Území po bývalém dolu se připravuje na proměnu

ova

Nové centrum Slezské Ostravy si při pohledu na areál bývalého dolu Petr Bezruč lze zatím těžko představit. Některé budovy v areálu ani jejich okolí zatím nejsou v dobrém stavu. A ty, které nejsou využité, jen stěží odolávají nájezdům vandalů. V budoucnu by ale tento rozsáhlý areál na vrcholu Hladnovského kopce mohl vypadat úplně jinak. Studie na jeho proměnu už je hotova. Počítá s tím, že tu vzniknou byty, kanceláře, nové náměstí, škola či sportoviště.

O areál se v posledních letech stará státní společnost Diamo, která objekty postupně prodává různým zájemcům. Do současné doby uzavřeli se soukromými firmami třiadvacet kupních smluv. Ve spodní části areálu je vyčleněna část pozemku i pro stavbu rozvodny elektrické energie, která je potřebná pro rozvoj Slezské Ostravy. „Převod pozemku na město, kde má stát rozvodna, jsme nedávno zrealizovali,“ potvrdil Matušínský.

Část pozemků a budov ale stále zůstává v majetku Diama a jsou určeny k prodeji. „Podle mého odhadu by se mělo všechno vypořádat v horizontu pěti let. Bude záležet na solventnosti zájemců,“ míní Jan Matušínský ze společnosti Diamo.

Také podle místostarostky Slezské Ostravy Hany Herákové je proměna území záležitost na delší dobu. Ten nejdůležitější krok ale byl podle ní udělán loni v září, kdy se radnici podařilo prosadit změnu územního plánu. O tuto změnu usilovali i lidé, kteří v blízkosti bývalého dolu bydlí. Díky ní se už totiž v areálu dolu nemůže rozvíjet průmysl. Lidé měli obavy z hluku a škodlivých emisí.

V areálu bývalého dolu Petr Bezruč podniká nebo má sídlo asi dvacítka firem. Většině z nich změna územního plánu nevadí, protože v areálu počítají například s kancelářskými prostory. Jednou z těch, kteří byli proti změně územního plánu, ale byla například firma PetroCard Czech. „Firma pokračuje dál a stěhovat se mi odsud nechce. Přikoupil jsem i část pozemků kolem budovy,“ konstatoval Miroslav Žerdík, ředitel společnosti PetroCard Czech, která tam vyrábí přemistitelné čerpací stanice.

Vedení radnice má ale na věc jiný názor. „Záměry, které podnikatelé v tomto areálu mají, budou muset přehodnotit, aby se dostali do souladu s územním plánem,“ připomněla Heráková.Největší obavy měli lidé z výstavby nové továrny na nábytek s kotelnou, kde se měl spalovat veškerý odpad z výroby. Firma Prokond dokonce začala se stavbou načerno. „Změnu územního plánu potvrdil i krajský úřad, kam se podnikatel odvolal. Na základě tohoto rozhodnutí ho náš odbor vyzval k odstranění černé stavby,“ sdělila Heráková.

Důl Petr Bezruč patřil k těm nejdůležitějším v Ostravě. Před osmnácti lety tam byla těžba definitivně ukončena. Jedna těžní věž byla před osmi lety odstřelena, druhá, ta starší, byla prohlášena technickou památkou. Areál dolu se nachází jen pár desítek metrů od obytných domů. V okolí se postavily nové rodinné a řadové domy i bytový komplex Atrium.

zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.