsem žádný „nástřel“ využití nikde nenašel.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. aggu :

  Předně bylo řečeno, že tohle jezero má sloužit jako podpora hašení haldy. Sláva tomu kdo přemýšlel a jezero zadal vyprojektovat tak, aby mohlo sloužit i něčemu jinému v budoucnu.
  Zdroj vody. Z řeky? A srážky. Plnění důlní vodou je nesmysl.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 12. Luděk :

  aggu: Příjde mi že hladina vody v řece je níže než je úroveň této nádrže, takže by se voda musela čerpat. Srážky? jak dlouho by muselo pršet aby se nádrž naplnila jen srážkovou vodou a časem by z toho byla akorát líheň pro komáry. Škoda, že k tomu není více informací.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. aggu :

  Luděk: Jezero je na kopci, takže čerpat vodu tam musí tak jako tak. Projekt nemám…, ale není to zas tak vysoko. Jezero je významně níže než povrch okolní haldy, jeho dno může být tak 10 m nad řekou. Povrch haldy je 30 m nad řekou (a 20 m nad Hrabůvkou).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. rasta :

  Tak historicky tam rybníky vždy byly, než je zalili rudoši popílkem…

  Thumb up 3 Thumb down 2
 15. Krokódýl :

  Dobra, nakladna, neekolog. Hovadina…

  Thumb up 1 Thumb down 20
 16. rasta :

  Krokódýl: Dobře jste popsal stav od roku 1950 do 2008:)

  Thumb up 12 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Michael: Ano, máte pravdu. Ve skloňování se vyskytla chyba. To se bohužel při napsání přes 3,5tis článků a osobního vytížení stane, ale neospravedlňuje.

  Hotentot… Naštěstí se však vyhýbám stylu české putyce.

  Thumb up 10 Thumb down 4
 18. dada :

  No nevím ale údajně to ma být líheň pro žáby

  Thumb up 2 Thumb down 2
 19. Nimrod :

  Crazym: Voda se bere z Ostravice, a to pouze pokud jsou zvýšené průtoky. Následné doplňování vody by mělo být povrchově, tedy systémem drenáží a dešťovými srážkami. S využitím vody z Jeremenka se neuvažuje – ta stejně teče do Ostravice, takže to vychází na stejno.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. Nimrod :

  dada: A odkud čerpáte? Myslím, že nemáte správné informace :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. Jan Mikuláštík :

  Na haldu chodím se psem na vycházky skoro každý den a je vzácnost zde potkat někoho dalšího kromě pracujících na rekultivaci a řidičů se stavební technikou. Když jsem zde asi před šesti lety přišel poprvé, připadal jsem si jak Alenka v říši divů. Pod sebou jsem měl výhled na téměř celou Ostravu a široké okolí- přes Oderské vrchy, celé Beskydy a Těšínsko,kolem plno zeleně, no prostě paráda.Za poslední dva roky se tvář haldy změnila k nepoznání, vykácelo se zde spousty stromů ,nové stromy se zasadily, místo obrovské jámy vzniká již výše uvedené jezero, které je napouštěno pomocí čerpadla a důmyslnému potrubnímu systému z Ostravice.Zatím je přístup k jezeru zakázán. Dost pochybuji, že jezero bude možné využít k plavání, spíše to vidím jako možnost využití vodních sportů- př.lodiček,šlapadel a pod. nejsou zatím žádné informace, co se vlastně na haldě bude dít, a tak jsou tu jenom dohady.Rovněž se přikláním k názoru, že by se mohla voda z jezera využívat k zalévání pozemků kolem jezera, jsou zde vodovodní vývody, proto připouštím možnost výstavby golfového hřiště, což by byla veliká škoda, plocha by sloužila pouze omezené skupině lidí a myslím si, že golfových hřišť ne úplně využitých je kolem Ostravy dostatek . Ideální by bylo zde vystavět sportovní a odpočinkovou zónu pro širokou veřejnost, nezapomněl bych na pejskaře, kterým by jsem vyčlenil pozemek, kde by mohli se svými čtyřnohými kamarády přijít. No necháme se překvapit, co nám na haldě vyroste.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 22. Balde :

