Zahrádky budou v Ostravě otevřeny déle

Ostravští radní v úterý dlouho do večera debatovali nad tržním řádem města. Nyní přesně říká, kdy mohou být otevřené restaurační zahrádky. Zatímco mnohé majitele restaurací i jejich štamgasty změny potěší, lidé žijící v okolí nadšení zřejmě nebudou. Otvírací doba se totiž dost změní a většinou prodlouží.

Zatímco někteří radní by nechali zahrádky v některých lokalitách, například ve Stodolní ulici, otevřené až do rána, radní Moravské Ostravy právě tam loni jejich provoz podstatně omezili – jen do 22:00 hodin. A stejní radní teď protestovali proti návrhu provozní doby v tržním řádu. Vadilo jim, že město chce proti jejich vůli povolit provoz všech restauračních zahrádek v celém městském obvodě po celý rok až do dvou hodin ráno. V ostatních částech Ostravy mohou být přitom zahrádky otevřené pouze od 8:00 do 21:00 hodin, v několika obvodech, které požádaly o výjimku, do 22:00 hodin a v Michálkovicích o letních víkendech až do půlnoci.

zahradky ostrava

„Napsali jsme radním města žádost, aby v našem obvodě povolili provoz zahrádek maximálně do půlnoci. Tak jsme se dohodli s provozovateli restaurací,“ říká starosta Moravské Ostravy Jiří Havlíček.

„Chceme centrum oživit a na Stodolní vrátit kulturu. Podle mě by mohly být zahrádky v lokalitách, jako je Stodolní, ale i Masarykovo nebo Jiráskovo náměstí, otevřené tak dlouho jako tamní restaurace. Dokonce by mohly fungovat nepřetržitě s výjimkou času určeného pro úklid,“ míní náměstek primátora Dalibor Madej.

celý článek : idnes.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. thrpst :

  A jak to tedy dopadlo?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  thrpst: „Otvírací doba se dost změní a většinou prodlouží.“

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. LP :

  Tak to je fajn, ne? Když někdo bydlí v centru města, tak musí počítat s tím, že tam bude živo… Pokud chtějí klid mají jít bydlet na vesnici…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  thrpst: je fakt, ze ten jazyk na idnes je takovy zvlastni (je mi jasne, ze je to programatorsky defekt, ale..). tam pisou, ze „debatovali“ nad trznim radem, ktery ted neco „rika“. tak snad to znamena, ze ho schvalili, nevim. :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  LP: tak ostre bych to nedefinoval, ale souhlasim s tim, ze kdo ma rad klid, nemel by se stehovat na stodolni.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. aldik :

  A jakou mají záhradky u hospod spojitost s webem zabývajícím se novými stavbami? ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Hynek [msstavby.cz] :

  aldik: tak utvari to vzhled mesta, nejsme tady betonarske forum.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Jiřík :

  aldik : Zahrádky oživí centrum, zvedne se poptávka a budou se stavět další stavby :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  aldik: Web se zabývá architekturou, novými stavbami, projekty. studiemi a také veřejným prostorem. Restaurační předzahrádky nezbytně patří do městkého veřejného prostoru. Je jeho nedílnou součástí. Městské ulice oživuje a spestřuje.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Summerboy :

  No výborně! Teď jen ještě aby ze Stodolní udělali zpět pěší zónu a bylo by to super!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Crazym :

  Summerboy: Proboha proč? Protože je tam více barů než jinde? Tahle ulice nikdy pěší zónou nebyla a abych pravdu řekl, tak tenhle trend dělat z normálních ulic ve městech cosi pro z mého hlediska pomýlenou skupinu lidí kteří chtějí chodit pěšky jsem nikdy nepochopil. Tak když chtějí chodit pěšky ať chodí, od toho jsou chodníky a pokud jim vadí provoz, tak ať chodí někde kde je provoz menší nebo žádný ale nevynucují si to neustále uprostřed měst. Jó sem tam nějaké to omezení ve prospěch chodců kde to má logiku beru ale proboha vždyť žijeme v nějaké době kdy technické přepravní prostředky jsou součástí této holt technické doby a pokrok nezastavíte. To jsme mohli zůstat u klacků a nahánění mamutů.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. thrpst :

  Stodolní by měla zůstat bez aut minimálně v době kdy je tam zákaz vjezdu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Aurim :

