V Bruntále dokončen terminál

V Bruntále byl dokončen autobusový terminál.

Na první pohled hezké fotky stavby, která se jen tak nediví. Ale podívejme se na stavbu podrobněji. Když si uvědomíte, tento gigantický objekt organických tvarů je vlastně ve skutečnosti přístřešek jednoho nástupiště obsahující „budku“ prodejnu jízdenek a informace. Proslýchá se, že i čekárnu…. K čemu je tento gigantický přístřešek, na který bylo použito materiálu snad více jak na zastření nástupišť hlavního nádražní v Praze, když na wc musíte do jiné budovy, do které suchou nohou nedojde. Viz poslední foto. Tento jeden přístřešek stál desítky milionu kč.

Tato budova je pouze pomníkem divokých snů představitelů kraje, města Bruntálu a nevybouřených inženýrů. Mrháním evropských dotačních peněz za extravagantní kýčovité stavby. A hlavně selhání vkusu.

Stavba samozřejmě vznikla bez architektonické soutěže. Autorem 7 let starého návrhu nádraží je společnost Lineplan s.r.o. Ostrava, společnost se zaměřuje na projektování pozemních komunikací, vodohospodářských staveb a inženýrských sítí – kanalizací, vodovodů a plynovodů.

V průběhu realizace se také přišlo na to, že stavba je v mnoha místech na hraně bezpečnosti. Proto o statickém řešení rozhodl až soudní znalec, který se přiklonil k názoru, že je třeba konstrukci posílit.

bruntal

bruntal

bruntal

bruntal

bruntal

zdroj foto: FB Moravskoslezský kraj

Související články


Komentáře

 1. Jiřík :

  Jak tu již někdo psal, je to šílená stavba ale za pár lket budeme protestovat tak jak u bourání Havířovského nadraží.

  Thumb up 3 Thumb down 7
 2. thvari :

  Líbí se mi to, ovšem absence soutěže je zhovadilost, to snad každému musí být jasné, že šlo nějakým způsobem o korupci. Pokud tam jsou ty praktické nevýhody, jak je uvedené v článku (WC) a když vezmu v potaz celkovou neekologičnost (použití velkého množství materiálu čistě za účelem použití velkého množství materiálu), je ten nezvyklý vzhled jediné plus.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 3. aldar :

  Ale Havířovské nádraží není „šílená stavba“ a ani nikdy nebylo.

  Thumb up 4 Thumb down 6
 4. Balde :

  dokud se nebudou vyhlšovat architektonické soutěže i na zastávky tak to bude pořád dokola. Tohle je extrém kdy se to přestřelilo, za to v Ostravě zase máme problém že nejfrekventovanější zastávky MHD jsou řešeny jako na kraji města – viz, Karolina, nově budovaná Elektra, Josefa KOtase, atd.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 5. aggu :

  Zdroje tu jsou, takže manýry jako tahle mají zelenou. Není soutěž, není s čím porovnat, bere se to co je…
  Účelné to není. Projekční šikovnost nedovedu posoudit, nelíbí se mi to fádní šedé krytí a vrchní zakrytí mohlo být mnohem subtilnější.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 6. Tano :

  Mě se ta stavba strašně líbí. Jak nějaká scifi vzducholoď. Už jen vzlétnout …. .

  Thumb up 19 Thumb down 6
 7. David :

  Sorry, ale za mě megasračka.
  Skromným odhadem polovinu ceny „díla“ tvoří star-trek střecha.
  Tuny hmoty k ničemu a lidé se nemají pořádně kde schovat.
  Baldemu palec nahoru za popis Ostravy.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Tano: To je mi upřímně líto.

  Thumb up 1 Thumb down 14
 9. Tom :

  Balde:Plně souhlasím. Stálo by za to upozorňovat na taková zvěrstva na místa, která jsou za vzhled zastávek odpovědná.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Pavel :

  martin [msstavby.cz]: mně se také zdá zajímavé, druhá věc, jestli to je dimenzí pro Bruntál vhodné.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. Nimrod :

  Bruntál opět dostal své pověsti – hnusná díra, hezké okolí. Nechci urazit nikoho z obyvatel Bruntálu, jen cituji ze vtipu. Každopádně je to šílenost i na mnohem větší město než je Bruntál…

  Thumb up 3 Thumb down 5
 12. Ričí :

  No aspoň že to základním stavebním prvkem té stavby není slavná „tyč ala plachta“ od PK.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. LK :

  martin [msstavby.cz]: vzpamatujte se, jsou ty osobní útoky nutné? Každý má nějaký názor (však to rčení s miliónem názorů snad znáte) a pokud se to někomu líbí, tak ho opravdu nemusíte shazovat tím, že napíšete, že Vám je ho upřímně líto. Mě je zase upřímně líto Vás, že se k něčemu takovému uchylujete…

  Thumb up 13 Thumb down 3
 14. Michal :

  Tohle vyrůst v Paříži nebo Bilbao, tak vzdycháte blahem. Ale je to holt Bruntál, tak se česká malost projevila.
  Skvělá stavba!

  Thumb up 12 Thumb down 3
 15. Martin [msstavby.cz] :

  LK: Haha :D Srandik. Já jsem jen reagoval na názor svým názorem. Na osobní útoky tu jsou jiní experti.

  Dle názorů vidím, že v redakci máme ještě hodně práce.

