SŽDC opraví lokálky

Správa železniční dopravní cesty chystá nebývalou pracovní aktivitu na lokálkách a okrajových tratích.


Během dubna uzavře sérii menších tendrů na nejméně sedm tratí, z nichž některé byly ještě nedávno zralé na zrušení. Vyplývá to z oznámení na profilu zadavatele.
Příkladem je lokálka Bruntál – Malá Morávka, kam ještě před necelým rokem nechtěla SŽDC dopravu pustit s poukazem na dezolátní stav. Po tlaku Moravskoslezského kraje nakonec provedla nejnutnější úpravy a trať využívají turistické sezonní vlaky i „kůrovcové“ vlaky nákladní.
SŽDC dnes význam trati uznává a hodlá do ní investovat. „Je důležitou spojnicí pro lesní a dřevozpracující průmysl a taktéž dopravní cestou zajištující přepravu osob do významné rekreační oblasti v Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. V dnešní době tato trať zajišťuje v úseku Světlá Hora – Bruntál celoroční nakládku a svoz kalamitního dřeva a v celém úseku trati, v době prázdnin, víkendový provoz osobní dopravy,“uvedla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Pravidelná osobní doprava byla na trati zrušena před deseti lety a tomu odpovídá její stav, údržba v posledních letech byla minimální. „Stávající stavebně technický stav mostních objektů zařazených do této stavby se blíží hranici technických parametrů ještě umožňujících provozování drážní dopravy. Provedení opravných prací zajistí odstranění nevyhovujícího stavu na jednotlivých mostních objektech a zvýší bezpečnost železniční dopravy,“ doplnila mluvčí.


Do uzavření smlouvy se zhotovitelem nechce SŽDC uvést předpokládanou cenu. Loni při argumentaci proti obnovení dopravy mluvila orientačně o sto milionech, jejichž vynaložení mělo být v rozporu s péčí řádného hospodáře. Dopravci naopak tento odhad považovali za přemrštěný. Jasno tedy bude až v červnu, kdy SŽDC očekává podpis smlouvy s vítězem. Hlavní práce na lokálce mají proběhnout od července do října.


Předmětem opravy je zejména:
– oprava železničního svršku a 5 železničních přejezdů v úseku Bruntál – Malá Morávka
– úpravy kolejiště ve stanici Světlá Hora
– oprava nástupišť ve stanici Malá Morávka
– opravy mostních objektů a propustků


Běží ale soutěže i na další tratě:
Oprava traťového úseku Bad Brambach – Vojtanov (vybrané úseky) Příjem nabídek 05.04.2019 08:00
Oprava traťového úseku Benešov – Trhový Štěpánov Příjem nabídek 16.04.2019 12:00
Oprava traťového úseku Bruntál – Malá Morávka Příjem nabídek 24.04.2019 09:00
Oprava traťového úseku Opava východ – Jakartovice Příjem nabídek 23.04.2019 10:00
Oprava traťového úseku Suchdol nad Odrou – Nový Jičín město Příjem nabídek 17.04.2019 09:00
Oprava traťového úseku Úžice – Neratovice

zdroj: zdopravy.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Marián Kyral :

  V citaci chybí první písmenko ;-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Pavel :

  Škoda, že se tahle série akcí netýká taky přerušených železničních tratí mezi dnešním českým a polským Slezskem (např. Krnov-Glubczyce-Racibórz, Opava-Pilszcz-Baborów, Opava-Chuchelná-Racibórz, …). Zrovna na to by se hodily fondy z EU, aby se Sudety mohly rozvíjet.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 3. aggu :

  Pavel: Ostrava – Katowice…. ;)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 4. Permonik :

  aggu:
  Tam by to aj pomohlo, protože podle mapy: https://www.plk-sa.pl/files/_processed_/7/5/csm_maks.pred.rozkl._st.13.04.2017_08c5217093.png usek chybie – czechowice je rychlost 40-80 a je to jednokolejka (druhá kolej je asi odstavna) skrz podmačené a poddolované uzemí a okolí Katowic taky nic moc. A trat z ovy je 99km za 1,5h, vlak eurocity EC 111 Varsovia.

  Pavel: Opava – Chuchelná – Ratiboř by i šlo. Protože do Chuchelné je trať, pak je i do Krzanowce udělaný zasek v krajině, pak vede i koleje do Wojnowic a potom už je dráha. Ale tráť Ratiboř – Baborov je bez osobní dopravy a trát do Krietz. Otázka jestli se oplatí tam trať stavět, protože na poslké starně je přebažně zemedělská oblast a tudiž řídké osídlení. Leda že by ty spoje z Opavy a Krnove vedly třeba do Gliwic nebo Opole, ale tam bude problém s objednaním dopravy.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. Pavel :

  Tyhle tratě byly postaveny za Franze Josefa, tedy v době, kdy Rakousko a Prusko stály politicky často proti sobě. A dneska, v době Schengenu, tady máme jakoby dobrovolnou železnou oponu. Pochopil jsem akci SŽDC jako low-costovou snahu aspoň udržet při životě zbytkovou infrastrukturu starých lokálek. Na zkapacitnění tratí mezi významnými centry by měly oba státy spolupracovat a tipnul bych si, že Poláci by dokázali dotace z EU nejen rychleji opatřit, ale hlavně i rychleji přetvořit do reálných staveb. Iniciativu bych očekával ze strany MSK a Slezského nebo Opolského vojvodství, popř. Euroregionů. Proč by naše hranice nemohly být stejně prostupné jako v západní Evropě? Přes Rýn přejíždějí mezi státy i tramvaje (Štrasburk, Basilej, …), u nás na hranicích otáčíme vlaky nebo tratě rovnou rušíme. Vzpomeňme, kolikrát už viselo na vlásku zrušení peážní tratě přes Glucholazy, takže by se u nás ani nemohlo cestovat mezi Krnovem a Jeseníkem.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. S200 :

  Permonik: Chybie – Czechowice je dvoukolejka s traťovou rychlostí 120 km/h.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Pavel :

  Ještě pro zajímavost, takhle to vypadalo na přelomu 19./20. století http://chartae-antiquae.cz/cs/maps/18221
  Srovnejme si to s dneškem, kdy se svět prý propojuje :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. aggu :

  Pavel: skvělý web ;)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. Permonik :

  S200: A jo, já se blbě podivál do mapy. :-) Ale když se divám na rozpis to EC 111 tak v některé dny to jede po jine trase přes rybnik, kde je nižší rychlost.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.