  Jan Mikuláštík: halda patří společnosti Vítkovice, a pan Světlík má teď jiné starosti než řešit haldu viz: http://pravdaosvetlikovi.cz/ v televizi moc informací není, snaží se to držet pod pokličkou, ale články jsou k dohledání i na http://archiv.ihned.cz/

  Thumb up 1 Thumb down 6
 23. jan :

  Luděk: trvat to muze chvili nebo dlouho :) tak jako u slezske Harty byl predpoklad naplnnění 4 roky, tak nakonec to po záplavách bylo naplněno hned :) otazkou je kolik je rozdíl hladiny nádrže a řeky. Nebo co se týče vylití Vrbice ,která taky nemá přítok, tak kruté srážky to mohou naplnit docela rychle. Ale taky by mě zajímalo jak to maji řešeno

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Tomas :

  Info z projektové dokumentace : Těleso odvalu vzniklo ukládáním hlušin při dobývání uhlí dolu Jeremenko (dříve Louis) v kombinaci s ukládáním hutních odpadů podniku Vítkovice a stavebních odpadů různé provenience.
  V jednotlivých vrstvách odvalu se tak v různých místech nacházejí spalitelné materiály, u kterých se v některých místech díky dotaci vzdušného kyslíku vytvářejí ohniska hoření. Tato ohniska hoření byla indikována v různých hloubkách zvýšenými povrchovými teplotami. Nejkritičtější, pokud se týká zvýšených teplot, jsou místa na hranách odvalu v jihovýchodní, jižní a západní části. K likvidaci termických projevů na haldě je podle projektové dokumentace navržen následující
  sanační zásah:
  1. eliminace vytipovaných aktivních ohnisek termických procesů prostřednictvím injektáží inertních materiálů do tělesa odvalu,
  2. minimalizace dotace vzdušného kyslíku do termicky aktivních zón,
  3. teplotní monitoring ve vybraných místech. V rámci řešení problematiky termických procesů se současně s injektážními pracemi
  provedou další doprovodná opatření.
  Tato opatření jsou:
  – celkové upravení povrchu odvalu a částečné snížení terénu zejména po východním a jihovýchodním obvodě odvalu a provedení úprav, zamezujících přístupu vzdušného kyslíku,
  – zamezení přístupu vzduchu do tělesa odvalu ze snížené středové části odvalu; toto se navrhuje zatopením snížené prohlubně vodou (s tím souvisí nutné zatěsnění dna zatopené části),
  – zamezení přístupu vzduchu do tělesa odvalu překrytím vybraných termicky aktivních
  zón nepropustnou vrstvou.
  Za účelem sledování účinnosti navrhovaných opatření, popřípadě ke sledování dalšího vývoje termických procesů i po skončení realizace stavby se navrhuje zřídit systém monitorovacích vrtů, ve kterých se bude průběžně sledovat teplota.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 25. rasta :

  Svým způsobem je to celkem dobrý byznys tyhle sanace. Ať už vzpomeneme na Hrabovou, která zmizela vesměs pod D1(i s dohrou, na které se houpeme dodnes). Karolínu, kde se zemina převážela jen tak několik let za miliardu. Samostatná kapitola jsou laguny Ostrama a vrcholné kousky firem jako Geosan a Diamo. Nákup technologie za astronomické peníze pořízené státem,u které se stejně ukázalo, že je k ničemu. A jedeme dál, rozjíždí se nový kšeft v Heřmanicích a pan Semerák s Hrušovem taky nebude chtít zůstat pozadu…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 26. Crazym :

  Tomas: Dobré info :-) To je pěkná zajímavost využití jezera jako izolace přístupu kyslíku k potencionálním požárům odvalu, to jsem netušil. Provádění těch monitorovacích vrtů jsem tam viděl jak jsem se tam toulal ale že to je na to měření teploty mě nenapadlo.
  Hele „zamezení přístupu vzduchu do tělesa odvalu překrytím vybraných termicky aktivních zón nepropustnou vrstvou“ se provádí jak? Nějakou jílovitou vrstvou nebo umělým technickým materiálem?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. aggu :

