Úprava předprostoru kostela Svatého Ducha

Ostrava zná vítěze soutěže o návrh na novou podobu okolí kostela sv. Ducha, je jím brněnský ateliér m2au. Architekti zvýrazňují dominantu této novodobé stavby a přináší nápadité řešení navazujícího veřejného prostranství. Nově by zde měl přibýt výrazný vodní prvek, stromy a plocha pro konání příležitostných komunitních akcí. Parkovací stání, která v současnosti zabírají velkou část prostoru před kostelem, budou umístěna na jeho boční stranu.

Soutěž o návrh významného veřejného prostranství v Ostravě-Jihu zná svého vítěze. Ze sedmi návrhů porota vybrala řešení ateliéru m2au. Návrh vnáší do prostoru kolem kostela výrazný vodní prvek v podobě mělké vodní plochy, zázemí pro letní kino či dětské hřiště. Přibýt by mělo také stromořadí, které sjednocuje veřejný prostor a opticky částečně zakrývá sousední ubytovnu. Porotci při hodnocení mimo jiné ocenili nápaditý mobiliář, který vychází z geometrických tvarů okenních otvorů kostela.

U vítězného návrhu porota kladně hodnotila univerzální otevřený prostor před kostelem směrem k Výškovické ulici, ale také jeho protipól v podobě jednotícího parku, který obepíná budovu kostela ze zbylých tří stran. U ulice Kotlářská je pod stromy umístěno parkoviště a v části před Kotvou pak dětské a parkourové hřiště. Porota také pozitivně hodnotila ctění osy kostela a její protažení do reprezentativního předprostoru pomocí komunitního stolu,“ okomentoval návrh vítězného týmu předseda poroty, architekt Tomáš Bindr.

Soutěžící se zamýšleli nad řešením celého okolí kostela, tedy prostoru mezi architektonicky hodnotným, ale zanedbaným objektem bývalého hotelového domu (dnešní ubytovnou), obchodním domem Kotva, ulicí Výškovická a přilehlým sídlištěm. V současné době toto místo funguje z velké části jako parkoviště. Zadáním bylo navrhnout univerzální, reprezentativní a prostupný veřejný prostor, který bude sloužit návštěvníkům kostela, zákazníkům obchodního centra Kotva i místním obyvatelům.

Soutěž byla stanovena jako užší jednokolová projektová urbanisticko-krajinářská. Zájem o účast projevilo 23 týmů. Porota posoudila jejich portfolia a vybrala osm. K hodnocení porota následně obdržela sedm návrhů.

Všechny návrhy byly propracované a nabízely kultivované řešení okolí kostela, nicméně pro přítomné posuzovatele bylo nanejvýš důležité souznění návrhu s charakterem území a zejména s předpokládanou funkční náplní takto důležitého veřejného prostranství. A při tomto pohledu některé návrhy ne úplně dobře obstály. O těch, které ano, pak byla vedena dlouhá diskuse a vybrat vítěze, který kritéria soutěžního zadání naplnil ze všech nejkomplexněji, bylo velmi složité,“ okomentoval průběh soutěže ředitel MAPPA Ondřej Vysloužil.

Hodnocení návrhů se účastnili nezávislí odborníci, zástupci města i obvodu. Odbornou část poroty tvořili architekti Tomáš Bindr, Marek Štěpán (autor návrhu kostela), Eva Špačková a Janica Šipulová. Závislá část poroty sestávala z náměstkyně primátora Zuzany Bajgarové, místostarostky Ostravy-Jihu Hany Tichánkové a ředitele MAPPA Ondřeje Vysloužila. Přizváni byli farář Vítězslav Řehulka, působící v místní farnosti, architekt Ondřej Zdvomka a náměstek primátora Zbyněk Pražák. Návrhy hodnotili z hlediska kvality celkového urbanisticko-krajinářského řešení, dopravního řešení, hospodárnosti a ekonomické přiměřenosti.

