V Bredě odkryto původní schodiště

Národní památkový ústav na svém facebookovém profilu zveřejnil fotografie pozapomenutého schodiště v bývalém obchodním domě Breda v Opavě.

Při průzkumu sklepení obchodního domu Breda v Opavě bylo nalezeno schodiště původního obchodního domu Breda&Weinstein. Schodiště vedlo do suterénního obchodu, jehož vybavení bylo také v rámci rekonstrukce zachráněno a do budoucna by mělo být prezentováno. Úpravy objektu firmou opavského stavitele Julia Lundwalla proběhly okolo roku 1920.

O dutině se vědělo, nicméně stupeň zachování schodiště je překvapivý. Schodiště fungovalo po celou dobu výstavby Bauerova obchodního domu a bylo zaslepeno v horní části betonovou deskou a ve spodní zazděno.

Vzhledem k přetrvávajícím problémům s prosakující vodou do suterénu obchodního domu byl prostor zdokumentován a znovu přístupný bude až po rekonstrukci.

Za fota děkujeme památkářům Martině Lehnertové a Daliboru Halátkovi.

pramen: FB Národní památkový ústav Ostrava

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.