  Tomas: Takže voda nebude sloužit ke snižování teploty uvnitř tělesa ale jako „izolační bariéra“? Přímé vstřikování vody do hořící haldy je samozřejmě nesmysl, ale postupný, pomalý průsak… Zajímavé. Co budou dělat, kdyby se, nedejbože, ten zápar rozšířil? Ta těsnící folie by to těžko vydržela.

  Crazym: Nepropustnou vrstvu vyrobíš i ze stavebních skrývek z běžného jílu, kterého je tu všude neúrekom. Na heřmanickém odvalu zase používali tenhle stabilizát: http://www.precheza.cz/prestab-siran-vapenaty/

  Thumb up 1 Thumb down 1
 28. aggu :

  rasta: D1 se nehoupe kvůli materiálu z Hrabové a na Karolině se zemina rozhodně nepřevážela „jen tak“. Diamo není firma. Kšeft v Heřmanicích je samozřejmě kšeft (sekundární separace hlušiny), ale taky významné plus pro ekologii, nejenom pro místní lidi. Za 20 let tam může být excelentní relaxační zóna. Hrušov bude nejdůležitější průmyslová zóna v Ostravě, povrch se musí o pár metrů zvednout kvůli hladině záplavy.
  Nehledal bych senzace tam kde nejsou ;)

  Thumb up 9 Thumb down 0
 29. Jan Mikuláštík :

  Toulkami po haldě z Moravské až do Hrabové k Ostravici a sledováním všeho co se tam děje včetně navážky silné vrstvy jílu a množstvím sond bych se přiklonil k názoru Thomse, ale nejsem odborník, je to jen můj nízor

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. Jan Mikuláštík :

  Omlouvám se za Thomase , h se tam připletlo

  Thumb up 1 Thumb down 1
 31. Pali :

  Se zájmem sleduji tyto stránky a informace o vznikajícím jezeru na haldě je pro mě bomba, kterou bych, pokud by bylo k plavání, bral všemi deseti. Chápu, že zatím tedy všichni vaříte z vody, ale přesto bych se chtěl zeptat přítomných odborníků, zdali dle daných informací myslíte, že bude k plavání, a nebo zelený žabinec pro komáry?? Dle fotak, použitých materiálů, zdroji vody apod.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 32. rasta :

  aggu: Já nehledám senzace, bohužel krutá realita. Příklad z praxe: Myslíte si, že je normální na území sanovaném do hloubky několika metrů na určité ploše a řádně provedeném a zkontrolovaném technologickém postupu nalézt po několika letech při následné výstavbě, tělesa jako např. železniční vagón? Nebo, že se na podobná místa naváží materiál, který je v souladu s předpisy? Já proti rekultivaci nic nemám a určitě jsem rád, že se dávají do pořádku zasažená území, ale s ekologií to má společného tak polovinu.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 33. aggu :

  rasta: Na Karolině našli při následné výstavbě těleso velikosti vagónu? Nechci planě plkat, ale pod Karolinou byla otevřená jáma (pro podzemní parking) a základy byly na pilotách. Zásypy se dělaly z čistých (ve smyslu zákona) výkopků, haldoviny, vyčištěné zeminy a recyklátu. Jak mezi tohle schovat těleso velikosti „vagónu“ vážně nevím. Skoro kouzelnický kousek ;)
  Spíš bych řekl, že se „někde“ našel nějaký relikt starého betonového základu. Což nemá se sanací nic společného. Základ se odbouchal, podrtil a hotovo. Senzace? ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 34. Aleš :

