Revitalizace historického centra Orlové

Výsledky soutěže revitalizace historického centra Orlové. Jednokolová ideová veřejná anonymní urbanisticko-architektonická soutěž v rámci projektu Cena Petra Parléře 2014.

Vyhlašovatel: Společnost Petra Parléře, o.p.s.
Spoluvyhlašovatel: město Orlová
Termín: 23. 10. 2014 – 13. 1. 2015

Cílem soutěže bylo nalézt nejvhodnější urbanisticko-architektonickou a ekonomickou vizi budoucího rozvoje historické části města. Ideový návrh bude sloužit jako podklad pro následné zpracování regulačního plánu a také jako podnět pro úpravu strategického plánu rozvoje Orlové. Pro účely soutěže bylo za historické centrum Orlové považováno širší zázemí Starého náměstí vymezené ulicemi Husova a Petra Cingra až po evangelický kostel, včetně území bývalé kolonie Mühsam a zámeckého parku.
Odevzdáno bylo 8 soutěžních návrhů.

Porota se sešla k hodnocení soutěžních návrhů dne 20. 1. 2015 v tomto složení:
Řádní členové:
Mgr. Bc. Renata Potyšová, místostarostka města Orlová
Bc. Aleš Grúber, vedoucí odd. úřadu územního plánování a rozhodování
Ing. arch. Milan Körner, CSc.
Ing. arch. Eva Špačková, PhD.
Ing. akad. arch. Jan Sedlák
Náhradník: Ing. Jiří Kubát
Přizvaní odborní znalci:
Ing. arch. David Kotek, architekt města Orlová
Ing. Hana Juřicová, vedoucí odboru výstavby

 

1. cena – Ing. arch. Miroslav Šajtar, Ing. arch. Zdeňka Zymáková (Architekti Headhand s.r.o.)

Hodnocení poroty: Oceněný návrh velmi jednoduchými prostředky vytváří jasné hranice území, které bude v rámci revitalizace tvořit vymezení původního historického centra. Dochází k invenčnímu spojení historické stopy s inovativností nové figury, která velmi dobře spojuje město a krajinu. Výrazné estetické hodnoty návrhu je dosaženo přirozeně, s využitím přiměřených a v podstatě velmi obyčejných prvků. Návrh oproti většině ostatních zvolil ideální objem výstavby. Porota ocenila rovněž dobře zpracovanou metodologii a popis, zřetelný způsob zpracování a vysokou výtvarnou a grafickou úroveň.

orlova orlova

3. cena (sdílená) Ing. arch. Nikolaos Rigas

Hodnocení poroty: Porota pozitivně hodnotí realistický návrh rozdělený do zřetelných etap, využívající pro zástavbu menší plochu území. Cílenými přesnými zásahy se obnovují důležité body struktury. Představa naplnění funkcemi je orientační a vědecké a vzdělávací centrum může být dle názoru poroty zastoupeno i jiným využitím. Po grafické stránce patřil návrh k těm méně přesvědčivým.

orlova orlova

3. cena (sdílená) Ing. arch. Šimon Vojtík, Ing. arch. Michal Petr a Ing. arch. Jana Urbanová

Hodnocení poroty: Po formální stránce jde o poctivě, pečlivě a jasně zpracovaný návrh, který má vysokou informativní a grafickou hodnotu. Podobně jako č. 7 koncentruje rozvoj od náměstí, ale východní část jakožto další etapa je nejasná a poměrně nahodilá. Na rozdíl od většiny ostatních návrhů ocenila porota přiměřenost intenzity zástavby.

orlova orlova orlova

celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. zerdě :

  co historickeho chteji revitalizovat, kdyz na namesti zbourali pred rokem dalsi barak, zastavba je tam jako noty na buben, to si opravdu nekdo mysli, ze budou tady v tomto kraji penize na to, tam znovu postavit mesto?