Rekonstrukce prostoru by mohla proběhnout v roce 2025–2026, předpokládané náklady na realizaci budou do 100 mil. korun. Veřejnosti budou soutěžní návrhy představeny na výstavě, kterou pořádá městský ateliér MAPPA ve svém prostoru Za výlohou od ledna příštího roku.

Související články


Komentáře

 1. Fred :

  „Parkovací stání, která v současnosti zabírají velkou část prostoru před kostelem, budou umístěna na jeho boční stranu.“ Na kterou boční stranu??? Žádná nová parkovací stání v plánu nejsou, jen zrušení stávajícího parkoviště – tj 71 parkovacích míst!

  Thumb up 13 Thumb down 6
 2. Hans :

  Fred: Nelžete a podívejte se pořádně. Na návrhu je vidět zvětšení současných parkovišť na jižní straně prostranství o několik desítek.

  Thumb up 2 Thumb down 12
 3. David :

  Ten projekt je pěkný, ale nechápu že nedokážou vymyslet podzemní parkování které by sloužilo celé té lokalitě ať už pro ty „lukrativní obchody“ nebo protější kino. To je prostě špatně, zase něco špatně…. Taky tam nevidím nějaký propojovací bod s tím protějším hřištěm u kina když tam vede taková silnice a tramvaje, to jsou dvě místa které měli být propojeny nejen přechodem, kde se běžně najíždí do lidí natož dětí které tam budou chtít trávit čas. A takové celkové propojení s předprostorem u Kotvy je opomenuto úplně! Prostě širší vazby tady nebyly vyřešeny vůbec. Další věc je jak to tam bude vypadat během páteční a sobotní noci po párty v Lodi, to aby tam byla speciální uklízecí služba hned po ránu, snad i toto je součásti řešení. V porotě byla i p. Bajgarová a Tichánková, tak snad tyhle dvě mají přehled o tom co se tam děje…

  Thumb up 18 Thumb down 4
 4. Fred :

  Hans: Kde přesně? Ta parkovací místa už tam ale jsou nyní!
  https://mapy.cz/zakladni?x=18.2245649&y=49.7893908&z=19&base=ophoto

  Thumb up 15 Thumb down 0
 5. Jorge :

  To je přesně to, co potřebují obyvatelé Výškovic, další zavodněnou díru jako je před Lunou. Tam to raději už nefunguje. A navíc toto ocení obyvatelé vedlejší ubytovny, v létě ušetří za koupání…Bravo mňau a všeumělkyním z ostravských radnic.

  Thumb up 21 Thumb down 14
 6. Winter :

  Ach, představte si ten krásný nový svět plný parkovišť a detencnich táborů pro systémově chudé.

  Thumb up 8 Thumb down 18
 7. Infoš :

  Tak brouzdaliště pro obyvatele ubytovny to bude moc pěkné, to zase jo…

  Thumb up 10 Thumb down 6
 8. Kim :

  Další pomník po náměstí ostrava jih, ale tentokrát zalejem to vodou, ať nejdou vidět nerovnosti a šmejd materiál zase za 100 mega o)) taková stará politická hra, utratit co nejvíc peněz, kolik zůstane za nehty??

  Thumb up 3 Thumb down 7
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Fred: Parkování v předprostoru kostela nemá co dělat.

  Thumb up 20 Thumb down 9
 10. Radek :

  Martin [msstavby.cz]:
  To samozřejmě souhlasím, ale tady jde o něco jiného. Informace o přemístění parkovacích míst na boční stranu je lživá.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. davidb :

  Kim:
  Voda zatraktivní každý veřejný prostor, zbytek nemá cenu komentovat.
  Ale dovolím si otázku: Vám se současná podoba prostoru líbí?

