Tělocvična při ZŠ Gustawa Przeczka

Už příští školní rok by mohl na polské základní škole Gustawa Przeczka slavnostně začít v nové tělocvičně. Slavnostním poklepáním základního kamene totiž v pondělí odstartovala stavba moderní tělocvičny, kde si hodin tělocviku užijí nejen polští školáci, ale i jejich kamarádi ze sousední Jubilejní Masarykovy základní školy.

Tělocvičny obou škol už totiž nevyhovují prostorově ani technicky. „Třinec dětem – Trzyniec dzieciom,“ zní motto, které doprovází zhruba 70milionovou stavbu, jež vyroste mezi školami. Moderní tělocvična poskytne žákům kvalitní a moderní zázemí pro sportovní aktivity. Město ji financuje z úvěru a stát by měla do podzimu příštího roku.

V nové budově budou mít žáci k dispozici kromě samotné tělocvičny také menší zrcadlový sál, který využijí například při rytmice nebo tanci. Nechybí nářaďovna a projekt pamatuje i na učitele tělocviku, kteří zde budou mít své kabinety, a nezbytnou součástí budovy bude i sociální zařízení včetně sprch. Podlahová plocha tělocvičny čítá téměř 1000 m2, takže nabídne komfortní zázemí pro řadu sportů, jako je volejbal, košíková, badminton, florbal atd. Bude vybavena také elektronickou tabulí, teleskopickou tribunou, sportovním zařízením, stahovací oponou či ochrannými sítěmi.

Projekt počítá i s moderním osvětlením, zabezpečením a dalšími technologiemi v oblasti energetiky. Všechny školní budovy budou s tělocvičnou propojeny v jeden celek chodbou nebo krytým zastřešením, takže se do ní děti pohodlně dostanou suchou nohou. Budoucí tělocvična poslouží nejen žákům polské a české základní školy, ale budou ji moci využít i rodiče žáků, sportovní kluby a širší veřejnost.

Projekt je určen nejen budoucím generacím, myslí také na budoucí využití. Je pilotní akcí, při které město využívá metodu BIM. Digitální model se netvoří jen pro fázi výstavby, ale především pro fázi užívání. Virtuální stavbou mohou procházet stavbaři, konstruktéři či instalatéři, kteří mohou předvídat či odstraňovat možné chyby.

zdroj: ehutnik.cz