Revitalizace Kobylího potoka, Bruntál

Na začátku loňského roku vzbudily mezi obyvateli Bruntálu nemalé emoce přípravné práce předcházející revitalizaci Kobylího potoka, kdy se začaly plošně kácet břehové porosty v úseku od soutoku s Černým potokem až k parkovišti prodejny LIDL v km 0,000-0,725 na ulici Zeyerova. Správce toku Lesy České republiky, s. p., Správa toků – oblast povodí Odry v loňském roce zahájil práce na rozsáhlé revitalizaci Kobylího potoka ve městě Bruntál a v těchto dnech ji úspěšně dokončil.

Autor fotografi: Mgr. Jiří Mlčoušek

Fotografie dron: Lesy České republiky, s. p.

Před revitalizací byl Kobylí potok směrově upraven – napřímen a opevněn do nepřirozeného koryta bez zdrsňujících prvků se zrychleným odtokem a bez trvalého výskytu ryb. Ze zvláště chráněných druhů ryb využívala Kobylí potok v době tření střevle potoční.

Byla navržena rozsáhlá revitalizační opatření, která měla směřovat ke zpomalení odtoku, zadržení vody, zlepšení stanovištních podmínek pro ryby vložením zdrsňujících prvků, podpoře rekreační funkce toku.

Projektantem (ENVICONS s.r.o.) navržená revitalizační opatření spočívala v odstranění betonového opevnění dna a paty svahů a odstranění stávajících dřevěných prahů. Dále v rozvolnění svahů koryta a změně struktury dna. Ve dně byla zřízena kyneta, která má přírodě blízký charakter (meandrující trasa s vhodně zvoleným poloměrem oblouků vůči šířce a hloubce koryta a průměrnému ročnímu průtoku) a její břehy jsou stabilizovány kameny. V trase koryta došlo k pomístnímu rozšíření a zřízení mikrotůní a tůní. Podélný spád toku zajišťují kamenné prahy ve dně a kamenné skluzy. Drsnost koryta je pomístně zvýšena vystouplými kameny ve dně. Novou trasou kynety se nepatrně prodloužila trasa toku a snížil se podélný spád, tím se vytvořily podmínky pro zpomalení odtoku při nižších stavech vody.

Zásadní proměnou prošel i úsek před zaústěním do Černého potoku u kostela. Silniční panely ze dna byly odstraněny, voda je soustředěna do nové kynety, která se ve dvou místech rozšiřuje do mikrotůní.

Rekreační funkce toku byla podpořena úpravou sklonu svahů a vytvořením pochůzí bermy v těsné blízkosti koryta a vybudováním několika širokých přístupů z kamenů, vytvořením pochůzích ploch mezi tůněmi a korytem toku nebo tůněmi a svahem. 

Celá stavba byla zakončena výsadbou keřů a stromů v celém revitalizovaném úseku, kdy bylo vysazeno 21 lip, 3 lísky, 12 jasanů, 34 jeřábů, 4 javory a 28 ks různých keřů. Před zahájením stavby bylo vykáceno 37 stromů a několik skupin keřových porostů.

Stavba byla spolufinancována z dotací Evropské unie, z Operačního programu Životní prostředí a z vlastních prostředků státního podniku Lesy České republiky. Celkové náklady stavby byly vyšší než 3,5 mil. Kč. 

Stav před revitalizací:

Stav po revitalizaci:

zdroj + celý článek: mubruntal.cz

Související články


Komentáře

 1. David :

  to fotbalové hřiště slouží během záplav i jako bazén zároveň?

  Thumb up 2 Thumb down 14
 2. Rdm :

  Mi se to líbí a až dorostou ty stromy okolo, bude to ještě lepší, tedy pokud se někdo nevykašle na údržbu

  Thumb up 21 Thumb down 0
 3. LK :

  Líbí se mi, že tady využili relativně limitovaný prostor k tomu, aby řeku různě zatočili, rozdvojili a celkově vodu zpomalili. Výsledek vypadá super, teď stačí jen počkat, až vyrostou stromy okolo

  Thumb up 24 Thumb down 0
 4. aggu :

  Tak vybetonovaný meandr, to se jen tak nevidí :-/

  Thumb up 10 Thumb down 14
 5. Nevažnĕ: :

  Naaaprosto ideální pro návrat střevle potocni a časem i třeba něco víc!

  Thumb up 9 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.