  Thumb up 7 Thumb down 2
 12. Fred :

  Martin [msstavby.cz]:
  Nevím co to mění na tom co jsem napsal? Já nepsal nic o tom jestli je rekonstrukce špatná, nebo dobrá. Vadí jen zrušení 71 parkovacích míst, bez náhrady. Kde budou parkovat návštěvníci kostela/obchodů/kina?

  Thumb up 14 Thumb down 3
 13. thvari :

  Fred: V okolí parkování je. A z čeho vlastně vůbec vyvozujete, že chtějí návštěvníci kina, kostela a obchůdků parkovat a ne třeba přijet MHD nebo dojít z okolí pěšky?

  Thumb up 5 Thumb down 16
 14. Fred :

  thvari:
  Nejspíš z toho, že jsou všechna parkoviště, včetně toho před kostelem téměř neustále zaplněna? Bavíme se o úbytku 71 míst k parkování. Stačí jakákoliv akce v kostele a nezaparkujete v jeho okolí nikde…

  Thumb up 13 Thumb down 6
 15. balde :

  thvari: vy jste asi hodně naivní. Jinak nikde v širokém okolí není žádné velké záchytné parkoviště odkud byste dojel do místa během pár minut, leda tak s Avionu :D, takže asi tak. Bohužel nejvíc budou trpět místní obyvatelé, kterým právě tito návštěvníci budou komplikovat parkování.

  Thumb up 13 Thumb down 2
 16. Crazym :

  Martin [msstavby.cz]: Tak to je teda argument, zrovna od Tebe bych ho nečekal ale což :-(
  Žijeme v nějaké době a auto je její součástí, tak se s tím už konečně smiřte :-) Kdysi jezdila šlechta a movitější sedláci do kostela kočárem či bryčkou a ti chudí žebřiňákem a hádejte kde ho odstavili? :-)
  A to nemluvím o poměru věřících a praktikujících křesťanů k populaci v téhle zemi, takže proč by furt měli mít nějaké privilegia?
  Ten prostor by se rozhodně dal využít lépe a vyexpedování těch zrovna zlých plechovek pod zem by bylo asi ideální řešení ale to by musela být aspoň snaha nepreferovat furt nějakou menšinu což je cesta do pekel a podhoubí konfliktů.

  Thumb up 5 Thumb down 7
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Fred: Problém celého Jihu jsou odstavené a parkující dodávky, které zabírají parkovací stání. Já neříkám, jestli se mají místa rušit nebo navyšovat, ale v tom předprostoru to je nevhodné.

  Crazym: Jj, ale v tom předprostoru je umístění nevhodné. Jestli to má být pod, nad, za kostelem je jiná otázka.

  Thumb up 7 Thumb down 2
 18. Tomas :

  Martin,Tváří:Hoši nehrajte si na ekoteroristy,tam je právě parcela kde by se daly vytvořit parkoviště podzemní na 250-300aut,aby se tyto auta dostala ze dvoru pro rezidenty+pro zákazníky Luny,Kotvy,kina…+nahore nád tím klidně udělat veřejný prostor…Vy dva snad chcete,aby lidé prodali auta,začli zase lest po stromech…ale toto nemá cenu tlačit na sílu…To samé v centru,jak psal Martin i ty Honzo,parkovací dům ne,auta ne…A kde si ti rezidenti a návštěvníci mají parkovat,chcete aby v těch městech nikdo nebydlel…

  Thumb up 11 Thumb down 6
 19. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Nebavme se prosím stylem argumentačních failů. Já jsem nenapsal, že parkovaní nemá být v lokalitě vůbec. Napsal jsem, že v předprostoru, doplním NA POVRCHU, sakrální stavby nemají auta co dělat. To je rozdíl.
  Kdo tvrdí, že mají lidé prodat auta a lézt po stromech. To je primitivní demagogie. Tady jde o to, aby český veřejný prostor přestal být navrhován podle potřeby „stát někde nejlépe zadarmo“. Aby se revitalizace sídlišť stala opravdu revitalizací a ne lacinou opravou povrchů s pouhým navyšováním stání. Které je btw placeno z veřejných peněz soukromým osobám. Prostě aby veřejný prostor nebyl podřízen věci, která 90% času stojí na místě.