  Crazym: dle Vaší logiky by jsme měli dovolit průjezd automobilům i skrze Masarykáč a Kuří rynek. Stodolní ulice mi opravdu nepřijde jako významná ulice z hlediska automobilové dopravy, ale naopak je to významná zóna pro pěší a to nemyslím pouze návštěvníky barů. Přes den, kdy jsou bary prázdné přes Stodolní chodí poměrně dost lidí na vlak.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Crazym :

  thrpst: Souhlasím, byl bych pro aby se tam exaktně dodržoval stav vyznačený stávajícím značením. Při té z mého hlediska nesmyslné rekonstrukci se něco zavedlo, nic s tím už neuděláme, a tak bych byl rád kdyby se to dodržovalo. Bohužel žijeme v Kocourkově a stanovené pravidla se tam vymáhali jen ze začátku. Bylo to nějak myšleno a mělo to vývoj. V první fázi to byla normální ulice, byla zřízena parkovací místa a byly free. Ve druhé fázi se zjistilo, že tam je po večerech příliš velký provoz, prý nebezpečný pro ovečky o které se úředník přece musí starat, a tak se zavedl omezený vjezd a parkovací místa byla změněna na parkování s hodinama na max. 1 hodinu a mělo se za to, že večer po zákazu vjezdu mimo dopravní obsluhy se tyto místa po hodině uvolní a bude místo na taxíky. Jenže toto bylo MP kontrolováno jen nějakou dobu a dnes je situace taková jaká je. Jezdí si tam každý jak chce ale všíchni nadávají jen na ty hajzly taxikáře. Takže co s tím?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Crazym :

  Aurim: Ano měli by jsme, ulice nejsou určeny jen pro pěší a jsou stanovené pravidla, jako vozovka, chodník, přechody, přednosti apod. Tvrdit, že jedna ulice je významější pro ty nebo jiná pro tyhle je zcestné. Já vím, že ovečky to mají rády když ma nalajnovaný život ale nechtějte to vnucovat všem. Ta ulice byla a je stejná jako jakákoliv jiná a má být pro všechny. Byly doby kdy byla dokonce i obousměrná a taky jsme žili. Kdyby tam nevytvořili soudruzi z města takový paskvil, kdy rádoby pěší zónou (podle označení žádnou není a nikdy nebyla) zablokují dopravní oblužnost v deseti dalších ulicích, tak tam mohla být normální ulice kdy lidé chodí po chodnících a auta se pohybují po vozovce.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Summerboy :

  Crazym: Prosím vás, mi přijde, že vy nohy buďto nemáte, anebo je vůbec nepoužíváte. Bez urážky. Musíte si uvědomit, že město je pro lidi, ne pro auta. Auta jsou pouze prostředek, který se z center měst vytlačuje, aby se ulevilo jak přeplněným cestám, tak i životnímu prostředí (lokálně). Stodolní není vůbec žádná důležitá spojnice z hlediska dopravy, ale je velmi důležitá z hlediska cestovního ruchu a služeb. Když si někdo chce vozit prdel od hospody k hospodě, měl by mít smůlu a měl by bbýt schopen dolézt aspoň na roh Nádražní. Těch několik desítek či stovek metrů řidiče nevytrhne a chodcům a návštěvníkům to usnadní život.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Crazym :

  Summerboy: Nejen že je mám ale je dokonce i používám, to nic… :-) A uvědomuji si že město je pro lidi. Jsem člověk městský a nechápu proč by se měly auta z měst vytlačovat a argument o životním prostředí neberu neboť jsem zde zažil dobu proti které je zde v současnosti krásně a čisto. Vždy jsem se říil heslem žít a nechat žít a vadí mi když mi někdo s pomýlenými eko a levičáckými názory určuje jak starým autem můžu jezdit, jak se mám chovat, jaký mám mít názor apod. Vím, že kolikrát jdu proti proudu ale co s tím, starého psa novým kouskům nenaučíš. :-) A ti kterým vadí, že jsou města přeplněné a žívotní prostředí v nich špatné mají možnost jít někam jinam. Jenže paradoxně jsou vždy první co do těch měst jdou za prací a jinými civilizačními vymoženostmi protože tam v tom zdravém prostředí a bez aut se neuživí. Je to asi začarovaný kruh, tak co s tím? A co se týče Stodolní, to je jen drobnost a špička ledovce v systému který je nějaký divný a to pozvolné utahování šroubů se mi vůbec nelíbí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  A k čemu z toho pěší zónu ? Přes den tam není „václavák“ a večer a v noci by tam jel jen blb. Větší pravděpodobnost vyhrát sportku, než na Stodolní někoho v noci nepřejet…. obrazně řečeno…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Balde :