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. Flamer :

  No Harendu zboural řezník Macura ve spolupráci s OKD, město chtělo dům odkoupit, ale řezník byl proti. A nechápu proč by ve staré Orlové v budoucnu nemohlo vyrůst plnohodnotné maloměsto?? Vždyť Orlová už není….., je to jenom jedno velké komunistické Lutyňské sídliště.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. zerdě :

  pokud jej budou stavet jako opravuji namesti v Lutyni, tak tam nebude nic ani za 50 let, spis si myslim, ze krome bourani stare Orlove se za chvili bude bourat i nova Orlova, nekde jsem cetl, ze je tam na prodej 500 bytu a ze skoro 37 tisic obyvatel nekdy kolem roku 2000 tam je dnes hlaseno asi 30 tis. a kdo ty prazdne byty obsadi, kdyz z tama lidi utikaji?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. zerdě :

  200 bytu ne 500

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. aggu :

  Problém Orlové a Karviné je, že to není ani Karviná, ani Orlová, ale sídliště vysídlenců a hlavně přistěhovalců v okolí městečka Fryštát, resp. vesnice Lutyně. Orlová se má naštěstí kam vrátit, Karviná už ne.
  V civilizovaných zemích vlády financují projekty demolic panelových sídlišť. Asi je to levnější než řešit obrovské, třeba sociální problémy v budoucnu. Je otázka v jaké zemi žijeme my.
  Pro mě je Orlová a Karviná mission impossible. Nechal by tu krajinu uhlí a za 100 let jezeru. Pitná voda z Beskyd se ještě bude hodit.
  Té studii jinak fandím. Trochu problém je v tom, že staré centrum se nachází na okraji poklesové kotliny se všemi negativními důsledky pro výstavbu. To není zrovna plus pro rozvoj v příštích 20-30 letech.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 6. zerdě :

  ja bych nebyl proti zbourani sidlist, myslim, ze pokud bude uprk obyvatel pokracovat tak ani nic jineho nezbude, pokud nekdo nebude chtit „cernobylskou katastrofu“a pak tam vozit turistyu Orlove jsem vellmi skepticky, likvidaci stare Orlove se nepodarilo zastavit ani po roce 89, i kdyz to zprvu vypadalo velmi nadejne, to Karvina je na tom podle mne lip, sice Karvinna zarvala, ale Frystat pusobi zivotaschopne, spolu s Novym Mestem a teoretickym zbouranim sidist jako jsou treba Hranice, by z toho mohl vzniknout kompaktni celek, ktery by se nejakym zpusobem mohl rozvijet a neni nijak vyrazne ohrozen tezbou uhli, kdezto z Orlove podle mne zustane nakonec kostel, kolik to je let, kdy se bourala cervena kolonie ve stare Orlove, 10? vzpominam, ze se vsichni trepali, jak si tam mladi lide postavi nove domky a stara Orlova opet ozije…, podle mne je prave Orlova uplne ztracene mesto

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Flamer :

  Studie je hezká věc, ale teď by mělo město říct, jestli se jí bude řídit a nějaké postupné kroky nastartuje.
  No, ale pokud je pravda o té poklesové kotlině a jejím vlivu na území až 30 let, tak nechápu, proč se ta studie dělala. Kdyby to byla pravda, tak přeci žádnou studii nedělají.
  No jinak Orlová se vyšvihla s nálezem uhlí a s uhlím taky obrazně řečeno zahyne. Jen díky uhlí se z Orlové stalo centrum regionu, vznikaly budovy, lidé přibývali. Uhlí se dotěží, lidi odejdou…., teda pokud vláda, kraj a město nezačnou podporovat velké podnikatelské projekty.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Danek :

  zerdě:

  Thumb up 1 Thumb down 0
 9. Danek :

  zerdě: Problémem hlavním je to, že spousta nemovitostí bylo přihráno dnes společnosti RPG, ta hraje nejdůležitější roli ve vysidlovaní měst a obcí v MS kraji. RPG je zlo(a nebudu si brát v tomto případě servítky) Prostě jejich nájmy jsou s říše snu a lidé hledají cestu jak s bytu RPG bytu vypadnout. Kdybych platil za 2pokojový byt 10000kč v nejbližší příležitosti zdrhnu. Cesta je vyvlastnění státem a následný prodej nebo prodej za přijatelné ceny nájemníkům. Jinak včera jsem četl, že snad se chystá prodej bytu v Ov-Porubě od května…včera to nezávisle na sobě napsali 2lidé do diskuze v MSdeníku. Je to kachna nebo je tom něco pravdy? Neví někdo? Pisněte.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. aggu :

  Danek: Hornoslezská uhelná pánev (ČR+PL) je poslední velké ložisko černého uhlí ve stabilní části Evropy. Ať už jsou ceny uhlí dneska jaké jsou a dnes je útlum, zítra můžou být jiné.
  Ergo uhlí se hned tak nedotěží.
  K těm podporám jsem skeptický. Stačí se podívat v Ostravě co to dá úsilí a času vytřískat z ministerstva peníze na sanace (rozuměj dluh a závazek státu vůči Ostravě z dob bolševického „hospodaření“). A to se jedná v podstatě o bodové záležitosti, pár hektarů nebo desítek hektarů.
  Kdo bude přemodelovávat celé karvinsko. A jak dlouho. Srovnej s mosteckem. Jezerem nezarmoutíš, bohužel.
  K těm poklesům – okolí kostela se kreslí jako „nedotčené“ poklesy. Ale už u křižovatky nahoře u stavebnin se s dotčením počítá. A třeba nahoře v okolí křižovatku u Dinoparku už máš za posledních 15 let poklesy z dobývání 2 – 3 m.
  Důl Lazy je vzdušnou čarou 2km od kostela.
  O technické seismicitě nemluvím. DPB Paskov ji měří, výsledky pro info zde: http://www.dpb.cz/geofyzika/

  Thumb up 0 Thumb down 1
 11. dakq :

  Studie je unikatní…Místo jako Stara Orlova taktéž,spojnice mezi mesty strategicka pozice a preci v prirode.Samozrejme že z místa nebude nikdy Praha nebo naopak beskydska idylka..Ale na druhou stranu,proc by z toho nemohlo vzniknout něco jako vznikla Karolina v Ostrave,ci oblast Vitkovic.Tato města byla vždy hornicka a budovatelska, tak to proste bude.Nelze nic maskovat,musi se tim zit.Vitkovice taktéž nic nemaskuji a dnes je to unikat,kde se shlukuji lide všech zajmu ..Nejde o místo,ani o praci,,je to vse v lidech,to je tady ten nejpalčivejsi problém.Je tu takovy nepořádek ,chaos a šed kolem cest,že kdyby každy jedinec delal uklid a estetiku okoli včetně svých obydlí ,tak by to tu mohlo v dohlednu pouze vzkvétat..Co jako si někdo myslí že v Rakousku to děla někdo za ně..Ne neděla..Nejsou to hovada,pobudove a prasata(omluva těm co jsou slušní,čistotní a mají nějakou vizi),, není jim lhostejno to nebo kde žijí,proto mají zcela jiny postoj k hodnotam a místu..Od toho se vše odráží..Nalada,myšlení,chut něco vytvářet a pozitivně se vše odráží i po ekonomické strance..Jak je možne že lide utikaji do pražska…BO TAM je práce…A proc je tam práce když tam šachty nejsou??To už nikdo neumí vysvětlit..Je zajímave ze početně jsou na tom jen o něco lepe a to tam nemají přihraniční pasmo…což je pouze vyhoda..BO prostě je to pouze v lidech co zde žijí,neumí naložit s tím co mají,koukají za plot a chteji to,co už funguje..Takže je pravdepodobné že pragoexpanze bude za chvili zasahovat až sem…BO už se tam všichni nevlezu..

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.