  Já asi nebudu sdílet zdejší nadšení. Je to už několik desítek let, co jsem onu haldu profesně nenavštívil. Ale pakliže mne paměť neklame, byly na koruně haldy skládky toxických odpadů – zejména neutralizačních kalů z galvanovny s kyanidovými lázněmi, jakož i mořírenských kalů ze studené válcovny. O hašení místních požárů zaplavováním popílkovou směsí byly za totáče popsány stohy papíru. Doplní mne někdo podrobnostmi? Já bych se tam rekreovat opravdu nechtěl a plavat už vůbec…

  Thumb up 3 Thumb down 3
 35. Martin [msstavby.cz] :

  Aleš: „Je to už několik desítek let, co jsem onu haldu profesně nenavštívil. Ale pakliže mne paměť neklame, byly“…. Aha.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 36. aggu :

  Aleš: Žádné koupání tam nebylo avizováno. Přání otcem myšlenky. Jaký bude účel jezera v budoucnu se uvidí.
  Kaly tam byly, ale vyřeší je sanace. Kdo si chce počíst, má možnost: https://mfcr.ezak.cz/contract_display_1290.html
  V zadávací dokumentaci je mj. projekt.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 37. Aleš :

  Děkuji za přístup k dokumentaci, kterou jsem si prostudoval.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 38. Radek Andrisek :

  Prosim o smazani predesleho prispevku.

  A proto to u Ostravice smrdi maji tam kolem dokola hnuj ale kez by se udelala cesta k rece z Hrabuvky Vitkovic  pro cyklisty a most nad rekou k stezce Hrabova Hrad .,halda  https://youtu.be/HHYl-LLfwDk mohlo by se udelat kolem reky pristresky pro cyklisty nebo slunici plochy jak v centru https://youtu.be/h3TNvPjo3xQ taky jsem byl pozadan neco z videa dat do tematu mestske zasahy ale nemam nato tet cas kdyby se nekdo toho ujal tak muze neco ztoho vybrat. Treba ten most nad splavem pro cyklisty a cestu od Mistecke Moravske

  Je třeba jedno z témat přetavit do podoby plakátu A1, abychom jej mohli vystavit v rámci Městských zásahů? Jinak se Vaše náměty nedostanou dál než ke mě – a já jsem jenom správce mail a to je trochu málo. Pravidla Městských zásahů najdete zde: http://cooltourova.cz/novinky/nastal-cas-na-nove-mestske-zasahy-ostrava/

  Kdybyste potřeboval s čímkoliv pomoci, tak se na mě obraťte.

  Za realizační tým MZ

  Jiří Stejskalík

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. Crazym :

  Po zveřejnění zde jsem si uvědomil, že jsme tam více jak rok nebyl a tak jsme se tam zastavil při cestě kolem :-) http://crazym.rajce.idnes.cz/Halda_v_Hrabove_-_rekultivace_-_postup_praci./
  Ale řeknu vám, ten smrad v tom údolí je šílený, jde vidět, že to je z kalů a jiných svinstev a jak to rozryli o to více to vylezlo. Na některých místech jsem to pokrývání hlušinou nepochopil ale snad vědí co dělají :-)
  A při pohledu zblízka na ten zlom ve vaně bych si i vsadil, že se počítá na rozdělení pro plavce a neplavce, ale ne zas tak moc, ať mě to nezruinuje :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 40. Crazym :

  Jo a výška přepadu na té hrázi ukazuje, že tam hloubka bude :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Tomas :

  aggu: Jak jsem v příspěvku uvedl, info jsem čerpal z oficiální projektové dokumentace, netuším zda by těsnící folie vydržela…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 42. Richard :

  Náhodou jsem našel tyto stránky a mohu jen dodat,že mne využití haldy pro rekreační účely dost děsí,už z toho důvodu,že ta halda neobsahuje jen haldovinu,sutě a jiné,ale taky spoustu různého svinstva.V druhé polovině 80-tých let jsme s partou kamarádů pořádali průzkumné výpravy do těchto míst,bylo to dobrodružství,neprováděli jsme tam žádné rošťárny,prostě jen objevovali zajímavé věci,procházeli jsme všechny možné koleje zdejší železniční vlečky,objevovali staré vyřazené vagóny atd.,a při těchto výpravách jsme byli často překvapeni vším tím svinstvem co tam byli schopni navést, ať se jedná o komunální odpad,nebo např.různá chemie z různých provozů VŽKG.Nápad na rekreační využití je určitě skvělý,možná to svinstvo co tam je i nějak neutralizovali,nebo možná i odvezli,ale moc tomu nevěřím.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 43. aggu :

