V centru Opavy již jen třicítkou

Po vzoru vyspělých evropských měst zavádí vedení Opavy v historickém centru města maximální povolenou rychlost 30km/h.

zdroj: opava-city.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Nespokojený :

  Argumenty hodné lobotomie členů zastupitelstva. Z Opavy se stal skanzen se vším, co k tomu patří. Opavě je lepší se vyhnout.

  Při 30 km/h se uvolňuje daleko více emisí než při 50 km/h a zvyšuje se hlučnost ekologických motorů evropských aut, které dosahují vyšších otáček na nižším rychlostním stupni, se snížením rychlosti se také dramaticky snižuje plynulost provozu a kapacity dopravních komunikací, retardéry obtěžují všechny účastníky silničního provozu hlučností při jejich přejíždění a snižuji životnost dopravních prostředků, při brždění před retardéry a opětovném rozjíždění uniká výrazně více emisí, než bez nich při plynulém průjezdu 50 km/h.

  Thumb up 10 Thumb down 7
 2. Pavel :

  Zóna s 30kou se týká nejužšího centra města ohraničeného pásem parků z jedné strany a Nákladní ulicí z druhé strany, pro běžného řidiče je průjezd téměř nemožný. Jsou to úzké ulice, většinou slepé, sloužící hlavně jako přístup k parkovištím. Na mnoha místech je nerovná dlažba, sem tam nějaký retardér. Jediná širší ulice je Masarykova třída, kde po stranách jsou kolmà parkovací místa. Normální řidiči v téhle oblasti víc než 30kou nejezdili ani před zavedením zóny.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Nespokojený: Uplatňování zón 30km/h se provádí na sekundární dopravní sítí. Tedy historická jádra, hustě zastavěné území a rezidenční zóny.

  Je to krok správný směrem k bezpečnosti a ekologii.

  Viz například tento článek:

  „Snižování rychlosti je trendem řady evropských měst, důvodem je i velký nárůst počtu lidí, kteří se po městě pohybují buď na kole nebo pěšky. Například v Paříži už starostka Anne Hidalgová zahájila veřejné konzultace o rozšíření rychlosti 30 km/h na celou metropoli, nejen na širší centrum. Evropská rada pro bezpečnost (ETSC) doporučuje dlouhodobě snížit rychlost ve městech na 30 km/h.

  V Česku takové omezení ale příliš časté není. K poslední plošné úpravě došlo v roce 1997, kdy byla snížena rychlost ze 60 na 50 km/h „Obce každoročně reportují počet nových zón 30, které na svém území zřídily, nicméně tempo přibývání těchto zón je pomalé a nehodovost v zastavěném území prakticky stagnuje,“ uvedlo Centrum dopravního výzkumu v tiskové zprávě.

  Podle studií OECD lze předpokládat snížení počtu nehod s následkem těžkého zranění přibližně o 70 % a počtu smrtelných nehod až o 90 %. Význam nízkých rychlostí je z hlediska možnosti odvrácení kolizní situace a snížení následků dopravních nehod zásadní.“

  „V letech 2011-2019 bylo v Česku v obcích usmrceno 1 702 osob, tedy 31 % všech lidí usmrcených v silničním provozu. U těžce zraněných je podíl ještě vyšší: 53 %. Polovina usmrcených a téměř tři čtvrtiny těžce zraněných v obcích byli zranitelní účastníci dopravy, především chodci a cyklisté.

  „Zahraniční příklady z Helsinek a Osla, kde nedošlo v uplynulém roce k usmrcení žádného chodce ani cyklisty, ukazují, že tyto snahy mají reálný dopad do praxe. Obě města uvádějí snížení rychlosti jako zásadní pro snížení fatálních následků nehod,“ dodal ředitel Centra dopravního výzkumu Jindřich Frič.“

  https://zdopravy.cz/30-km-h-maximum-po-meste-spanele-snizuji-plosne-rychlost-vice-omezeni-ceka-i-cesko-66090/

  Thumb up 12 Thumb down 5
 4. Crazym :

  Můžeme se prosím trendu vyspělých evropských měst přizpůsobovat až někdy budeme vyspělé evropské město? :-)
  Já bych strašně rád v klidu dožil bez těchto blbých keců o správných směrech, připomíná mi to mládí kdy mi furt nějaký soudruh určoval správný směr :-)

  Thumb up 15 Thumb down 5
 5. Kuba :

  „Evropská rada pro bezpečnost (ETSC) doporučuje dlouhodobě snížit rychlost ve městech na 30 km/h.“

  Ja bych doporucil recept z filmu Tajemstvi oceloveho mesta. Tam pred autem musel bezet clovek s cervenym praporkem v ruce :D

  Thumb up 5 Thumb down 4
 6. Pavel :

  Kuba:
  A nejen Evropa. Taky třeba USA:
  https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-dc-slow-streets-idUSKBN23531X

  Thumb up 4 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.