  Návrh parkovacího domu u katedrály je fail. Pochopil bych maximálně pro rezidenti, kteří si ale místo KOUPÍ nebo budou za adekvátní částku pronajímat. Parkovací dům v sousedství pěší zóny nemá co dělat. Problém jsou i úzké komunikace v okolí domu a zvýšena dopravní zátěž vyvolána stavbou. Věřím, že lidé zvládnout ještě ujít pár bloků domů a nemusí parkovat přímo na Masarykáči.

  Ostatně vhodným místem pro parkovací dům je okolí Místecké. Samotná Místecká mohla být parkovacím domem zakryta a nemusel se vymýšlet prapodivný sarkofág s pseudo parkem na střeše. Je zcela běžné nad dálnice, průtahy či rampy dálnic stavět domy a stavbu co nejvíce integrovat.

  Ono se stačí podívat do jiných měst na západě, jak může vypadat doprava v centru, kde obyvatelé používají auto opravdu jen v případech, kdy to je nutné. Ne v případě, kdy jedou pro Gothaj a Bránika do Tesca.

  Thumb up 10 Thumb down 8
 20. Tomas :

  Martin [msstavby.cz]:Takže u kostela svatého Ducha by jsme se shodli,že nahoře nechat veřejný prostor bez aut.U katedrály v centru,ne naopak za mě je to skvělý počin..dojedu autem.Chci se jít podivat na Masarykac,do divadla,do Katedrály..nebo bydlím v centru ..Aby se tam mohlo stavět,aby to tam žilo a bydleli lidé,je třeba aby tento +další park.domy nejlépe zdarma nebo za nízký poplatek+nám zmiznou auta od katedrály,Nedovedu si představit bydlet v centru a nechat auto v parkovacím dome někde na Mistecke.(jak navrhujes).a jít s taskama někde tak daleko…je třeba přemýšlet…a s tím Branikem a Godhajem…Klasický tvůj urážející tón,že lidi co přemýšlí,ale nemají tvůj nadhled na věc…jsou tupí…Mimo jiné já jezdím MHD…do centra…Jen prostě se snažím přemýšlet ..a vzít se do kůže lidí…Vem si modelovou situaci chci bydlet v centru,rodina má 1-2auta…aha máme problém,není v centru kde parkovat v nějaké dost.vzdalenosti a rozumných podminek od bydliste…V centru mě jako rezidenta nechtějí…Šup do baráku za městem…

  Thumb up 10 Thumb down 8
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Opravdu není potřeba mít parkovací dům u Masarykáče, když parkoviště na Černé louce nebývá naplněné ani v pracovní dny. Centrum Ostravy je jedno velké parkoviště v prolukách.
  Pokud se chce někdo podívat na Masarykáč, opravdu potřebuješ u něj parkovat. Nestačí o pár set metrů dál na Stodolní, u Místecké? Aplikujme tuto situaci do jiného města. Nepůjdu na Staroměstské náměstí v Praze, protože tam není parkovací dům? Nepůjdu na představení do Vinohradského divadla, protože tam není parkovací dům? Nezajdu na náměstí Svobody v Brně protože na jeho hraně nestojí parkovací dům? A to nezmiňuji rozvinutější města.

  Rezidentní domy v podobě novostaveb by měl mít parkování integrovaná v sobě. Město by opravdu nemělo z veřejných peněz někomu stání, protože chce mít auto. Parkovací dům opravdu není podmínkou živého města. Chtít, aby parkovací domy byly zdarma nebo za minimální poplatek je ekonomická sebevražda. Nejen, že si stavba na sebe nevydělá, ale navíc to jsou velmi nákladné částky z veřejného rozpočtu s minimálním užitkem.

