Studie revitalizace centra Kopřivnice

Vizualizace studie zabývající se revitalizací centra města Kopřivnice z dílny architektonického studia Kamil Mrva Architects.

Návrh studie bude ve středu 10.2. projednáván s obyvateli města. Studii v plném rozlišení naleznete ZDE. Průvodní zprávu ZDE.

Dlažba, která se nyní v centru Kopřivnice nachází je označena za nevhodnou a bude nahrazena velkoformátovou. Je zajímavé a zároveň smutné, že tento druh dlažby, kterého se v Kopřivnici chtějí zbavit, je v současnosti v Ostravě hojně používán na nejexponovanějších místech.

Centrum je vymezeno ulicemi Záhumenní, Štefánikova a kpt. Jaroše. Jedná se o blok území uprostřed města. Koncept návrhu centrální části vychází z typu pásmového města. V Kopřivnici je urbanisticky „čitelné“ pásmo bydlení, pásmo sportovišť, pásmo průmyslu a pásmo služeb. Navrhujeme nové pásy veřejných ploch s novou povrchovou úpravou. Návrh pásu pro centrální zónu vychází z konceptu komise architektury a urbanismu města Kopřivnice. Rozdělení centrální zóny na dva celky – shromažďovací prostor a zelený prostor.

Mezi tyto dvě zóny navrhujeme stavbu přístřešku, která vzhledem charakterizuje „bránu“ do budoucnosti města. Základním shromažďovacím prostorem se stává místo před kulturním domem, s novým povrchem, s novým vodním prvkem, s místem pro stánky, s místem pro vánoční strom i májku. Je navrženo optické uzavření prostoru, vymezení hranic vnímaného prostoru, vytvoření limitní hranice centrálního prostoru. V pásmu obchodním v blízkosti hlavní pěší trasy je navržen systém výstavních prostorů. Prostor pro prezentaci umění, pořádání uměleckých výstav, workshopů.

Je navržen nový skleněný pavilón v podélné ose pěší trasy. Tento objekt řeší terénní výškový rozdíl, který se zde nachází. V rámci přípravy studie jsou navrženy úpravy fasád přilehlých objektů obchodů v v centrální zóně, Interhotelu, objektu radnice, objektu DDM. Potok Kopřivnička je v návrhu doplněn o relaxační zónu. Návrh je konzultován s Povodí Odry. Koncepce celého bloku centra města by měla do budoucna určit dodržování stejných typů povrchů, mobiliáře, barevných materiálů.

Současný stavkopr

kopr

Návrh
kopr

kopr

kopr

kopr

kopr

kopr

kopr

kopr

kopr

kopr

kopr

kopr

zdroj: koprivnice.cz

Související články


Komentáře

 1. Nimrod :

  Brána? Wtf? Myslel jsem, že Kamil Mrva dělá jen dřevěné domky, ale jak vidno snaží se dělat i urbanismus. Držím palce, ale ta brána je blbost – leda, že by to zaplatila Tatra

  Thumb up 0 Thumb down 2
 2. thrpst :

  Sympatický návrh.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 3. aggu :

  je zajímavé sledovat, jak se vcelku podobné věci snaží řešit v Kopřivnici nebo méně šťastně v Orlové nebo v Ostravě. O snaze ostravských politiků stejně nemá cenu mluvit jako o snaze. Ti mají jasno a přemýšlí o centru jako o dobře a rychle dostupném parkovišti. Na něco takového není třeba respektu a umu dobrých architektů. Platí památné, „ano most bude jiný, ale ušetříme a vy to stejně nepoznáte“.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.