  Thumb up 1 Thumb down 10
 16. pavel.easy :

  to martin [msstavby.cz]: jestli je účelem tohoto vebu přesvědčovat všechny o svém jediném správném světonázoru, tak to ať vám radši zkolabují všechny počítače…

  Thumb up 11 Thumb down 3
 17. acdlcia [msstavby.cz] :

  Mohli by v duchu této nové stavby přejmenovat město na Brutál.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 18. Martin [msstavby.cz] :

  pavel.easy: Jak jsem psal výše.
  „Dle názorů vidím, že v redakci máme ještě hodně práce.“

  Ani se nepodivuji nad tím, jak rychle se diskuze změní z hodnocení stavby na hatování mne a redakce. Ale asi to je ok, jak čr a ova vypadá a naše snaha o osvětu není pro některé to pravé. Pokud s tím máte problém, nemusíte tento web navštěvovat a už vůbec komentovat.

  Thumb up 3 Thumb down 8
 19. LK :

  martin [msstavby.cz]: jestli jste si nevšiml, na hatování se diskuze změnila přesně ve chvíli, kdy vy jste začal hatovat jako PRVNÍ. Mě docela udivuje to, že si myslíte, že jenom Váš názor je správný a ve chvíli, kdy Vám někdo oponuje je problém a rovnou přejdete do osobních útoků.

  Proč na tento web chodíme? Sám v popisu webu (záložka O nás) máte: „Blog monitorující dění na poli výstavby a rekonstrukcí“. Protože by otázka mohla být špatně zodpovězena, tak rovnou odpovím – Opravdu to není kvůli Vaším názorům, je to kvůli stavbám a tuto práci, tedy monitoring a focení zvládáte výborně.

  A že nemusíme komentovat? Nechcete tu diskuzi tedy radši zrušit? Protože jinak by jste měl napsat vždy jaký zastáváte názor, ať do diskuze nechodí ti co mají názor opačný, protože na ně hned bez varování zaútočíte.

  Osobně si říkám, že štěstí je to, že studujete jenom Stavební inženýrství a ne Architekturu. Protože jinak by za Vámi někdo přišel s tím, že by si něco představoval a že se mu to líbí a vy by jste mu odpověděl, že Vám mu ho je líto…

  Thumb up 6 Thumb down 2
 20. aggu :

  Asi horko. Nebo co.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 21. Hynek [msstavby.cz] :

  1/ ano, je opravdu horko
  2/ LK: na to bacha, on nenapsal „je mi te lito“, ale „je mi to lito“. to muze a nemusi byt obrovsky rozdil. zalezi jak to myslel.

  ale dost nam to tu ujelo, zkuste se na to vykaslat, byla to veta navic, ktera tu asi nemela byt, ok, je tady. a ze nekdo nemusi cist a chodit je imho docela adekvatni reakce k „at vam zkolabují vsechny pocitace..“

  Thumb up 3 Thumb down 6
 22. Michal :

  Ano nádraží v Bruntále je opravdu kus stavby. Ale když jsem si četl tady ten článek,tak mám pocit,ze pisatel musí závidět. Protože tolik negativa na jednom místě… No a k wc. I moderní stavby mají nedostatky. Třeba autobusové nádraží v Havířově je má taky a navíc stavba je úplně obyčejná. To se o Bruntalskem nádraží říct nedá.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Můžeš mi vysvětlit, co tomu terminálu závidím? Že jsem snad ve svých 20ti letech nevyprojektoval už nějaký ten terminál sám?

  Pokud by sis rozšířil vědomosti o pár kliknutí navíc, tak bys narazil na články, které jedou na podobné vlně.
  http://ostrava.idnes.cz/rozhovor-starosta-bruntal-terminal-d75-/ostrava-zpravy.aspx?c=A150805_145039_ostrava-zpravy_mav
  https://www.facebook.com/media/set/?set=a.948238631864833.1073741880.226911423997561&type=3

  Thumb up 1 Thumb down 4
 24. Michal :

  Ale proč vy pisatelé do článků vkrádáte své vlastní pocity a dojmy. Proč prostě nejde psát nestranně? Přece každý si na věc udělá názor sám. Jinak mám tyto stránky rád a určitě se mi líbí. Řekl bych, že je to snad jediný web, kde je spousta informací o investicích v našem kraji. Omlouvám se, ale prostě ten negativní text o nádraží v Bruntále mě donutil napsat to předchozí.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 25. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Když chceš poukázat na průser.Nemůžeš psát loajálně.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 26. Miv :

  Psaní článků stylem „šlo to to udělat za polovinu ceny a lépe“ byl jeden z hlavních hybatelů vzniku nového zákona o veřejných zakázkách. Účelem bylo více za méně peněz. Výsledek je akorát více byrokracie za stejně peněz. Kdokoli kdo měl co dočinění s veřejnými zakázkami v posledních letech by mohl povídat. Takže místo psaní subjektivní omáčky ve stylu „šlo to to udělat za polovinu ceny a lépe“ raději napište: co se Vám na stavě nelíbí a proč. Mě připadá geniální.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 27. Martin [msstavby.cz] :

  Miv: Nikde není napsáno, že to šlo udělat o polovinu lépe. Jsme proti upřednostňování ceny, jako hlavního kritéria. Co se nám nelíbí je v článku uvedeno. Stačí umět číst.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 28. Johanes :

  V sobotu jsem jel kolem a rozhodne to nevypada tak nafoukle jako na fotkach focenych z podhledu a sirokacem. Sedi to tam a je to rozhodne zajimava a osobita stavba.

  Thumb up 4 Thumb down 2
 29. Michal :

  Možná ale jen ty cítíš, že je to průser. Spoustě lidem se to nádraží třeba líbí.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 30. Martin [msstavby.cz] :

  Michal: Určitě to tak bude, když to píšeš zrovna ty :)
  Možná to cítím takto jen já, možná to takto cítí někdo i v ČT a ty se pak na to mrkneš v tv.

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.