V OD Breda budou vyměněna okna

V letošním roce by měla být v bývalém obchodním domě Breda vyměněna všechna okna a také opravena skleněná kopule.

Město Opava koupilo před měsícem od insolvenčního správce obchodní dům Breda, který mnoho let chátral. Ještě do konce roku tady budou vyměněna všechna okna a nový vzhled získá i fasáda. Opravena bude také skleněná kopule nad vstupní halou.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: „Právníci společně s insolvenčním správcem, dr. Cupkou, dělají výmazy zástav, které tam jsou. Na to není časová lhůta, ale bude to splněno dejme tomu do 10 dnů.“

Poté se z notářské zástavy uvolní dohodnutá částka za prodej, 39,5 milionu korun. Město se následně pustí do nebytných oprav. Ještě do konce roku by mohla být vyměněna okna, jejich počet se blíží dvěma stovkám. A opravena bude také skleněná kopule nad vstupní halou.Václav Hájek, památkář, Národní památkový ústav:¨„Prioritou je zachovat všechny interiérové prvky, které tady zůstaly z předválečného období. To jsou všechny dřevěné obklady pod prosklenou kopulí v centrální částí obchodního domu.

Peníze na opravy se bude město snažit získat z nejrůznějších dotací nebo fondů. Předpokládá se, že náklady na rekonstrukci této kulturní památky v centru Opavy, se budou pohybovat ve stovkách milionů korun.

Ještě předtím, než opravy začnou, naskenují studenti opavské Střední průmyslové školy stavební veškeré prostory i fasádu domu. Výsledkem bude 3D model stávajícího stavu budovy, který ji zachytí před rekonstrukcí, a také bude sloužit k virtuálním prohlídkám.

zdroj: polar.cz

Související články


Komentáře

 1. Martin [msstavby.cz] :

  3D skener zaznamená před rekonstrukcí interiér i exteriér obchodního domu Breda
  https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000030884/3d-skener-zaznamena-pred-rekonstrukci-interier-i-exterier-obchodniho-domu-breda

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Karlos :

  Vrátit zašlou slávu opavské Bredě pomohou odborníci z VŠB-TUO.
  Pracovníci Výzkumného energetického centra, jedné ze součástí Centra energetických a environmentálních studií, vymýšlí způsob, jak zrestaurovaný objekt vytopit, větrat, případně ochladit. Do spolupráce se zapojí i Fakulta stavební. Zpracovali 3D model a další podklady. V současné době je v objektu plynový kotel, odborníci z VŠB-TUO budou prověřovat všechny možnosti umístění tepelných čerpadel v objektu, podobně jak v nové Bredě.
  Jejich kolegové stavaři sníží tepelné ztráty zateplením, výměnou oken

  Rozsáhlé investice potřebné pro chod objektu BREDA v odpovědných rukách,
  • pan podnikatel Kamil Kolek, soused BREDY , TROPPAU Häuser 1 s.r.o. svou parcelou 133/2 k.ú. Město, Opava je důležitý účastník stavebního řízení.
  • Volné parkovací místa pro návštěvníky obchodního domu BREDA mohou mít na parcele 182/13 k.ú. Město, Opava, které před léty úspěšně vydražil známý podnikatel OV REZIDENCE s.r.o., Holasická 1154/2, Kateřinky.
  Přeji mnoho úspěchu v tvůrčí práci odborníkům z VŠB-TUO.

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.