  Thumb up 14 Thumb down 4
 22. Tomas :

  Martin [msstavby.cz]: Tak v Praze není kde parkovací dům v historickém centru umístit.V centru Brna parkovací domy vznikly, vím o min.o dvou …V minulosti jsem tam hodně jezdil, nyní ne…Když zminujes,park.dum na Černé louce,není zaplněno úplně s důvodu,že už je to daleko.k Masarykaci ještě ne,ale třeba k Českému rozhlasu.nedej bože jinde V této části centra,prakticky lze využít jen k příchodu k N.divadla(To můžu nechat na Karolíně pod obchodakem)nebo k novým budovam Ost.univer.Kdyz jsem jel autem,do centra vždy jsem přijel kolem katedrály,a parkoval tam,na Černé louce,je jednosměrná ulice,takze bych musel objet půl centra .uhlikova stopa jak prase .A neustálé se bavíš o návštěvních,já o návštěvnících i rezidentech…Prostě pokud chceme stavět třeba na Masarykaci(pod tím parkovat nepůjde)musíme poskytnout parkování v parkovacích domech z každé strany ..Co se týká parkování levné nebo zdarma,hodně tady zminujes Opavu,tak v park.domech v Opavě,se parkuje za 5kc/hodinu ..

  Thumb up 5 Thumb down 6
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas: Tomas: Z Černé louky je to do středu Masarykova náměstí ani 400m, k Rozhlasu něco přes 500m https://mapy.cz/s/futuculuze To opravdu žijeme v době, kdy neumíme ujít ani 500m bez auta? Chceš do divadla? Před bývalým Bauhausem je parkoviště večery prázdné. Necelých 700m vzdálenost.

  Ostravské centrum je oproti jiným městům malé. Prostor mezi Českobratrskou a řekou se dá projít kolem 12-15minut.
  Nebavím se jen o návštěvnících. Psal jsem, že nová výstavba by samotná měla integrovat parkovací stání.

  Cena parkování v Opavě nevylučuje to, že by jeho cena měla být vyšší.

  Thumb up 13 Thumb down 6
 24. paulos :

  Celá tahle diskuze s parkováním a nechámím auta někde dál by nabyla úplně jiný rozměr, pokud by na Masarykači jezdilo co? MHD! 😎

  Thumb up 3 Thumb down 1
 25. jlname :

  Pevně doufám, že se nic z návrhu nezrealizuje.
  Nejdříve bych řešil širší celek a to ubytovnu DMH.
  Demolice, nebo přestavba na bytový dům.
  Pak teprve budeme vědět, kolik potřebujeme parkovacich mist pro rezidenty a pro NC Kotva. (Nejlépe v podzemí)
  Bazénky, kytičky…bych nechal na pozdější dobu.
  Když jdu kolem toho hotelu, vždycky si ublinknu.
  Dokud se nezbavíme dezolátů, kteří dokonce zničili vnitřní (!!!) prostory bankomatu Fio banky, případne mi, že Bajgarová, Tichánková, Pražák… žijí v nějakemt paralelním vesmíru.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 26. Tomáš :

  Zbořit DMH a zasypat ten odpad v něm a co se týče těch úprav,tak ano pěkné možná,ale kdo tady žije tak ví jak to bude vypadat.Jak po akci z lodě tak od cikorek,kteří se už předvedli u Luny,,,smutné

  Thumb up 5 Thumb down 3
 27. Tomas :

  jlname: No jo,ale majitele si myslí,že v těchto ubytovnách mají stomilionove majetky(když jim to stát dotuje)…stačí udělat zákon,kdy provozovatel sociálního ubytování(dotovaného státem) může být jen obec nebo se souhlasem obce)..nebo můžou lidé tam bydlící jet za svoje(tím pádem nájmy výrazně klesnou)…ten by rozhodoval kolik procent bude soc.bydleni nebo nebude vůbec.a je pro problémů ..a najednou budou všechny ubytovny k prodeji…Jak jednoduché.Ted nemají důvod prodávat,protože to pořád brutálně nese…

