Rozšíření areálu VTPO

V současné době má Vědecko-technologický park Ostrava rozlohu 10 ha, z nichž polovina je zastavěná. Vzhledem k naplněnosti budov parku zde nyní statutární město Ostrava připravuje projekt výstavby dvou nových multifunkčních budov, a to v rámci Operačního programu Podnikání a inovace, programu podpory Prosperita. V současnosti byla podána žádost o dotaci a v případě úspěšnosti projektu bude budova „MFB III“ realizována do roku 2013 a budova „MFB IV“ do roku 2014. Nové objekty budou sloužit pro provoz vědecko-technologického parku, podnikatelského inkubátoru a centra transferu technologií. Výstavbou „MFB III“ vznikne 4 121 m2 pronajímatelné plochy a výstavbou „MFB IV“ vznikne 3 784 m2 pronajímatelné plochy.

Kromě rozšíření stávajícího VTPO připravuje statutární město Ostrava vytvoření nové rozvojové plochy a rozšíření celého areálu o 26 ha. „Chtěli bychom, aby zde během příštích deseti či patnácti let pracovalo 10 000 až 15 000 lidí v oblastech, které souvisejí s IT, strojírenstvím a dalšími hi-tech obory,“ sdělil primátor města Ostravy Petr Kajnar. „Má to návaznost na Vysokou školu báňskou-Technickou univerzitu Ostrava. Ještě před pěti lety 70 % jejích absolventů z města odcházelo, dnes naopak 70 % zůstává a jedním z důvodů je právě vědecko-technologický park. Jde nám o to, aby z VŠB-TUO vycházeli kvalifikovaní absolventi, kteří budou moci najít uplatnění v zahraničních firmách, jež do Ostravy v budoucnu přijdou. A pro mnoho z nich je podmínkou příchodu právě blízkost kvalitní vysoké školy a kvalitní podnikatelské základny.“

Vědecko-technologický park Ostrava (VTPO) se nachází v bezprostřední blízkosti Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO), což umožňuje propojení vývojových a obchodních aktivit s prostředím vědeckého výzkumu. K přednostem Vědecko-technologického parku Ostrava patří zejména kontakt s výzkumnými a vývojovými společnostmi a jejich odborníky, možnost spolupráce v oblasti přenosu technologií a využití vzdělávacích služeb, pomoc při zprostředkování kontaktů s předními specialisty z jednotlivých univerzit, ochrana duševního vlastnictví a rovněž i atraktivní prostředí a kvalitní kancelářské prostory. Vše podpořeno individuálním přístupem a maximální ochotou vyhovět individuálním požadavkům nájemců za atraktivní cenu.

Centrum areálu Vědecko-technologického parku Ostrava tvoří dvě multifunkční budovy (PIANO a TANDEM), které nabízí vynikající kancelářské, laboratorní, společenské a reprezentační prostory. V areálu parku působí i dva soukromí investoři, a to společnost Elcom a společnost Ingeteam, která stála v areálu VTPO jako první. V dokončených čtyřech objektech pracuje 26 společností s více než 680 zaměstnanci s převážně vysokoškolským vzděláním.zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Tomáš Pustka :

  Prosím nerozšiřujte VTP za les směrem na myslivnu. Toto místo je jedno z posledních míst pro odpočinek občanů Poruby. Tímto vyvoláte spoustu nevole! Kde bydlí pan primátor Kajnar? Určitě nebydlí v bytě, jinak by to pochopil…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Tomas T. :

  Tomáš Pustka: No tuším že pan Kainar bydli nekde u Celadne. A ja bych rekl ze rozsirenim timto smerem je v poradku ne? Budouci obchvat poruby povede hned vedle, takze pristup do VTP pak pujde napojit primo z obchvatu a nebude se muset jezdit pres mesto. Jedina smula je, ze primo uprostred toho vseho hvezdarna :(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. X236K :

  Joo v prirode, tam se to stavi… :-(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Miv :

  Jsem z příspěvku trochu zmatený. Objekty MFB III, IV a V jsou celkem jasné. Co jsou objekty na poli u myslivny?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  Miv: tech 26 ha. vice viz souvisejici clanky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Petr Tomek :

  Bohužel.
  Když se podíváte na fotky vizualizace, zjistíte, že přístupová cesta bude z ulice Studentská. A na tu se dostanete jen od Slovanu a z Opavské, nebo zahnete u domu sester. Když tam plánují 10-15 tisíc pracujících, to znamená denně příjezd 8-10 tisíc aut. Přece vysokoškolsky vzdělaní a nadprůměrně placení zaměstnanci nebudou jezdit tramvají. Plus auta zákazníků. Porubě žádný obchvat nepomůže. Auta co se odkloní na prodlouženou Rudnou, budou nahrazena auty do VTPO.
  Nechápu, když v oblasti dolních Vítkovic plánuje pan Světlík výstavbu podobného vědecko-technologického centra, proč město podobnou stavbu nepostaví na druhé straně řeky. Navíc v rámci stavby mohli odstranit starou ekologickou zátěž.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 7. Summerboy :

  @Petr Tomek: Vidím ve Vašem příspěvku zášť vůči vysokoškolsky vzdělaným lidem, nebo se mi to jen zdá?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Ne, Petr Tomek má pravdu. Je zbytečné stavět na zelené louce a zároveň dál rozšiřovat město, když ve vnitřním městě, např. ty Vítkovice, je pár míst nevyužito. Planetárium to potom může kvůli světelnému smogu zabalit.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Aurim :

  Jo Ostrava ma celkove velky problem s revitalizaci brownfieldu a vyuzivanim volnych ploch. Na druhou stranu vedecko-technologicky park a technicka univerzita parti k sobe

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Summerboy :

  @martin: To nepopírám. Ale ta narážka na VŠ lidi je přinejmenším zjevná.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na denik.cz „Vědecko-technologický park se bude rozšiřovat“: http://goo.gl/zKURR

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Vladislav Kos :

  Ostrava, je zvláštní město
  v současnosti tisíce volných kanceláří a nevyužitých prostor a k tomu polomrtvé centrum s velmi „povedeným projektem Karolina“. Rektoři dvou univerzit se shodnou, že knihovna není potřeba neboť internet vše vyřeší. Vysokoškoláci se bojí mobility a tak musí sedět vedle sebe protože jet 20 minut autem jinde po městě je daleko… . Tak proč se potom divíme že vysokoškolsky vzdělaní lidé ve vedení města povolí postavit na okraji čtvrti Poruba – logistický park, který je v top obytné zone v navetrné straně ostravy. Když Vysokoškolsky vzdělaní lidé nechají vykácet les pro rozšíření kanceláří…. To, že je někdo vysokoškolsky vzdělaný ještě neznamená, že myslí na své okolí, přemýšlí hlavou a ne peněženkou. Jsem ysokoškolsky vzdělaný a stydím se …. Nedivím se že se někdo do nás opírá dobře nám tak. Škoda každého pokáceného stromu v našem městě, které trpí smogem natož pak lesa.

  Thumb up 11 Thumb down 4
 13. Adam :

  Vladislav Kos: Kde se kácí les? Kde stromy dokáží změnit kombinaci momentálního subkontinentálního vzdušného proudění a geomorfologie oblasti? Kde kdo tvrdil, že vysokoškolské vzdělání obecně zaručuje racionalitu a vzdělání?

  Thumb up 2 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.