  Crazym: co se týče aut v centru, centrum města už z logiky věci by mělo být přednostně uzpůsobováno chodcům a ne řidičům, tzn. hl tahy vést mimo centra měst, nebo pod centry měst (tim mylím takové debility jako jižní spojka v Praze, atd.,), podporuji projekty, jako jsou dopravní uzly typu hranečník, autobus nemusí jet do centra, stačí na okraj, kde už každý může využít městskou hromadnou dopravu, to samé pro auta, na krajích měst by měla být budována velka P+R parkoviště s dobrým napojením MHD. Takže doufám že z ulice 28 října bude od elektry po českobratrskou (když už se dělá pořážková) pěší zóna.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Balde: No já nevím. Tahy vést mimo, to jo. Ale co když bydlím v centru. Mám se zdát auta ?!
  Myslete na lidi co v centru ještě bydlí….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Tomas T. :

  1. 28 rijna pres elektru nevede, je to ulice nadrazni. A to ze by z ni mela byt pesi zona, tak o tom dost pochybuji. Sice by to bylo pekne, udelat z toho neco podobneho jako je to v brne, ale pochybuji.
  2. V centru moc lidi nebydli a netreba to prehanet. Neustale tady mluvime o tom ze se centrum vylidnuje, a najednou tady budem resit ze tam bydli more lidi. A ti prece dneska nekde parkuji, a na nadrazni to neni, takze tam mohou parkovat i nadale.
  3. auta v noci na stodolni jsou normalni – aspon dle me zkusenosti. Akorat ti ridici jsou nervozni ze chcteji odjet, a zady z tech lidi jim nechce uhnout. Ale tak neni se cemu divit. Pokud je skupinka 5ti lidi co si koupi jidlo u stanku, tak zustanou uprostred cesty, protoze neni moc mista kde to jinde stnist (naprano a nalevo jsou dalsi stanky a lide co tam nakupuji a na protejsim chodniku zase lidi co chodi tam a zpatky). Navic po 5ti pivech ma vetsina lidi auta vite kde…..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Crazym :

  Balde: V podstatě souhlasím, těch co se do centra každý den hrnou za prací by se to mělo týkat. Problém je, že tyto každodenní náplavy na to serou a doplácí na to jen ten obyvatel centra.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Crazym :

  martin [msstavby.cz]: Taky souhlasím, akorát s těmi hlavními tahy už asi nic neuděláme. Soudruzi přivedli čtyřproudovky až do centra ( Místecká, Bohumínská) a pro ty náplavy je to holt pohodlné aa ni se jim nedivím, že toho využívají. Taky bych nenechával auto někde na 5km vzdáleném parkovišti abych se pak dostával na pracoviště x krát delší dobu obvzlášť když mi v tom nic nebrání.
  Opět nevím proč já, dlouholetý obyvatel centra na to musím doplácet.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Crazym :

  Tomas T.: Bodu č.1 se přímo bojím, protože nějaké ty hlavy pomazané měly kdysi takové debilní nápady a zdůvodňovali to zklidněním centra.
  K bodu č. 2 jen dodám, že bych rád parkoval tam kde vždy ale v době platnosti R karty (8-18 hod.) je zde čirou náhodou plno aut, které mají kartu a po prqcovní době zmizí. No a po této době je zde zase plno jiných aut. Třeba bych Vám přál zkusit zaparkovat 300- 400 metrů od divadla J. Myrona v době představení. To by jste se divil jak jsou ti milovníci kultury pohodlní a nejsou chopni nechat auto na jen trochu vzdáleném parkovišti a snaží se využít každé škvírky okolo divadla. Toho chuja z radnice co vymyslel to omezení parkovací doby na Rkách bych kopl někam….
  V bodě č.3 s Vámi plně souhlasím, stačilo by dodržovat a hlavně vymáhat stávající dopravní značení. Tzn. včetně toho, že na vozovce nemaj chodci co dělat a auta na chodníku taky ne. A opět to má co do činění s řešením co vymyslelo Město a jeho chytré hlavy, kdysi když tam byly klasické zvýšené obrubníky, byla hranice jasná.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Tomas T. :

  Crazym: Ja z toho vseho co je zde mam jen jeden zaver. At je to blbost nebo ne, jednou je to narizeno, tak je to potreba dodrzovat. Pokud by policie konala, tak by tem co jdou do myrona nasadila boticky, a oni by uz si to priste rozmysleli. To same plati o parkovani pres den a nebo chozeni po stodolni. Bohuzel policie na to kasle, takze si delaji vsichni co chteji.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.