  Thumb up 3 Thumb down 1
 28. Tereza :

  To zrušení parkovacích míst je opravdu holý nesmysl. Už nyní na parkovišti před stojí obyvatelé, protože v dané lokalitě prostě není kde parkovat. Lidé stojí v křižovatkách, na komunikacích, prostě kdekoliv. Žít tady po zrušení jediného většího parkoviště bude opravdu peklo. Nehledě na to, že když je akce v kostele, je parkoviště nacpané k prasknutí. Je sice krásné, že před sakrální stavbu parkoviště dle některých nepatří, ale ti lidé, co tam přijedou, to parkoviště užívají. Ať nejdříve vymyslí parkoviště jinde, a poté si dělají bazénky. Palčivý problém v tom místě je ubytovna, bezdomovci a feťáci, kteří se kolem ní shlukují a neskutečný nepořádek, který se tam i s přičiněním ožralců z lodě hromadí. Teď se budou v bazénku koupat ožralci a feťáci, kteří prostor poničí. A my, co přijedeme odpoledne pozdě z práce, budeme muset stát asi u avionu ty bláho, protože jinde už fakt nevím kde.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 29. Martin :

  Bez vyřešení parkování, ubytovny a množství hospod v okolí je tato investice naprostý nesmysl.
  Chtělo by to minimálně zavést diskuzi na toto téma, ať se nerealizuje něco, o co většina místních nestojí.
  Našel jsem pouze jednu schovanou petici.
  https://www.petice.com/signatures/protest_proti_stavb_vodni_oazy_ozlehleho_prostranstvi_ped_kostelem_sv_ducha_u_pomezi_ostravskych_mstskych_asti_zabeh_a/?uv=47437902

  Thumb up 1 Thumb down 4
 30. Dr. Kohn :

  Martin: Kdyby o to místní nestáli, tak by asi nevolili politiky, kteří to prosazují. A tento projekt se nevynořil ze dne na den, postupně se v různých fázích realizuje již 5 let, možná déle…

  Thumb up 3 Thumb down 2
 31. Dr. Kohn :

  Martin: Ta petice to je dobrý úlet, to někdo založil aby si na tom namastil kapsu, co? Už vidím ty příspěvky v Deníku že tam poslali peníze a stejně to město chce postavit :-D

  Thumb up 2 Thumb down 1
 32. krejcicek.martin@gmail.com :

  Dr. Kohn:
  Ono volit politiky podle jednoho projetku nejde. Navíc když se podíváte na složení obyvatelstva v Ostravě-Jih, tak nemůžete očekávat, že lidé nebudou volit jen podle toho kdo jim zvedne důchod, bez ohledu na to kolik to bude stát další generace.

  U tohoto konkrétního projetku byla navíc shoda napříč všemi hlavními stranami, že jej chtějí realizovat, takže bez možnosti to ovlivnit.

  Co se týče petice, tak každý gramotný člověk pozná, kde se petice podepisuje a kde se platí zviditelnění inzerce. Pokud jste to nezvládl, tak Vám mohu vysvětlit.

  Nenabádám k podpisu této petice, je k ničemu v takovém formátu. Jen zmiňuji že je to jediná snaha, zřejmě těžko pochopitelné pro určité lidi, jak s projektem něco udělat.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 33. Dr. Kohn :

  krejcicek.martin@gmail.com: Na důchody nemá zastupitelstva vliv, to asi mícháte více věcí dohromady ne?

  Ano shoda byla na tom, že se s tím musí něco udělat. Ovšem to co je nejlepší již shodné nebylo.

  A k petici …. lidé často napíší dotaz nebo příspěvek na sociální sítě, a pokud se podle toho politik nezachová, nebo dokonce jen neodpoví, tak to berou jako že politik je špatný a podplacený. Takže si myslím že mnou popsaná situace není vůbec nereálná.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.