Revitalizace ulice Mezi Trhy

V Opavě začala revitalizace veřejného prostoru v ulici Mezi trhy. A to díky projektu „Lepší města pro život – vybrané adaptační projekty a sdílení zkušeností“, který je spolufinancován z Norských fondů.

Centrum Opavy bude mnohem atraktivnější. Letité květníky a přístřešky z 80. let minulého století nahradí nové a přibude i zeleň. Pořízen bude i nový mobiliář, jako jsou odpadkové koše a odpočinkové lavičky.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “V současné chvíli už realizujeme první část, to znamená ulice Mezi trhy. Zde byl skutečně ten mobiliář starý. Květináče s květinami , přístřešky škaredé, nepěkné, takže chceme zde dostat více zeleně , stromy, nové květiny, více trávy a budeme pokračovat také na Horním náměstí tak, aby skutečně tady byla krásná příroda.”

Výměnou květníků a mobiliáře si město zároveň připomene historii, kdy v ulici před 2. světovou válkou stály měšťanské domy. Nainstalován bude tak, aby kopíroval původní zdi těchto domů.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Smyslem této akce je Opavanům, návštěvníkům ukázat v té stopě, řekněme v 2D provedení kudy ty domy a jaký byl jejich počet, kudy to trasování a situace předválečná vedla a jak to celé vypadalo. S tím, že některé nároží domu atd. zároveň budou ztvárněny sedacím mobiliářem, jakoby novými katafalky, které z těch naznačených obvodových zdí vystoupí a na nich budou další dřevěné sedáky k pohodlnému sezení.”

Protože měšťanské domy nestály v jedné přímce, nebude ani mobiliář nainstalovaný v řadě za sebou.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Když tady vidíme ten prostor ulice Mezi trhy, tak to jsou dvě rovnoběžky naprosto striktně rovné, kdežto v historii to bylo prolamované a velice křivolaké, což už dneska jde vidět, máme tím geodetem vystříkané značky, kdy ty domy šly nejdříve směrem do té ulice, pak se vracely a pak ještě jednou se zase lomily zpátky. Celý ten půdorys těch původních domů tady chceme připomenout. Objeví se tady prvky, které budou docela roztančené.”

Na Horním náměstí si obvodové zdivo dvou historických domů včetně klenby sklepení těchto objektů, které objevili archeologové při loňském průzkumu, dokonce budete moci i prohlédnou.

Petr Stanjura, architekt města Opavy: “Všechno je poměrně dobře viditelné, tak jsme se rozhodli, že ho zpřístupníme veřejnosti. Nikdo se nemusí bát, že bude klouzat po nějakém skle, bude to ve výšce 45 cm, v podstatě skleněné okénko, které umožní nahlédnutí do hloubky cirka metr, metr a půl pod povrchem současného chodníku.”

Kromě květníků s květinami budou v centru města i velké bezedné květníky s platany, které si tak budou moci brát vláhu přímo z půdy. Inženýrské sítě, kterými je centrum propletené, před jejich kořeny ochrání speciální fólie.

zdroj: polar.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Pavel :

  Opava dostane místo starých betonových kastlíků nové betonové kastlíky a katafalky. Hurá. A pro zajímavost, města, nijak zvlášť turistické magnety, kde se člověk rád projde centrem, vypadají třeba takhle – i bez katafalků. Vybral jsem město podobné velikosti s názvem, který v Opavě rezonuje. https://www.google.cz/maps/@51.5882497,4.7763188,3a,75y,145.78h,84.81t/data=!3m7!1e1!3m5!1s5pJTMiiHz0SopwlvGNhsRw!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3D5pJTMiiHz0SopwlvGNhsRw%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D163.08235%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?entry=ttu

  Thumb up 9 Thumb down 1
 2. Dan :

  Pavel: Sam jsem zvedavy, jak bude nova zelen fungovat. Nadeji davam do prokorenitelneho dna s folii proti prorustani korenu do siti.

  Jen nevim, jestli Breda je porovnatelny priklad. Mesto ma vice jak 3x vice obyvatel – 175 tis. Pak je zde i rozdilna mentalita. Kolik cechu si tydne zajde sednout do zahradky?

  Tahle zive namesti by bylo super. Jen si nejsem jisty, jestli projekt na umisteni zelene je ten, ktery by mel prostor ozivit.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Jakub :

  Zeleň na náměstí nepatří. Prostor náměstí musí být co nejvolnější aby plnilo svou primární funkci – shromaždiště lidí. V Opavě se navíc zapomíná na to, že Horní náměstí není jen okolo koule, mezi Hláskou a divadlem, ale je vymezeno Baťou na východě a hotelem Koruna na západě. Do hnusně napřímené a rozšířené ulice Mezi Trhy vítám nápad reflektovat původní trasování domů. Je škoda, že se poválečné domy revitalizovaly a nevyužila se možnost postavit nové domy, které respektují místo a lépe využívají cenný prostor centra města. Bohužel, velkým vizím se v Opavě nefandí. Vizualizace revitalizace vypadají stejně jako současný stav – opět betonové kastlíky. Na výsledek si tedy budeme muset počkat.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. Roman :

  Pavel: Nebyl bych tak skeptický. Funkci na kterou se odkazujete skvěle zvládá Dolní náměstí, které je plné zahrádek a v letních večerech si není kam sednout. https://mapy.cz/letecka?pano=1&pid=102708538&newest=1&yaw=1.084&fov=1.571&pitch=0.188&x=17.9048948&y=49.9397402&z=19

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.