Stavba obřího výjezdového centra se přiblížila

O vzniku moderního střediska, v němž by se pod jednu střechu vešli hasiči společně s republikovými a městskými policisty, se začalo hovořit před dvěma lety. Lokalita poblíž Teska na Frýdecké ulici je definitivně vybrána, nyní se bude řešit, kam přemístit stávající cvičiště kynologické organizace. A také to, kdo stavbu zaplatí.

Zastupitelé o centru hlasují v úterý

Projektem se už příští týden budou zabývat třinečtí zastupitelé. „Bude se hlasovat o smlouvě o partnerství, která navazuje na memorandum o výstavbě a provozování výjezdového centra. A dále se budou řešit i pozemky,“ řekla redakci starostka Věra Palkovská, která odhaduje, že stavba může do roka získat všechna potřebná povolení. Zároveň se připravuje žádost o dotaci z evropských fondů. „Pokud budeme úspěšní, mohlo by se stavět na jaře 2011,“ tvrdí starostka.
Zastupitele čeká v úterý podrobná prezentace k důvodům, proč město potřebuje společné středisko hasičů a policistů. Palkovská argumentuje dostupností složek a tím, že hasiči i policisté sídlí v objektech, které neumožňují jejich další rozšíření a rozvoj. „Současné umístění hasičského záchranného sboru za městským úřadem není výhodné. Policisté jsou zase roztříštěni a nesedí na jednom místě,“ uvedla s tím, že ve stávajících objektech často není možné ani navýšit počty pracovníků.

Frýdecká ulice je jediné možné místo

Třineckým hasičům se podle starostky uleví i z jiného důvodu: v novém a prostorném centru by se zvýšila jejich vybavenost. „Oni tady nemají kam umístit potřebnou techniku. Často se stane, že ji vozí z Frýdku-Místku,“ upozornila Palkovská.
Z pohledu policie by v komplexu navíc přibyl dopravní inspektorát. Místo na Frýdecké ulici je označováno za strategické. Vytipované pozemky jsou kousek od centra hutnického města a mají i další důležitou výhodu – prakticky na dohled je stávající hlavní silniční tah na Slovensko a v budoucnu to bude blízko i k přivaděči na přeložku silnice I/11. „Nejdůležitější je včasný zásah. A z pohledu dostupnosti na I/11 je to jediné možné místo,“ poznamenala Palkovská k dalšímu důvodu pro stavbu výjezdového centra.

Obvod hasičů čítá 78 tisíc obyvatel

Součástí úterní prezentace budou i podrobnosti k zásahům hasičů na přetíženém hlavním tahu. „Už to dávno není jen o požárech, teď už je to hodně i o vyprošťování,“ shrnula starostka s tím, že obvod, v němž se třinečtí hasiči pohybují, má 78 tisíc obyvatel a sahá prakticky až ke slovenským hranicím.
Výhodou integrovaného výjezdového centra pak má být logicky lepší komunikace a spolupráce mezi jednotlivými složkami integrovaného záchranného systému (IZS). Jednoduše řečeno: budou akčnější. „Samozřejmě celá řada výjezdů vyžaduje, aby u toho byli všichni tři,“ poznamenala Věra Palkovská.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.