Studie lokality u spol. domu, Vratimov

Město Vratimov na svých webových stránkách zveřejnilo studii úpravy okolí kolem společenského domu.

Autor: PROJEKTSTUDIO EUCZ, s.r.o.

Komplexní řešení pro centrum města

Asi nejčastěji diskutovaným vratimovským tématem posledních dnů je architektonická studie řešení okolí Společenského domu. Ta se zabývá centrální částí města, jejíž řešení je pro Vratimov dlouhodobou prioritou. Jedná se o specifickou plochu, na níž se v těsném sousedství dominantního kulturního stánku nachází bytová zástavba panelových domů a současně frekventovaná krajská silnice druhé třídy. Tím, že se tato lokalita nachází v samém středu města, významně ovlivňuje jeho ráz a kvalitu života jeho občanů.

Původně šlo o parkování

Původním podnětem k zadání architektonické studie byla nutnost řešit otázku parkování. Současný stav v centru není vyhovující a evidentně zde chybí parkovací místa, ať už pro občany či návštěvníky Společenského domu. Jelikož se však město snaží řešit věci koncepčně, nesoustředilo se pouze na tuto jedinou věc, kterou se ostatně zabývaly už i dřívější studie. Tentokrát si dalo za cíl vyřešit celé území mezi ulicemi Výletní a Frýdeckou v podstatě až po hranice pozemku bývalých „papíren“ za panelovými domy. A to nejen z pohledu parkování, ale také s ohledem na zvelebení celého okolí a veřejného prostoru jako takového. Záměrem je docílit, aby tato lokalita byla příjemným místem pro život, pro vzájemná setkávání a kulturní vyžití občanů.

Svůj názor řekli i občané

K realizaci tohoto projektu město poprvé využilo také participace občanů prostřednictvím veřejného dotazníku, který byl k dispozici i on-line. Každý obyvatel se tak mohl vyjádřit, co by v dané lokalitě chtěl, jestli zde je či není potřeba parkování, jestli kontejnery na odpad umístit pod zem nebo nechat na povrchu. Druhou vlnou zapojení občanů bylo veřejné projednání předběžného architektonického návrhu, které se uskutečnilo v září v prostorách Společenského domu za účasti jeho autorů.

Z dotazníkového šetření, které bylo vedeno bez ohledu na to, jestli tam dotazovaný bydlí nebo ne, nevyplynula až tak jednoznačná data, jak by se dalo předpokládat. Třeba v otázce parkování bylo pro rozšíření počtu parkovacích míst pouze 33 % respondentů. Zbylých 67 % dotázaných uvedlo, že parkoviště nevyužívá, tudíž lze dovodit, že nemají potřebu parkování řešit. Nicméně víme, jak v dané lokalitě auta parkují, a také, že pokud se ve Společenském domě koná nějaká akce, je zde parkování ještě problematičtější. Výsledky dotazníkového šetření byly součástí podkladů pro architektonickou kancelář.

Vizualizace:

zdroj + celá prezentace studie: vratimov.cz

Související články


Komentáře

 1. Dan :

  Achjo.
  Další typická preplacanost od Kotka. Petrebuke tohle Vratimov?
  Potrebuje plno různých povrchu,nejake dřevěné vlny a plno dalších blbosti, které budou náročné na údržbu?

  Podívejte se, jak dopadl další místa od tohoto studia. Luna, hlavní nádraží, náměstí Jih.

  Thumb up 17 Thumb down 2
 2. davidb :

  Dan:
  Vlny být mohou a nemusí.
  Důležitější je úprava parkování, které je kolem Spol. domu tragické.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 3. Martin :

  Dan:
  Nepotřebuje. Tyto záležitosti by měla řešit technická studie a ne architektonická, resp. měl by se na to alespoň kouknout projektant dopravních staveb a ne Kotkovi studenti Báňské….minimálně hranaté nároží stojí fakt za to :-D

  Thumb up 7 Thumb down 0
 4. Jája :

  Cesty mezi domy a propojení s dolním náměstím (zastávky, obchody) dostatečně nekopíruje nejsnazší cestu. Lidé si budou brzy prošlapávat své vlastní cestičky.
  Osobně jsem zvědavý na použité materiály a jejich kvalitu. Pokud to bude obyčejná zámkovka, tak to bude horší jak na jihu. Množství různorodých prvků použitých ve studii mě osobně udivuje, jsem zvědavý kolik lidí se bude o daný mobiliář starat a jak dlouho vydrží bez údrřby…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 5. davidb :

  Jája:
  Mobiliáře za kolem bytových domů jsou jen návrhy. Při realizaci se bude řešit s obyvateli co přesně tam bude.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 6. marie :