  Richard: Sa-na-ce.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 44. Martin [msstavby.cz] :

  http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/misto-hrabuvecke-haldy-bude-obri-umele-jezero-20160816.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 45. Tomin :

  Crazym: to co jste tam cítil nebyly ropné kaly (ty jsou již odtěženy), ale rekultivační vrstva, která je certifikovaná, a která je složená z čistírenských kalů, tedy výrazně humusová vrstva, která tam musí být, aby došlo k lepšímu zakořenění vegetace.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 46. Hynek [msstavby.cz] :

  video z dronu (vpravo dole se da snizit kvalita, pokud se vam to trha)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 47. Kamila :

  Když jsem se před 35 lety přistěhovala do Ostravy-Hrabůvky, byly na haldě jezera, kde se chodilo rybařit. Později vše zpustlo, zavezlo se.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 48. Davidb :

  https://ostrava.idnes.cz/horici-halda-ostrava-hrabuvka-jezero-zakaz-brusleni-koupani-golf-pyz-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170913_351714_ostrava-zpravy_sme

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. oko :

  Nevíte někdo prosím, jak to pokračuje s haldou?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 50. davidb :

  oko:
  Co myslíte?
  Jezero tam je, zkoumá se jak tlumí hořící haldu pod ním.
  A to je tak asi vše co se tam pár let (možná desítek) bude dít.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 51. oko :

  davidb:
  No myslel jsem a mluvilo se o tom, že tam má být nějaká „relax“ zóna pro Jih, takže díky teplotě a těm plynům asi nič.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 52. oko :

  davidb:
  http://www.vitkovice.cz/pronajem-nemovitosti/-/asset_publisher/3XzjOEo8dkpz/content/halda-hrabuvka?_101_INSTANCE_3XzjOEo8dkpz_redirect=%2Fpronajem-nemovitosti

  Thumb up 1 Thumb down 0
 53. jan Mikuláštík :

  Léta plynou, rekultivace haldy, výstavba jezera a jeho napuštění je dávno dokončena a tím to vše skončilo. Peníze investované do rekultivace haldy a jezera přišly vniveč Přitom si myslím, že se jednalo o investici v řádu desítek miliónů korun. Nezbývá mi než uvažovat, čí že to milióny byly. Přes haldu se pomalu pro zarostnutí plevelem, bodláčím a kopřivami málem nedá projít, zbývá se pouze prodírat stezkami vyšlapanými místními bezdomovci . Jezero je z veliké části pokryto sinicemi a žabinci, jak psal již někdo viz výše, mám dojem, že opravdu jezero slouží jako líheň pro žáby. I když je pravda, že i přes zákaz koupání se v horkých letních dnech v jezeře zvesela koupou jedinci z dosud minoritní společnosti a jedenkrát jsem zde zažil i přítomnost dvou vodních skútrů. V zimě si zde našlo pár jedinců cestu a udělali si zde kluziště, samozřejmě že nelegálně. a na vlastní nebezpečí.
  A tak se ptám. Co na to městský úřad obvodu Ostrava Jih? Nestálo by za to alespoň jedenkrát ročně plochu na haldě pokosit a zamezit tak náletovým bylinám šířit se po okolí a zároveň zpřístupnit haldu široké veřejnosti ? Když už pro nic jiného, halda by mohla sloužit k procházkám občanů, vždyť výhled z haldy do všech směrů je okouzlující. A co s jezerem. Bude to opravdu jen líheň žab a nebo s tím MÚ O.Jih něco udělá ve prospěch občanů?

  Thumb up 0 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.