V OD Breda budou vyměněna okna

V letošním roce by měla být v bývalém obchodním domě Breda vyměněna všechna okna a také opravena skleněná kopule.

Město Opava koupilo před měsícem od insolvenčního správce obchodní dům Breda, který mnoho let chátral. Ještě do konce roku tady budou vyměněna všechna okna a nový vzhled získá i fasáda. Opravena bude také skleněná kopule nad vstupní halou.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Právníci společně s insolvenčním správcem, dr. Cupkou, dělají výmazy zástav, které tam jsou. Na to není časová lhůta, ale bude to splněno dejme tomu do 10 dnů.“

Poté se z notářské zástavy uvolní dohodnutá částka za prodej, 39,5 milionu korun. Město se následně pustí do nebytných oprav. Ještě do konce roku by mohla být vyměněna okna, jejich počet se blíží dvěma stovkám. A opravena bude také skleněná kopule nad vstupní halou.Václav Hájek, památkář, Národní památkový ústav:¨„Prioritou je zachovat všechny interiérové prvky, které tady zůstaly z předválečného období. To jsou všechny dřevěné obklady pod prosklenou kopulí v centrální částí obchodního domu.

Peníze na opravy se bude město snažit získat z nejrůznějších dotací nebo fondů. Předpokládá se, že náklady na rekonstrukci této kulturní památky v centru Opavy, se budou pohybovat ve stovkách milionů korun.

Ještě předtím, než opravy začnou, naskenují studenti opavské Střední průmyslové školy stavební veškeré prostory i fasádu domu. Výsledkem bude 3D model stávajícího stavu budovy, který ji zachytí před rekonstrukcí, a také bude sloužit k virtuálním prohlídkám.

zdroj: polar.cz