Restless

Fotografie zdařilé rekonstrukce objektu v Opavě.

Autor: Atelier 38

Školka ze sedmdesátých let minulého století- zapomenuté vzpomínky z dětství, všudypřítomné vzrostlé stromy bývalého hřbitova, zavazující velikáni architektury Leopold Bauer a Bohuslav Fuchs v sousedství…. Školku tvořil dvojpodlažní objekt 4 tříd spojený obslužným krčkem s jednopodlažními objekty varny a kotelny. Konstrukce montovaného MSOB skeletu naplnila při přestavbě a nástavbě Le Corbusierovy teze funkcionalismu. Okouzleni tímto zjištěním, co nejvíce jsme se snažili respektovat podstatu stávajících objektů, jen mírně vymazávat a mírně přidávat. A do nekonečna korigovat proporce…

Pokles počtu narozených dětí v 90 letech minulého století a privatizace státních podniků zapříčinil zánik mnoha institucí předškolního vzdělávání. Budovu koupil soukromý investor a začala se proměňovat v živé centrum společenského života, komunitního i celoopavského. V současné době v budově sídlí šicí dílny, sochařský ateliér s veřejným barem, kosmetika, kadeřnictví, fitnes. Peče se tady pizza, v nástavbě II.NP jsou administrativní sídla. V první fázi byla přestavěna dvoupodlažní budova, byl vybouraný propojovací krček a byly částečně řešeny zpevněné a travnaté plochy. Ve druhé fázi byla realizovaná přestavba varny, kotelny, byla provedena nástavba II.NP a dokončili se zpevněné a travnaté plochy. V současné době se připravuje nástavba III.NP s administrativou a bytem majitelů. I na pátou tezi, střešní terasu dojde…

 

Původní stav:

zdroj: atelier38.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. balde :

  takhle to má vypadat

  Thumb up 17 Thumb down 0
 2. Petr Lesák :

  OK to se povedlo skvěle.
  Rekonstrukce starších panelových objektů by měla probíhat právě takto!
  Evidentně to lze i bez demolic a nevkusných obezdívek a vypadá to profesionálně ;)

  Thumb up 10 Thumb down 0
 3. Davidb :

  Petr Lesák: balde:
  Asi tam bude rozdíl v ceně.
  Ale jsem rád, že to jde i takto.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 4. Marek :

  Davidb: Tak určitě, není to žádný lowcost, ovšem nemyslím si, že by za to dali raketu. Je třeba si uvědomit, že kvalita něco stojí a buď je za ní člověk ochoten zaplatit nebo ne. A dle mého si investor uvědomuje, že vzhled „prodává“ případně pokud tam bude mít sídlo (což je v článku uvedeno), tak mu záleží na tom, aby se tam cítil dobře.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Davidb :

  Marek:
  Jasně o tom nediskutuji.
  I když třeba teď Madeja je opačný příklad.
  Ale asi na to nikdy nebudou mít státní úřady, což je škoda.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Marek :

  Davidb: Ber to tak, jeden má estetické/architektonické cítění, nechá si poradit a druhý nemá, není mu radno… že tím „znehodnocují“ veřejný prostor, to v demokracii bohužel musíš strpět.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Davidb :

  Jsem rád za každou takovou povedenou rekonstrukci :-)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. Victor :

  Konečně něco povedeného z Opavy.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. Emanuell :

  Pěkné,
  závidím to okno kolem celého patra, hlavně přes rohy budovy. To je prvek který vypadá dobře snad všude.
  Ale pokud člověk potřebuje místo v určitém čase a při určitých financích je mu estetické i další cítění k prdu.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Hrdy Ostravak :

  V Opave se moderni a kvalitni architekture celkem dari, narozdil od Ostravy, kde vladnou mafianske spolky tupohlavych kretenu s nulovym vkusem a prehledem, a kteri zamrzli kdesi v 70. a 80. bolsevickych letech. A neustale destruuji a znaslinuji Ostravu. Uvedu jmena > Vltavsky, Janackova, Bernfeldova, Semerak, Mihalik a mnoho dalsich. Rozdil mezi Opavou a Ostravou je markantni. Opava jako kdyby lezela v Rakousku a Ostrava na Ukrajine.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 11. aggu :

  Hrdy Ostravak: Ahoj trolle.

  Thumb up 2 Thumb down 8
 12. Jirka :

  Hrdy Ostravak: myslim ze zamrzly jste tak leda vy. vase příspěvky jsou vždy bez vyjimky idiotske

  Thumb up 1 Thumb down 5
 13. Hrdy Ostravak :

  Jirka a aggu : Troll nejsem. Miluji Ostravu, ne ty , kteri ji znasilnuji jako starou slapku. A to jste vy dva. Rozdil mezi Opavou a Ostravou jest bohuzel naprosto obrovsky. Po rekonstrukci Slezanky uz bude Opava pred Ostravou vesmirnou miliardou let pred Ostravou. A me srdce krvaci. A dopustili to grazlove typu Tosenovsky , Zednik, Palas, Palyza, Kajnar, Vltavsky, Janackova, Bernfeldova, Semerak, Mihalik a jejich pochlebovaci, anglicky flatterers nebo arselickers, jako jste vy dva.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  no vy byste meli jit spolu na pivo, pravdepodobne byste zjistili, ze nadavate na ty same lidi a veci, nevim, proc tady na sebe tak stekate zbytecne zas..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Jirka :

  Hrdy Ostravak: nezklamal jste :-)

  Thumb up 1 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.