  Údržba je bolavé místo všeho a všude. Přijďte se podívat, jak to vypadá u Luny po 5 letech. Zašlapané žvýkačky, vydřený tartan, špína. Skvělé světelné pruhy, které nás měly směřovat do kina, už dávno nefungují a byly nahrazeny na zemi namalovaným stříbrným pásem. O tom, že si z těch kopečků dělají děcka tréninkový prostor pro všechno, co má kola a kolečka, už raději ani nemluvím. Vodotrysky taky fungují hodně záhadně, jejich barevné osvětlení bylo v provozu jen pár měsíců. Prostě zmar…
  No, hlavně, že se tenkrát zástupci obce vč. pana projektanta plácali po ramenou, cože to za krásu vytvořili.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 7. Jája :

  Pane davidb, předpokládám, že jste David Böhm ze zastupitelstva města Vratimov.

  Komunikovat s občany o změnách ve veřejném prostoru je skvělé, opravdu (vždy může být lepší, ale o tom jindy). Musím to ocenit, mnoho obcí to nedělá. Pouze vyvěsí na úřední desky oznámení.

  Jen nevím, jestli je tohle ta nejlepší forma. Pokud necháte rozhodovat lidi, tak to dopadne jako naše sídliště, každý panelák jiná barva a aby byli všichni spokojení, tak tam dáme i tu fialovou kterou chtěla paní Blažková ze 4. patra. Ano přeháním. Ale i takto to může dopadnout. Vždy se najde někdo, kdo nebude spokojený. Abych vystihl hlavní pointu.

  Vy přenášíte zodpovědnost ze svého rozhodnutí na lidi, ale takto by to být nemělo. Ne v této podobě, kdy máte jeden návrh, který je nedokonalé zpracovaný a jeho nedodělky necháváte „dodělat“ lidi. – Tím jste z obliga, protože si to vlastně „rozhodli“ občané. Jen nevím, jestli občané dokážou posoudit kvalitu návrhu. Kdyby bylo ve hře více návrhů, proč ne.

  Ještě pár dotazů:
  – Jakou formou bylo vybíráno architektonické studio?
  – Proč není zastoupeno více návrhu od různých arch. studií?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. davidb :

  Jája:
  Ano našel jste mě přesně.
  Naprosto souhlasím s větou „Vždy se najde někdo, kdo nebude spokojený.“
  Ten další postup neznamená, že řekneme občanům: Teď si řekněte co tady chcete.
  My jsme měli na začátku roku dotazníkové šetření na celou lokalitu a s ní už vyšlo co by tam asi mělo být. (Zajímavost: jak s parkováním, tak odpady je cca 50% spokojeno a 50% nespokojeno – a teď si vyberte :-).)
  A pak to budeme jen zpřesňovat. Protože obyvatelé těch 4 domů budou hlavní uživatelé těch míst za svými domy, ale ne jediní. Protože je to veřejná plocha.
  Uvedu příklad: Vytvoříme tam třeba multihřiště- volejbal, basket apod. Samozřejmě, že tam budou chodit i (hlavně) děti z širokého okolí lokality.
  Takže nepočítám s plným přenesením odpovědnosti na občany.
  Taky je pravda, že v době realizace už o tom nemusím rozhodovat, ale to je úděl komunální politiky.
  Ale pokud bych to chtěl vyřešit ve svém volebním období, tak bychom takovou studii nikdy neudělali.

  Pokud máte více dotazů klidně napište na pracovní mail.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 9. Petr :

  Tak já bych viděl i pozitiva… Například že se ve Vratimově konečně hýbou v oblasti veřejného prostoru ledy. Ano, na studii je samozřejmě potřeba dořešit spoustu detailů, při realizaci hlídat kvalitu provedení, použité materiály a nesklouznout k laciným efektům na úkor funkce. Ale kritizovat že vznikla a že měly být tři a měl ji dělat ten či onen je podle mě mimo (není tak dávno doba, kdy se studie a podobné „zbytečnosti“ neřešily ani v jistém 3. největším městě). Je to jeden z prvních pokusů řešit větší území s nějakou koncepcí a dokonce se přitom vedení zeptali i svých občanů… což například já, který tu bydlím 40 let oceňuji.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. Archerr :

  Petr: Vratimov je fajn , žil jsem tam 3 roky , rozhodně má na víc . Co mi nejvic vadilo byl příjezd od nádraží , ta Asa a to staré nádraží kazí ten první dojem.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 11. davidb :

  Archerr:
  Příjezd do města je špatný.
  Změní to modernizace tratě a s tím plánovaný podjezd. Ale zase tam bude dost protihlukovek.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.