V Krnově vyroste hi-tech skleník

Česko obsadí akvaponické farmy, hi-tech skleníky za miliardy.

Obří kádě na dně rozlehlého skleníku jsou plné ryb. Vyšší patra moderní farmy patří salátu, rajčatům a další zelenině. Rostou v substrátovém pokladu a místo běžné zálivky dostávají vodu s rybími výkaly, což šetří náklady. Větrání, zavlažování i zastínění je řízené počítačem. Ačkoliv to vypadá jako sci-fi, podobné farmy už ve světě fungují. Jedna se brzy začne budovat také v Česku.

„Projekt máme připravený,“ říká podle týdeníku Ekonom předseda představenstva společnosti Taneco Miroslav Škrabal. Moderní skleník za miliardu má vyrůst v průmyslové zóně města Krnov. „Když se farma osvědčí, mohly by přibýt další,“ plánuje Škrabal, který projekt řídí. Duchovním otcem nápadu je ale senátor František Čuba, jenž za minulého režimu vedl prosperující zemědělské družstvo ve Slušovicích. Používal moderní metody řízení a pro inspiraci k němu jezdili zemědělci z celé republiky. Nyní chce skoro osmdesátiletý Čuba prorazit s moderními skleníky.

zdroj: ihned.cz

Související články


1 komentář

  1. Martin [msstavby.cz] :

    + článek: V centru Berlína úspěšně chovají ryby. Podobný projekt v Krnově se zasekl goo.gl/GGXYLY

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.